Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Τζουρά  (Αναγνώστηκε 1504 φορές)

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Κατασκευή Τζουρά
« στις: Μάρτιος 04, 2022, 09:47:10 μμ »
Καλησπέρα σας, μετά από πολλύυυυυυυυ καιρό, είπα τώρα που βρήκα λίγο χρόνο να ξαναπιάσω τα εργαλεία και τα ξύλα και να κάνουμε καμιά δουλειά..

Αρχικά έλεγα να ξεκινήσω παράλληλα δυο λίρες (Κρητική + Πολίτικη), αλλά τελικά κατέληξα στο να φτιάξω κανένα τζουρά με τα ξύλα που μου απέμειναν (Φλαμούρι), μιας και έλεγα να πάρω κανένα καλύτερο ξύλο για να βγάλω τις λύρες, και ίσως κανένα άλλο μπαγλαμαδάκι ..


Οπότε ξεκίνησα σήμερα τον σχεδιασμό για σήμερα του τζουρά, δοκίμασα να βγάλω 2 από το ίδιο ξύλο αλλά δε κατάφερα να το στριμώξω οπότε πάμε για έναν  ;)

Παραθέτω και φωτογραφίες σε πολύ πρώιμο στάδιο  :cheesy2: :cheesy2:...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.563
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2022, 11:21:26 μμ »
Αντε προχωρα το.
Ωραιο το καραολο.
Αν ειναι μονοκομματο φλαμουρι βαλε κοντρα χωνευτη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2022, 06:24:27 πμ »
καλη αρχη!


σκαψιμο ε;
ετοιμαζεσαι για αγωνες μπραντεφερ εεεε;  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2022, 04:44:33 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, είπα να δυναμώσω λίγο τα χέρια γιατί έχω πλαδαρέψει τώρα τελευταία   :cheesy2: :cheesy2:

καλη αρχη!


σκαψιμο ε;
ετοιμαζεσαι για αγωνες μπραντεφερ εεεε;  ;D


mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2022, 05:05:01 μμ »
Αντε προχωρα το.
Ωραιο το καραολο.
Αν ειναι μονοκομματο φλαμουρι βαλε κοντρα χωνευτη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Ευχαριστώ, μονοκόμματο θα είναι ναι.

Όταν λες κόντρα χωνευτή εννοείς μεταξύ μπράτσου και ταστιέρας ή να σκαφτεί το μπράτσο στη μέση και να μπει άλλο ξύλο ;; (χαζές απορίες αρχάριου  {celebrate002} {celebrate002} ). Να υποθέσω μιλάμε για το 2ο, σκάψιμο μπράτσου και χωνευτό μέσα το άλλο ξύλο;;  Το οποίο από ότι διάβασα σε ένα άλλο θέμα η κόντρα είναι καλύτερα να είναι βέγκε ή έβενος ;;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.563
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2022, 05:12:11 μμ »
Θα σου πρότεινα να σκάψεις το μπράτσο από την εσωτερική μεριά (εκεί που κολάει η ταστιέρα δηλαδή) και να εμφυτεύεσεις κάποια κόντρα από έβενο, παλίσανδρο ή και βέγκε ή ακόμα και ανθρακόνημα.Έτσι θα ενισχύσεις τις αντοχές του μάνικου σε κάμψη για να μη σου σκευρώσει. Η κόντρα πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς για την μέγιστη αντοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 05:26:13 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2022, 05:19:30 μμ »
Τέλεια, κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα σου πρότεινα να σκάψεις το μπράτσο από την εχωτερική μεριά (εκεί που κολάει η ταστιέρα δηλαδή) και να εμφυτεύεσεις κάποια κόντρα από έβενο, παλίσανδρο ή και βέγκε ή ακόμα και ανθρακόνημα.έτσι θα εμισχύσεις τις αντοχές του μάνικου σε κάμψη για να μη σου σκευρώσει. Η κόντρα πρεπει να εφαρμόζει ακριβώς για την μέγιστη αντοχή.

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2022, 01:12:35 μμ »
Καλησπέρα σας, νομίζω ότι πρέπει να ενημερώσω το παρόν νήμα...

Αφού λοιπόν έσκαψα γύρω γύρω μπόλικο πράμα με το χέρι, τελικά αποφάσισα και πήγα σε ένα φίλο και μου πήρε τα πολλά πολλά περισσεύματα από το ξύλο, και το σενιάρισε λίγο το εργαλείο, και πλέον ξεκίνησα να το δουλεύω πάλι στο χέρι...

Καταρχάς μεγάλωσα ελαφρώς το σκάφος, να βγει λίγο πιο μπαμπάτσικο να μπορώ να παίζω πιο άνετα..

Έπειτα, ξεκίνησα το μακρύ δρόμο του τριψίματος..  Το ξύλο είναι από το ίδιο υπέροχο μαδέρι με τους μπαγλαμάδες που μου έκανε διάφορες ιστορίες, και πάνω που ξεκίνησα άρχισα να έχω κάποια ψιλοθεματάκια (δεν τρωγόταν κλπ) το περιέλαβα με τη ράσπα και έστρωσε χαρακτήρα, οπότε ευτυχώς όλα καλά σε αυτό το θέμα (Προς το παρόν τουλάχιστον),..

Ξεκίνησα λοιπόν σήμερα το σκαφάκι, τη διαμόρφωση του, το οποίο αποφάσισα να του κάνω σκαλιστές δούγιες μιας και το είδα σε κάποια όργανα στο διαδίκτυο και μου άρεσε.!!

Έχω αρχίσει προς το παρόν να το τρώω (το σκάφος) ένα γύρω με τη ράσπα και να του δίνω τις καμπύλες του και το σχήμα που πρέπει για αρχή.

Ακολουθούν πρώιμες φωτογραφίες.


Υ.Γ. 1 Οι δούγιες οι ζωγραφισμένες που φαίνονται στις φωτογραφίες είναι πρόχειρα σχεδιασμένες, μόλις καμπυλωθεί και  πάρει το σχήμα το σωστό το σκάφος, θα τις σχεδιάσω και θα τις χαράξω πάλι.

Υ.Γ. 2 Επίσης στην από κάτω μεριά του σκάφους, εκεί που θα πατήσει η χορδιέρα, σκέφτομαι να κάνω κανένα σκαλιστό σχέδιο, είμαι υπό σκέψη ακόμα, θα δείξει στο άμεσο μέλλον...


Αυτά προς το παρόν..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2022, 05:16:25 μμ »
ετοιμαζεσαι για αγωνες

να δυναμώσω λίγο τα χέρια

...πήγα σε ένα φίλο και μου πήρε τα πολλά πολλά



οπα σε πιασαμε ντοπε...  ;D να μας ελθεις φρεσκος-φρεσκος, και μας να τρεμουν τα γονατα...


ωραιο γινεται! καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2022, 12:44:45 μμ »
Πολύ φοβάμαι ότι η ντοπα φίλε Στέλιο πήγε τσάμπα, ακλαφτη 😔😔

Όχι τίποτε άλλο κάτι είδα και για μια μελλοντική έκθεση και χάρηκα, αντε λέω να προλάβω να φτιάξω κανενα ταπεινό όργανακι της κακιάς ώρας να πάρω μέρος, έτσι για την αλητεία 😂😂😂

Απαντησεις στο επομενο ποστ, έναν τέτοιο δαίμονα χρειάζομαι τώρα να καθαρίσει τα ξύλα να γλυτώνω...

:character0029: :character0029:


ετοιμαζεσαι για αγωνες

να δυναμώσω λίγο τα χέρια

...πήγα σε ένα φίλο και μου πήρε τα πολλά πολλά



οπα σε πιασαμε ντοπε...  ;D να μας ελθεις φρεσκος-φρεσκος, και μας να τρεμουν τα γονατα...


ωραιο γινεται! καλη συνεχεια!

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2022, 01:08:15 μμ »
Και ιδού το κωλόξυλο το γαμ...νο που μου έχει σπάσει τα νεύρα από το πρώτο κιόλας κομμάτι..

Τώρα θα το σταματήσω μάλλον αυτό το όργανο, δε σκοπεύω να ταλαιπωρηθώ πάλι όπως έκανα με τα μπαγλαμαδάκια, και θα το κρατήσω για την ψησταριά το Πάσχα, μαζί με το άλλο το κομμάτι το μαδέρι που μου έχει μείνει...

και θα δω να πάρω κανένα καλύτερο ξύλο, άλλο είδος, το φλαμούρι στο λαιμό μου έκατσε  :cheesy2: :cheesy2:, για να κάνω τον τζουρά και καμιά λύρα.. Ίσως και κανένα εξτρά μπαγλαμαδάκι άμα περισσέψει ξύλο..   {celebrate005} {celebrate005}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.563
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2022, 01:20:20 μμ »
Μιχάλη το σκάψιμο με το χέρι ειναι μεγαλο παίδεμα. Που να σκαψεις και μουριά!
Επειδλη και γω είχα σιχτιρίσει, κατέληξα σε μία μεθοδο πιο απλή και γρήγορη.
Πηρα ένα κοπτικό για μεντεσέδες, το έβαλα στο δράπανο και καθαρισα.
Κατεβάζεις ένα επίπεδο ίσα με το βάθος του κοτπικού, καθαρίζεις τα υπόλοιπα με το σκαρπέλο και ξανακατεβάζεις άλλο ένα επίπεδο.΄Έτσι κατεβαίνεις όσο θες. Στο τέλος τα σκαλοπατάκια τα ομαλοποιείς με ξύστρα καμπύλη. Θέλει μόνο σταθεοποίηση καλή το ξύλο και κατά προτίμηση κολωνάτο δράπανο. Εγώ έχω φτιάξει αρκετά σκάφη με τον τρόπο αυτόν και με το δράπανο στο χέρι. Θέλει όμως πολύ προσοχή, κόπο και επιμονή.


https://tools4you.gr/index.php?route=product/product&product_id=6427&skr_prm=WyJlNzE1Yzg4Yi0zZDYzLTQyZGUtOGE5MC1lYTdiZjVkNDA4ZTYiLDE2NDcyNTYyOTQ0MTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


Μην το παρατάς είναι κρίμα και το φλαμούρι είναι και έυκολο ξύλο. Εγώ έτσι έχω σκαψει μουριά χωρίς πρόβλημα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2022, 05:26:21 μμ »
Βασικά, ότι είναι παίδεμα το σκαψιμο με το χέρι είναι δε λέω, αλλά δε με απασχολεί τόσο αυτό, όσο το ότι σκαβω και από μέσα εμφανίζεται η σαπίλα.. 😄😄

Για τη μουριά δεν έχω σκάψει η αλήθεια είναι, και βασικά την έχω βάλει στα αγαπημένα ξύλα μαζί με το σφεντάμι γιατί προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος που βγάζει με βάση ένα μπουζουκακι που έχω  ;)

Ωραίο αυτό με το δραπανο αλλά δυστυχώς από ηλεκτρικά εργαλεια δεν έχω το παραμικρό και τα δουλεύω όλα στο χειροκίνητο... Αν είχα ένα δραπανο, θα έκανα σουρωτήρι το ξύλο και μετά θα έβγαζα κομμάτι κοματι με το σκαρπελο (και αν και η αλήθεια είναι ότι η μέθοδος που περιέγραψες δείχνει πολύ ωραία) αλλά δυστυχώς δε διαθέτω τέτοια εργαλεία..  :'(

Τέλος πάντων η αλήθεια είναι ότι πήρα λίγο τα πάνω μου τώρα και λέω να συνεχίσω.. Η σαπίλα - μαυρίλα που μου εμφάνισε κάποια στιγμή το ξύλο στα μισά δείχνει με το σκαψιμο να εξαφανίζεται πάλι, μάλλον ήταν σε ένα πολύ μικρό σημείο οπότε θα το συνεχίσω και βλέπουμε..


Μιχάλη το σκάψιμο με το χέρι ειναι μεγαλο παίδεμα. Που να σκαψεις και μουριά!
Επειδλη και γω είχα σιχτιρίσει, κατέληξα σε μία μεθοδο πιο απλή και γρήγορη.
Πηρα ένα κοπτικό για μεντεσέδες, το έβαλα στο δράπανο και καθαρισα.
Κατεβάζεις ένα επίπεδο ίσα με το βάθος του κοτπικού, καθαρίζεις τα υπόλοιπα με το σκαρπέλο και ξανακατεβάζεις άλλο ένα επίπεδο.΄Έτσι κατεβαίνεις όσο θες. Στο τέλος τα σκαλοπατάκια τα ομαλοποιείς με ξύστρα καμπύλη. Θέλει μόνο σταθεοποίηση καλή το ξύλο και κατά προτίμηση κολωνάτο δράπανο. Εγώ έχω φτιάξει αρκετά σκάφη με τον τρόπο αυτόν και με το δράπανο στο χέρι. Θέλει όμως πολύ προσοχή, κόπο και επιμονή.


https://tools4you.gr/index.php?route=product/product&product_id=6427&skr_prm=WyJlNzE1Yzg4Yi0zZDYzLTQyZGUtOGE5MC1lYTdiZjVkNDA4ZTYiLDE2NDcyNTYyOTQ0MTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


Μην το παρατάς είναι κρίμα και το φλαμούρι είναι και έυκολο ξύλο. Εγώ έτσι έχω σκαψει μουριά χωρίς πρόβλημα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή Τζουρά
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2022, 05:50:19 μμ »
για μια μελλοντική έκθεση και χάρηκα

και εμεις θα χαρουμε παρα πολυ που θελεις να ελθεις και να εκθεσης  :13:
καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: