Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022  (Αναγνώστηκε 2841 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2022, 08:36:47 μμ »
Ετσι ειναι Γρηγορη εστρωσε αυτος λοξοδρομησα εγω. Απο τα μπουζουκια στις κιθαρες. Καταλαβα πως για να ρυθμισεις σωστα μανικο με βεργα χρειαζεσαι οδηγο, μια ριγα με εγκοπες για τα ταστα (εχει ονομασια -  εγω δεν ξερω πως λεγεται). Πηρα λοιπον μια ανοδιωμενη αλουμινενια ριγα και εκοψα τις εγκοπες απο τις 2 πλευρες γισ κλιμακα 63 και 65  εκ οι κλιμακες στις 4 κιθαρες που εως τωρα εχω φτιαξει. Λιγο χοντροκομμενα τα κοψιματα αλλα δουλευει μια χαρα. Αμα φτιαξω κι αλλη κλιμακα, φτιαχνω κι αλλον οδηγο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:28:59 μμ »
στα μουλωχτά

στις ταβέρνες
[/quote]

 {celebrate018}
πιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιισω κ σας εφαγααααααααααααααα!

 :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 11:13:49 μμ »
Αστα αυτα. Δεν σε πιστευουμε. Δειξε τα μπουζουκια. Δειξε το μουστακι σου!!!
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 09:19:11 πμ »
Πολύ ώραία το block της γέφυρας Στέλιο!ξύλο είναι το γύρω γύρω  η κάποιο καφέ υλικό?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 11:24:33 πμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 07:00:53 πμ »
γρηγορη δεν καταλαβα για πιο ξυλο λες
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 10:29:15 πμ »
Ξεκινήσαμε και εμείς. Ελβετικό ελατακι και ινδικο παλισανδρο . Να δούμε πως θα πάει το ταμείο ανάκαμψης (γυναικα) και αν θα επιδοτησει ταστιερα και κλειδιά...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 05:24:19 μμ »
θα δώσει θα δώσει!Τώρα με τον κουλη υπάρχει πλεόνασμα!!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 07:54:49 μμ »
Μεγάλη υπόθεση τα jig αν θες να μην μετράς τα ίδια και τα ίδια...

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 08:34:18 μμ »
Με τέτοιες ομορφιές που φτιάχνεις θα γκρινιάζουμε όλοι για να δωσει!!! Μπραβο αψεγάδιαστη δουλειά!!! Όσο για τον κουλή Γρηγορη μας τα παίρνει δεκαπλα και όταν μας δίνει ψίχουλα λέμε και ευχαριστώ!!! Μα που πάμε!!!σύμφωνα με τον αείμνηστο Αυλωνίτη!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 05:23:05 πμ »
δημητρη ωραιος ο ινδικος! καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 09:23:38 πμ »
με ψαρώνετε με τις υπερκατασκευές σας, αλλά δεν πειράζει, θα βάλω κι εγώ την "μπασκλασαρία λαϊκάντζα" μου....

το "ΤσΟυπροκίθαρο" :

... η "ΤσΟύπρα" είναι μια σούπερ καντίνα στη γειτονιά μας, είχε αυτήν την κιθάρα για διακόσμηση (θα δείτε τον καβαλάρη και θα καταλάβετε) ήταν έξω, εκτεθειμένη στους καιρούς και την λυπήθηκα. Την πήρα κι άλλαξα καπάκι και έγινε σούπερ λαϊκή - όπως έγραψα κι αλλού, "πρώτα θα βγει η ψυχή και μετά το χούϊ"

λοιπόν κιθάρα κόντρα πλακέ όλη εκτός από το μπράτσο (μαόνι) μάρκας Marling γραμμένο έτσι ώστε να μοιάζει με Martin's

 


ο καβαλάρης που λέγαμε... εκτός από τα εμφανή που δεν σχολιάζω, ήταν κολλημένος 1,5 εκατοστό παραπάνω απ' ότι έπρεπε (στα 62,5 εκ. με κλίμακα 64), αυτή δεν θα μπορούσε να παίξει ούτως ή άλλως. Πάντως δεν ήταν από επισκευή, της μάνας της ήτανε, απορώ αλλά θα μείνω με την απορία...

 


στην αρχή μου φάνηκε εύκολη η επισκευή λόγω βιδωτού μπράτσου, λέω το βγάζω, αλλάζω το καπάκι , σε δυο τρεις μέρες τέλος... αμ δε..

 


το καπάκι, λόγω Κούλη κράτησα τα καμάρια και τα ξανάβαλα, δεν είμαστε για έξοδα

 


 


αλλά μόλις τα έβαλα όλα άρχισαν τα όργανα... το μπράτσο έγινε τόξο για Ολυμπιακούς
αναγκάστηκα να βγάλω την ταστιέρα και να κάνω έργα υποδομής (έκανα και μια μλ@κία, "καραδοκεί" είπαμε, στο ένα πλαϊνό κανάλι ξετρύπησε το κοπτικό κι έκανα και έργα "αποκατάστασης" εκτός από τα "υποδομής", ευτυχώς ταίριαξαν τα χρώματα)

 


αλλά μετά εντάξει, κούκλα έγινε

 


τέλος καλό, όλα καλά, έγραψα και "Τσούπρα" στην πεναριά να μην ξεχνιόμαστε

 






Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 09:40:48 πμ »
βάζω αυτές για τη ροζέτα, που έγινε κουβέντα με τον songless στο FB

έκανα δυο οδηγούς με φιλέτο μ/α/μ, με σκοπό στην αρχή απλώς να βάλω λίγη κάσια και να σκουρύνει με σκιές (ανοιχτή στην ταστιέρα, σκούρη κάτω προς την τρύπα)

 


αλλά στην πορεία λόγω φυσιογνωμίας της ΤσΟύπρας 



είπα πως το τραβούσε ο οργανισμός της για κάτι πιο παιχνιδιάρικο, και μου ήρθε αυτό, "μεξικάνικη" την λέω την ροζέτα (αλλαξα και καβαλάρη, στην αρχή είχα φτιάξει έναν από βένγκε, ορθογώνιο). Με χρώματα και μαρκαδόρους είναι, το καφέ είναι κάσια

 


που παρέσυρε και την πεναριά κι έγινε κι αυτή λίγο παιχνιδιάρικη (μόνο που είχα ατυχήματα με τις κόλλες: οι ανωμαλίες που βλέπετε είναι λιωμένη ασετόπαστα από βενζινόκολλα που δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει. Συνήθως βάζω bison που δεν επηρεάζει την ασετόπαστα, αυτή ήταν UHU, έκανε την ασετόπαστα χυλό και με γ@μΕαισε μέχρι να την φέρω  -  και δεν ήρθε και καλά, έχει ακόμα ανωμαλίες αλλά δεν μπορούσα να τρίψω περισσότερο, την είχα ήδη κολλήσει και σε λίγο θα έβλεπα καπάκι.

 



 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 10:27:28 πμ »
"μπασκλασαρία λαϊκάντζα" #2

μια φορά κι έναν καιρό είχα φτιάξει αυτήν την κούκλα

 


η οποία είχε γίνει με μοναδικές συνθήκες: το καπάκι ήταν το τελευταίο από μια παρτίδα σκούρου κέδρου που είχα βρει κάποτε στον Σοφιανό (δεν έχει πια) αλλά ήταν ήδη λεπτό από την αγορά του και τα έβαζα σε τζουράδες. Τέλος πάντων, είχα ένα μεγάλο κομμάτι και είπα να το δοκιμάσω σε μικρή κιθάρα και με "ελαφριές" χορδές. Με silver 11άρες χορδές όχι μόνο άντεξε, αλλά έβγαλε και πολύ καλό ήχο - τότε είχα σκεφτεί πως ο λεπτός κέδρος με silver ήταν καλός συνδυασμός και θα τον ξανάκανα... αμ δε ( για τον λεπτό κέδρο).

Την έδωσα λοιπόν σε ένα άτομο (δεν λέω πιο πολλά λόγω προσωπικών δεδομένων  ;D) με την ΣΑΦΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ να ΜΗΝ ΒΑΛΕΙ bronze χορδές, ούτε πάνω από 11'αρες silver (την είχα κανα χρόνο και την παρακολουθούσα και ήμουν πλέον σίγουρος).
Χτυπάει λοιπόν το τηλέφωνο και το άτομο μου λέει : "εεεεεε η κιθάρα κάτι έπαθε..."
- τι έπαθε?
- κουνιέται ο καβαλάρης
- άλλαξες χορδές ?
-...... ναι....
- τι εβαλες ?
-.......
- τι έβαλες, πες μου
-.......12άρες bronze (!)
- :embarrassed2: ..............................................(τι να πω, άσε μη λες τίποτα)
- φέρτην να την δω  >:(


Να λοιπόν ο καβαλάρης που "κουνιέται"

 


δεν ξεκόλλησε, έκοψε τον κέδρο σαν πράσο στο περίγραμμα του bridgeplate και μετά ξεφλούδισε και τα φτερά. Η κόλλα (όπως ξέρουμε για την Titebond εντ΄χει πιο πολύ από το ίδιο το ξύλο) ήταν άθικτη. Ίσως τελικά πρέπει να κολλάω με ψαρόκολλα και τον καβαλάρη, έστω και μόνο για αυτόν τον λόγο.

 


να το πω (γράψω) κι εδώ να βγάλω το άχτι μου: αυτή η μόδα με τις 12'αρες bronze είναι τραγική. Μ' αρέσουν οι Bronze πιο πολύ από τις silver, αλλά γιατί ρε φίλε άμα σου λένε ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ BRONZE πας και βάζεις και μάλιστα 12άρες (διαφορά ~ 15-20 κιλά από τις 11άρες silver). Δεν ξέρω τι να πω, τα λέγαμε με τον Παναγιώτη κι απορούσαμε..

τέλος πάντων, έβγαλα το καπάκι κι έβαλα συρταρωτά το καινούργιο, πάλι κέδρος (αυτή τη φορά με ενισχύσεις) αλλά προφανώς νοσταλγώ την παλιά κιθάρα.

 


 


 


 


και λίγα για συζήτηση:

νομίζω ότι ο κέδρος σε λαϊκές είναι "νέο φρούτο", της γενιάς μας, ούτε οι παλιοί έβαζαν κέδρο αλλά ούτε έχω δει κέδρο σε Αμερικάνικη ακουστική (αν γνωρίζετε διορθώστε με).
Τον πήραμε από την κλασική αλλά δεν είναι για μαγκιές, θέλει προσοχή, έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον. Δεν έχω βάλει ποτέ κέδρο σε κιθάρα από το μεγάλο ή από το μεσαίο καλούπι, μόνο απ' το μικρό, κι αυτό ποτέ με "βαρειές" χορδές και πάντα με προσοχή. Αρματώνω και την παρακολουθώ αρκετό καιρό να δω τι αλλαγές φέρνει. Εκείνο το καπάκι με τις silver ταίριαξε πολύ καλά, με τις Bronze ήρθε το τέλος του. Κι αυτό που έλεγα με την "μόδα" έχει να κάνει με τα πρότυπα των νέων κιθαριστών: βλέπουν τον Μυστακίδη και τον Σφίγγο με 12'αρες και νομίζουν όλα είναι ίσιωμα.
Ο Αλεξανδρής παρεμπιπτόντως βάζει 10άρες, και μόνο το καντίνι 11άρα "για να μην σπάει" στο πάλκο. Και ξέρετε τη γνώμη που έχω όχι μόνο για τις κιθάρες του Αλεξανδρή, αλλά και τον ίδιο σαν κιθαρίστα: ιστορία στο λαϊκό τραγούδι. Κι ο Χουλιάρας τα ίδια, 10άρες και μιλάμε για παίχτουρα. Αλλά αυτοί είναι πλέον "παλιοί".
 
Δεν ξέρω αν έχετε άποψη, εγώ βάζω (έβαζα) το πολύ 11'αρες αλλά με παρέσυρε κι εμένα η μόδα- όχι επειδή την ενστερνίζομαι αλλά έχοντας την παραπάνω εμπειρία δεν ξέρω τι άλλο θα του έρθει στο κεφάλι του καθένα, μπορεί να βάλει και 16άρες από resonator "για να έχει μπάσα" (μη ^&&6#σω)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2022, 10:44:24 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2022
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 12:04:07 μμ »
Πίκρα και πόνος τα γραφόμενά σου!*
Αλλά μπόνους και χαλλάρωση η ανάγνωσή τους με το δεύτερο πρωινό καφέ. Με το τσουπροκίθαρο έβγαλα φωνή!

*έχεις όμως και συ μπόνους Μάστορα, εισπρακτέο ωστόσο κάπου στο μέλλον: εμπειρία

Tags: