Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι, σκαλιστές ντούγιες (κελεμπέκι-καρυδιά)  (Αναγνώστηκε 11147 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Από την πρώτη στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι με την οργανοποία το 2006 είχα στο μυαλό μου να φτιάξω ένα μπουζούκι προπολεμικής σχεδίασης με τσάκιση στο καπάκι. Το όλο εγχείρημα μου φαινόταν δύσκολο και για αυτό το απέφευγα. Πιστέυω πως τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να κάνω και ένα τέτοιο μπουζούκι. Το πρώτο καλούπι που έφτιαξα έβγαλε όμορφα όργανα που και από εμφάνιση αλλά και ήχο με ίκανοοίησαν σχεδιαστικά. Όμως μιλάμε για ένα καλούπι με μεγάλες και απότομες κλίσεις, δύσκολο στην κατασκευή που με παίδευε. Έτσι προτίμησα να φτιάξω εξ αρχής ένα καλούπι το οποίο σχεδιαστικό είναι πιο κοντά στο μαντολίνο και κατασκευαστικά θα είναι πιο έυκολο παρά να τροποποιήσω το πρώτο μου καλούπι. Θέλησα να κάνω ένα πιο στενό όργανο. Η διαφοροποίηση από το αρχικό είναι επίσης στα πλαϊνά που αυτήν την φορά είναι πιο κάθετα σε σχέση με πριν. Μια διαφοροποίση ακόμα είναι ότι παρόλο που ο όγκος διατηρείται εκτιμώ στα ίδια επίπεδα μεγάλωσα και την ηχητική οπή.
Ενδεικτικά οι βασικές διαστάσεις του καλουπιού σε σχέση με το πρώτο καλούπι (στην παρένθεση) είναι:
μήκος - 39 εκ. (από 40.5 εκ.)
μέγιστο πλάτος - 25,5εκ. (από 28 εκ.)
βάθος - 17 εκ. (ίδιο με το πρώτο)
Η κλίμακα του θα είναι επίσης 68 εκ. όπως όλα τα άλλα μπουζούκια.
Το καλούπι φτιάχτηκε με κόντρα πλακέ θαλάσσης για την βάση και το χτίσιμο των νομέων με πεύκο από παλιά κουφώματα (εξ ου και το λευκό χρώμα που φαίνεται στην μία πλευρά. Τα καλούπια τα κάνω μασίφ. Πιστεύω πως παρά το βάρος έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα καλούπια που έχουν κενά. Μέχρι τώρα όλα τα καλούπια μου ήταν πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης το οποίο ήταν ουσιαστικά η βάση και οι ντούγιες χτιζόντουσαν πάνω από το επίπεδο του κόντα πλακέ. Με το τρόπο αυτό μπορύσα να βαθαίνω κατ'ε πιλογήν το σκάφος χρησιμοποιώντας και βάθος που δίνει το επίπεδο του κόντρα πλακέ. Αυτήν την φορά όμως το καλούπι σχεδιάστηκε με την λογική ότι και το επίπεδο του κόντρα πλακέ χτίζεται με ντούγιες.
Στην βάση από την κάτω μεριά έβαζα ένα ξύλο για να σφίγγει πάνω σε μέγγενη. Αυτήν την φορά δημιούργησα ένα κενό στο κόντρα πλακέ για να πιάνει στην μέγκενη.
Με τον τρόπο αυτό αφαιρέθηκε και ξύλο και ελάφρυνε το καλούπι λίγο παραπάνω.
Ένας από τους ενδοιασμούς μου για την τσάκιση ήταν πως να κοπεί το σκάφος σωστά και συμμετρικά και στην ίδια γωνία με το καπάκι. Για να λύσω αυτό πρόβλημα έδωσα από πριν την κλίση στο καλούπι για την τσάκιση ώστε εύκολα να δωθεί το σχήμα που πρέπει.
Επηρεασμένος από ένα βίντεο του Σπουρδαλάκη  για την κατασκευή σκάφους αντίγραφου του Μούρτζινου (βλέπε σχετικό λινκ μετά το 08:15),
https://www.youtube.com/watch?v=y14o_HtBzNI
έφτιαξα και εγώ ένα αντίστοιχο οδηγό για να λυγίσω το καπάκι, μόνο που δεν έφτιαξα τις θέσεις για τα καμάρια. Ηιδέα για τα καμάρια είναι πολύ ωραία αλλά μπορεί να προχωρήσω σε αυτήν αφού στανταρω τις θέσεις των καμαριών. Επίσης μου άρεσε η ιδέα το καλούπι να έχει υποδοχή και για τον μικρό τάκο όποτε το έκανα και αυτό.
Η αρχική ιδέα για το σκάφος ήταν να χρησιμοποιήσω ένα ωραίο κελεμεπάκι από το 2006 που είχα που όμως τελικά ήταν οριακό οπότε είπα να το κάνω το σκάφος δίχρωμο με κελεμπέκι και μια ελληνική καρυδιά από το 2007. Γύρισα λοιπόν τις ντούγιες και χτες πέρασα την ντουγομάνα.
Στηνπ΄ρωτη φωτογραφία φαίνεται ο πλισμός και οι διαστασεις. Η κόκκινη γραμμή είναι οι διαστάσεις του καλουπιού.
 



 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2021, 08:48:55 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 02:26:53 μμ »
Και μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή του καλουπιού.
Αφού περάστηκε με υγρό σαπούνι για να μην κολλάνε οι ντούγες, προσαρμόστηκαν οι δύο τάκοι και περάστηκε η ντουγουμάνα (κελεμπέκι).
Σχεδιαστικά δεν έχω καταλήξει ακόμα τι ξύλο θα είναι η κολάτζα και τα παραπέτια. Πρώτα θα ολοκληρώω την κατασκευη του σκάφους και θα απόφασίσω μετά. σκέφτομαι από τα ξύλα που έχω ή κελεμπέκι μουαρέ ή από τη ίδια την καρυδιά.
Να συμπληρώσω πως η γωνία της τσάκισης θα είναι γύρω στις 10-11 μοίρες. Μέτρησα 2 μαντολίνα που έχω προς επισκευή και βρήκα να είναι στις 12-13 μοίρες. Έτσι είπα να την κάνω λίγο μικρότερη μιας και εδώ έχω μεγαλύτερο σκάφος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 10:25:22 μμ »
Ένας από τους ενδοιασμούς μου για την τσάκιση ήταν πως να κοπεί το σκάφος σωστά και συμμετρικά και στην ίδια γωνία με το καπάκι. Για να λύσω αυτό πρόβλημα έδωσα από πριν την κλίση στο καλούπι για την τσάκιση ώστε εύκολα να δοθεί το σχήμα που πρέπει.


Δημήτρη επειδή συμμερίζομαι τους ενδοιασμούς που δικαιολογημένα έχεις ,

                                        και ανησυχώ

θα πρότεινα να σχεδιάσεις απλά με χαρτί και μολύβι μια κατά μήκος τομή
σε κλίμακα 1:1 για ολόκληρο το υπό μελέτη και κατασκευή όργανο.
Αν θέλεις βάλε και πάχος ταστιέρας , τάστα , action , μια χορδή , ύψος και θέση γέφυρας ...

Πιστεύω ότι ένα τέτοιο σχέδιο σε φυσικό μέγεθος θα δώσει απαντήσεις στους αρχικούς ενδοιασμούς.
Ισως και να αναδείξει κάποια άλλα "σκοτεινά" σημεία ... αλλά κι αυτό καλό θα είναι να συμβεί τώρα.
Τώρα που ξεκινάς , για να ξέρεις , να προλάβεις πιθανές δυσκολίες και τεχνικές κακοτοπιές.

Καλή επιτυχία !


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 05:45:02 πμ »
μπραβο δημητρη
σπεσιαλε....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 02:14:13 πμ »
Κοντευει να κλεισει το σκαφος.




Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2021, 09:38:00 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 07:47:20 πμ »
ωραίο δείχνει… περιμένω συνέχεια!

Τα σκούρα φιλέτα ανάμεσα της δουγες τι ξύλο είναι;

χαιρετίσματα

Σάββας

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 04:38:23 μμ »
Σαββα ειναι μαυρο φιλετο. Καπλαμας 6/10 ειναι. Συνηθως ειναι κελεμπεκι ή οξια βαμενος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:49:16 μμ »
Εκλεισε το σκαφος. Τριφτηκε με ρασπα, λιμα και ξυστρα. Κοπηκε και η κολατζα. Ενα μικρο διαλειμα και ξανακατεβαινω στο εργαστηριο να κολλησω τη κολατζα.
Εδειξε το σκαφος. Το εβρεξα και λιγο να φανουν τα τελικα χρωματα του.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 05:23:06 πμ »
πω πω δημητρη, ειναι παρα πολυ ομορφο!  :-*
ζουλεψα τη διχρωμια

στις 11 διαλειμμα; τι ωρα δηλαδη τελειωσες εχθες...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 07:43:30 πμ »
Μπραβο δημητρη πολυ ωραιο καλουπι σκαφος με ωραια ξυλα νερα.απο τα αγαπημενα μου!!!!!!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 08:27:09 πμ »

πω πω δημητρη, ειναι παρα πολυ ομορφο!  :-*

ζουλεψα τη διχρωμια


Αχ κι εγώ ζηλεύω τις δίχρωμες καμπύλες Στέλιο  ...  Ιδού η Ρόδος , ιδού και το πήδημα !   {celebrate012} 

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 01:35:08 μμ »
Δημήτρη πολύ ωραίο γίνεται, μπράβο.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 02:04:19 μμ »
Η αλήθεια είναι πως η διχρωμία ποτέ δεν ήταν από τα αγαπημένα μου αλλά τελικά μου αρέσει και εμένα ο συνδυασμός.


Στέλιο, μετά το διάλειμα κατέβηκα στο εργαστήριο γύρισα και κόλλησα την κολάτζα και στις 12 ανέβηκα για να κάνω μπανάκι.
Γενικά όταν κάθομαι τα βράδια στο εργαστήριο αφού σιγουρέψω πως όλα στο σπίτι είναι εντάξει, πέσαν  για ύπνο τα παιδιά κλπ ανεβαίνω κατα τις 2 με 3. Δυστυχώς δεν έχω αλλο περιθώριο χρόνο για να ασχοληθώ με το μεράκι μου. Βέβαια έχει τύχει και βράδια που με έχει συνεπάρει η κατασκευή και δεν θέλω να την αφήσω στη μέση να ανεβαίνω χαράματα. Έχει τύχει να κάτσω και μέχρι τις 7 το πρωί και να ανέβω για μπάνιο και να φύγω για δουλειά. Ευτυχώς όχι συχνά πια γιατί μεγαλώσαμε και οι αντοχές δεν βοηθάνε να πάω ξενύχτης για δουλειά.

Α, μια και το ξέχασα η κολάτζα τελικά είναι κελεμπέκι μουαρέ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 01:27:15 πμ »
Κολληθηκε η κολατζα.
Βγηκε το σκαφος απο το καλουπι.
Τριφτηκε με ξυστρα εσωτερικα.
Διορθωθηκαν καποιες αστοχιες σε κολλησεις και τελικα κολληθηκαν και τα πλαιναρια.
Κολατζα και πλαιναρια κελεμπεκι.
Το αποτελεσμα με την κολατζα δεν μου πολυαρεσε τελικα. Στο επομενο θα πρεπει να βρω ενα πιο ωραιο σχημα.


Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 05:34:09 πμ »
δεν ξερω τι λες εμενα παντως μου φαινεται ωραιο!
η κολλατζα πιο ειναι που λετε κ ξαναμαναλετε, αυτο το φαρδυ ξυλο απο πισω; τα πλαϊναρια;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...