Αποστολέας Θέμα: Χρωμα .......  (Αναγνώστηκε 1826 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Χρωμα .......
« στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 02:27:54 μμ »
Μια ερωτηση σε ολους οσους φτιαχνουν ηλεκτρικες κιθαρες κλπ. Κατι χρωματα μπλε πρασινα κιτρινα που βαφουμε χωρις να καλυπτουν τα νερα του ξυλου πως τα ζηταμε? Που τα βρισκουμε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 02:37:31 μμ »
Κώστα υπάρχουν βερνίκια χρωματιστά. Το βερνίκι είναι διάφανο αλλά έχει και αποχρώσεις αν θες. Σα λύση όμως έχει το θέμα πως όπου γδαρθεί βγαίνει από κάτω το χρώμα του ξύλου και κάνει αντίθεση.
Άλλη εναλλακτική είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο βερνίκι εμποτισμού με χρώμα και απο πάνω να περάσεις βερνίκι κανονικό. Σαν λύση είναι πιο ολοκληρωμένη αλλά θέλει παραπάνω δουλειά και διαφορετικά υλικά.
Το απλό βερνίκι που χρησιμοποιείς μπορείς αν θέλεις να το χρωματίσεις προσθέτοντας κάποια συμβατή πάντα χρωστική.
Τι θέλεις να κάνεις; ενα λευκό ξύλο (π.χ. φλαμούρι) να κάνεις να μοιάζει καρυδιά ή να το κάνεις κόκκινο;
Για δς κάτι σχετικό για να ψάξεις:
https://www.andreoy.gr/chromata/xylines-epifaneies/vernikochromata/gel-nepou-prasino-075l-verniki-xylou-empotismou
https://www.homepraktika.gr/berniki-empotismoy-dialytoy-satine-eswterikhs-e3wterikhs-xrhshs-clousil-holz-lasur-prasino-no16-se-750ml
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 02:42:26 μμ »
https://youtu.be/FCgrnqACavk

Μήπως σε βοηθήσει...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:25:55 μμ »
Ενδεικτικά....https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=6018&language=el
Έχει και οινοπνεύματος...δεν ξέρω τις διαφορές γιατί έχω χρησιμοποιήσει μόνο νερού. Προσοχή...αν έχεις κάπου γρατσουνιές η μικρο ατέλειες ενδέχεται κάποια χρώματα να στις τονίσουν. Το μειονέκτημα είναι ότι η βαφή δεν εισχωρεί πολύ στο ξύλο και αν επιχειρήσεις να τρίψεις θα φύγει...Επειδή είναι νερού πιθανότατα θα σου σηκώνει χνούδι ...μικρές ίνες του ξύλου η του καπλαμά μετά το πέρασμα της βαφής. Αν χρειαστεί θα κάνεις ένα πάρα πολύ ελαφρύ αποχαρτάρισμα και μετά περνάς σίλερ...κλπ κλπ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:33:37 μμ »
να αυτο θα κανω ...................μεχρι το 2 λεπτο.https://youtu.be/_HTID28nADk
σας ευχαριστω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:52:23 μμ »
Γραφω πριν σε φιλο κολλητο στην Αθηνα.Ρε μαλακα του λεω βρες και στειλε μου αυτο το μωβ της Glou με κωδικο 159......... εσυ ξερεις που θα ψαξεις.Σε ενα λεπτο μου στελνει την φωτο αυτη................
Οκ παιδια το βρηκαμε......και παλι ευχαριστω πολυ ολους σας.
ΥΓ.ο φιλος λεει οτι δεν βγαζει πια το εργοστασιο ανελινες οινοπνευματος οπως αυτη .Το αναφερω μη τυχων και ψαχνει καποιος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 07:29:09 μμ »
Φίλε όχι οινοπνεύματος ότι πάρεις νερού
Αλλιώς το βερνίκι που θα βάλεις θα τη διαλύσει και θα σου χαλάσει το χρώμα!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 07:37:50 μμ »
Φίλε όχι οινοπνεύματος ότι πάρεις νερού
Αλλιώς το βερνίκι που θα βάλεις θα τη διαλύσει και θα σου χαλάσει το χρώμα!

αφου και στα μπουζουκια βαφω με οινοπνευματος κι απο πανω ριχνω βερνικι.Δεν εχει συμβει ποτε τιποτα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:51:19 μμ »
Ηρθε το χρωμα της Glou αλλα δεν ειναι η αποχρωση που θελουμε.θελουμε αυτο της φωτογραφιας? Που το βρισκουμε ρε μαγκες αυτο?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:07:12 μμ »
Κώστα αυτό που δείχνεις έχω την εντύπωση ότι είναι δύο χρώματα.. Το περνάς ένα μαύρο να κάνουν έντονη αντίθεσή τς μέρα του σφενδαμου το τρίβεις ελαφρά και μετά περνάς το μωβ..

xray

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:32:28 μμ »
Κώστα για να πετύχεις αυτό το χρώμα, θέλει αυτό που έχεις να το ανακατέψεις με κόκκινο. Αλλά για την αναλογία για να την πετύχεις θέλει πολλές δοκιμές και πάνω σε ρετάλια από το ίδιο ξύλο. Και πολύ υπομονή!!

 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 12:01:44 πμ »
Κώστα,
Όπως λέει ο Γρηγόρης, μάλλον θέλει μια-δυό στρώσεις μαύρο πρώτα (στεγνώματα, τριψίματα, κλπ)
Όπως λέει ο xray θέλεις κόκκινο στο μπλέ.
Όπως εχω δει στο γιουτιουμπ, μερικοί ανακατεύουν μελάνες για σφραγίδες που δεν κοστίζουν άρα δοκιμάζεις όσο θέλεις χωρίς να το πολυσκέφτεσαι.
 :wtf: εγώ δικιά μου γνώμη δεν έχω;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 05:03:04 μμ »
Κώστα,
Όπως λέει ο Γρηγόρης, μάλλον θέλει μια-δυό στρώσεις μαύρο πρώτα (στεγνώματα, τριψίματα, κλπ)
Όπως λέει ο xray θέλεις κόκκινο στο μπλέ.
Όπως εχω δει στο γιουτιουμπ, μερικοί ανακατεύουν μελάνες για σφραγίδες που δεν κοστίζουν άρα δοκιμάζεις όσο θέλεις χωρίς να το πολυσκέφτεσαι.
 :wtf: εγώ δικιά μου γνώμη δεν έχω;

Στεργιο σε ευχαριστω .Εσυ καλα τα λες καθως κι ο φιλος ο ακτινολογος πιο πανω αλλα εδω εχουμε κελεμπεκι σγουρο στο πρωτοτυπο κι ο πελατης διαλεξε την καρυδια μαλλον για οικονομικους λογους.Εξ αρχης του ειπα οτι αυτο το αποτελεσμα δεν πιανεται,γιατι η καρυδια ειναι απο φυση της σκουρα.Τελικα σημερα μετα απο δικα μου πειραματα ,τηλεφωνα κλπ καταληξαμε σε αυτο το αποτελεσμα που του αρεσε πολυ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 07:05:24 μμ »
Φίλε όχι οινοπνεύματος ότι πάρεις νερού
Αλλιώς το βερνίκι που θα βάλεις θα τη διαλύσει και θα σου χαλάσει το χρώμα!

αφου και στα μπουζουκια βαφω με οινοπνευματος κι απο πανω ριχνω βερνικι.Δεν εχει συμβει ποτε τιποτα
Εγώ στο είπα  ;D
Μου έχει συμβεί σε Les Paul με διχρωμία στις καμπύλες κάθισε το παραπάνω χρώμα και έγινε ποιό σκούρο τοπικά

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Χρωμα .......
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2021, 02:55:42 μμ »
νερου εβαψα βρε.....................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: