Αποστολέας Θέμα: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ  (Αναγνώστηκε 1766 φορές)

Woody

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Αγαπημένο ξύλο: όλα
  • Αριθμός κατασκευών: χωρίς
  • Περιοχή: Δύση
ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« στις: Ιανουάριος 21, 2022, 10:22:43 μμ »
Καλώς σας βρήκα φίλοι οργανοποιοί.

Έχουν έρθει στη κατοχή μου κάποια παρατημένα πεδινά και ημιπεδινά χωραφάκια και το τελευταίο διάστημα προσπάθώ να τα σουλουπώσω.

Κάποια έχουν ελιές τις οποίες προσπαθώ να συνεφέρω κόβοντας τους βραχίονες που έχουν φτάσει στο θεό . Έβγαλα και λαδάκι το Νοέμβριο καμιά 60αριά κιλά  {celebrate018}

Τώρα μέρα παρά μέρα τα μεσημέρια παίρνω το Stihl και πηγαίνω για ....πόλεμο!Έχω κι ένα μικρό αγροτικό κι ότι κόβω από τις ελιές το φορτώνω για το τζάκι.Πολύ τέντωμα και κούραση γενικώς...

Στα παρατημένα αυτά χωραφάκια λοιπόν ,τόσο στα όριά τους όσο και μέσα υπάρχουν και πολλά ωραία μεγάλα και μικρότερα δέντρα που πιστεύω δεν αξίζει να πάνε για καυσόξυλα!

Έχω μπεί στη σκέψη να τα κόψω μαδέρια 5-6 cm και να τα αφήσω με φυσικό τρόπο να στεγνώσουν σιγά σιγά σε μια κοντινή αποθήκη,όμως η αλήθεια είναι οτι δεν έχω εμπειρία και  φοβάμαι μήπως τα χαλάσω.

Ψάχνωντας λοιπόν πώς και τι έπεσα στην παρέα σας .

Να σημειώσω εδώ οτι ειδικά το δέντρο που έπαθα χοντρό έρωτα είναι μια μεγάλη χοντρή αμυγδαλια σχεδόν 10 μέτρα ψηλή μεσα στο χωράφι που ένα χοντρό της κλαδί είχε τσακίσει από τα χιόνια μάλλον του 2017 και κρεμόταν ξερή.

Κόβω το κλαδί για καυσόξυλα και παθαίνω την πλάκα της ζωής μου! Τέτοια βαθιά πανέμορφα καφετιά χρώματα καθ όλη τη διάμετρο του κλαδιου (30+ cm) δεν εχω ματαξαναδεί σας λέω! Έρωτας!

Την χλωρή αμυγδαλιά προχτές την έκοψα τη μισή,θέλω να μετρήσω διάμετρο αν ξαναπάω,έχει αρκετά μεγάλο μήκος το ίσιο χοντρό κομμάτι.
Και άλλο τόσο πρρέπει να είναι και το υπόλοιπο,γιατί έκανε δίχαλο από πολύ χαμηλά το δέντρο.

Υπάρχουν επίσης αρκετές ψηλές, χοντρές,λαμπαδάτες καρυδιές!

Έχει και καναδυό καλές βελανιδιές που έχω πάρει άδεια από το δασαρχείο,που θα έρθει να μου τις σφραγίσει.

Αρκετές μεγάλες μελικοκιές και νομίζω καναδυό μεγάλες ψηλές κουτσουπιές.

Και κορομηλίες που πιστεύω έχουν εξαιρετικό ,βαρύ ξύλο

Επίσης υπάρχουν αρκετές συκιές.

Υπάρχουν πολλά είδη.

Πείτε μου εσείς αν έχετε κάποιο ενδιαφέρον σε αυτά.Και γενικά πείτε μου αν ψάχνετε κάτι γιατί δεν τα ξέρω όλα και μπορώ να ρωτήσω του μεγαλύτερους αν είναι υπάρχει το είδος που μπορεί να ψάχνετε στα χωράφια μας.

Άλλα είδη που σκέφτομαι τώρα είναι φτελιές(αρκετές από αυτές είναι γυρω γυρω από το αυλάκι που έρχεται το νερό για πότισμα),συκιές τις είπα ,καλά... κλασικά ελίες! εννοέιται!
Α! επίσης δάφνες!(φοβερό άρωμα τα φυλλα για τις φακές και τις πατάτες φουρνου {celebrate011}) ..... αλλά αυτές νομίζω είναι μικρές.
Καναδυό αγλανιδιές που είχαν μπερδευτεί κάτω από τις ελιές και είχαν γίνει θηρίες.

Αυτά!

Καλως σας βρήκα παιδιά και πάλι ,κι αν μπορώ να φανώ κάπου χρήσιμος στείλτε μηνυματάκι να ανταλλαξουμε τηλέφωνα και να σας στείλω και φώτο για ότι μπορεί να σας ενδιαφέρει από τα δέντρα που σας έγραψα .
 :13:












georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 10:26:32 πμ »
Καλημερα και καλως ηλθες. Νομιζω οτι απο αυτα που εγραψες το πιο ενδιαφερον ξυλο για μας ειναι η καρυδια.

Βεβαια καρυδιες βρισκουμε αρκετα ευκολα και φτηνα σχετικα, απο ξυλεμπορικα τα οποια εχουν περασει απο ξηραντηριο, οποτε δυσκολα θα αγορασει καποιος χλωρο ξυλο. Το αρνητικο ειναι οτι θα πρεπει να περιμενουμε και δεν ειμαστε και σιγουροι οτι δε θα χαλασει-σχιστει.
Δες πως θα γινει η σωστη ξηρανση (λογικα θα σου πουν οι πιο εμπειροι).

Δες μηπως σε συμφερει να τα δωσεις κατευθειαν σε εμπορο για να γλυτωσεις την ταλαιπωρια και τον κινδυνο να χαλασουν
 Φυσικα θα χασεις χρηματα ετσι καθως θα στα παρουν πολυ φτηνα.

Επισης αν τα κοψεις δες και πως πρεπει να κοπουν. Οι οργανοποιοι προτιμουν κυριως quarter sawn κοψιμο (κανενας σχεδον επαγγελματιας δεν το κανει) Στο γραφω στα αγγλικα για να το βρεις ευκολα στο ιντερνετ σε εικονες. Δεν ειναι απαραιτητο αυτο αλλα στις περισσοτερες εργασιες το προτιμαμε (και δε το βρισκουμε και ευκολα)

Θα σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι.
Αν εχεις και φωτογραφιες να δουμε, πιο πολυ για ... μπανιστηρι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2022, 10:42:01 πμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 11:23:25 πμ »
Οπως ειπε και ο Γιωργος,το πιο συνηθισμενο ξυλο για οργανοποιια ειναι η καρυδια. Απο κει περα και η βελανιδια μπορει να χρησιμοποιηθει. Εγω θα ενδιαφερομουνα και για την κουτσουπια παρολο που δεν ειναι συνηθισμενο. Αν δεν κανω λαθος εχει ωραια χρωματα. Και η κορομηλια επισης. Εχω κρατημενη μια που εχει υπεροχο κοκκινωπο ξυλο. Την εχω κοψει καμια 5ετια τωρα και καποια στιγμη θα την αξιοποιησω.Την αγλανιδια που αναφερεις δεν τη γνωριζω. Αν ειναι αχλαδια παντως μπορει να χρησιμοποιηθει.Επισης δαμασκηνια και βερυκοκια.
Για μελικοκια δεν εχω ιδια αποψη αλλα με μια γρηγορη ερευνα πιστευω πως μαλλον κανει.

Τελος αφηνω την αμυγδαλια που εχει οντως πολυ ομορφο ξυλο μα αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ σκληρο και δυσκολο στην κατεργασια. Στο παρελθον, αν θυμαμαι καλα, ειχαν παρουσιασει μπαγλαμα ή τζουρα με ταστιερα απο  μυγδαλια. Η ελια χρησιμοποιειται στην οργανοποιια εξαιτιας της εξαιρετικης ομορφιας αλλα εχει δυσκολιες στην κατεργασια.
Για τη συκια οχι. Εχω κοψει 2-3 και το ξυλο ειναι σαθρο. Δεν νομιζω οτι μπορεινα χρησιμοποιηθει.
Σχεδον ολα τα ξυλα μπορουν να χρησιμοποιηθουν στην οργανοποιια, απλα ο κοσμος ζηταει τα πιο δοκιμασμενα οπως η καρυδια.
Εννοειται πως τα ξυλα που θα κοψεις τωρα, θα πρεπει να χρησιμοποιηθουν σε καμια 5-ετια αφου τα κοψεις και τα αποθηκευσεις καταλληλα οπως ειπε και ο Γιωργος πριν. Βασικα η αναφορα μου αφορα κυριως  ντουγατα ή σκαφτα οργανα. Για κιθαρες τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Woody

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Αγαπημένο ξύλο: όλα
  • Αριθμός κατασκευών: χωρίς
  • Περιοχή: Δύση
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 03:42:06 πμ »
Καλημερα και καλως ηλθες. Νομιζω οτι απο αυτα που εγραψες το πιο ενδιαφερον ξυλο για μας ειναι η καρυδια.

Βεβαια καρυδιες βρισκουμε αρκετα ευκολα και φτηνα σχετικα, απο ξυλεμπορικα τα οποια εχουν περασει απο ξηραντηριο, οποτε δυσκολα θα αγορασει καποιος χλωρο ξυλο. Το αρνητικο ειναι οτι θα πρεπει να περιμενουμε και δεν ειμαστε και σιγουροι οτι δε θα χαλασει-σχιστει.
Δες πως θα γινει η σωστη ξηρανση (λογικα θα σου πουν οι πιο εμπειροι).

Δες μηπως σε συμφερει να τα δωσεις κατευθειαν σε εμπορο για να γλυτωσεις την ταλαιπωρια και τον κινδυνο να χαλασουν
 Φυσικα θα χασεις χρηματα ετσι καθως θα στα παρουν πολυ φτηνα.

Επισης αν τα κοψεις δες και πως πρεπει να κοπουν. Οι οργανοποιοι προτιμουν κυριως quarter sawn κοψιμο (κανενας σχεδον επαγγελματιας δεν το κανει) Στο γραφω στα αγγλικα για να το βρεις ευκολα στο ιντερνετ σε εικονες. Δεν ειναι απαραιτητο αυτο αλλα στις περισσοτερες εργασιες το προτιμαμε (και δε το βρισκουμε και ευκολα)

Θα σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι.
Αν εχεις και φωτογραφιες να δουμε, πιο πολυ για ... μπανιστηρι

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για το καλωσόρισμα!

Η καρυδιά ε; Ναί εχω αρκετές από αυτές, μάλιστα μια από αυτές αρκετά γομαρέξ είχε καψαλιστει ο φλοιός της και δεν έχει ξαναβγάλει εδώ και 3-4 χρόνια φύλλα σύμφωνα με όσα μου είπε γείτονας. Αυτή δεν αποκλείεται να έχει ξεραθεί μέσα και να είναι έτοιμη, αρκεί να μην έχει προσβληθεί από έντομα και να μην έχει κάνει απαγορευτικά σκισίματα.

Φοβερή η συμβουλή σου για quarter sawn, έλιωσα στο youtube και εντυπωσιάστηκα με τους πάντα μερακλήδες αμερικανάρες τι ωραία κόλπα και παραλλαγές κάνουν για να πετύχουν το καλύτερο quarter κόψιμο.
Ο στόχος είναι οι δακτύλιοι να είναι κάθετοι στην ταύλα μας κατά το δυνατόν και όχι με γωνία μικρότερη από 60 μοίρες, Αν είναι μικρότερη η γωνία λέγονται rift.

Αν το καλοσκεφτείς και το απλό κόψιμο δίνει τέτοιες ταύλες,αυτές που είναι πιο κοντά στο κέντρο του  κορμού,τις μεγαλύτερου πλάτους δηλαδή.

H οργανοποιεία λοιπόν εκτιμά αρκετά την καρυδιά κατά προτίμηση με όσο το δυνατόν περισσότερο κάθετους τους δακτυλίους. ΟΚ!

ΑΛΛΑ!

Σε ποιά μεγέθη ;

Δηλαδή ποιές είναι οι πιο κατάλληλες διαστάσεις για να κόψει κάποιος μια καρυδιά;   

Όταν λές Γιώργο υπάρχουν τέτοια ξύλα στο εμπόριο σχετικά φθηνά,περίπου μια μέση προς οικονομική τιμή που κυμαίνεται , και σε τι διαστάσεων τμήμα;

Θα απαντήσω και στον φίλο sakkalis  και μετά θα ανεβάσω και όσες φώτο πρόλαβα να βγάλω το απόγευμα   :dance:

Οπως ειπε και ο Γιωργος,το πιο συνηθισμενο ξυλο για οργανοποιια ειναι η καρυδια. Απο κει περα και η βελανιδια μπορει να χρησιμοποιηθει. Εγω θα ενδιαφερομουνα και για την κουτσουπια παρολο που δεν ειναι συνηθισμενο. Αν δεν κανω λαθος εχει ωραια χρωματα. Και η κορομηλια επισης. Εχω κρατημενη μια που εχει υπεροχο κοκκινωπο ξυλο. Την εχω κοψει καμια 5ετια τωρα και καποια στιγμη θα την αξιοποιησω.Την αγλανιδια που αναφερεις δεν τη γνωριζω. Αν ειναι αχλαδια παντως μπορει να χρησιμοποιηθει.Επισης δαμασκηνια και βερυκοκια.
Για μελικοκια δεν εχω ιδια αποψη αλλα με μια γρηγορη ερευνα πιστευω πως μαλλον κανει.

Τελος αφηνω την αμυγδαλια που εχει οντως πολυ ομορφο ξυλο μα αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ σκληρο και δυσκολο στην κατεργασια. Στο παρελθον, αν θυμαμαι καλα, ειχαν παρουσιασει μπαγλαμα ή τζουρα με ταστιερα απο  μυγδαλια. Η ελια χρησιμοποιειται στην οργανοποιια εξαιτιας της εξαιρετικης ομορφιας αλλα εχει δυσκολιες στην κατεργασια.
Για τη συκια οχι. Εχω κοψει 2-3 και το ξυλο ειναι σαθρο. Δεν νομιζω οτι μπορεινα χρησιμοποιηθει.
Σχεδον ολα τα ξυλα μπορουν να χρησιμοποιηθουν στην οργανοποιια, απλα ο κοσμος ζηταει τα πιο δοκιμασμενα οπως η καρυδια.
Εννοειται πως τα ξυλα που θα κοψεις τωρα, θα πρεπει να χρησιμοποιηθουν σε καμια 5-ετια αφου τα κοψεις και τα αποθηκευσεις καταλληλα οπως ειπε και ο Γιωργος πριν. Βασικα η αναφορα μου αφορα κυριως  ντουγατα ή σκαφτα οργανα. Για κιθαρες τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα.

Ευχαριστώ sakkalis!

Ομοίως θα ρωτήσω σε τι διαστάσεις είναι καλό να κοπει η καρυδιά; Αλλά και για τα άλλα ξύλα που αναφέρεις οτι έχουν ενδιαφέρον πώς είναι καλύτερα να τεμαχιστούν;

Η κορομηλιά πράγματι έχει πανέμορφο κοκκινωπό ξύλο. Πώς την έχεις κόψει; Κορμουδάκι; Την έχεις αφήσει με το φλοιό;

Την αγλανιδιά μαζί με τα άλλα τσέκαρε τη στην παρακάτω ανάρτησή μου. Ίσως είναι η Phillyrea latifolia αλλά δεν είμαι απόλυτα βέβαιος. Αγλανιδιά τη γνωρίζουν οι μεγαλύτεροι. Στην αρχή όταν τις έκοβα νόμισα οτι ήταν σχοίνος λόγω οτι μοιάζουν τα φύλλα. Έχει βαρύ ξύλο,  εξωτερικά φαίρνει και λίγο στο πουρνάρι. 
Πιστεύω παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον για φυσικό κίτρινο-κροκί  χρώμα! Θα σας δείξω πώς φαίνονται τα ροκανίδια μέρες μετά αφου την έχω κόψει. Και στην τομή της δίπλα στις κομμένες ελιές έμοιαζε λές και την είχες περάσει φοσφοριζέ μαρκαδόρο !!   ;D

Η αμυγδαλιά πράγματι είναι σκληρό ξύλο αλλά δεν είναι νομίζω τόσο όσο η καρδιά της δρυός . Το δε χρώμα της πιστεύω είναι ανώτερο από της καρυδιάς ! Και στο ξερό κομμάτι που είχα ,το χρώμα γυρίζει σχεδόν κεραμιδοκαφέ. Ήδη όταν την κόβεις χλωρή έχει πολύ πιο σκούρους τόνους από την καρυδιά . Δες και στις φώτο που ακολουθούν .  Και το ξερό που έκοψα με το αλυσοπρίονο πήγε σχετικά άνετα.
Οπότε νομίζω η αμυγδαλιά  ,αν μπόρεσε να την κόψει τόσο άνετα το πριόνι ,δεν βρίσκω το λόγο να φέρει ανυπέρβλητες δυσκολίες στην κατεργασία. Αλλά μπορεί ασφαλώς να κάνω και λάθος.
Δεν μπορώ να το ξαναβρώ το θέμα ,αλλά νομίζω διαβασα εδώ στο φορουμ μια κοπέλα που ασχολίοταν με μυγδαλιά.


Τώρα για τον χρόνο ξήρανσης οι αμερικάνοι λένε ενας χρόνος ανα ίντσα ταύλας,και μιλάνε κυρίως για δρυ και καρυδιά.
Πενταετία εννοείς αν το αφήσω κορμο χωρίς να το κόψω μαδέρια ή ταύλες ; Η γενικά;

 Ελιά έχω αρκετά ίσια κομμάτια ικανοποιητικού μήκους.
Μάλιστα διπλά σε μια ελιά ,και επειδή όπως έγραψα ήταν παρατημένα τα χωράφια αυτά , δύο αγριλίδια έχουν τραβήξει καρφί επάνω προς τον ουρανό καί έχουν γίνει 7 μέτρα το καθε ένα και 20 πόντους χοντρά!Χωρίς διακλαδώσεις! Δεν το έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.Κυπαρίσσια!

Ακολουθούν φωτογραφίες, και η κουτσουπιά που μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Απολάυστε υπεύθυνα !   :party0036: (Καλά τα παραλέω ,πολλές φώτο είναι ψιλοχάλια)














sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 11:39:10 πμ »
Πολυ χοντρικα οι διαστασεις:
Για πλατη κιθαρας μηκος 50-55εκ, πλατος 20
Για πλαινα κιθαρας μηκος 80 εκ., πλατος10-12εκ
Για τα μαδερια για μπουζουκια να υπολογισεις οτι το μηκος της ντουγας ειναι γυρω στα 50εκ..Συνηθως μαδερι με πλατος 12-15 εκ.  για να βγαζει κολατζα και παχος 5εκ . Για λαουτο και ουτι να υπολογισεις 60 -70 εκατοστα μηκος ντουγαε. Για τζουραδες μπαγλαμαδες το μηκος παιζει αναλογα με το καλουπι.Για τα σκαφτα οργανα, υπολογιζεις με βασει τις διαστασεις του οργανου.
Τα δεντρα που εχω κοψει τα εχω κρατησει σε κορμους με τη φλουδα και οχι μαδερια για να στεγνωνουνε. Τα φυλαω ξεχωρισρα απο τα αλλα τα ξυλα για τον φοβο των εντομων. Δεν σου λεω να το κανεις και εσυ ετσι, γιατι ειμαι σιγουρος πως ειναι το σωστο. Το κοψιμο που θα τους κανω δεν θα ειναι ακτινικο μιας και οι κορμοι μου ειναι μικρης διαμετρου και δεν υα εξυπηρετησει. Εχω κρατησει χωρια τον συνδεσμο, εκει που ενωνεται κορμος με κλαδια  να το κοψω ουτως ωστε να βγαλει περιεργα νερα κσπως σαν ριζα.

Τωρα για τιμες, επικονωνησε με ξυλεμπορικο να δεις τιμη αγορας αλλα και με πριστηριο να δεις ποσο την αγοραζει συτος που αγοραζει ο εμπορος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 12:39:02 μμ »
Καλημερα. Με προλαβε ο Δημητρης.

Στη φωτογραφια ειναι μια καρυδια που αγορασαμε προσφατα. Ειναι τα δυο ξυλα που βλεπεις. Ηταν ενα και το κοψαμε.

Δυο μετρα μηκος, παχος 5 εκατοστα. Πλατος απο 35 μεχρι 45 περιπου.
Κοστισε 70 ή 80 ευρω. Δε θυμαμαι γιατι πηραμε και αλλα ξυλα. Τα υπολογιζουν με βαση το κυβικο μετρο.

Συνηθως ετσι τα πουλανε τα ξυλεμπορικα. Μεγαλα κομματια, εκτος και αν ειναι εξειδικευμενα για οργανοποιια που πουλανε σετακια σε πολυ μεγαλυτερη τιμη αναλογικα. Φυσικα εχουν ριξει δουλεια για να τα κοψουν
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 01:15:04 μμ »
Απ'ότι καταλαβαίνω ενδιαφέρεσαι να πουλήσεις και όχι να κρατήσεις εσύ κάποια ξυλεία για να κατασκευάσεις.
Μια άλλη ίσως πιο αποδοτική λύση είναι να κόψεις σώματα για ηλεκτρική. Δες παρακάτω στα λινκ πως τα πουλάει ο τούρκος γείτονας:
https://www.ebay.com/itm/393844552160?hash=item5bb2f6f1e0:g:YakAAOSwpMFh06FY
https://www.ebay.com/itm/393839419363?hash=item5bb2a89fe3:g:JEcAAOSwbxxhzN6F
https://www.ebay.com/itm/393804158977?hash=item5bb08e9801:g:apgAAOSwMuNhtQCf
αλλά και ο γερμανός:
https://www.ebay.com/itm/303566840659?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D236394%26meid%3Dc181311a68154361b88ccb8791b282dc%26pid%3D101195%26rk%3D2%26rkt%3D2%26sd%3D293614195568%26itm%3D303566840659%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675%26algv%3DSimplAMLv9PairwiseWebMskuAspectsV202110NoVariantSeed&_trksid=p2047675.c101195.m1851&amdata=cksum%3A303566840659c181311a68154361b88ccb8791b282dc%7Cenc%3AAQAGAAACMF9SDiOIH6xQiEvOLoHpKkyUEUO1X5fvsZbdDRx6ubBRoBkVKj8x168i9b2mzZyup9zchIOH7ecqQMAsExB2csHer0rOddr4YO6pKwl5EHuKqBQyLfdXV3eUFwPUV%252BzW%252FM2Jwy3BDayFtSgIUmwSApprisM5fyqmNUisFnw3eI%252FKUD0lD4LcnxbAKU5rK450ISJ21CXwcGYcW%252BEAVmyu5ScOk8apnD1y7CRl4%252Fs%252BeqDpfUys7itSt8qv8Ka32E3uvgDNsSklkonvvd6pddeBZA0Z4K7YUD5tbJjAfGrDgUtsy%252FGFZgNWsVhowfabKn2FwSdQB7UFUAeIYq0hSXUFGYEaGbThPsaaOAm4YZzEJiLRE1mosfvxDzOP3brIyt3pL%252FN9xXGcN9B01WKYhnAHrVE6ePdFxGrMORnF1BuxParl%252BfME7s9htZy2tD5M8RA806ID7xqOC1qWLReso8hsCjYV0fkIgCUwkLk3eLzFwFx8ydaJ9VSRwWbWIIfEPfnx7Nu%252B9CTgd77MiCG2mdSeQtOC3JO2PW0FCLfHfI0jMMSxo1JFA1QDwzYtNB3Zyg%252BtEn1bOBS9%252FkWiUDtV0FfLDrfG3zOWTuL2av1vdo2sibOn2Zcj85EAQcNeG9g%252Fjm6py%252B3TTAARem2looE3cKuIhvXD%252Fi9U%252FgZ3yPwz9uCnnD2mX7d6Pz2uRexovxTil0G4i9G0uBSTiU6xY%252FZ0XvFJjEptknLle6lt6CD0dR2ozIr2%7Campid%3APL_CLK%7Cclp%3A2047675

Στις παραπάνω περιπτώσεις οι κορμοί έχουν κοπεί με διαφορετικό τρόπο (κάθετα στο μήκος) για να βγούνε τα περίεργα νερά. Όσο πιο περίεργα τα νερά τόσο πιο ακριβό το κομμάτι.
Πρόσφατα είχα βρει στο ebay που πουλάγανε σετ ακουστικής κιθάρας από δαμασκηνιά. Πολύ όμορφα νερά αλλά έβγαινε η πλάτη σε τρία κομμάτια λόγω πλάτους του κορμού.
Πιστεύω πως το πιο εύκολο για να αποφύγεις την πολύ δουλειά είναι να τα πουλήσεις σε ένα πριστήριο και αν θες να κρατήσεις εσύ κάποια κομμάτια με τα πιο περίεργα νερά για σώματα ηλεκτρικής για να τα πουλήσεις μόνος σου (μέσω ebay;;ας πούμε). Εννοείται πως άμα τη δουλειά την κάνεις όλη μόνο σου θα έχεις σαφώς πολύ καλύτερο κέρδος από ότι αν τα πας σε πριστήριο αλλά αυτό έιναι κάτι εσύ αποφασίζεις αφού πρώτα συνυπολογίσεις τα δεδομένα βάσει και των δικών σου δυνατοτήτων.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Woody

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Αγαπημένο ξύλο: όλα
  • Αριθμός κατασκευών: χωρίς
  • Περιοχή: Δύση
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 04:03:54 μμ »
Παίδες ανεβάζω τις φώτο που υποσχέθηκα και θα επανέρθω στα όσα πολύ ωραία και κατατοπιστικά μου απαντήσατε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 04:37:49 μμ από Woody »

Woody

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Αγαπημένο ξύλο: όλα
  • Αριθμός κατασκευών: χωρίς
  • Περιοχή: Δύση
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 04:30:33 μμ »
Συνέχεια....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 04:42:28 μμ από Woody »

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2022, 09:42:13 μμ »
Μία πληροφορία για την αμυγδαλιά. Παρότι έχει όμορφο και σκληρό ξύλο δεν έχει συνήθως ίσια νερά. Συνήθως έχει την τάση ο κορμός να στρίβει οπότε είναι δύσκολο να την επεξεργαστείς.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2022, 08:02:34 μμ »
Μιας και αναφερθήκαμε σε πιο ασυνήθιστα ξύλα για οργανοποιία, εδώ έχει αχλαδιά και δαμασκηνιά:
https://www.ebay.com/itm/303589456612?hash=item46af577ae4:g:Tn0AAOSwU0Be3JUC
https://www.ebay.com/itm/293620396071?hash=item445d23b027:g:4OgAAOSwz3Fe7blI
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KostasP

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρομουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: ΞΥΛΑ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 06:41:48 μμ »
Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσουμε;

Ευχαριστώ, Κώστας