Αποστολέας Θέμα: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη  (Αναγνώστηκε 2816 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 04:27:35 μμ »
Η ιστορία ξεκινάει από παλιά όταν ξεκίνησα την οργανοκατασκευή. Μάζευα ότι ξύλο παλιό εύρισκα με σκοπό να το χρησιμοποιήσω στην οργανοποιία. Το ξύλο είναι οξιά παλιά από πλάτη καρέκλας σκαλιστής. Κράτησα δυο πλάτες για να γίνουν όργανα με την λογική να διατηρήσω το σκάλισμα. Η πρώτη σκέψη βάση του σχήματος ήταν να γίνει κάποιο βιολόσχημο όργανο σε τζουρά ή κάποια λύρα αξιοποιώντας όλο το μήκος της πλάτης. Κατέληξα πως δεν ήτανε πρακτικό για τζουρά έτσι αποφάσισα να προχωρήσω με ένα αμυγδαλόσχημο σχήμα διατηρώντας το μεγαλύτερο μέρος του σκαλίσματος. Η αλήθεια είναι πως τα πλακέ μπουζουκοειδή όργανα δεν μου αρέσουν, προτιμώ τα κανονικά, αλλά αυτό που με παρακίνησε να το ξεκινήσω ήταν η λογική του ότι πάιρνεις κάτι από τα σκουπίδια, σέβεσαι τον κόπο του καλλιτέχνη που κάθησε και το σκάλισε, και αντί για το τζάκι του δίνεις μια συνέχεια στη ζωή. Δείχνει σεβασμό στον καλλιτέχνη αλλά και το υλικό. Εν τω μεταξύ παρόλο που το σκεφτόμουνα καιρό, η ενασχόληση μου με την οξιά μου έχει σχηματίσει την εντύπωση πως σαν ξύλο δεν είναι είναι και ότι καλύτερο για όργανο, παρόλα αυτά ένα βράδυ στα καλά καθούμενα το ξεκίνησα έτσι χωρίς προσχεδιασμό γιατί κάτι με έτρωγε.
Έχω ανεβάσει ήδη τις πρωτες φώτο αστα ημερολόγια αλλά ανοίγω νέο θέμα για την καταγραφή του όλου πρότζεκτ.     
Εδώ στην πρώτη φωτογραφία η μία πλάτη και η 2η αφού έχει ήδη σχηματιστεί για μπουζουκοειδές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2022, 03:51:21 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 04:46:19 μμ »
Πάμε τώρα στην ερώτηση:
Τζουράς ή μισομπούζουκο;
Η πρώτη σκέψη ήταν για τζουρά κλίμακα 63-65 εκ..
Καλοβλέποντας όμως το μέγεθος σκέφτομαι σοβαρά να πάω για κλίμακα μπουζουκιού 67-78εκ.
Το μήκος του σκάφους είναι περίπου 37 εκ, το πλάτος 17 εκ, ενώ το βάθος 8 εκ.
Πιστέυω πως θα παέι ωραία με κανονική κλίμακα. Θα το δούμε στην πορεία.
Για να δούμε τι δουλειές γίνανε ως τώρα:
Αφού κόπηκε σε αμυγδαλόσχημο χαράχτηκε κανάλι εξωτερικά (πλάτος 4 χιλ. ύψος 15 χιλ.) για μπούν τα πλαϊνά. Εσωτερικά άφησα περίπου 10 χιλιοστά για να κολλήσουν τα πλαϊνά και το υπόλοιπο αδειάστηκε μέχρι βάθος περ. 15 χιλιοστών. Το συνολικό πάχος τη πλάτης είναι πάνω από 2 εκ. (δεν θυμάμαι ακριβώς)αλλά δεν εΙναι τελείως επίπεδη, κάνει μία κούρμπα με το σκάλισμα. Χωρίς να το έχω μετρήσει εκτιμώ ότι το λεπτότερο σημείο της πλάτης είναι περ. τστα 4-5 χιλιοστά, αρκετό για να έχει σταθερότητα.


Προς τα παρόν έχουν κολληθεί τα πλαϊνά, και οι δύο τάκοι αλλά δεν έχω φωτογραφία. Θα ανεβάσω στο επόμενο ποστ.
Τα πλαϊνά είναι από ελληνική καρυδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2021, 06:07:43 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 06:04:20 μμ »
Ιδου και 2 φωτογραφιες απο την μεχρι τωρα εξελιξη.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 05:16:57 πμ »
μπραβο δημητρη!
πολυ ενδιαφερων προτζεκτ, ευχομαι καλη-ευκολη συνεχεια.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2021, 03:28:40 μμ »
Προχωρησα σιγα σιγα και εδω.
Εφτιαξα το καπακι απο κεδρο υπολοιπο απο την κιθαρα. Παρολο που δεν μου αρεσαν καθολου οι μηχανικες του ιδιοτητες ο ηχος στην κιθαρα βγηκε πολυ καλος και ειπα να το χρησιμοποιησω να μην παει χαμενο. Καμαρωθηκε με φλαμουρι κλασσικα με τρια καμαρια, σαν μπουζουκι απλα τα εκανα πιο ελαφρια. Στην τρυπα μπηκε διπλο καπακι για ενισχυση απο τον ιδιο κεδρο. Απο την εξωτερικη πλευρα του καπακιου μπηκε διακοσμητικη πεναρια και αυτακια απο την ιδια καρυδιά. Η ροζετα στην τρυπα εγινε απο 5 φιλετα καπλαμα εναλλαξ μαυρο-ασπρο.
Το μανικο εχει κοντρα απο βεγκε και δεξια αριστερα καστανιά. Πλανιστηκε και μια διχρωμη ταστιερα. Η ενωση με το μανικο εγινε με ιδιαιτερο τροπο. Φτιαχτηκε χελιδονοουραοπως στα μπουζουκια αλλα και τακουνι απο τα ιδια τα πλαϊνα και τον τακο.



Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2021, 01:38:24 μμ »
Κολληθηκε το καπακι αφου τριφτηκανε και τα καμαρια.
Απο τα περισσεματα της καρεκλας, κοπηκε οξια κια κολληθηκς και μορφοποιηθηκε το καραολο

Απο τα ρεταλια περισσεψανε καποια σκαλισματα. Κοπηκαν 2 ταιριαστηκαν και κολληθηκαν σαν διακοσμητικο στο καραολο. Εδω στις φωτογραφιες απλα τα εχω ακουμπησει πανω πριν το κολλημα.
Εχω καποια ακομα σκαλισματα που σκεφτομαι να τα κολλησω και αλλου, μην πανε χαμενα.
Το ολο προτζεκτ ξεκινησε για την πλακα μου αλλα τελικα με εχει ενθουσιασει και πιστευω θα βγει καλο. Απο τον ενθουσιασμο μου εχω αφησει πισω την κατασκευη του μπουζουκιου.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2021, 02:35:39 μμ »
Ωραίος Δημήτρη !

Ο ενθουσιασμός είναι απαραίτητος , κάτι σα βιταμίνη , στο είδος και στη δόση που ταιριάζει στον καθένα μας   :victory:
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2021, 03:43:48 μμ »
Κολληθηκε η διχρωμη ταστιερα, εγινε το πρωτο χαραγμα για τα ταστα, τρυπηθηκαν οι τρυπες για τους τσαμπουκαδες.
Εγιναν οι τρυπες και περαστηκαν προχειρα τα κλειδια.
Θα ακολουθησει το τελικο χαραγμα, και επιμελες τριψιμο ταστιερας για περαστουν τα ταστα.
Το οργανο εχει πια διαμορφωθει. Παρολο που εχει μια ασυμμετρια μου αρεσει. Εχω ακομα καποιες διακοσμητικες ιδεες αλλα δεν εχω ακομα καταληξει.
Η κλιμακα εν τελει 67αρα, για αυτο και το αναφερω ως μισομπουζουκο.
Ακομα να αναφερω πως το χαραγμα κατα την παγια τακτικη μου εγινε πανω στο οργανο και αφου κολληθηκε η ταστιερα. Το μανικο ειναι ακομα φαρδυ και θα μορφοποιηθει αφου τελειωσει η ταστιερα καθως ετσι οπως ειναι τετραγωνο βοηθαει στην σταθεροποιηση του οργανου στην μεγκενη.


Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2021, 05:01:13 μμ »
μπραβο δημητρη
σφεντονα το πας! θα τελειωσει πριν τσουγκρισοτυμε τ αυγα... :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2021, 06:03:34 μμ »
Όργανο βγαλμένο από άλλον αιώνα!
Άντε να το ακουσουμε
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:13:26 μμ »
Περαστηκανε ταστα και τσαμπουκαδες.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 10:24:13 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2021, 05:26:37 πμ »
οι τσαμπουκαδες τι ειναι ::)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:38:14 πμ »
Τα σημαδια στην ταστιερα (dots) Στελιο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2021, 11:40:37 πμ »
Μπράβο Μητσάρα !!!!

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2021, 12:55:53 μμ »
Μπράβο Δημήτρη,πολύ μόρτικο το όργανο,καλή συνέχεια!!