Αποστολέας Θέμα: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους  (Αναγνώστηκε 9220 φορές)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 08:12:54 μμ »
Τι να πω σουπερ !!!!!! Πολλα μπραβο!!!!!
Το υαλονημα το εχω στη καβατζα
Δε το χω ξεχασει!!!!!

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 08:30:52 μμ »
καλησπερα παιδια
Ευχαριστω για τα καλα σας λόγια. Μου φαίνεται βουνο αλλα καλα μαλλον παει. George το υαλουφασμα θα χρησιμοποιηθεί στην επομενη. οποτε δε βιαζομαστε...

Χθες κολλήθηκαν και τα κάθετα ξύλα, οπότε έχουμε έτοιμο το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο που θα μπει το καπάκι του ντουλαπιού

 


Τα τέσσερα ξύλα που αποτελούν το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο έχουν μια ιδιαιτερότητα. Ενω και τα τέσσερα είναι κάθετα προς το δάπεδο, τα δυο εγκάρσια (μπροστινό και πίσω) δε βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Έτσι τα δύο διαμήκη δεν κόπηκαν σε ορθή γωνιά στο τελείωμα τους. Αυτό δημιουργεί το πρόβλημα ότι για να ταιριάξει τέλεια το ντουλάπι στο κενό θα πρέπει να αυτο να φτιαχτεί ανάλογα. Βασικά δεν υπάρχει πουθενά ορθή γωνια  :banghead:
Κόπηκαν τα ξύλα με τη σωστή γωνία (περιπου 85 μοίρες) και μετά απο άπειρες δοκιμές.

 

 

 



Οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες έχω αφήσει περιμετρικά κενό. Αυτο είναι 4.5 περίπου χιλιοστά. Πρέπει όμως να δω αν θα ανοίγει το ντουλάπι. Έφτιαξα λοιπόν στο autocad ενα σχεδιακι που προσομoιάζει το ντουλάπι. Βλέπω ότι η διάμετρος του κύκλου με κέντρο τον μεντεσέ και ακτίνα το κάτω μέρος του ντουλαπιού είναι 1.36 χιλιοστά περισσότερο απο το κενό που έχω αφήσει. Πολυ μικρό πρόβλημα, θα φάω λίγο το κάτω μερος του ντουλαπιού και θα ανοίγει. Δεν θέλω να αφήσω μεγαλύτερο κενό για να μη φαίνεται άσχημο. Δειτε την παρακάτω φωτογραφία και το βίντεο που εξηγεί το πως βλέπω αν θα ανοίγει το ντουλάπι ή όχι.

 


https://www.youtube.com/watch?v=Q9-z8-xdYMY

Το καπάκι θα πρέπει να ταιριάξει απόλυτα καθ’ ύψος με τα μπροστινά και πίσω ξύλα που έχουν κοπεί με την ίδια καμπύλη (το πίσω ξύλο δεν έχει ακομα κολληθεί) Αυτό γιατι στη συνέχεια θα κολληθεί το κόντρα πλακε απο πανω και θα πρέπει να πατάει τέλεια παντού. Γι’ αυτο το λόγο αποφάσισα να πιάσω με απολυτη ακρίβεια το καπακι όπως είναι αυτη τη στιγμή ακόλλητο και να κολλησω στις γωνίες τακακια. Με αυτο τον τρόπο δε θα κουνηθεί καθόλου κανένα ξύλο και θα κρατήσω την γεωμετρία του σωστή. Αφού έκανα ένα τεστ ότι μπορώ να πιάσω με τους σφιχτήρες προχώρησα στην κόλληση των τεσσάρων εξωτερικών τάκων

 

 


Για την κόλληση των δύο εσωτερικών ξύλων πρέπει να βρω τον αξονα συμμετρίας του σκάφους. Βρέθηκε με το μέτρο, αλλά επιβεβαιώθηκε και με το laser.

 


Λογικα θα κολληθούν αύριο...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 05:33:01 πμ »
μαστορα κατι τρεχει με τους αποστατες στο ντουλαπι...
πρεπει να εκανες κανα ριφιφι σε ωρλ...  :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 08:17:46 πμ »
να 'ξερες ποσα τετοια ματζαφλάρια έχω χαλάσει απο την αρχη.... Αποστάτες λέγονται; Και σε φαρμακείο μαντζαφλάρια οδοντίατρου τα λεω. Τελικα είναι ΩΡΛ...  :13:
Με αυτα ανακατέυω τη ρυτίνη. Αααα και αλλα τόσα πινέλα  :banghead:  :banghead:  :banghead:
Το μισο κοστος της βάρκας είναι τα πινέλα.  μπυρα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 06:41:13 μμ »
να 'ξερες ποσα τετοια ματζαφλάρια έχω χαλάσει απο την αρχη.... Αποστάτες λέγονται; Και σε φαρμακείο μαντζαφλάρια οδοντίατρου τα λεω.

Γλωσσοπιεστρα να τα ζητάς, γιατί αν πέσεις σε κανέναν περίεργο μπορεί να το παρεξηγήσει το μαντζαφλαρι.  :cheesy2:

Όσο για το σκάφος, τι να πω ,,, ΣΟΥΠΕΡ  {celebrate011}

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 07:37:21 μμ »
 {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}
{celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 05:02:54 μμ »
Επιστροφή στις εργασίες του ταμπλό. Έγιναν κάποιες μικροαλλαγές, καθώς στην πράξη είδα ότι κάποια όργανα ήταν λίγο στριμωγμένα από την πίσω μεριά, εκεί που θα είναι όλα τα καλώδια. Τελικά καταλήξαμε στην παρακάτω διάταξη

 

 

 

Στην μια πλευρά επειδή θα υπάρχει πολύ κοντά τους το usb έπρεπε να φαγωθεί λίγο από την μέσα μεριά του για να μπορεί να βιδωθεί ο σφικτήρας του

 

 


Τέλος, επειδή το πάχος του ταμπλό είναι μεγάλο για την τοποθέτηση των διακοπτών και της κόρνας, μειώθηκε λίγο το πάχος του με το ρούτερ

 

 




Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 05:09:41 μμ »
Σιγά σιγά άρχισα να σκέφτομαι (χωρίς να είναι ακόμα η ώρα τους) τα ανοξείδωτα προστατευτικά (- διακοσμητικά) που θα μπουν μπροστά και πίσω.
Τα σχεδίασα και τα έκοψα σε χαρτόνι, αφού πρώτα πήρα τα μέτρα πάνω στο σκάφος. Με πολλές δοκιμές έχω φτάσει σε καλό επίπεδο. Το μπροστινό βέβαια για να ταιριάξει θα πρέπει να μπουν και τα ξύλα του καταστρώματος. Σκεφτομαι να τα κόψω σε ανοξείδωτο παχους έως δύο χιλιοστών.
Μερικές φωτογραφίες απο τη διαδικασία
 

 


Επίσης σκεφτομαι επείδη ο κλωβός του συστήματος διευθυνσης είναι αρκετά βαρύς να ενισχύσω το ταμπλό με ανοξείδωτο δαχτυλίδι. Αυτά κοπηκαν ήδη

 

 

 


Επόμενη εργασία η μορφοποίηση με το ρούτερ της καμπύλης στο κάτω μέρος του ταμπλό του ώστε στα άκρα το πλάτος να ταιριάζει με το πλάτος των coamings, η στρογγυλοποίηση και στη συνέχεια η κόλληση του ταμπλό πάνω στα coamings.

Για την κόλληση χρησιμοποιήθηκαν εκτός από σφικτήρες και ιμάντες ώστε να καλυφθεί και το παραμικρό κενό που θα μπορούσε να υπάρξει.

Ο κόκκινος ιμάντας χρησιμοποιήθηκε για το κενό, ενώ ο πράσινος βοήθησε να κατέβουν τα εγκάρσια τρία ξύλα στο σωστό ύψος.

Πρώτα κολλήθηκε στα coamings και στη συνέχεια στα εγκάρσια τρία ξύλα, ώστε να εγκατασταθεί στην ακριβή του θέση.

Στη συνέχεια κολλήθηκαν και αυτά, αφού πρώτα φτιάχτηκαν τάκοι για την σωστή εφαρμογή τους πάνω στο ταμπλό. Παρακάτω οι φωτογραφίες των εργασιών

 

 

 

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 05:15:27 μμ »
Στη συνέχεια φτιάχτηκαν οι καμπύλες που ενώνουν το ταμπλό με τα coamings που πάνω τους θα κάτσουν τα κόντρα πλακέ, για αισθητικούς λόγους. Η δυσκολία στην κατασκευή τους έγκειται στο ότι πρέπει στις δυο εσωτερικές πλευρές να δημιουργηθούν γωνίες για την κόλλησής τους

 


Τελευταία εργασία για το ταμπλό η κόλλησή τους. Επειδή κατω απο αυτά υπάρχει το κλειδί της μηχανής απο τη μία μεριά και το usb απο την άλλη, κατέβασα λίγο το πάχος τους για να χωράνε. Κόπηκε η καμπύλη με ακρίνα 23 εκατοστών και κολλήθηκαν.
 

 


επιστροφή στις υπολοιπες εσωτερικές εργασίες

Πρώτη εργασία η κατασκευή της βάσης του ντεπόζιτου.

Όπως έχει αναφερθεί, τελικά αποφασίστηκε να εγκατασταθεί στο μπροστινό τμήμα του σκάφους. Για την εγκατάσταση θα χρειαστεί να κατασκευαστεί κουτί που θα κάτσει πάνω στην καρίνα. Το ντεπόζιτο θα τροποποιηθεί κατάλληλα για να υπάρξει εξαερισμός, δείκτης στάθμης καυσίμου και στο κατάστρωμα τάπα πλήρωσης καυσίμου. Έψαξα να βρω ντεπόζιτο μικρό για μόνιμη εγκατάσταση που έχι έτοιμες τις υποδοχές άλλα το μικρότερο που βρήκα ήταν 36 λίτρα. Οπότε αποφάσισα να τροποποιήσω αυτό που μου δόθηκε με την εξωλέμβια που είναι 24λίτρα. Αρχικά έπρεπε η επιφάνεια που θα τοποθετηθεί το κουτί του ντεπόζιτου να γίνει επίπεδη. Για το σκοπό αυτό πάνω στην καρίνα κολλήθηκαν ξύλα και κόντρα πλακέ κατάλληλων μηκών και στη συνέχεια γεμίστηκαν τα κενά με ρητίνη

 

 


Πάνω σε αυτά θα κολληθεί το κουτί στο οποίο θα μπει μέσα το ντεπόζιτο. Μέσα στο κουτί θα κολληθούν βιομηχανικού τύπου λάστιχα για την απορρόφηση των κραδασμών.

 

 


Αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή του, τοποθετήθηκε στη θέση του και διαπίστωσα ότι αν θελήσω καποια στιγμή να το βγάλω θα δυσκολευτώ, καθώς περνάει οριακά κάτω απο το ταμπλό. Έτσι αποφάσισα να μειώσω το ύψος του μπροστινού κάθετου ξύλου. Παρακάτω φαίνεται πως διαμορφώθηκε τελικά

 


Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 05:19:05 μμ »
Παράλληλα γίνονται και διάφορες άλλες εργασίες.

Μια απο αυτές είναι η κόλληση των εσωτερικών ξύλων του ντουλαπιού. Τελικα αποφασίστηκε να ανοιγουν δύο πορτάκια, ένα αριστερα και ένα δεξιά για να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη μηχανή. Το κενό μεταξύ των δύο ξύλων υπολογίστηκε στα 6 χιλιοστά για να μπορούν να ανοίγουν χωρις να βρίσκει το ένα ξύλο στο άλλο. Όλες οι κολλήσεις έγιναν όπως είναι το ντουλάπι πιασμένο για να μην χάσω τις καμπύλες

 

 


Στροφή 180 μοιρών....
Ηλεκτρολογικές εργασίες και λοιπές καλωδιώσεις

Τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν είναι επικασσιτερωμένα, ειδικά για χρήση σε θαλάσσιο περιβάλλον.

Για να υπολογιστούν οι διαδρομές και τα μήκη των καλωδίων, τοποθέτησα την εξωλέμβια πάνω στο σκάφος

 

 

 


Ο υπολογισμός της διατομης των καλωδίων γίνεται με βάση τη μέγιστη αποδεκτή πτώση τάσης, η οποία δεν πρέπει να ξεπερνά το 3-4%.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια όρισα στο excel την μέγιστη αποδεκτή τάση στο 2%.

Η πτώση τάσης για DC γραμμή (συνεχές ρεύμα) υπολογίζεται με βάση το τύπο:

ΔU=ρ*(L/S)*(P/V)<=2%, οπου ρ η ειδική αντίσταση του αγωγού, L το μήκος σε μ, W το φορτίο σε watt, S η διατομή του αγωγού σε mm2, V η τάση του αγωγού που στη περίπτωση μας είναι 12 volt.

Σύμφωνα με τον υπολογισμό όλα τα καλώδια μπορούν να έχουν διατομή 2,5 mm2. Ωστόσο, για τις δύο αντλίες αποφάσισα να βάλω καλώδια διατομής 4 mm2 και για το κεντρικό καλώδιο 6 mm2.

 

 


Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 05:21:26 μμ »
Για επαλήθευση των μετρήσεων βρήκα τους παρακάτω πίνακες που επιβεβαιώνουν την αντοχή των καλωδίων σε σχέση με τη διατομή τους.

 

 


Πρώτη εργασία για την εγκατάσταση είναι η τοποθέτηση των οργάνων στο ταμπλό. Πρώτα τοποθετήθηκε ο κλωβός και το τιμόνι και στη συνέχεια τα υπόλοιπα όργανα. Έγινε μια πρωτη δοκιμή για το που πρέπει να τοποθετηθεί το χειριστήριο αλλα δεν κατέληξα ακόμα στη θέση. Παρακάτω οι πρώτες φωτογραφίες

 

 

 


Αυτά προς το παρόν....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 07:45:18 μμ »
Πολύ χαίρομαι και σε καμαρώνω Γιώργο !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 08:17:39 μμ »
Γιώργο ωραία δουλειά και ψάξιμο και μελέτη και εκτέλεση.
Μια απορία μόνο. Εκείνα τα κορίτσια που μας έταξες δεν βλέπω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 07:02:45 μμ »

Κ Ίωσηφ σας ευχαριστώ πάρα πολυ


Εκείνα τα κορίτσια που μας έταξες δεν βλέπω.

Δημήτρη μην ανησυχείς. Τις βλέπω εγώ. Καλά ειναι  ;D
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: κατασκευή ξύλινου ταχύπλοου σκάφους
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 08:32:27 πμ »
συγχαρητηρια !!! εξαιρετικη κατασκευη και μεθοδικη δουλεια !!!
Πάνος

Tags: