Αποστολέας Θέμα: Μπυρες  (Αναγνώστηκε 12946 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Μπυρες
« στις: Αύγουστος 14, 2020, 08:45:44 μμ »
Προμηθεύτηκα μπύρες από την κάβα. Που'σαι μαστρο Στέλιο; Πάλι μονος μου θα τις πιω τις μπυρες, ε;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2020, 08:09:57 πμ »
ωραια  {celebrate014}, να εχουμε μια γωνια και μεις οι... διψασμενοι  ;D

να βαλω μια (καραντινισια) φωτο απο μια αλφα βαϊς
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2020, 09:29:07 πμ »
απο την χθεσινη εξοδο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2020, 12:06:33 μμ »
Φοβερή ελληνική μπύρα.. Από πέρσι που την δοκίμασα, κάθε φορά απαρνιέμαι την Kaiser για την γεύση της Mamos...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2020, 01:36:38 μμ »
Φοβερή ελληνική μπύρα.. Από πέρσι που την δοκίμασα, κάθε φορά απαρνιέμαι την Kaiser για την γεύση της Mamos...
Βλασφημία pilsener και οι δύο αλλά δεν υπάρχει σύγκριση...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2020, 09:24:06 πμ »
λοιπόν αφήστε τα αυτά και μην αγοράζετε προϊόντα "Αθηναϊκής Ζυθοποιίας"

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE_%CE%96%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AF%CE%B1

(άσε που τα παλιά brands - αριστερά στην παραπάνω σελίδα - είναι χάλια, τα εισαγόμενα / νέα κάτι λένε αλλά και πάλι, δείτε και το επόμενο Link)
και πάρτε κάτι άλλο, έχει ένα σωρό μπύρες πια ωραιότατες (ομολογώ πως χαίρομαι που η kaiser ΔΕΝ είναι της Αθηναϊκής)

https://www.tovima.gr/2008/11/25/archive/to-kartel-tis-mpiras/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2020, 10:33:11 πμ »
Την Βεργίνα την αγοράζω. Είναι καλή μπύρα χωρίς όμως να με ενθουσιάζει. Η weiss της όμως είναι εξαιρετική και την προτιμώ. Η κόκκινη επίσης είναι πολύ καλή αλλά δεν πολυπαίρνω κόκκινες. Τον τελευταίο καιρό έχω βρει μια κάβα που φέρνει εκτός από πολλές ξένες φίρμες και την ΖΕΟΣ από το Άργος. Φρέσκια απαστερίωτη σε μπουκάλι λίτρου (διατηρείται για μικρό διάστημα μόνο στο ψυγείο). Η φρέσκια βγαίνει σε μαύρη και Pilsner. Η μαύρη είναι πολύ καλή. Βγαίνουν και σε κανονικά μπουκάλια. Εξαιρετική είναι και η Winter Ale (δείτε την πρώτη φωτογραφία). Το πρόβλημα είναι η διάθεση τους γιατί δεν τις βρίσκεις παρά σε λίγα μαγαζιά μόνο.
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει καρτέλ που επικρατεί στην αγορά. Συγγενής μου με ταβέρνα φέρνει ΒΕΡΓΙΝΑ και σε draft και μου ανέφερε τις πιέσεις που δέχτηκε για να την σταματήσει.
Το θετικό είναι ότι έχουνε βγει πολλές ελληνικές μικροζυθοποιίες τελευταία και μερικές πολύ καλές. Τουλάχιστον όταν πηγαίνω σε μαγαζιά προτιμώ να παίρνω αυτές.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2020, 11:23:49 πμ »
συμφωνώ απολύτως για την Βεργίνα weiss (με μαγιά μ' αρέσουν όλες, αλλά μ' αρέσει και η κόκκινη, είναι και πιο δυνατή και βολεύομαι μια χαρά) και την ΖΕΟΣ που τυχαίνει να ξέρω. Υπάρχουν όντως πολλές μπύρες πια στην αγορά, και Θεσσαλονικιές (πρόχειρα ΝΥΜΦΗ και ... sknipa  ;D ) που είναι καλές, αλλά ΚΑΙ δυσκολότερο είναι να τις βρεις και - δυστυχώς - είναι κάπως ασύμφορες αν έχεις ...κακό σκοπό.
Και οι ΕΖΑ (Ελληνική Ζυθοποιία Αταλάντης) μ΄αρέσουν (η pilsner κυρίως λόγω γούστων, αλλά και η lager πίνεται).
Επίσης κι επειδή είμαι ρομαντικός και ευκολόπιστος, μ' αρέσει και η ιστορία της "Γερμανικής που έγινε Ελληνική"
https://www.news247.gr/epixeiriseis/eza-i-germaniki-zythopoiia-poy-egine-i-megalyteri-elliniki.6470874.html

Παρόλα αυτά, Αθηναϊκή Ζυθοποιϊα δεν παίρνω πια με τίποτα. Όχι ότι οι άλλοι είναι σίγουρα αθώοι, αλλά αυτοί ρε παιδί μου είναι φάση "ποτοαποαγόρευσης" στην Αμερική, αντί για "Αμστελ" και "Χάϊνεκεν" (Ολλανδοί αποικιοκράτες βέβαια, όλα τα ανακάτεψα  ;D) έπρεπε να κυκλοφορούν brands "Αλ Καπόνε" και "Λάκι Λουτσιάνο".

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2020, 01:55:49 μμ »
Ακριβώς. Μ' αυτά που μαθεύτηκαν για την Αθηναϊκή Ζυθοποιεία είπαμε στην παρέα "τέρμα" και από πείσμα το κρατάμε ακόμα (πώς έλεγε ο Κοπρίτης στον Καραγκιόζη; "το κάναμε για πλάκα και μας έγινε συνήθειο"). Το κακό είναι ότι έτσι χάνεις την Μάμος αλλά υπάρχει η κόκκινη της Βεργίνας που -εκτός των ξωτικών- είναι μεγάλη παρηγοριά.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2020, 03:45:22 μμ »
πηρα και μια κοκκινη αφιλτραριστη βεργινα που τα σπαγε....


"το κάναμε για πλάκα και μας έγινε συνήθειο"
{celebrate015}
εγω το ειχα ακουσει "το καναμε μοδα κι εγινε συνηθειο"...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2020, 03:53:35 μμ »
Η ΝΥΜΦΗ η Θεσσαλονίκια μπύρα μου φάνηκε πολύ ωραία.. βασικά δεν ξέρω μήπως μου άρεσε τελικά πως πλήρωνα μια και έπινα δύο.. Δεν ξέρω μετά τις 8 μπύρες ήταν τέλεια..!  ;D ;D

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2020, 11:37:05 μμ »
Καλησπέρα αν και τέτοια ώρα καληνύχτα.και εγώ έτσι το ξέρω<<το κάναμε μόδα και έγινε συνήθειο>>έτσι ξηγηθήκαν οι αλήτες...δεν ξέρω ποιοι είναι υπαίτιοι,κανείς άξιος λοιπόν να μην ορθοποδήσει σε αυτή την χώρα....μόνο τα λαμόγια,πολύ κρίμα.
Τον καιρό που έπινα καφάσια(αμέ ήμανε και πολύ μάγγα εγκό)πιο πολύ Amstel και Kaiser,έπειτα από το 06-07 κάργα Βεργίνα και ιδίως μέχρι πριν 3 χρόνια Βεργίνα,όλες τις έχω πιει,όμως...η φτηνές(και άψογες για την τιμή τους)νομίζω ήταν pils ή lager?μην νομίζετε δεν τα ξέρω και καλά,εντάξει h weis είναι παχιά μπύρα,μμμμ λουκούμι μπύρα,η κόκκινη η Ινδιάνα και αυτή είναι αμυγδαλωτό να πούμε,η μαύρη βεργίνα είναι άλλο πράγμα σουτζούκ λουκούμ..
Η ζΕΟΣ η απαστερίωτη είναι φίνα μπύρα,(σε ένα φιλικό συνοικιακό μέταλκλαμπ πίναμε με 10 ευρό ωσω θέλαμε μέχρι να μας πάρει το ασθενοφόρο)ντάξει ο φίλος τότε έφερνε πολλές μάρκες μπύρες,δεν πίναμε μόνο ΖΕΟΣ,μια μπύρα άλλη Ελληνική είχε γεύση μπέικον θυμάμαι.
Ηπιε κ'ένα κασόνι Εζα και τον εβρήκανε στην μέση τέζα.(ωραίες και η Εζες)
Για την Πειραική τι ξέρετε?και αυτοί στο κόλπο είναι.
Ζήλεψα και θα αναζητήσω όταν έχω κάνα φραγκάκι καμιά ΝΥΜΦΗ και Σκνίπα,επίσης ΒΕΡΓΙΝΑ κόκκινη και μάυρη,όχι πολλές 6-7 θα πάρω για να τις έχω,είναι και βαριές αυτές,τώρα που έβαλα μυαλό πίνω μια μπύρα μόνο(χωρίς μεζέ)στην εβδομάδα,και αν δεν πιω,δεν με μέλει.
Για τα νέα παιδιά στο φόρουμ αν έχουμε πιει αρκετά,δεν χειριζόμαστε εργαλεία και μηχανήματα,επίσης δεν οδηγούμε μεθυσμένοι,και γενικά αποφεύγουμε να πίνουμε άρρωστα όπως έκανε ο γράφων του κειμένου ετούτου κατά το παρελθόν,διότι μόνο σε καλό δεν θα μας βγει,(καλά,οι τελευταίες αράδες που πληκτρολόγησα μου φαίνονται σαν συμβουλές,και τα παιδιά είναι γατόνια εμένα περιμένουν....χαχαχα)
τέλος πάντων,εγώ έχω αποθηκεύσει και την συνταγή του Μάνου για τυροκαυτερή,διότι όποιος είναι μερακλής στα όργανα,θα είναι και στα φαγητά,ΝΑ ΠΩ ΑΠΌ ΤΩΡΑ ΚΑΛΌ ΧΕΙΜΏΝΑ?μάλλον καλή επιστροφή από τις διακοπές,και μην αφήνετε σκουπίδια και πλαστικά σε θάλασσες και ακτές.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2020, 07:06:52 πμ »
 :-*
ωραια γευση...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 21, 2020, 08:21:03 πμ »
να βαλω και εδω το θρυλικο 1ο τευχος μας ... {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπυρες
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2020, 09:03:47 πμ »
άμα αρχίσουμε τέτοια, να αφήσω κι αυτό εδώ

(τσαντάκι για τη μέση σε σχήμα μπυροκοιλιάς)



και για πιο εκλεπτυσμένα γούστα υπάρχει κι αυτό



Tags: