Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για την Ψηφοφορία για την διεξαγωγή Έκθεσης Οργανοποιίας του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 1293 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Η όλη κατάσταση δείχνει να φθίνει
Δημήτρη, για την οργανοποιία έχω να πω -κρίνοντας βέβαια κι απ' τον εαυτό μου- ότι είναι πάθος και έρωτας, ότι μπορεί και να γίνει αιτία για να ζεις!
Κι έχω δει σ' αυτό το φόρουμ (μα κι αλλού) φλογερούς κατασκευαστές που υπηρετούν την οργανοποιία με συνέπεια και δυναμισμό!
Κι’ επειδή δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλος αυτός ο ενθουσιασμός απλώς ατροφεί και σβήνει έτσι απλά, προσπαθώ να διακρίνω την αιτία.
Θα διαπιστώνουμε (όλοι μας φαντάζομαι) ότι εδώ και πολύ καιρό η επικαιρότητα κυριαρχείται από παρακμή, αποσύνθεση και υποβάθμιση. Είναι πολύ φυσικό να μας επηρεάζει όλο αυτό. Και ψυχολογικά αλλά και οικονομικά.
Επειδή το πιο σκοτεινό κομμάτι της νύχτας είναι πριν το ξημέρωμα, κι επειδή προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι είναι προτιμότερο να προσπαθώ (έστω κι αν η προσπάθειά μου κινδυνεύει να πάει στα χαμένα) από το να παρακολουθώ αδρανής την εντροπία να μας καταπίνει, γι’ αυτό και ψηφίζω υπέρ της συνέχισης των εκθέσεων.
Όπως επίσης και υπόσχομαι στον εαυτό μου να προσπαθήσω να είμαι λίγο πιο ενεργητικός στο φόρουμ

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Παναγιώτη και Στέργιο πιστεύω πως ξέρετε την εκτίμηση που τρέφω για εσάς και συμφωνώ με τα λεγόμενα σας. Οι εκθέσεις αλλά και οι μαζώξεις που κάνουμε προσωπικά με γεμίζουν χαρά και για αυτό και το παλεύουμε. Είμαστε σε ένα φόρουμ που έχει πάνω από 1800 μέλη και έχουν ψηφίσει μόνο 34. Δεν κακίζω κανένα αλλά λυπάμαι γιατί βλέπω μια κατάσταση που αγαπώ να παρακμάζει. Πιθανότατα τα αίτια που και Στέργιος αναφέρει, η πανδημία που περάσαμε, η γενική απογόητευση του κόσμου. Όταν μιλά για παρακμή, δεν μιλάω μόνο για την έκθεση αλλά την εν γένει λειτουργία του φόρουμ. Θα πρέπει κατα τη γνώμη μου (και μιλάω σαν απλό μέλος του φόρουμ) να γίνει μια κουβέντα τι θέλουμε, αν θέλουμε, από το φόρουμ και να δούμε πως πρέπει να συνεχιστεί. Ίσως πιο μικροί πυρήνες, παρέες και όχι μαζικά. Ειλικρινά δεν γνωρίζω και με απασχολεί μιας και για εμένα αυτός ο χώρος είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που δίνει χαρά και δημιουργικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2023, 03:07:28 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Καλησπερα σε ολους δηλωσα και εγω θα ερθω σαν εκθετης!!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά.....Κι εγώ μέσα είμαι.... {celebrate014}

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα
μιας και το θέμα είναι να εκφραστούν σκέψεις και απόψεις τόσο για το forum όσο και για την έκθεση θα καταθέσω και εγώ τις σκέψεις μου. Πρώτον, να αναφερθώ στο κλίμα που επικρατεί στο forum, όπου λείπουν οι εντάσεις και οι παράλογες αντιδικίες και αυτό είναι δείγμα του  επιπέδου τόσο των διαχειριστών όσο και των μελών. Δεύτερον, θα μιλήσω για τον τεράστιο όγκο πληροφοριών και γνώσεων που με επιχειρήματα και διάθεση αλληλοβοήθειας όλα τα μέλη προσφέρουν εδώ μέσα και οποιοσδήποτε μπορεί  να αντλήσει άμεσα. Τέταρτον, ναι, όλη αυτή η δουλειά στηρίχθηκε από λίγα άτομα όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα. Πέμπτο, ναι, όλοι και πρώτα εγώ θα μπορούσαμε να ανεβάσουμε πράγματα  και να συμμετέχουμε πιο ενεργά (είχα ξεκινήσει να κάνω ένα μπουζούκι από το μηδέν ,δούγιες από κορμό κλπ αλλά με πρόλαβε μία εκβιαστική μετακόμιση- ο ιδιοκτήτης πούλησε τη μονοκατοικία που νοίκιαζα και το υπόγειο που είχα το εργαστήρι μου και ενημερώθηκα 4 μέρες πριν πάει στο μεσίτη , τραβούσα κάποιες φωτογραφίες με σκοπό να ανεβάσω όλη τη δουλειά ...) αλλά συμβαίνουν πολλά πράγματα στον κόσμο. Σίγουρα έχετε δει να πωλούνται εργαλεία και ξυλεία καθώς ο κόσμος στενάζει...Έκτο είμαι από Γρεβενά και έχω σκεφθεί να έρθω σε έκθεση αλλά πάντα έκανα πίσω. Για την επαρχία, forum σαν και αυτό, είναι παράδεισος και πρέπει να συνεχίσει. Έβδομο προσωπικά τα τελευταία χρόνια έστρεψα την προσοχή μου και αλλού σαν χόμπυ- μετάφραση βιβλίου Ήρωνα Αλεξανδρινού , Πνευματικά, ετοιμάζω τα Πνευματικά του Φίλωνα, μαχαιροποιία κλπ αλλά  πάντα η πρώτη αγάπη δεν ξεχνιέται. Όγδοο, η έκθεση και ότι γίνεται είναι καλό αλλά εφόσον δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον καλό θα ήταν να διοργανωθούν σεμινάρια οργανοποιίας για όσους ενδιαφέρονται και μετά εφόσον τονωθεί το ενδιαφέρον και υπάρξουν κατασκευές να ξαναγίνει έκθεση. Επειδή δεν συμμετέχω στην έκθεση πιστεύω ότι θα πρέπει να απαντηθεί η ερώτηση για ποιο λόγο γίνεται η έκθεση; Μόνο τότε θα προκύψει αν θα γίνει ή όχι-κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ένατο, όλα τα πράγματα είναι λογικό να κάνουν κάποια κοιλιά. Δεν παρακολουθώ άλλα φορουμ αλλά λογικό είναι λόγω των συνθηκών να έχει ανασταλεί η δημιουργικότητα κάποιων ατόμων και είναι σίγουρο ότι όλοι επισκεπτόμαστε τακτικά το φόρουμ έστω και σαν απλοί επισκέπτες. Δέκατο, θα ήθελα να μάθω αν η συνέχιση του φόρουμ έχει κάποια οικονομική ή άλλη επιβάρυνση για του διαχειριστές και αν και οι ίδιοι έχουν κουραστεί. Εν κατακλείδι θα ήθελα να συνεχίσει αυτό το φόρουμ για πολύ καιρό ακόμη.
 Ευχαριστώ όλους όσοι συνέβαλλαν σε όλη αυτή την προσπάθεια και εύχομαι τα καλύτερα...
Γρεβενά , Κλωνάρας Θόδωρος, Τσέρος (είδος βελανιδιάς με στενά πριονωτά φύλλα)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
χαιρετώ όλους
νιώθω ότι πρέπει να απολογηθώ για την έλλειψη συμμετοχής. Μπορεί να μην έχει νόημα, αλλά θα πω δυο λόγια. Οι απαιτήσεις της δουλειάς μου άλλαξαν "δραματικά" και απορροφούν όλον τον διαθέσιμο χρόνο: ακόμα κι όταν έχω λίγο χρόνο, δεν έχω μυαλό για κατασκευές - τόσο διάθεση όσο και "καθαρότητα" για να πιάνεις κοπίδια, φαλτσέτες και άλλα εν δυνάμει επικίνδυνα.
Παρόλα αυτά, ρίχνω κλεφτές ματιές και προσπαθώ να διατηρήσω επαφή. Προσυπογράφω τα του Παναγιώτη και Στέργιου. Ψηφίζω έκθεση, ελπίζοντας ότι θα καταφέρω κάποια στιγμή να επανέλθω. Για μένα - όπως για πολλούς νομίζω - η κατασκευή είναι ανάγκη και το καλύτερο φάρμακο στην περιβάλλουσα μιζέρια.

φιλιά σε όλους

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Ἀγαπητοί μου φίλοι ,
Ἔρχομαι κι ἐγώ μέ τή σειρά μου , ἄν καί πολύ καθυστερημένα ( λόγω τοῦ ὅτι ἀνέλαβα μιά κατασκευή πού μοῦ ξόδεψε τοὐλάχιστον 7 μῆνες ὥστε δέν προχώρησα μιά λαϊκή κιθάρα πού ἔχω ἀρχίσει ) , νά προσθέσω τήν μεγάλη μου ἐπιθυμία νά παραμείνη ἀνοιχτή αὐτή ἡ ίστοσελίδα , πού τόσα ἔχει προσφέρει σ' ὅλους μας !!! Γνωριμία καί ἐπαφή μ' ἄλλους ἀνθρώπους πάνω ἀπ' ὅλα , πού χωρίς αὐτά , δέν διατηρεῖται ἡ κοινωνικότητα τῶν ἀνθρώπων , καί μάλιστα μέ ἀνθρώπους πού " ταιριάζουν τά χνῶτα μας " !!!! Θυμηθεῖτε πόση χαρά καί ἱκανοποίηση αἰσθάνθηκε ὁ καθένας μας , τή στιγμή πού γνώρισε κάποιον ἄλλο πού ἀσχολεῖται μέ τό ἴδιο ἐργόχειρο μ' αὐτόν , ἔχει τίς ἴδιες εὐαισθησίες , τήν ἴδια χαρά γιά μάθηση !!! Ἀλλά καί πόσες γνώσεις διαμοιράστηκαν ἁπλόχερα μεταξύ τῶν μελῶν , ἀπό τούς πιό γνῶστες στούς πιό καινούριους , χωρίς τήν παραμικρή ὑστεροβουλία ἤ ἐπιθυμία γιά δημιουργία ὑποχρεώσεως , πράγματα τόσο συνηθισμένα στήν ἐποχή μας !!! Καί πόση ἧταν ἡ χαρά ὅλων μας ὅταν , ἔστω καί ἀραιά , συναντιόμασταν στίς μαζώξεις ἤ στίς ἐκθέσεις !!!

Προσωπικά γιά μένα , τό ἐξομολογοῦμαι , αὐτή ἡ ἰστοσελίδα ὑπῆρξε σταθμός στή ζωή μου , ἦταν ἡ ἐκπλήρωση τοῦ ἀνεκπλήρωτου ὀνείρου μου νά γίνω ὀργανοποιός !!! Γι' αὐτό εἶμαι εὐγνώμων σ' ὅλα τά μέλη πού , καθένας , μέ τόν τρόπο του μέ βοήθησε !!!

Αὐτή ἡ ἰστοσελίδα εἶναι ἀνάγκη νά παραμείνη σέ λειτουργία , διότι εἶναι κάτι τό ζωντανό σ' ἕνα κόσμο πού μυρίζει σαπίλα καί θάνατο......σάμπως τί ἀκοῦμε κάθε μέρα ; Τό ὅτι ἔχει κάνει μιά " κοιλιά "τό πρᾶγμα , δέν χωρεῖ ἀμφιβολία , ἀλλά ὅλα τά πράγματα ἔτσι εἶναι στή ζωή μας : ἔχουν τήν γέννηση , τήν ἀκμή καί τήν παρακμή τους . Πολλούς ἀπ' τούς λόγους τούς ἐξακρίβωσαν καί ἀνέλυσαν ὅσοι ἔγραψαν προηγουμένως . Στό χέρι μας ὅμως εἶναι νά δώσουμε πάλι ζωή σ' αὐτό πού ὅλοι ἀγαπήσαμε καί μοιραστήκαμε , ἀφιερώσαμε χρόνο καί ψυχή !!! Καί αὐτό εἶναι μιά συζήτηση πού , νομίζω , πρέπει νά προκληθῆ ἀπό τούς διαχειριστές καί νά συμμετάσχουν ὅλα τά μέλη , ὅπως γράφει ὁ Δημήτρης , τό πῶς θά ξαναζωντανέψη ἡ ἰστοσελίδα . Ἡ ἔκθεση εἶναι ἕνα μεγάλο , ἴσως τό μεγαλύτερο κίνητρο , γιά νά καθίση κάποιος νά κατασκευάση κάτι . Γιατί , κακά τά ψέματα , ὅλοι ἐμεῖς πού τό παίζουμε καί καλά " καλλιτέχνες " , ἔ , τό θέλουμε τό "μπράβο "μας !!!

Ὅσον ἀφορᾶ τά σεμινάρια , πιστεύω πώς εἶναι ἀπαραίτητο νά γίνονται , διότι , ἐκτός ἀπό συμπυκνωμένες καί ὁλοκληρωμένες γνώσεις πού θά προσφέρουν σ' αὐτούς πού ἐνδιαφέρονται νά τίς ἀποκτήσουν , θ' ἀποτελέσουν καί ἕνα ἐπι πλέον κίνητρο για τήν συμμετοχή μελῶν πού ἀτόνησαν καί τήν ἐγγραφή νέων , χώρια ἀπ' τήν προσωπική ἐπαφή . Καί δέν εἶναι ἀνάγκη αὐτά νά γίνονται ἀπό " καταξιωμένους " κατασκευαστές , καί μέσα στήν ἰστοσελίδα ὑπάρχουν μέλη μέ ἄριστες καί ὁλοκληρωμένς γνώσεις , πού κάλλιστα θά μποροῦσαν νά διδάξουν σέ κάποιο τέτοιο σεμινάριο , ἔστω καί μιά φορά τό χρόνο .

Ἔτσι λοιπόν , ψηφίσω κι ἐγώ τήν διενέργεια τῆς ἐκθέσεως , καί παρακαλῶ τούς διοργανωτές , ἄν μπορῶ σέ κάτι νά βοηθήσω , νά μοῦ τό ἀναθέσουν , θά τό κάνω μέ μεγάλη χαρά !!!

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό. Δε συνδέομαι συχνά τελευταία αλλά κάποιες φορές μπαίνω και σας παρακολουθώ.
Όσο για την έκθεση συμφωνώ κι εγώ να γίνει κανονικά. Πιστεύω ότι θα προλάβω κι εγώ να φτιάξω κάτι, αλλιώς θα έρθω σαν επισκέπτης.

ΦΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΕΛΕΜΠΕΚΙ ή ΣΦΕΝΔΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΥΔΙΑ .
  • Αριθμός κατασκευών: 2 ΤΖΟΥΡΑΔΕΣ ΣΚΑΦΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΦΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ . ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ 6974974147 !

ΚΑΙ ΣΤΟ flokasdim@gmail.com

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα για την μικρή συμμετοχή στην ψηφοφορία και λυπάμαι. Όμως, υπάρχουν άτομα τα οποία μένουμε μακρυά ακόμη και σε νησιά όπως εγώ και δεν βλέπω το λόγο να ψηφίσουμε, αφού δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το αν θα θέλαμε να γίνει η έκθεση και το πότε....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Τωρα τι να γραψω εγω που εχω να μπω πανω απο δυο μηνες στη σελιδα? Εχει ληξει και η ψηφοφορια...........
Ναι η αληθεια ειναι οτι η εκθεση εφερε κοντα ανθρωπους , δημιουργησε φιλιες ,( εγω εγινα κουμπαρος με τον  john 2004)και γιατι οχι εβαλε ανθρωπους στο τρυπακι του ανταγωνισμου.
Εγω προσωπικα την περιμενα καποτε οπως το ραλλυ Ακροπολις και τελειωνοντας μου αφηνε μια πικρα.Θα ηθελα να συνεχιστει ο θεσμος (δεν εχω λειψει ποτε απο εκθεση) αλλα θα προτιμουσα να γινεται ανοιξη.
Τελος σας φιλω ολους και ελπιζω να σας δω σε καποια συναντηση μας μπυρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΦΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΕΛΕΜΠΕΚΙ ή ΣΦΕΝΔΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΥΔΙΑ .
  • Αριθμός κατασκευών: 2 ΤΖΟΥΡΑΔΕΣ ΣΚΑΦΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ.
ΦΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ  ΨΗΦΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΘΕΣΗ ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΖΩΞΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ !  :035:
ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ 6974 974 147 Ή ΣΤΟ EMAIL :  flokasdim@gmail.com

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ !!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
δημητρη, σημερα σε περιμέναμε...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: