Αποστολέας Θέμα: Έλλειψη επαγγελματισμού Ξυλέμπορα  (Αναγνώστηκε 398 φορές)

tseros

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Έλλειψη επαγγελματισμού Ξυλέμπορα
« στις: Οκτώβριος 05, 2020, 09:11:26 πμ »
Μη Επαγγελματισμός Ξυλέμπορα
Την περίοδο της καραντίνας  πραγματοποιούσα περιπάτους με τα παιδιά στην εξοχή. Εκεί λοιπόν εντόπισα μια πεσμένη αγριογκορτσιά (άγρια αχλαδιά)  που είχε σαπίσει αλλά είχε ακόμα μερικά κλωνάρια διαμέτρου δέκα περίπου εκατοστών  σε καλή κατάσταση.  Με δύο αυτοσχέδια μαχαιράκια ξεκίνησα την μικρογλυπτική – σκάλισμα τους για να περνά η ώρα όσο τα παιδιά έπαιζαν. Μου άρεσε και άρχισα να το ψάχνω και πληροφορήθηκα ότι το καλύτερο ξύλο είναι το Basswood,liden (tilia Americana). Μετά από έρευνα και τηλεφωνική επικοινωνία ανακάλυψα ξυλέμπορα που είχε το ποθητό ξύλο στην Αττική. Αφού μίλησα μαζί του τηλεφωνικά στις 17 Αυγούστου 2020, του έστειλα e-mail, στις 18 Αυγούστου 2020 με τα στοιχεία  μου για να αγοράσω το συγκεκριμένο ξύλο με αναφορά στο ξύλο Basswood,liden. Από εδώ ξεκινά ο Γολγοθάς. Μετά από αμέτρητα τηλέφωνα παρέλαβα το ξύλο στις 11 Σεπτεμβρίου 2020, αφού του κατέθεσα τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Το καδρόνι 3 μέτρων παρέλαβε η γυναίκα μου. Το βράδυ το έκοψα σε τρία κομμάτια  για να το κατεβάσω στο υπόγειο. Μετά επτά μέρες (18 Σεπτεμβρίου 2020) που πήγα να το τεμαχίσω για να ξεκινήσω τη μικρογλυπτική παρατήρησα  ότι δεν ταίριαζε στο χρώμα που έβλεπα στο youtube. Έλεγξα το τιμολόγιο και έγραφε Tulip wood (poplar ,Liriodendron tulipifera) (τα στοιχεία από την ιστοσελίδα του εν λόγω έμπορα, όπου έχει φωτογραφίες και επιστημονική ονομασία). Θεώρησα καλό να επικοινωνήσω μαζί του. Προσπάθησε να με πείσει ότι αυτό το ξύλο χρησιμοποιούν και ότι το Tulipwood είναι φλαμούρι Αμερικής  και ότι έχει γράψει και βιβλίο για τα ξύλα κλπ. Έκλεισα το τηλέφωνο και πήρα απόφαση ότι 63 ευρώ + 15 ευρώ  για τα μεταφορικά πήγαν στο βρόντο. Την άλλη μέρα το πρωί με πήρε τηλέφωνο ο εν λόγω ξυλέμπορας για να μου την πει που «αμφισβήτησα» τις γνώσεις του. Του εξήγησα ότι δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις του αλλά παρήγγειλα άλλο ξύλο από αυτό που μου έστειλε. Προθυμοποιήθηκε να μου στείλει κάποια κομμάτια basswood δωρεάν αλλά αρνήθηκα. Πρότεινε να του στείλω το ξύλο πίσω. Του είπα ότι το είχα κόψει σε τρία κομμάτια και ότι έχω αποκόψει τεμάχιο  δέκα πόντων από το ένα. Ακόμα περιμένω να καταθέσει τα χρήματα. Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω καμιά κίνηση απλώς επισημαίνω τον επαγγελματισμό κάποιων εμπόρων. Γι’ αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι παραλαμβάνετε.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Έλλειψη επαγγελματισμού Ξυλέμπορα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 12:17:28 μμ »
Φίλε μου αν κατάλαβα καλά ο έμπορος σου πρότεινε να σου στείλει ξυλεία δωρεάν και σου πρότεινε να σου στείλει τα λεφτά πίσω αρκεί να του στείλεις το εμπόρευμα πίσω.. Μπορεί να έγινε λάθος στην παραγγελία αλλά ανέλαβε την ευθύνη του..δεν βλέπω κάτι αντιεπαγγελματικο..

tseros

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 01:14:51 μμ »
Ναι, όλα αυτά στις 26 Σεπτεμβρίου από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Τον ξαναενόχλησα  την προηγούμενη Τρίτη για να του θυμίσω ότι έχω κόψει το μαδέρι σε τρία κομμάτια και έχω αφαιρέσει 10 πόντους  για να τα αφαιρέσει από την τιμή αλλά από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Δεν περιμένω κάτι, ειλικρινά, απλώς αναφέρω το περιστατικό για να επισημάνω το πως δουλεύουν κάποιοι , ευτυχώς όχι όλοι. Όταν στείλει τα λεφτά και αποδεχθεί το λάθος του θα ανεβάσω και εγώ νέο μήνυμα  για τον επαγγελματισμό του.

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 02:08:38 μμ »
Από τη στιγμή που έκοψες το δοκάρι νομίζω ότι δεν μπορείς να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων γιατί κατέστρεψες το προϊόν .

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #66
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 02:53:28 μμ »
Πρότεινε να του στείλω το ξύλο πίσω. Του είπα ότι το είχα κόψει σε τρία κομμάτια και ότι έχω αποκόψει τεμάχιο  δέκα πόντων από το ένα. Ακόμα περιμένω να καταθέσει τα χρήματα.

αυτο η το αποδεχθηκε (και θα σου τα δωσει τα λεφτα) η δεν το αποδεχθηκε (και δεν θα σου δωσει τα λεφτα).
για να πεις ομως οτι περιμενεις να σου τα καταθεσει, παει να πει οτι το αποδεχτηκε; στο ειπε δηλαδη καθαρα στο τηλ;

μιλησες με τον ιδιο η κανενα υπαλληλο (ξερεις, το αποδεχτηκε ο ενας και μετα το αφεντικο δεν... το λεω γιατι μου εχει συμβει-για τελειως αλλο πραγμα- στο παρελθον, τελικα το εβαλε ο υπαλληλος μαλλον απο τη τσεπη του, αυτο καταλαβα....)
ευχομαι καλα ξεμπλεγματα....

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

tseros

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 11:29:15 μμ »
Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου μίλησα μαζί του για να του πω ότι μου έστειλε άλλο ξύλο. Απλώς του είπα ότι είναι poplar το tulipwood που ανέφερε στο τιμολόγιο και μου είπε ότι έτσι το αναφέρουν οι Γερμανοί και ότι είναι φλαμούρι και ότι έχει γράψει βιβλίο κλπ.Του ανέφερα ότι μιλάω με στοιχεία από την ιστοσελίδα του και ότι εγώ στο ηλεκτρονικό μήνυμα παράγγειλα basswood linden και έκλεισα το τηλέφωνο. Θεώρησα το θέμα λήξαν, αφού είχα κόψει το μαδέρι. Το Σάββατο με πήρε τηλέφωνο αυτός και με ρώτησε, αν είμαι εγω που αμφισβήτησα τις γνώσεις του στα ξύλα. Του είπα ότι γραπτώς του ζήτησα basswood linden και αυτός μου έστειλε tulipwood. Προσπάθησε να μου πει ότι αυτό χρησιμοποιούν όλοι κλπ. Έγινα έξω φρενών και του είπα ότι εγώ παράγγειλα γραπτώς. Αυτός ανέφερε ότι έχει κάποια κομμάτια basswood και να μου τα στείλει δωρεάν, δε δέχτηκα.Τότε ο ίδιος (για το αφεντικό μιλάμε πάντα), πρότεινε να του τα στείλω και να μου δώσει τα χρήματα. Του ανέφερα ότι τα τεμάχισα στα τρία και έκοψα 10 πόντους.Επειδή είχα γίνει έξω φρενών είπε ότι δεν έχει πρόβλημα. Την Τρίτη επικοινώνησα για ένα γαμώτο μαζί του για να του πω να αφαιρέσει το ξύλο που έκοψα. Δεν ξαναεπικοινώνησα και ούτε έχω πρόθεση να το κάνω. Ξέρω ότι το έχω τεμαχίσει και δεν είναι εύκολο να το επιστρέψω αλλά θυμώνω με την εκδοχή: αυτό χρησιμοποιούν όλοι κλπ.Παράγγειλα γραπτώς, τονίζω γραπτώς basswood linden και μου έστειλε tulipwood, ας άνοιγα τα μάτια μου όταν το παρέλαβα αν και πρώτη φορά έβλεπα τέτοιο ξύλο, αλλά  θυμώνω με το: ξέρεις αυτό χρησιμοποιούν όλοι κλπ. Ε όχι ρε παιδιά και έτσι...Μέχρι να μου το στείλει είχαμε μιλήσει πάνω από 10 φορές στο τηλέφωνο: -Καλημέρα τηλεφωνώ για το basswood,πότε θα το έχω; Πάνω από δέκα φορές , μιλάμε από 17 Αυγούστου , το έστειλε 11 Σεπτεμβρίου...

saved

• Sr. Member
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 03:06:47 μμ »
Αργησα να το διαβασω αυτο,εμενα η γνωμη μου ειναι στο λαθος οτι ζηυησες basswood και σου εστειλε tulip.
Ασχετα τι χρησημοποιουν ολοι η ο ταδε.
Αμα ηθελες tulip,θα ζηταγες tulip.
Αφου ζητησες basswood πρεπει να σου στειλει basswood.Ναι,καλα εκανε και σε ενημερωσε οτι το συνηθες για αυτο που θες ειναι αλλο απο αυτο που ζητας,αλλα πρεπει να σου στειλει αυτο που ζητας.
Αντε τωρα να ζητησεις μια αμστελ και να σου φερουν ενα φρεντο μπισκολατο γιατι αυτο πηνουν ολοι..

Tags: