Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19849 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:14:00 μμ »
Εὐχαριστῶ πολύ Στέργιε !!!
.....ἄἄἄἄἄχ......τώρα ἀρχίζουν τά δύσκολα.....γιατί , καλά τά φτιάχνης μεμονωμένα , καπάκι , πλάτη πλαϊνά , μάνικο.....ἄντε συναρμολόγησέ τα ντέ !!!
.....ἀλήθεια , καμαρόξυλο ἀπό ποῦ ἀγοράζετε ; Ὁ dimizparts δέν ἔχει.....

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:45:24 μμ »
Λάμπρο για καμαρόξυλα εγώ χρησιμοποιώ φλαμούρι παρόλο που η πλειοψηφία χρησιμοποιεί έλατο.
Αν δεν κάνω λάθος βαζουν και κυπαρίσι.
Πάρε από ένα ξυλεμπορικό μαδέρι της επιλογής σου και κόφτο όπως πρέπει για να βγει ακτινικό.


Τώρα κάτι άλλο.
Το ξύλο που χρησιμοποιείς για πλάτη και πλαϊνά είναι αμαζακουε μουαρέ. Όμορφο ξύλο. Όπως είχαμε ξαναπεί αγόρασα και γω από τον Παντελάκο.
Το χρησιμοποίησα πρόσφατα. Στην μπουζοκομάνα έκανα την κολάτζα, πεναριά, διακοσμητικά αυτάκια και καράολο. Στην κιθάρα έκανα τα περιμετρικά σειρίτια.
Για τις ηχητικές του ιδιότητες δεν έχω άποψη για αυτό και απέφυγα να φτιάξω την πλάτη. Παρά την ομορφιά του όμως είναι δύκολο ξύλο και πετάει κλέτζες ακόμα και στο τρίψιμο. Πρόσεχε το ιδιαίτερα στο γύρισμα των πλαϊνών.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 29, 2020, 01:19:02 μμ »
Καμαρόξυλο έχει ο Μαυρομουστάκης, ο Σοφιανός, ο Κωνσταντέλος και ίσως και άλλοι.

Εγώ χρησιμοποιώ έλατο. Κατά την άποψή μου το καμαρόξυλο είναι εξ ίσου σημαντικό με το ξύλο του καπακιού. Για την στατικότητα του οργάνου, τα νερά θα πρέπει να είναι όσο γίνεται παράλληλα προς το ύψος και το μήκος του καμαριού.

 


 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 29, 2020, 01:41:57 μμ »
Πράγματι Δημήτρη , τό γύρισμα τῶν πλαϊνῶν ὑπῆρξε προβληματικό γιά μένα . Παρ' ὅλον πού ἔβαλα τά πλαϊνά πρῶτα σέ καυτό νερό , γύρισαν εὔκολα μέν , ἀλλά σέ μερικά σημεῖα στίς ἐξωτερικές κοῦρμπες τῶν δύο καμπυλῶν τοῦ 8 , περισσότερο στήν μικρή , πέταξε τό μουαρέ . Ἐπίσης πέταξε ἀρκετά περισσότερο στίς ἐσωτερικές ἀπέναντι  κοῦρμπες , ἐκεῖ πού τό σκάφος στενεύει .
Ὅλ' αὐτά τά μουαρέ πού πέταξαν , τά κόλλησα μέ ψαρόκολλα ἕνα - ἕνα μέ μικρά σφιχτηράκια , μέ τήν ἐλπίδα ὅτι δέν θά δείξουν ἄσχημα στήν κόλληση , λόγω τοῦ ὅτι τό ξῦλο εἶναι σκοῦρο , ὅπως δείχνουν ὅταν τό ξῦλο εἶναι σφενδάμι μουαρέ καί συμβεῖ τό ἴδιο .
Τά μουαρέ πού πέταξαν στίς ἐσωτερικές κοῦρμπες , ἀφοῦ τά κόλλησα κι αὐτά μέ τόν ἴδιο τρόπο , θά τά ἐπενδύσω ἐωτερικά καί τοπικά ( μόνο τήν κούρμπα ) μέ καπλαμᾶ .
Γιά τήν ἱστορία ἀναφέρω , μιά καί τὄφερε ἡ κουβέντα , ὅτι αὐτό τό πρόβλημα νά πετάγονται ὁλόκληρες φλοῦδες ἀπό ξῦλο ὅταν λυγίζουμε λεπτές φέτες ἀπό ξῦλο μουαρέ ( ὄχι ὅτι ἀποχωρίζεται τελείως ἡ λεπτή φλούδα ἀπ' τό ξῦλο μας , ἁπλῶς ἀνοίγει καί χάσκει ) , τό ἀντιμετώπιζαν πάντα οἱ κατασκευασταί βιολιῶν , πού ὅπως γνωρίζουμε , τά πλαϊνά τους γίνονται , ὅπως καί ἡ πλάτη , ἀπό σφενδάμι μουαρέ . Καί τό πρόβλημα αὐτό τό ἔλυσαν χρησιμοποιῶντας μιά λεπτή φέτα μολύβδου πίσω ἀπ' τό ξῦλο πού λύγιζαν , ὥστε αὐτός νά ἐμποδίζει νά πετιοῦνται τέτοιες φλοῦδες . Αὐτά μοῦ τά εἶπε ὁ κ. Φρονιμόπουλος .
Ἐμεῖς μποροῦμε , ἀντί γιά μόλυβδο , νά χρησιμοποιήσουμε μιά λωρίδα λαμαρίνας μέ χερούλια στίς ἄκρες , πού ἐγώ δέν χρησιμοποίησα καί ξεκολλοῦσε τό μουαρέ .
Ὅσο γιά τί σκλέντζες στό τρίψιμο , θά τό προσέξω , γιατί ἀκόμα δέν ἔχω τρίψει .

Ἐπίσης θέλω νά ρωτήσω , τί διάταξη χρησιμοποιεῖτε γιά νά σφίξετε τά πλαϊνά στό καλούπι ; Εἶδα κάτι σάν σιδηροκατασκευή μέ βίδες , ἀλλά δέν τό κατάλαβα .
Καί ὅταν σφίξετε τά πλαϊνά στό καλούπι , ἔτσι σφιγμένο τό τρίβετε τό radius dish γιά νά πάρη τίς καμπύλες προκειμένου νά κολληθοῦν καπάκι καί πλάτη ;

Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 29, 2020, 02:12:21 μμ »
Ἐπίσης θέλω νά ρωτήσω , τί διάταξη χρησιμοποιεῖτε γιά νά σφίξετε τά πλαϊνά στό καλούπι ; Εἶδα κάτι σάν σιδηροκατασκευή μέ βίδες , ἀλλά δέν τό κατάλαβα .

πληκτρολόγησε "guitar mould sides" για εικόνες και θα δεις άπειρες παραλλαγές. Εγώ χρησιμοποιώ την απλούστερη. Είναι ένας εντατήρας (για συρματόσχοινο) με "κεφάλια" ξύλινα στο σχήμα της περιοχής που θα πατήσει. Οι "βίδες" είναι αντίθετης φοράς (η μια δεξιόστροφη και η απέναντι αριστερόστροφη) έτσι ώστε γυρνώντας το κεντρικό σώμα του εντατήρα στην ίδια φορά, αυτές "βιδώνουν" ή "ξεβιδώνουν" ταυτόχρονα, αυξομειώνοντας το μήκος της διάταξης, σφίγγοντας ή χαλαρώνοντας τα πλαϊνά στο καλούπι.




Καί ὅταν σφίξετε τά πλαϊνά στό καλούπι , ἔτσι σφιγμένο τό τρίβετε τό radius dish γιά νά πάρη τίς καμπύλες προκειμένου νά κολληθοῦν καπάκι καί πλάτη ;

ναι

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 30, 2020, 11:01:46 πμ »
Φίλε Μάνο καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση !
Μόνο πού μέ τό διαδίκτυο πού ἔχω τό πρωϊ στή δουλειά , δέν μπορῶ νά δῶ τίς φωτογραφίες πού ἀνέβασες . Θά τίς δῶ τό ἀπόγευμα στό σπίτι .
Χθές τό μεσημέρι ρώτησα ἕνα συνάδελφο , πού πολύ τοῦ κόβει στά τεχνικά , γιά τό σφίξιμο τῶν πλαϊνῶν στό καλούπι , καί μοῦ ἔδωσε μιά πολύ καλή καί σχεδόν δωρεάν λύση . Θά τήν ἀνεβάσω μόλις τήν ἐφαρμόσω .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 02, 2020, 09:33:24 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Μετά ἀπό τίς ἐπιδιορθώσεις τῶν πλαϊνῶν ὅσον ἀφορᾶ τό κόλλημα τῶν σημείων πού πετάχτηκαν ἀπό τό γύρισμα λόγω τοῦ μουαρέ , καί προκειμένου νά διαμορφώσω τά χείλη τους ὥστε νά δεχθοῦν τό καπάκι καί τήν πλάτη , ἀσχολήθηκα μέ τήν κατασκευή τοῦ ἁπλοῦ μηχανισμοῦ γιά τήν στερέωση τῶν πλαϊνῶν στό καλούπι . Αὐτός ἦταν ἕνας ἀπ' τούς δύο πού εἶχε δείξει ὁ Μάνος στίς φωτογραφίες πού ἀνέβασε τελευταῖα !!!
Εἶναι ἁπλούστατος καί γίνεται σχεδόν δωρεάν !!!
Δέν περιγράφω πῶς γίνεται , φαίνεται ἀπ' τίς φωτογραφίες . Τό μόνο πού θά πῶ εἶναι ὅτι ὁ ἕνας τάκος ἔχει μιά ρηχή τρύπα γιά τή ντίζα , βάθους περίπου 1 ἑκ. , ἐνῶ ὁ ἀπέναντί του ἔχει τρύπα σχεδόν ὅσο τό φάρδος του , καί οἱ τρῦπες στούς τάκους νά εἶναι μεγαλύτερης διαμέτρου ἀπ' ὅσο αὐτή τῶν ντιζῶν , ὥστε αὐτές νά μπαινοβγαίνουν εὔκολα :

Αὐτοί οἱ τάκοι εἶναι γιά τή " μέση "

 


 


Αὐτοί εἶναι γιά τίς κοιλότητες τοῦ 8 :

 


 


Ἐδῶ μιά γενική ἄποψη ὅλου τοῦ καλουπιοῦ μέ σφιγμένα τά πλαϊνά . Τίς ἐσωτερικές καμποῦρες τῆς " μέσης " , ἐπειδή εἶχε πετάξει τό μουαρέ , τίς ἐπένδυσα μέ λεπτές φέτες ἀπό κόντρα πλακέ καί ψαρόκολλα . Ἐπίσης κόλλησα τόν κάτω τάκο - ἕνα κομμάτι φλαμούρι . Τά ἄκρα τῶν πλαϊνῶν τῆς ἐπάνω μεριᾶς τά ἔνωσα μέ ἕνα στενό κομμάτι ἀμαζάκουε καί ψαρόκολλα πρόχειρα , διότι θά τό ξεκολλήσω ὅταν θά ἐνώσω σκάφος καί μάνικο μέ " ἱσπανικό τακούνι " :

 



Συνεχίζεται.......
 



songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 02, 2020, 10:56:18 πμ »
Σφίγγεις το παξιμάδι για να κρατήσουν κόντρα ; Μήπως αν τα άλλαζες με "πεταλούδα" να τα γυρνούσες εύκολα με το χέρι;

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 02, 2020, 02:43:55 μμ »
Φίλε songless bird , νά πῶ τήν ἀλήθεια δέν σκέφτηκα τήν πεταλούδα . 'Αλλά ξέρεις , εἶμαι 62 καί ἔχω κάτι ἀρθριτικούλια , εἰδικά στόν ἀντίχειρα τοῦ δεξιοῦ μέ τόν ὁποῖο σφίγγω , καί μέ πονάει ἅμα πάω νά τόν ζορίσω .
Ὡραία ἡ λύση , ἀλλά γιά πιό νέους σάν καί σένα , καί μακάρι ποτέ νά μήν πονέσουν τά χέρια σου καί νά τά χρησιμοποιῆς πάντα χωρίς πρόβλημα . Γιατί , κακά τά ψέματα , ὅσα ἐργαλεῖα καί νά ἔχουμε , τά κυριότερα ἐργαλεῖα εἶναι τά χέρια μας .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 03, 2020, 09:23:08 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Τελείωσε αἰσίως ἡ κατασκευή τῶν πλαϊνῶν , ἔγινε τό " 8 " , καί τό ἔβγαλα ἀπ' τό καλούπι ( προσωρινά γιά τήν φωτογράφιση ) :

 


 


 


Παρατήρησα ὅμως , ὅτι ἔξω ἀπ' τό καλούπι , τό σχῆμα τοῦ " 8 " , λίγο παραμορφώνεται . Βέβαια , ὅταν θά κολληθοῦν πλάτη καί καπάκι , τό " 8 " θά εἶναι μέσα στό καλούπι διατηρῶντας τό σωστό σχῆμα , πού θά διατηρηθῆ μετά τήν κόλληση πλάτης καί πλαϊνῶν . Εἶναι ὅμως φυσιολογική αὐτή ἡ μικρή παραμόρφωση ;
Ὅσον ἀφορᾶ τήν διαμόρφωση τῶν πλαϊνῶν γιά τήν δημιουργία σ' αὐτά " θόλου " , σκέφτομαι τήν μέθοδο τοῦ Παναγιώτη ( ΚαΠα ) , μέ κάποια ἐλαφρῶς μηχανική βελτίωση γιά πιό εὐκολία καί λιγώτερο ἱδρῶτα........

Τόν τρόπο πού χρησιμοποιεῖ μπορεῖτε νά τόν δεῖτε στήν παρακάτω του κατασκευή

http://www.luthier.gr/index.php?topic=1060.0


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 03, 2020, 09:33:31 πμ »
Συμβαίνει αυτή η παραμόρφωση ειδικά αν τα πλαϊνά δεν έχουν καμπυλωθει σωστά . Εγώ δεν τα βγάζω από το καλούπι αν δεν μπούνε και οι πατούρες περιμετρικά που θα τους δώσουν επιπλέον ακαμψία .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2020, 09:59:43 πμ από songless_bird »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 03, 2020, 11:11:25 πμ »
Ἄ , ὡραῖα λοιπόν !
Ὁπότε , ξαναβάζω τά πλαϊνά στό καλούπι , κολλάω περιμετρικά τίς πατοῦρες , διαμορφώνω τά χείλη τῶν πλαϊνῶν σέ " θόλο " , καί τέλος κολλάω καπάκι καί πλάτη . Σωστά ;

Φίλε songless bird , εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση !!!

Οἱ πατοῦρες ( kerfings τίς λέτε ; ) , πρέπει νά εἶναι μεμονωμένα τακάκια ἤ ὁλόκληρο μακρύ ξυλάκι μισοχαραχτό ; Καί ἀπό τί ξῦλο θά κοποῦν ; 


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 03, 2020, 11:57:43 πμ »
Ἄ , ὡραῖα λοιπόν !
Ὁπότε , ξαναβάζω τά πλαϊνά στό καλούπι , κολλάω περιμετρικά τίς πατοῦρες , διαμορφώνω τά χείλη τῶν πλαϊνῶν σέ " θόλο " , καί τέλος κολλάω καπάκι καί πλάτη . Σωστά ;

Φίλε songless bird , εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση !!!

Οἱ πατοῦρες ( kerfings τίς λέτε ; ) , πρέπει νά εἶναι μεμονωμένα τακάκια ἤ ὁλόκληρο μακρύ ξυλάκι μισοχαραχτό ; Καί ἀπό τί ξῦλο θά κοποῦν ;

δεν την βγάζω από το καλούπι μέχρι να μπει και το καπάκι (για "ισπανικό τακούνι σε διασκευή λαϊκής", το original (σε solera) γίνεται λίγο διαφορετικό και δεν έχω άποψη - ακόμα  ;D ).
Αφού χρησιμοποιείς καλούπι αυτού του τύπου και όχι με πρόβλεψη για την ένωση (για το μανίκι) ή solera, θα πρέπει ούτως ή άλλως να βγει η κιθάρα από μέσα, αλλιώς δεν μπορείς να βάλεις το μπράτσο.

Πριν την βγαλω από το καλούπι, εκτός από το καπάκι έχουν ήδη μπει όχι μόνο οι πατούρες (kerfing = ενιαίο σειρήτι με εγκοπές, το "μισοχαραχτό" που λες, lining = μονοκόμματο, ένα ή περισσότερα (καπλαμάδες κολημμένοι), tantalones = μοιάζει με το kerfing αλλά είναι ένα - ένα τα κομμάτια) αλλά επιπλέον εγώ βάζω και 3-4 ενισχύσεις εγκάρσιες σε κάθε πλαϊνό (στενά κομμάτια 2-3 χιλ. κολλημένα καθ' ύψος στα πλαϊνά).
Με όλα αυτά τα πλαϊνά γίνονται σχεδόν άκαμπτα όσο αφορά στο καπάκι, αλλά είναι πιθανόν να "ανοίξουν" λίγο προς την πλάτη (π.χ. αν η κάτω καμπάνα στο καπάκι είναι 35 εκ., πίσω χωρίς πλάτη να μετράς 35 +3-4-5 χιλ. ή κάτι τέτοιο). Αν υπάρχει απόκλιση και είναι μικρή, την φέρνεις με το χέρι καθώς κολλάς την πλάτη. Αν είναι μεγάλη, ίσως χρειαστεί κάποια διάταξη (θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα).


Για τα kerfing/ lining προσωπικά προτιμώ κατασκευή από σκληρό κάπως ξύλο (όχι έλατο δηλαδή): αν έχω κατάλληλα περισσέματα από το ίδιο του σκάφους κάνω lining, αν όχι βάζω kerfing μαόνι -καρυδιά - σφεντάμι ανάλογα πάλι με το σκάφος.
Υπάρχει και η άποψη χρήσης "μαλακού" ξύλου (έλατο κτλ.) αλλά δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω να σου πω διαφορές στον ήχο.

Για τις πατούρες τρίβω δυο φορές (για κάθε πατούρα, καπάκι και πλάτη): μια πριν βάλω την πατούρα ώστε το χείλος να πάρει περίπου το τελικό σχήμα και να κολήσω την πατούρα σωστά (σε ίσες αποστάσεις από το χείλος), και μία αφού μπει η πατούρα (πρώτα την ξυρίζω με το ροκάνι).
Αν κολλήσεις την πατούρα πριν διαμορφώσεις το τελικό σχήμα, υπάρχει περίπτωση να σου βγει ανισοϋψής (π.χ. αλλού 1,5 εκ. και αλλού που θα τρίψεις περισσότερο για να φτάσεις το τελικό σχήμα να σου βγει 1,00 εκ.).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2020, 12:14:16 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 03, 2020, 11:59:59 πμ »
Ανάλογα . Ο παραδοσιακός τρόπος είναι κομματάκια . Ο εύκολος είναι χαραγμένο. Αυτός που βλέπω όμως σε ακριβές κιθάρες είναι μονοκόμματο ξύλο , ούτε καν χαραγμένο . Λυγίζουν όπως τα πλαϊνά ξύλα πάχους 2.5 mm συνήθως από κέδρο Ονδούρας . Κολλάνε δύο μεταξύ τους για να δημιουργήσουν πατούρα 5mm και έτσι δημιουργούν μια άκαμπτη πατούρα στο σχήμα των πλαϊνών .

Για αρχή θα σου πρότεινα να χαράξεις ένα μονοκόμματο ξύλο . Είναι πιο εύκολο . Μπορείς από έλατο ή κάποιο μαόνι .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 03, 2020, 12:04:34 μμ »
Ανάλογα . Ο παραδοσιακός τρόπος είναι κομματάκια . Ο εύκολος είναι χαραγμένο. Αυτός που βλέπω όμως σε ακριβές κιθάρες είναι μονοκόμματο ξύλο , ούτε καν χαραγμένο . Λυγίζουν όπως τα πλαϊνά ξύλα πάχους 2.5 mm συνήθως από κέδρο Ονδούρας . Κολλάνε δύο μεταξύ τους για να δημιουργήσουν πατούρα 5mm και έτσι δημιουργούν μια άκαμπτη πατούρα στο σχήμα των πλαϊνών .

Για αρχή θα σου πρότεινα να χαράξεις ένα μονοκόμματο ξύλο . Είναι πιο εύκολο . Μπορείς από έλατο ή κάποιο μαόνι .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

το lining είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις στο ίδιο καλούπι που ζεσταίνεις τα πλαϊνά, κι ακόμα πιο εύκολο να το κόψεις από ήδη γυρισμένο πλαϊνά (αν έχεις φαρδειά). Μετά θέλουν λίγο δουλίτσα για να φέρεις τις καμπύλες (που εννοείται ότι είναι πιο κλειστές αφού προχωράς προς τα μέσα) αλλά για τον Λάμπρο - και όποιον έχει γυρίσει κολλάντζα για μπουζούκι φάρδους 12+ εκ., - είναι ...τίποτα. Πέντε -δέκα λεπτά δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2020, 12:16:51 μμ από Μάνος Τουρπάλης »