Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου stratocaster) κοκομπόλο- μαόνι  (Αναγνώστηκε 1596 φορές)

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου stratocaster) κοκομπόλο- μαόνι
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 22, 2022, 12:51:05 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Δυο κουβέντες για το κοκομπόλο. Είναι νομίζω το πιο όμορφο ξύλο που έχω δουλέψει. Το θέμα με το λάδι είναι έντονο. Το συγκεκριμένο κομμάτι το πήρα, αν θυμάμαι καλά, πριν από τρια χρόνια από Νικαράγκουα. Μαζί με τα μεταφορικά έιχε παει κανα 75αρι. Παρεπιπτόντως ήρθε σαν απλό γράμμα έκανε κοντα 2 μήνες αλλά δεν έβγαλε καθόλου τελωνεία. Όταν πήρα το δέμα ήταν καλά τυλιγμένο με χαρτόνι, με ναϋλον με τις φουσκάλες και εξωτερικά ξανά χαρτόνι. Απ'ε'εξω το δέμα ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Μόλις άνοιξα και το ναϋλον το χαρτί ήτανε νοτισμένο σαν να είχε βραχεί. Είχε γίνει δε πορτοκαλί όπως και ταινίες που ήταν κολληνμένα τα δυο κομμμάτια. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Νόμιζα πως ήταν υγρασία αλλά τελικά ήταν τα λάδια που ξέρναγε το ξύλο. Με το που το ακούμπαγες τα χέρια πέρνανε χρώμα. Το άφησα καιρό ντανιασμένο μέχρι να το πιάσω. Στα ξύλα που ακούμπαγε έβγαλε χρώμα. Στο τρίψιμο μου έδωσε την εντύπωση πως στόμωνε τα γυαλόχαρτα πολύ γρήγορα. Για να κάνω κολλήσεις το περασα με διαλυτικό πιο πριν. Στο τελευταίο τρίψιμο έγινε όλο φορώντας μάσκα και δεν είχα ενοχλήσεις, όταν όμως πήγα να κάνω μπάνιο το νερό που έτρεχε από τα μαλιά μου έγινε πορτοκαλί. Βγάζει χρώμα έντονο και όντως είναι υπέροχα τα νερά του.

Γιώργο, παρόμοια κουβέντα για το μαόνι είπα και εγώ στον γιό μου όταν του έδειξα από κοντά την κιθάρα. Και το μαόνι βγήκε πολύ όμορφο και μόνο μαόνι να ήταν η κιθάρα θα ήταν όμορφη αλλά το κοκομπόλο είναι άλλο πράγμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:21:25 μμ »
Ηλεκτρικής συνέχεια.
Θέλω να πω τον πόνο μου. Καθυστέρησα πολύ γιατί με έσκασε το κοκομπόλο. Όσο ΄πομορφο είναι τόσο με παίδεψε. Ομολογώ πως είδα πράματα που δεν τα περίμενα με τίποτα. Πέρασα την κιθάρα με βερνίκι αλκυδικό.  Το χαρακτηρηστικό του είναι πως αργεί να στεγνώσει, το έριξα και γω με τα βαριά κρύα και καθυστέρησε πολύ.  Η καθυστέρηση ήταν θέμα γιατί όσο δεν στέγνωνε και έμενε κρεμασμένο στο τσιγκέλι, η πολύ σκόνη που κυκλοφορέι στο εγαστήριο κόλλαγε πάνω στο βερνίκι. Την ίδια εποχή πέρναγα ταυτόχρονα  βερνίκι και στη resonator. Με δυσκόλεψε το βερνίκι αλλά τέλειωσε. Η ηλεκτρική αμ δε!!
το ίδιο βερνίκι σε κελεμπέκι, καρυδιά και μαόνι να στεγνώνει έστω και αργά, στο κοκομπόλο όχι. Το ρημάδι το λάδι του  να βγαίνει μέσα στο βερνίκι και να μην το αφληνει να στεγνώσει με τίποτα. τι στον ήλιο το έβγαλα, τι έβαλα σε ζέστη αυτό τίποτα. Στο ίδιο όργανο πάνωτο μαόνι ενντάξει. το κοκομπόλο, κοκομπλόκο. Αφού το παράτησα για μήνες και να μην στεγνώνει αποφάσισα να το βγάλω και ξανά μανά από την αρχή. έτριψα και έβγαλα το βερνίκι από το κοκομπόλο με δυσκολία αφού στόμωνε το γυαλόχαρτο, αλλά όχι στο μαόνι. Σκοπός να περάσσω λούστρο μπάλας να τελειώνει η υπόθεση. Αφού λοιπόν το έτριψα με 60αρι και το καθάρισα όλο το κοκομπόλο, πέρασα με 320 και 400 το βερνίκι στο μαόνι. Πέρασα σήλερ νίτρου μόνο στο κοκομπόλο. Το σήλερ νίτρου στεγνώνει γρήγορα, αλλά παρόλα αυτά το λάδι πέρναγε και μέσα και στο σήλερ και το σκούραινε πολύ. Τι κι αν το είχα περάσει 3 φορές το ξύλο με διαλυτικό αυτό συνέχιζε να βγάζει χρώμα και το ξύλο σκούραινε. ρίβω το σήλερ με 320 και 400αρι για να σβήσω τις γραμμές από το πινέλο και η σκόνη του σήλερ που όσες φορές το έχει τρίψει βγαίνει άσπρη, αντί να βγαίνει άσπρη έβγαινε πορτοκαλί. Ξαναπερνάω άλλο ένα χέρι σήλερ και ξανατρίβω. Τα ίδια πορτικαλί σκόνη και όπου τρίβεις παραπάνω να κάνει διχρωμίες. Το ξανατρίβω όλο με 240-320 400αρι και βγάζωτο χρωματισμό που πρέπει. Τελικά το πέρασα 2 χέρια λούστρο μπάλας το κλασσικό και βγήκες τσίλικο. Άλλο ένα χέρι και τέρμα.
Πολύ το παίδεμα αλλά το αποτέλεσμα τελικά με ικανοποίησε. Πριν μονταριστεί θα περαστεί και αλοιφή.     
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:35:23 μμ »
κοκομπλοκο ο μητσαρας μας...  ;D
εμ βαλε το μαγικο ζουμι μεσα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 12
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 30, 2022, 10:13:55 μμ »
με έσκασε το κοκομπόλο 
Εσένα σε έσκασε αλλά εμένα με μάγεψε!
Κόλησα τόση ώρα και χαζεύω τη φωτογραφία...
Φελισιτασιόν!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 12:22:09 πμ »
Και αφου στεγνωσανε τα λουστρα καλα ηρθε η ωρα του τελικου γυαλισματος με αλοιφη πριν το μονταρισμα. Μονταριστικε λοιπον το μανικο και τα κλειδια. Δυστυχως ομως δεν προχωρησα και παρακατω γιατι οπως λεει και ο φιλος μου ο Ζαρκ, η μαλ..ία καραδοκει.  Αψου εχω μονταρει το μανικο και παω να περασω και την γεφυρα, επεσε κκυανοκρυλικη πανω στο καπακι απο αλλη δουλεια και τραβαγα τα μαλια μου. Ετριψα τοπικα και ξαναπερασα ενα χερι λουστρο για αποκατασταση. Ευτυχως εστρωσε. Την αφηνω λοιπον λιγο ακομα και συνεχιζω πιο μετα.
Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 05:28:53 πμ »
ελα δημητρη δε πειραζει, πηρε κ το βαπτισμα ετσι...
παντως οπως εχω ξαναπει, πολυ ωραια...  :victory:
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 12
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:22:00 μμ »
Ευτυχως εστρωσε
Αυτό το κοκομπόλο! Ό,τι πιο σέξυ έχω δει ποτέ σε ηλεκτρική κιθάρα!

KOSTAS7

• Hero Member
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 05:09:06 μμ »
Γεια σου Μητσάρα με τα ΚΟΚΟΜΠΟΛΑ!!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 06:05:59 μμ »
Παιδιά όντως το κοκομπόλο είναι και υπέροχο και σέξυ που λέει ο φίλος μου ο Στέργιος αλλά τέτοιο παίδεμα, τόσες αναποδιές δεν έχω ξαναπετύχει σε άλλη κατασκευή. Λες και κάποιος με μούτζωσε και και δεν θέλει να τελειώσει αυτή η κατασκευή. Περιγράφω εν τάχει τα τελευταία επεισόδια μετά και την τοπική επιδιόρθωση στο βερνίκι.
Πάω να βιδώσω την γέφυρα στο σώμα. Τρεις βίδες που ήρθανε μαζί με την γέφυρα. Τρυπάω με λίγο πιο λεπτό τρυπανάκι για να μπει όμορφα η βίδα και να μην ζοριστεί ούτε η βίδα ούτε το ξύλο και ανοίξει. Ξεκινάω να βιδώνω προσεκτικά. Αφού τις έχω βιδώσει σχεδόν ολόκληρες και τις τρεις, πάω για το τελικό σφίξιμο μία μία. Οι βίδες κόβονται η μία πίσω από την άλλη και μένω με τρεις βίδες κομμένες μέσα στο ξύλο σύριζα κομμένες να μην υπάρχει δυνατότητα να τις πιάσω με πένσα και να τις ξεβιδώσω. Τρεις βίδες, τρία τα εγκεφαλικά.
Η βίδα να έχει μπει μέσα πάνω από 2 εκατοστά. Σκάβω λίγο περιμετρικά να πιάσει πένσα τίποτα. Δοκιμάζω μυτοτσίμπιδο τίποτα. Τελικά βάζω τρυπάνια και σιγά τις τρυπάω. Το τρυπάνι να φεύγει γύρω γύρω από την βίδα και να μεγαλώνει η τρύπα. Στο τέλος έβγαλα με το μυτοτσίμπιδο και την μύτη.
Προφανώς δημιουργήθηκε το χάος με τρεις τρύπες ασσύμετρες. Βάζω τρυπάνι 9αρι και μαζεύω λίγο το κακό χάλι να βει λίγο πιο συμμετρικό. Κόβω καβίλιες, βάζω εποξική, και σφηνώνω τις καβίλιες. Τα κενά που έμειναν τα γέμισα με εποξική με σκόνη παλίσανδρου. Το σκεπτικό πλέον είναι οι νέες βίδες να πιάσουν πάνω στις καβίλιες.
Σήμερα που τσεκάρισα στέγνωσαν οι κόλλες και γίνανε σίδερο. Θα ξυριστούν ότι εξέχει, θα τριφτεί το καπάκι ξανά και θα ξαναπεραστούν λούστρα μπας και καταφέρω να τελειώσω την έρμη την κιθάρα. 
Το καλό της υπόθεσης είναι πως το μεγαλύτερο μέρος αυτού του μπαλώματος θα κρύβεται κάτω από την γέφυρα οπότε ελπίζω να μην φαίνεται πολύ.
Προληπτικός δεν είμαι, στο μάτι δεν πιστέυω αλλά μήπως να κάνω και ένα ευχέλαιο καλού κακού;
Δημήτρης Σ.

Aggelos83

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 11:25:19 μμ »
Κάνε ένα ευχέλαιο καλού κακού ... Ανυπομονώ να την ακούσω..

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά, Σφένδαμος και πολλά άλλα.
  • Αριθμός κατασκευών: 2-3 πραματάκια, λόγια και αέρα. τρέλα και πριονοκορδέλα!
  • Περιοχή: Αθήνα.
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 12:15:37 πμ »
Περίεργο φίλε Δημήτρη, μα και οι 3!! να σπάσουν τα κεφάλια; ίσως ήταν κακή ποιότητα κράματος, ίσως έφταιγε το ξύλο, πως τις βίδωσες; με δραπανοκατσάβιδο ή κατσαβίδι χειρός; πρόσεχε φίλε, κάνε την εργασία όποτε έχεις καλή όρεξη, πολλά παίζουν ρόλο για ευχέλαιο δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω, βλέπεις είμαι και κριός, έχω κέρατα και πάω κόντρα στον οξαποδώ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 01:40:40 πμ »
Νικο ητανε κακης ποιοτητας και για αυτο κοπηκανε και οι τρεις στο ιδιο σημειο. Τελος παντων πηρα καινουργιες βιδες πιο καλης ποιοτητας και προχωραω. Αφου ξυρισα τα οτι εξειχε απο καβιλιες και κολλες, ετριψα ξανα μανα το καπακι και ξανακεκινησα με λουστρο μπαλας. Εχω χασει το λογαριασμο ποσες φορες εχω τριψει και λουστραρει πλεον. Ευτυχως τα μπαλωματα πεφτουν κατω  απο τη γεφυρα σχεδον εξολοκληρου και κρυβονται . Παμε δυνατα να προλαβουμε την εκθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2022, 09:23:14 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

George45

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 10:16:04 μμ »
Το ιδιο ειχα παθει με νοβοπανοβιδες ανοξειδοτες.μολις τις εσφιγγες κοβωντουσαν αμέσως τα κεφαλια!!!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 05:32:05 πμ »
αυτες οι βιδες σιγουρα κανουν για... χαι-φαι.
η περιεκτικοτητα σε καθαρο χαλκο θα ειναι 99.99%, με μια επιστρωση ασημενιας μπογιας  ;D
μεϊντιντσαϊνα  :13:
εκτος ισως απο δυο...