Αποστολέας Θέμα: Επισκευή παλιάς Γερμανικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 347 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Επισκευή παλιάς Γερμανικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 01:17:41 μμ »
Φίλε Korf καλημέρα , καί συγχαρητήρια γιά τήν μέχρι τώρα δουλειά σου !!! Πραγματικά , ἡ κιθάρα ἀναστήθηκε !!!
Γιά τήν ροζέττα θά σοῦ πρότεινα , ἀφοῦ θά κολλήσης πεναριά ἀπό ἀσετόπαστα ταρταρούγα , ἄν δέν μπορέσης νά σώσης τήν ὑπάρχουσα ροζέττα ( πού εἶναι βαμμένη στό καπάκι ) , νά κατασκευάσης μιά ἄλλη ροζέττα ἀπό τήν ἴδια ἀσετόπαστα ( ἀφοῦ ἀφαιρέσης τό κομμάτι πού καταλαμβλανει ἡ ἀπόληξη τῆς ταστιέρας ) , καί νά τήν κολλήσης ( νομίζω κολλιέται μέ βενζινόκολλα ) πάνω ἀπ' τή ζωγραφιστή . Θά εἶναι καί ἀσορτί !!!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 04:05:42 μμ »
για ασετοπαστες και χελωνοταρταρουγες δεν ξερω...  μονο τις παστες σερανο....  ;D

την ροζετα θα την εφτιαχνα με μαρκαδορακι καφε. εχω κανει ετσι πολλα ρετουσαρισματα, και ειναι τι πιο ευκολο. προσοχη μετα στο λουστρο, μην απλωσει η μπογια του μαρκαδορου (θελει το πρωτο χερι ενα γρηγορο χωρις πιεση, για να "δεσει". μετα δεν υπαρχει προβλημα....
του ιωσηφ μου φαινεται πιο δυσκολη, και με χερι... ρεμπραντ!
η ιδεα του λαμπρου , ειναι ισως η πιο καλη-ολοκληρωμενη.

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Korf

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: ανάλογα με την χρήση
  • Περιοχή: Αθήνα
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 09:16:54 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το σκεφτόμουν και εγώ να επεκτείνω την πεναριά και να είναι ένα κομμάτι μαζί με την ροζέτα. Ισως να προσπαθήσω πρώτα να ζωγραφίσω την υφιστάμενη και βλέπουμε.

Korf

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: ανάλογα με την χρήση
  • Περιοχή: Αθήνα
« Απάντηση #18 στις: Χθες στις 08:58:29 μμ »
Σήμερα, συνέχισα με την βαφή του μπράτσου και την προετοιμασία της ταστιέρας. Επίσης ετοιμάζω τα υλικά για το λουστράρισαμα. Κοσκίνισμα ελαφρόπετρας, λαδάκι για την ταστίερα και προετοιμασία γομαλάκας. Τελικά την ροζέτα την πέρασα το ίδιο χρώμα με το μπράτσο με πινελάκι και βγήκε μια χαρά.

Για την γομαλάκα διάβασα εδώ για αναλογία 80% οινόπνευμα 95 βαθμών και 20% γομαλακά κατά βάρος. Ακολούθησα αυτή την δοσολογία και περιμένω να δω μέχρι αύριο αν θα διαλυθεί.

Tags: