Αποστολέας Θέμα: Βερνίκι μπαλας 500  (Αναγνώστηκε 542 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 05:09:39 μμ »
Παρακαλώ Κύριε Κώστα και Κύριε Στέλιο, περιγράψτε για την μάσκα της 3μ δύο πραγματάκια, σκέφτομαι να πάρω και για σωματίδια-αέρια-κ.τ.λ. μα και για σκόνη, δώστε τα φώτα σας, Μπορούμε με την ίδια μάσκα, να κάνουμε εναλλαγή φλίτρων(έτσι τα έλεγε ο Παππούς μου) δηλαδή όταν λουστράρουμε ποιο φίλτρο να βάλουμε; ποιο νούμερο, και όταν ας πούμε τρίβουμε ξύλα ποιο φίλτρο βάζουμε; Ευχαριστώ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 05:13:59 μμ »
Από έναν φίλο στα σχόλια του σκρούτζ από κάτω,
Παράθεση
ΤΡΑΓΙΚΌ. ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ. Τα 'χω με τον εαυτό μου που τόσα χρόνια σπαταλουσα τα λεφτά σε άλλες μάσκες μισού προσώπου πάλι με 2 φίλτρα.

Η μάσκα χρησιμοποιήθηκε 2 φορές μέχρι στιγμής για 6 ώρες συνεχόμενα σε κατεδάφιση τοίχου και σοβαδων.

Ιδρώτα μέσα δεν είδα, ούτε πέρασε σκόνη.
Για αυτούς που ξέρουν η χλεπα στο τέλος ήτανε πεντακάθαρη.
.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

teoz

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα
  • Περιοχή: Ηράκλειο
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 08:38:46 μμ »
Μετά από μια γρήγορη ερεύνα στα τοπικά μαγαζιά και λίγο ίντερνετ και τις συμβουλές σας κατέληξα και αγόρασα την 6200 με τα φίλτρα 6051 κοντά 45ευρο. Είναι πάρα πολύ καλή στην εφαρμογή. Θα την δοκιμάσω με βερνίκι και θα ξανά γράψω.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 11:16:27 μμ »
ενα "κόλπο" στην εφαρμογή είναι αφού τη φορέσεις, να βάλεις ττις παλάμες των χεριών σου πάνω στα φιλτρα, ωστε ξατα την εισπνοη να τσεκαρεις ότι δεν ρουφας αερα οεριμετρικα της μάσκας , αν ειναι ολα οκ, αυτή κατά την εισπνοή θα βεντουζαρει στι πρόσωπο.
μεγιες!

νικολα εγω βαζω τα φιλτρα, αλλα απι πάνω μαινουν και σλλα δυο φιλτρακια απο σκληρο βαμβακι, αυτα ειναι που αποτρεπουν τη σκονη να εισρλθει μέσα στα φιλτρα και να τελειωσουν το προσδοκιμο ζωης τους
αυτα ειναι πολυ φθηνα και τα παίρνεις σε σακουλακι πολλα μαζί

τα αλλαζεις αναλογα τις ώρες εργασίας, ασ πούμε οταν εκανα οιστολι, καθημερινα, ενα την εβδομαδα.
ρα φιλτρα μεχρι την ημερομηνια λήξης

αν και εχω φορεσει φιλτρα για δυο τρεις μηνες αφότου εχουν ληξει, δεν εχουμε κ χημικο πολεμο δα.

τωρα την εχω σταντμπαι μη κ τυχόν πατήσει ο άλλος υου κουμπι ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2024, 01:42:46 μμ »
Παρακαλώ Κύριε Κώστα και Κύριε Στέλιο, περιγράψτε για την μάσκα της 3μ δύο πραγματάκια, σκέφτομαι να πάρω και για σωματίδια-αέρια-κ.τ.λ. μα και για σκόνη, δώστε τα φώτα σας, Μπορούμε με την ίδια μάσκα, να κάνουμε εναλλαγή φλίτρων(έτσι τα έλεγε ο Παππούς μου) δηλαδή όταν λουστράρουμε ποιο φίλτρο να βάλουμε; ποιο νούμερο, και όταν ας πούμε τρίβουμε ξύλα ποιο φίλτρο βάζουμε; Ευχαριστώ.
https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/c/mesa-atomikes-prostasias/prostasia-anapnoes/epanakhresimopoioumenes-maskes-prostasias-tes-anapnoes/?Ntt=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%206200

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 12, 2024, 03:12:51 μμ »
Ευχαριστώ!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

teoz

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα
  • Περιοχή: Ηράκλειο
Απ: Βερνίκι μπαλας 500
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 03, 2024, 04:37:08 μμ »
Σχετικά με το βερνίκι και το ύφασμα κάτι που δεν είπαμε,  εγώ βάζω βάμβακι στο κέντρο και διπλό ύφασμα βαμβακερό εξωτερικά για την μπάλα. Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο ας μιλήσει η εμπειρία 

Tags: