Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022  (Αναγνώστηκε 2632 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
2022
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 12:05:17 μμ »
Καλη χρονια και καλες κατασκευες σε ολους με υγεια και ελευθερια και πιο πολλα ανταμωματα.
Θελουμε επιτελους κατι καλο. Θυμοσαστε τα 2020 και 2021;  :021: :021: :021:
Ε, καμια σχεση.
 :singing:
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 05:45:18 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!Ο νέος χρόνος να φέρει κανονικότητα και ευημερία σε όλα τα σπίτια!!

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 08:21:52 μμ »
Καλή χρονιά με υγεία!!!Να είμαστε γεροί και να κατασκευάζουμε τα αγαπημένα μας όργανα!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 10:32:57 μμ »
Καλή χρονιά να έχετε παλικάρια!  Εύχομαι ότι καλύτερο στις οικογένειες σας, και σε εσάς πολλές και καλές κατασκευές! Τι καλύτερο;      Α ναι όπως γράφει παραπάνω και ο Δημήτρης, να τα λέμε και από κοντά.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 10:38:39 μμ »
Χρόνια πολλά κι ἀπό μένα , ὅτι καλύτερο σέ κάθε οἰκογένια !!!!

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 11:28:25 μμ »
Χρόνια πολλά και καλά....

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 02, 2022, 11:51:58 πμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Υγεία πάνω απόλα και καλές κατασκευές να έχουμε.

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 02, 2022, 01:14:59 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους κι από εμένα! Να έχετε υγεια και χαρές στα σπιτια σας και ορεξη για δημιουργια! 


Sent from my iPhone using Tapatalk

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 02, 2022, 05:58:59 μμ »
Καλή χρονιά και πάλι σε όλους.
Το τελευταίο διάστημα έχω πλακωθεί να φτιάξω ένα drum sander και έχουνε πάει πίσω όλες οι προγραμματισμένες κατασκευές οργάνων. Επειδή όμως τα σχέδια μου είναι πάντα μεγαλεπίβολα δεν ήθελα ένα ένα απλό drum sander και ήθελα να έχω και ενσωματωμένο τόρνο. Παρόλο που η κατασκευή είναι σχετικά απλή έχει πολλές λεπτομέρειες άφησα τον τόρνοι λίγο πίσω μπας και φτιάξω κανένα όργανο. Δοκίμασα λοιπόν το τριβείο στο σώμα της ηλεκτρικής από μαόνι και το καπάκι της από κοκομπόλο που ετοιμάζω. Δουλεύει μια χαρά αλλά δημιουργεί άπειρη σκόνη αφού δεν έχω φτιάξει σύστημα αναρρόφησης. Αφήνω λοιπόν πίσω τα τριψίματα μέχρι να τελειώσω την αναρρόφηση.


Είπα να προχωρήσω λοιπόν και το επόμενο όργανο. Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση και σκαλιστές ντούγιες.
Έκοψα ένα ωραίο μαδεράκι που έιχε στείλει ο Φίλιος από ένα όμορφο ξύλο που το ανέφερε σαν μαόνι Ονδούρας παλιό καμιά 40'αρια χρονών. Έκοψα λοιπόν ντούγιες και κολάτζες για τρία μπουζούκια. το πάχος στα 4 χιλιοστά για να μπορούν οι ντούγες να γίνουν σκαλιστές. Ροκανίδι μπόλικο στο πάτωμα μιας και πριν το κόψιμο κάθε ντούγιας πλάνιζα το ξύλο για να σβήσουν οι γραμμές της κορδέλας. έκοψα λοιπόν 30 τεμάχια 5 εκατοστά φάρδος και 52 εκατοστά μήκος που βγάζουν 60 ντούγιες.


Το ξύλο μου άρεσε και στην εμφάνιση (ωραία νερά παράλληλα) και στην υφή (φαίνεται αρκετά σκληρό) όμως δεν μου φαίνεται για μαόνι. Από την μυρωδιά όταν το έκοβα (δεν μυρίζει μαόνι)αλλά και το χρώμα και την υφή μου θυμίζει μια αφρικάνικη καρυδιά που είχα πάρει δύο μαδέρια και έχω φτιάξει και ένα μπουζούκι που μου βγήκε καλό. Δεν έιμαι σίγουρος τελικά τι μπορεί να είναι αλλά η κατασκευή θα προχωρήσει. Ανεβάζω και φωτογραφίες με τα ξύλα που τα έχω βρέξει κιόλας κι αν έχει κανείς σας ιδέα τι μπορεί να είναι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 07:57:09 πμ »
Καλημέρα σας και καλή χρονιά με υγεία και χαρές!!!
Δημήτρη νομίζω είναι μαόνι, δεν μου φαίνεται για Αφρικάνικη καρυδιά, έτσι νομίζω.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 12:30:41 μμ »
μαονι καγια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 01:53:13 μμ »
Αν ηταν αφρικανικη καρυδια θα το ειχες καταλαβει απο τα ματια μυτη κλπ. Το χειροτερο ξυλο.

Αν ειναι μαονι ονδουρας 40 ετων ειναι πανακριβο. Βαλε το με προσοχη εκει που πρεπει. Ειχαμε παρει ενα κομματι στο περιπου 4 μετρα 8αρι με πλατος 15 ( οτι θυμαμαι) και ειχαμε δωσει 450. Δια του τρια. Και ηταν και ο πλιακωνης ενας απο αυτους οποτε δε μας πιασαν κοτσο.
Το εχω και το φυλαω ακομα για οταν μαθω
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 03:15:43 μμ »

Αυτό που φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία είναι όντως μαόνι κολλημένο για το σώμα της ηλεκτρικής που φτιάχνω.
Τα άλλα κομμάτια είναι αυτό το μαόνι Ονδούρας. Στην φωτογραφία δεν φαίνεται καθαρά ή διαφορά για αυτό ανεβάζω άλλη μία μόνο το μαόνι αυτό. Το ξύλο είναι όμορφο με παράλληλα νερά ιδανικό νομίζω για ντούγιες. Πέρα από την εμφάνιση που έχει κάποιες διαφορές (πιο κιτρινωπό θα έλεγα), μου έκανε μεγάλη εντύπωση η μυρωδιά του όταν το έκοβα που δεν θύμιζε μαόνι καθόλου.
Στη δεύτερη φωτογραφία έχω μια ντούγα αφρικάνικη καρυδιά και το ξύλο αυτό. και τα δύο πάνω σε ένα μαόνι.


Τώρα αυτό το μαόνι καγιά δεν το έχω ξανακούσει.


Πάντως αν δεν κάνω λάθος και η αφρικάνικη καρυδιά είναι κάποιο μαονοειδές και όχι καρυδιά, αλλά έχει ονομασία εμπορικη καρυδιά.
Για την αφρικάνικη έχω ακούσει πολλά για το ότι είναι βλαβερή. Ένα όργανο πάντως που έφτιαξα και ωραίο βγήκε και δεν είχα καμία ενόχληση δεν είχα. Παρόλα αυτά, έχω κρατημένο κάμποσο αλλά από φόβο δεν έχω ασχοληθεί να ξαναφτιάξω με αυτό τίποτα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2022
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2022, 08:38:30 πμ »
https://www.wood-database.com/honduran-mahogany/

τωρα που το ξαναβλεπω... τυχερακια....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: