Αποστολέας Θέμα: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου  (Αναγνώστηκε 4846 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:05:41 πμ »
Έχω μια ερώτηση περί συχοτήτων.
Έφτιαξα ένα τρίχορδο μπουζούκι. Η ρε νότα, που κυριαρχεί, έχει συχνότητα 293,333 Hz. Το σκάφος συντονίζεται στα 296 Hz. Αν κουρδίσω το όργανο με το tuner στα 444 Ηζ αντί για 440 τότε οι συχνότητες σκάφους και ρε χορδών συμπίπτουν. Επί πλέον η λα δεν είναι εκτός αφού είναι η πέμπτη της ρε. Το ερώτημα: είναι καλό να έχουμε αυτόν τον συντονισμό ή είναι χρήσιμη αυτή η διαφορά των 3 Hz ώστε να να μην ενισχύεται η ρε;
Πάντως στα 440 δεν ακούγεται κάτι κακό ούτε υπάρχει διακρότημα.
Και φυσικά το άλλο μεγάλο ερώτημα που προκύπτει εδώ και ενδιαφέρει μάλλον πολύ κόσμο είναι αν υπάρχει τρόπος να επέμβουμε στο όργανο για να αλλάξουμε την συχνότητα του ηχείου πρός το επιθυμητό.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 12:30:39 μμ »
Καλημερα.
Πετρο δυστυχως δεν εχω κανει ποτε μετρησεις και σε κανενα οργανο που εχω φτιαξει. Ολα τα κανω με το αυτι. Καπακια, σκαφη κοκ τα χτυπαω και βλεπω ποσο καμπανιστος ειναι ο ηχος. Κατα καιρους σε διαφορα οργανα που εχω φτιαξει και δεν μου αρεσε ο ηχος επαιξα με τον καβαλαρη, ετριψα το καπακι μεγαλωσα την τρυπα. Σε εναν μπαγλαμα  σκαφτο μονοκοματο, αφου εκανα διαφορα και παλι προκοπη δεν ειδα, ο ηχος εφτιαξε, καθαρισε και δυναμωσε αφου λεπτυνα το μανικο. Δυστυχως με το θεωρητικο δεν εχω ασχοληθει καθολου και μαλλον στους εδω μπουζουκατασκευαστες πιστευω κι οι περισοοτεροι το ιδιο, σε αντιθεση με τις κιθαρες που τα παιδια το εχουν ψαξει πολυ περισσοτερο. Βοηθαει οτι για αυτα τα οργανα ειναι ολα πιο στανταρισμενα και υπαρχει τεραστια διεθνης βιβλιογραφια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:21:08 μμ »
Γεια
Ασφαλώς υπήρχε κάποια εξήγηση για τον μη ικανοποιητικό ήχο του μπαγλαμά. Ίσως άφησες πολύ ξύλο στο σκάψιμο, ή κάπως υγρό ξύλο, ή κακή θέση καμαριού. Εσύ πού το απέδωσες;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 10:08:50 πμ »
Πάμε να τα δούμε ένα ένα.
Το σκάφος δεν είχε μεγάλο πάχος. Το ξύλο ήτανε κατάξερο. Καπάκι και καμάρι σε πάχος και θέση αντίστοιχο με όλα τα άλλα όργανα που έχω φτιάξει.
Η μόνη διαφοροποίηση ήταν ότι αντί για μία οπή είχα κάνει τρεις μικρότερες. Τις μεγάλωσα και και άνοιξα και μία τέταρτη στο πλάι του σκάφους (γιουφ). Είδα βελτίωση, αλλά όχι σημαντική. Την μεγαλύτερη βελτίωση την είχα όταν  λέπτυνα το μάνικο. Μιλάμε για έτοιμο όργανο λουστραρισμένο. Λέπτυνα αρκετά το μάνικο και ξαναλουστράρισα μόνο το μάνικο. Η διαφορά ήταν σημαντική. Μιλάμε όμως για ένα μονοκομμματο σκαφτό όργανο με πολύ μικρό ηχείο (χούφτας) που σίγουρα το μάνικο παίζει πολύ σημαντικότερο ρόλο σε σχέση με ένα όργανο μεγαλύτερου σκαφους.


Τώρα, πάνω στην κουβέντα που κάνουμε για τον συντονισμό του σκάφους. Δουλεύω ένα όργανο σκαλιστές ντούγιες (δες σχετκό θέμα στις κατασκευές). Το σκάφος ουσιαστικά ήταν μορφοποιημένο. Χτες το βραδυ όμως κάθησα μέχρι αργά και ξαναδούλεψα πάνω σε αυτό. Όπως προείπα δεν μετράω συχνότητες αλλά ''ακούω'' το σκάφος χτυπώντας το. Το σκάφος ήταν βαρύ και είχε μείνει ουσιαστικά ξύλο αρκετό πάνω με αποτέλεσμα να μην μου δίνει τον ''καμπανιστό'' ήχο που είχα πει νωρίτερα. Χτες η δουλειά που έκανα ήταν να συνεχίσω το ξύσιμο και τρίψιμο με ξύστρες και γυαλόχαρτα, μία μία όλες τις ντούγες με σκοπό να βελτιώσω το σκάφος. Ψηλαφίζοντας και πατώντας με τα δάχτυλα, κοίταγα να έχουν όσο πιο ομοιόμορφο πάχος γίνεται και να μου δίνουν τη αίσθηση της μηχανικής αντοχής. Καθώς έτριβα άκουγα το  θόρυβο που έκανε η ξύστρα στο σκάφος που καθώς λέπταινε δυνάμωνε η ένταση και αισθανόμουνα στα δάχτυλα τη δόνηση πιο δυνατή. Τέλος πιάνοντας το σκάφος και χτυπώντας το σε αντιδιαμετρικά σημεία προσπάθησα με το αυτί πάντα να έχω ομοιόμορφο ήχο στα αντιδιαμετρικά σημεία. Δοκιμάζω και με το διαπασών ακουμπώντας το πάνω σε διάφορα σημεία για να δω πως μεταδίδεται ο ηχος. Πιστεύω πως τώρα το σκάφος είναι έτοιμο.
Όλα τα παραπάνω είναι τελείως εμπειρικά και χωρίς κάποια επιστημονική υποστήριξη και αντικειμενικές μετρήσεις. Μπορεί να είναι και λάθος, αλλά στην ουσία αυτή είναι η μέθοδος που ακολουθώ. 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 09:57:39 μμ »
   Καλησπέρα κι απο μένα.
   Χρόνια και ζαμάνια μα με κέντρισε το θέμα.
Έχω ένα φίλο, μάστορα και καλλιτέχνη που ακολουθεί μια μέθοδο εμπειρική, δικής του εμπνεύσεως μάλλον. Την είχα ξαναπέι παλιά...δεν ξέρω αν ισχύει. Ξέρω οτι κάθε όργανο που έχει φτιάξει έχει πολύ γλυκο κι ωραίο ήχο, φτιάχνει ένα καθε ένα-δυό χρόνια. Τον τελευταίο καιρό προχωράμε μαζί μία κατασκευή μπουζουκιού...θα μου φανερώσει λέει τα μυστικα σε κάθε στάδιο :)
Μέχρι στιγμής ο τρόπος που φτιάχνουμε το σκάφος  μου φαίνεται μεσαιωνικός αν όχι πρωτόγονος, και δεν ψήνεται να αλλάξει κιόλας!

    Αυτός λοιπόν έχει μιά θεωρία, χτυπώντας διαδοχικά τις νότες στο όργανο τις αναπαράγει (με "μμμμ") πάνω απο την τρύπα του σκάφους.
Κι όπου το σκάφος δονείται πιό έντονα είναι λέει η νότα στην οποία συντονίζει το όργανο.
   Όταν συντονίζει σε προς το ρε λέει οτι είναι ενοχλητικός ο ήχος, ενώ είναι πιό γλυκός όταν συντονίζει προς φα-σολ, και προς σι-ντο μουγκό όργανο.
Αυτή τη δοκιμή την κάνει και πριν το καπάκωμα του σκάφους και σε διάφορα στάδια και παρακολουθεί αν αλλάζει με τις εργασίες. Αλλάζει λέει και ανάλογα με το βάθος του σκάφους όσο το τρίβεις.
Στο τέλος πειράζει την τρύπα του οργάνου, ξεκινάει απο σχετικά μικρη και τη μεγαλώνει μέχρι να κουρδίσει το όργανο μέχρι τη νότα που θέλει και να του δείξει οτι βγάζει τη μέγιστη δυνατή ένταση.
Αν ωστόσο καταλάβει οτι την έκανε μεγάλη και έχει φύγει απο την επιθυμητή περιοχή, προσθέτει ένα φιλέτο απο ξύλο και το λιμάρει ώστε να έρθει εκει που ήταν πριν.
   Τελειώνει τον συντονισμό του με το να ξύνει στο τέλος την περιοχή του καπακιού πίσω απο τον καβαλάρη.
   Μέσα σε όλα αυτά έχει καταλήξει και σε μία φόρμουλα εμποτισμού των ξύλων του σκάφους που όπως λέει, ενισχύει τον ήχο σε ένταση και κάνει το ξύλο πιο στιβαρό, ώστε να μην απορροφά τον ήχο. Ο εμποτισμός του επίσης λέει πως αλλάζει και τη συχνότητα συντονισμού του ξύλου.

   Το μανίκι το κάνει πάντα απο μεράντι και χωρίς κόντρες. Λέει οτι αυτό το ξύλο είναι ιδανικό καθώς δεν έχει διακυμάνσεις. Το παλιότερο του όργανο είναι 16 χρονών και στέκει μιά χαρά. Σε ένα μπουζούκι που είχα φτιάξει το 2012, τον άκουσα και έβαλα μεράντι χωρίς κόντρες και δεν έχει πάρει καθόλου.
   
   Βέβαια ας μην πλατιάσω άλλο με θεωρίες, είμαστε εδώ για το σκάφος.

   
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:32:21 μμ »
Bleko τι εννοεις οταν λες μεσαιωνικο. Και κανη αυτο με της νοτες.????

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 12:05:01 πμ »
Φίλε BLEKO πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία όλα αυτά....Θα ήθελα αν γίνετε περισσότερες πληροφορίες για τον εμποτισμό.
Ευχαριστώ πολύ !!!

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 01:06:57 πμ »
Αυτό το θέμα με τον συντονισμό του σκάφους, όπως επίσης και tap tuning, ενέχει ένα βαθμό μυστηρίου. Συνήθως όποιος αναφέρεται στο θέμα τελειώνει με την εξής φράση: αφαιρείς ξύλο μέχρι να το πας εκεί που θέλεις. Έλα ντε! πού θέλεις; Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ισχύει μόνο για τα μπουζούκια που κυριαρχεί η νότα ρε. Αν σε κιθάρα παίζεις σε σι μείζονα δεν ισχύει τίποτα. Λέω γι αυτό που είπε ο φίλος με συχνότητα αέρα οπής στο φα ή σολ. Η εξήγηση είναι ότι το ρε παράγει αρμονίες με τα φα και σολ ενώ αποφεύγεται η συχνότητα ρε επειδή ενισχύει την ρε των χορδών.
Αν και θα παρεκλίνω από το θέμα θα ήθελα κάποια γνώμη για το παρακάτω φαινόμενο. Οι χορδές έχουν sustain αλλά δεν είναι ευχάριστο: σαν να αναπαράγουν πολύ ψηλές αρμονικές, ήχο συριστικό. Αν κάπως μπορεί να έχει λιγότερο sustain, πιο σφιχτό ήχο και στρογγυλό. Ίσως αλλαγή χορδών, κόκκαλο, ξύλο καβαλάρη μείωση πίεσης καβαλάρη στο καπάκι; Καμιά ιδέα;

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 03:15:45 μμ »
   Αφου δεν ακούγεται κανεις συνεχίζω.
Έχω και ιρόκο και νιανγκόν που είναι στην ίδια οικογένεια με το μεράντι αλλά διστάζω να τα βάλω για μανίκι. Μου φαίνονται πολύ ελαστικά. Αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο ίσως ένα καλό κομμάτι οξιάς είναι προτιμότερο.
   Αλλάζω θέμα.
Η συχνότητα συντονισμού του σκάφους του μπουζουκιού μου είναι 150 Hz. Το εκτίμησα πρώτα κάνοντας ήχο με το στόμα κοντά στην τρύπα και μετά με Online tone generator. Δονείται από τα 146 έως τα 155 με μέγιστη το 150.
Και επειδή δεν ε'ιναι εφικτό να αρχίζω να αφαιρώ ξύλο έκανα έναν έλεγχο προσαρμόζοντας το ύψος των χορδών. Για να τσεκάρω, την άποψη του φίλου ότι είναι καλό να είναι μία τρίτη ή μια τέταρτη η διαφορά σκάφους από το ρε του μουζουκιού, άλλαξα το tuner από τα 440 στα 450 και κούρδισα το μπουζούκι σε σι ώστε η πρώην φα να είναι τώρα ρε. Έτσι είχα μια μικρή τρίτη (σκάφος-ανοιχτές χορδές). Αποτέλεσμα: δεν άκουσα κάτι αξιοσημείωτο και επιπλέον το κούρδισμα σε σι ήταν κάπως...
   Αυτά

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 04:50:45 μμ »
   Όταν είπα μεσαιωνικό εννοούσα ότι δε θέλει να κάνει τη δουλειά πιο εύκολη. Του αρέσει να παιδευεται σε όλα τα στάδια σαν να ανακαλύπτει ξανά τον τροχό.
   Για τον εμποτισμο μου έχει πει ότι είναι αρχαίες οι συνταγές και σήμερα τις κοροϊδεύουν οι μεγάλοι οργανοποιοι. Θα μου τα φανερώσει όταν φτάσουμε εκεί, και θα τα πω.
Μου είχε πει κάποτε για πέρασμα του σκάφους πριν το βάψιμο με μίγμα, χλιαρο λινέλαιο και νέφτι...κι αφού έχουμε ζεστάνει και το σκάφος ώστε να εισχωρήσει μέσα το συντηρητικό.
Είχε πει κι ένα που δεν το θυμαμαι, είχε μέσα στάχτη από ξύλα πάντως.
   Το ξαναειπα δεν ξέρω αν οι μέθοδοι του είναι αξιόπιστες...απλά διατύπωσα αυτά που υποστηρίζει μήπως τυχόν διασταυρώσουμε κάτι.
  Πάντως το μεραντι που δουλεύει σε μανίκια στέκει μια χαρά. Λέει ότι αυτό το ξύλο χρησιμοποιείται σε κουφώματα πολυτελείας και κουρτινοξυλα, δεν έχει μεταβολές και είναι ελαφρύ.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 05:34:56 μμ »
στην ουσια δεν εκανες μικρορυθμιση, αλλα ενα διαφορετικου χαρακτηρα οργανο..
 υπαρχουν καποταστα για αυτη τη δουλεια,  επισης ετσι τσεκαρεις καλυτερα σε αλλες τονικοτητες πως αποδιδει το οργανο στο ιδιο τενσιον

δεν ξερω απο μπουζουκια, αλλα διαισθητικα λεω αν ειναι να μπουσταρεις την ρε, με την ιδιοσυχνοτητα του καπακιου, θα γινει του ρε το καγκελο.... (που εγραψες στο 1ο ποστ σου)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2021, 05:45:09 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 05:47:27 μμ »
βεβαια προσπαθησες να πας το κουρδισμα σε μια σχεση Χ με το σκαφος , αλλα το τενσιον πιστεψε με ειναι σημαντικοτατο.
καλα κανεις και πειραματιζεσαι.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 08:06:24 μμ »
Ένα τσεκ έκανα. Προφανώς δεν άφησα το όργανο με αυτό το κούρδισμα. Το καποτάστο θα ήταν χρήσιμο αν ο αέρας είχε συχνότητα εντός της γκάμας συχνοτήτων του οργάνου. Ήταν ανάμεσα ρε και μι.
Κι εγω, φίλε Στέλιο, κιθάρες κάνω. Ένα μπουζούκι έκανα μόνο και το ψάχνω να δω τι κρύβει. Που είναι η αλήθεια και που ο μύθος. Αλλά μια που φτιάχνεις κιθάρες (υποθέτω) δώσε μου μια γνώμη για την επόμενη ακουστική κιθάρα που θα κάνω. Θα ήθελα έναν ήχο ανάμεσα σε Martin με x-bracing και λαϊκή με τα παράλληλα καμάρια. Ούτε δηλαδή πολύ Joan Baez ούτε και πολύ Βαμβακάρης. Αν υπάρχει μια τέτοια αρχιτεκτονική απλώς ενημέρωσέ με.
Θα είναι η πρώτη μεγάλη ακουστική που θα κάνω. ΟΙ άλλες δυο ήταν σε μέγεθος Guitarlele. Οι υπόλοιπες ηλεκτρικές και ηλ. μπάσα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 09:11:20 μμ »
πετρο, μονο για κλασικες κιθαρες εχω γνωση (αρκετουτσικη μπορω να πω).
ολα τα αλλα, μου ειναι αγνωστα.

φυσικα υπαρχουν αρκετοι στο φορουμ που μπορουν να σε βοηθησουν και εχουν κανει αρκετα ακουστικα-λαϊκα οργανα, (π.χ. φερεος, μανος, καπα, κλπ κλπ κλπ)

με χαρα περιμενω και την παρουσιαση σου ενος τετοιου οργανου μεσα απο τις σελιδες του φορουμ μας.



αυτο με το "θα ήταν χρήσιμο αν ο αέρας είχε συχνότητα εντός της γκάμας συχνοτήτων του οργάνου"
δεν πολυκαταλαβα.
δηλ αυτο το ρε-μι αερας, δεν ειναι μεσα στη γκαμα συχνοτητων ενος μπουζουκιου; τη γκαμα δεν τη ξερω στο μπουζουκι , απο που εως που δηλ ειναι η εκταση του, αλλα μου φαινεται απιθανο ο αερας να ειναι "εκτος" αυτης της γκαμας
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:08:35 πμ »
Ναι, έχεις δίκιο. Εννοούσα ο εξερχόμενος αέρας από το ηχείο. Όταν κουρδίζουμε με tuner έχουμε βάση τα 440 Hz της Λα νότας. Η ρε νότα, που είναι η κάτω χορδή του μπουζουκιού, έχει 293,33 Hz. (είναι 440/1,5=293,33). Αν πάμε μία οχτάβα πίσω έχουμε 146,66 Hz. Το ηχείο του μπουζουκιού μου συντονίζεται όταν στέλνεις στην οπή έναν ήχο 150 Hz. Ένας οργανοποιός, από ότι λέγεται, με τον κατάλληλο τρόπο θα έφερνε το όργανο στα 146,66 Hz αν ήθελε να το έχει σε ρε ή όπου αλλού ήθελε αλλά πάντα με βάση το ρε των χορδών. Εγώ θα μπορούσα να τσεκάρω φυσικά τεντώνοντας τις χορδές σε 150Hz αλλά επειδή είναι 68άρι ήδη έχουν αρκετή τάση. Πάντως εγώ δεν διέκρινα καμμία διαφορά.
Πολύ ωραία μου ακούστηκε που κάνεις κλασικές κιθάρες. Είναι ένα όνειρο να κάνω κι εγώ μία. Εγώ άρχισα να φτιάχνω όργανα πριν 4 περίπου χρόνια επειδή βρήκα στο μαραγκείο του γαμπρού μου πολλά κομμάτα καρυδιάς που τα είχε για κάψιμο. Και μάλιστα πάνω από 10 χρόνων. Έπαιζα μπάσο σε ένα rock γκρούπ και αποφάσισα να κάνω ένα μπάσο.
Αλλά τα πραγματικά όργανα είναι τα ακουστικά.

Tags: