Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19424 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« στις: Ιούνιος 02, 2020, 12:55:51 μμ »
Ἀκόμη δέν πρόλαβα νά τελειώσω τό μπουζούκι , καί τό μυαλό μου σκέπτεται ποιά θά εἶναι ἡ ἑπομένη κατασκευή !!!
Ἀπό τόν καιρό πού κατασκεύαζε ὁ Ἰωσήφ τήν δική του " μικρή κιθάρα " , μοῦ σφηνώθηκε αὐτή ἡ ἰδέα : μιά λαϊκή κιθάρα !!!
Ἔτσι λοιπόν , στήν ἑνότητα : " PDF , Autocad , Ὁδηγοί κατασκευῶν " καί στό θέμα : " σχέδια γιά κιθαρόνι " , σελίδα 3 , ὁ φίλος georgalasg τόν ὁποῖο εὐχαριστῶ πολύ , εἶχε παρουσιάσει 4 φωτογραφίες ἀπό μιά κιθάρα πού εἶχε ἀγοράσει ἀπ' τό e-bay . Σάν αὐτή τήν κιθάρα ἀποφάσισα νά κατασκευάσω .



Πρός τό παρόν συλλέγω πληροφορίες ἀπ' τήν ἰστοσελίδα μας καί ἀπ' τό youtube , ὅσον ἀφορᾶ τά ξῦλα καί τίς τεχνικές κατασκευῆς κατασκευῆς , τήν διακόσμηση κ.λ.π.
Ἔχω ἀποφασίσει νά ἐνώσω τό σκάφος μέ τό μάνικο μέ ἰσπανικό τακούνι . Ἐρευνῶ καί πρός αὐτή τήν κατεύθυνση , ἐπειδή δέν τό ἔχω ξανακάνει .
Τό κυριώτερο σ' αὐτήν τή ἀρχική φάση , εἶναι νά καταφέρω νά σχεδιάσω τό πατρόν ἀπ' τή φωτογραφία , γιά νά κατασκευάσω τό καλούπι . Εὐτυχῶς ἡ φωτογραφία τραβήχτηκε μέ τήν κιθάρα ἀκριβῶς ἀπέναντι τῆς φωτ. μηχανῆς .
Μιά ἀπορία μου εἶναι : Δεδομένου ὅτι ὁ Γιῶργος ( georgalasg ) δίνει τίς διαστάσεις τοῦ σκάφους καί τό μῆκος κλίμακος , ὁ καβαλλάρης καί τό κέντρο τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς εἶναι στό 1/3 τοῦ μήκους τοῦ σκάφους ( περίπου , διότι , ἐνῶ τὄ μῆκος τοῦ σκάφους ἔπρεπε , σύμφωνα μέ τήν κλίμακα , νά εἶναι 46,5 ἑκ. , ἐν τούτοις ςἶναι 1 ἑκ. μικρότερο , 45,5 ἑκ. ) , καί τήν ἔνωση στό 12ο τάστο , μποροῦμε , διατηρῶντας τήν ἴδια κλίμακα - 63 ἑκ. , ν' αὐξήσουμε τό μῆκος τοῦ σκάφους ( καί ἀντιστοίχως τίς ὑπόλοιπες διαστάσεις του ) καί ἡ ἔνωση νά ἔρθη στό 11ο ἤ 11,5ο τάστο του ; Ἤ θά πρέπει νά αὔξήσουμε τήν κλίμακα αὐξάνοντας τίς διαστάσεις τοῦ σκάφους ; ( γιατί , γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , μοῦ φαίνεται πολύ μικρή αὐτή ἡ κιθάρα ) . Ἤ μήπως αὐτές οἱ αὐξήσεις εἶναι ἀνεπίτρεπτες ;

Ἐπίσης παρακαλῶ τόν Γιῶργο ( georgalasg ) , ἄν δεῖ τό μήνυμα , νά μοῦ γράψη ἄν μπορεῖ , καί τό πάχος τοῦ σκάφους .

Καλή μου ἀρχή λοιπόν.....

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2020, 01:27:33 μμ »
καλημερα. Μολις παω στο σπιτι θα δωσω παχος σκαφους (το οποιο αν θυμαμαι καλα είναι πολυ μικρό)
Και οτι αλλη διασταση προκυψει στην πορεία. Και φυσικα αν θελετε να σας δωσω και την κιθαρα για μελετη...

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2020, 01:30:11 μμ »

Λάμπρο ρίξε μαι μια ματιά σε αυτό το σάιτ.
Εχει διάφορα σχέδια και ένα παρόμοιο με αυτό που ψάχνεις.
Δες άμα σε ενδιαφέρει κάτι.

http://www.crane.gr.jp/CRANE_etc/CRANE_Plan_E.html
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2020, 01:34:00 μμ »
Εὐτυχῶς ἡ φωτογραφία τραβήχτηκε μέ τήν κιθάρα ἀκριβῶς ἀπέναντι τῆς φωτ. μηχανῆς .
Δεν ετυχε... πετυχε...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2020, 02:13:08 μμ »
Γιῶργο , εὐχαριστῶ γιά τήν διάθεσή σου νά μοῦ δώσης τήν κιθάρα γιά μελέτη !!!
Ἄν τή χρειαστῶ , θά πεταχτῶ στήν Ἀθήνα νά τήν πάρω .
Δημήτρη εὐχαριστῶ γιά τήν πληροφορία . Ἥδη τύπωσα ἀρκετα σχέδια γιά νά τά μελετήσω .

Σέ συνέχεια τοῦ πρώτου μου μηνύματος σχετικά μέ τό μέγεθος τοῦ σκάφους , πῶς θά σᾶς φαίνονταν ἕνα σκάφος ἰδίου σχήματος μήκους 50 περίπου ἑκ. ἀντί 46,5 ( μέ ἀνάλογες αὐξήσεις στίς ἄλλες του διαστάσεις ) , καί κλίμακα 66 ἑκ. ἀντί 63 ; Πῶς πιστεύετε θά ἐπιδράσουν αὐτά στόν ἦχο του ;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2020, 02:24:49 μμ »
Λάμπρο το 63 είναι συνηθισμένο σε αυτά τα όργανα σε σχέση με το 66 που λες ακόμα και σε μεγαλύτερα σκάφη. Εγώ δεν θα το πείραζα. Η λογική αυτής της κιθάρας που παράγει αυτό το ηχοχρωμα, είναι με αυτές τις διαστάσεις. Για ποιόν λόγο θέλεις να αλλάξει το μέγεθος της κιθάρας; Μεγαλώνοντας το σκάφος μεγαλώνεις τον όγκο και λογικά το βάθος του ήχου. Κατα την γνώμη μου μεγάλωσε την λίγο αφού το θέλεις αλλά μην πειράξεις την κλίμακα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:20:38 μμ »
Λάμπρο το 63 είναι συνηθισμένο σε αυτά τα όργανα σε σχέση με το 66 που λες ακόμα και σε μεγαλύτερα σκάφη. Εγώ δεν θα το πείραζα. Η λογική αυτής της κιθάρας που παράγει αυτό το ηχοχρωμα, είναι με αυτές τις διαστάσεις. Για ποιόν λόγο θέλεις να αλλάξει το μέγεθος της κιθάρας; Μεγαλώνοντας το σκάφος μεγαλώνεις τον όγκο και λογικά το βάθος του ήχου. Κατα την γνώμη μου μεγάλωσε την λίγο αφού το θέλεις αλλά μην πειράξεις την κλίμακα.

συμφωνώ 100%. Αν θες να κάνεις κιθαρόνι, κάνε κιθαρόνι, αν θες να κάνεις μεγάλη, κάνε μεγάλη. Δεν έχουν σχέση σε τίποτα, μόνο στις φωτογραφίες φαίνονται ίδια.

Η διαφορά των 4,5 εκατοστών στο μήκος (και στις υπόλοιπες αναλογίες) είναι ... "μικρή στο μάτι - μεγάλη στο κρεββάτι", τι μεγάλη δηλαδή, τέράστια. Στην εικόνα παρακάτω το μαύρο περίγραμμα είναι από το δικό μου "μεγάλο" καλούπι - που δεν είναι καν 50, αλλά 48,5 εκ.
Οσο για την κλίμακα: μικρότερη κλίμακα = λιγότερα προβλήματα.

 




όπως καταλάβατε, πήρα το θάρρος και αποτύπωσα στα γρήγορα την κιθαρα του Γιώργου από την παραπάνω φωτογραφία. Επειδή δεν είναι 100% μετωπική (πολύ δύσκολα θα μπορούσε άλλωστε, οι "ορθοφωτογραφίες" απαιτούν ειδικό εξοπλισμό και τεχνική) το περίγραμμα δεν ταυτίζεται επειδή δεν είναι συμμετρικό στην φωτογραφία. Έκανα μια "δημιουργική λογιστική" και τα έφερα να μοιάζουν εντάξει - στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.

Κάτι που θέλω να παρατηρήσω εγκαίρως είναι ότι η θέση του καβαλάρη - ενδεχομένως επειδή η ένωση ίσως δεν είναι ακριβώς στο 12ο τάστο - βγαίνει σε λίγο διαφορετική θέση από αυτήν της φωτογραφίας. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τον ήχο.
Αν το δεδομένο είναι η ένωση στο 12ο, με λίγο ψάξιμο σε μικρότερη κλίμακα (π.χ. 62 ή 61 που είναι επίσης απολύτως λογικές σε κιθαρόνια) μπορείς να βρεις ακριβώς την νέα κλίμακα - και να διατηρήσεις την θέση του καβαλάρη. Αν θες να διατηρήσεις την κλίμακα στο 63 (και ταυτόχρονα την ένωση στο 12ο), ενδεχομένως η θέση του καβαλάρη βγει λίιιγο πιο κάτω (φαίνεται με λίγη προσοχή στο σχέδιο)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2020, 03:30:54 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:30:44 μμ »
Μπροστα στην ενωση 6,8 εκατοατα
Μεση 7,8
Πισω 7,5

Πολυ λεπτη....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2020, 08:03:08 μμ »
Μπροστα στην ενωση 6,8 εκατοατα
Μεση 7,8
Πισω 7,5

Πολυ λεπτη....

Γιῶργο , εὐχαριστῶ πολύ !!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2020, 08:32:56 πμ »
Καλημέρα Λάμπρο !

Νοιώθω τον ενθουσιασμό σου ...
εύχομαι να έχεις ένα συναρπαστικό ταξίδι κατασκευής
και να το χαρείς όσο μπορείς ... κι εμείς μαζί σου

 


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2020, 05:20:29 μμ »
παιδια σβηστηκανε καποια μηνυματα, μεσω π.μ. οτι θελετε
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:13:39 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,

'Απ' τίς 2 Ἰουνίου πού καταπιάστηκα μέ τήν κατασκευή τῆς λαϊκῆς κιθάρας ὡς σήμερα , μή νομίζετε ὅτι τεμπελιάζω !!! Ὄχι !!!
Ἁπλῶς , κατάλαβα ὅτι ὅταν καταπιάνομαι μέ ἕνα ὄργανο πού δέν τό ἔχω ξανακατασκευάσει , κάνω λάθη πού διορθώνω , καί ξοδεύω ἄδικα σελίδες κουράζοντας κι ἐσᾶς μέ πράγματα πού τά ξέρετε . Γι' αὐτό ὅλο αὐτό τό διάστημα , σχεδιάζω στό μυαλό μου πῶς θά κατασκευάσω τό κάθε μέρος τῆς κιθάρας , καί κάνοντας δοκιμές , συχνά ἀποτυχημένες , μέχρι νά πετύχω κάτι σωστό γιά νά προχωρήσω .

Σάν ὁδηγό διάλεξα τήν parlor κιθάρα σέ σχέδιο τοῦ Γρηγόρη Ἀπαρτιάν , πού εἶχε τήν καλωσύνη νά μοῦ στείλη ὁ φίλος Γιῶργος π. , πού τόν εὐχαριστῶ γιά μιά ἀκόμη φορά !!! Καί διάλεξα αὐτό ( καί ὄχι τό σχέδιο πού μοῦ ἔστειλε ὁ φίλος georgalasg - εὐχαριστῶ καἰ συγνώμη Γιῶργο , θά ἐξηγήσω γιατί ) , διότι τό πρῶτο σχέδιο ἦταν ὁλοκληρωμένο μέ ὅλες τίς πληροφορίες γιά μιά πρώτη κατασκευή πού χρειαζόμουν , κάτι σάν τυφλοσούρτης δηλαδή . Γιά τό δεύτερο , πού μ' αῤέσει ἴσως καί περισσότερο , ἐπιφυλάσσομαι ὅταν ἀποκτήσω μιά στοιχειώδη ἐμπειρία .

Πρῶτα κατασκεύασα τό καλούπι , σύμφωνα μέ τό σχέδιο :

 


Οἱ κυριώτερες διαστάσεις της εἶναι :

Κλίμακα 63 ἑκ.
Φάρδος ἄνω καμπάνας : θά τό γράψω αὔριο
Φάρδος μέσης : 17 ἑκ.
Φάρδος κάτω καμπάνας : 34 ἑκ.
Μῆκος σκάφους : 47 ἑκ.
Διάμετρος ἠχητικῆς ὀπῆς : 8,3 ἑκ. ( ἐγώ θά τήν κάνω 9 ἑκ. , γιά νά χωρεῖ τί χέρι , ἔστω καί χωρίς τό ρολόϊ - πού ποτέ δέν φορῶ )
Ἀπόσταση κέντρου ἠχητικῆς ὀπῆς μέ τήν ἔνωση μάνικου - σκάφους : ( νομίζω ) 15,5 ἑκ. ( Τίς διαστάσεις τίς γράφω ἀπ' ἔξω , ἄν κάνω κάπου λάθος , τό διορθώνω )

Γιά τό σκάφος - μάνικο - καράβολο , διάλεξα ἕνα ξῦλο , μᾶλλον μαονοειδές μέ ἔντονο μουαρέ καί μέ χρώμα" καφέ σέ γάλα " , τό " ἀμαζάκουε " . Τό πῆρα σέ καπλαμᾶ πάχους 2 χιλ. ἀπ' τόν Παντελάκο . Μῆκος φύλλου περίπου 3,5 μ. καί φάρδος 16 - 17 ἑκ.
Καπάκι : ἔλατο , ταστιέρα - καβαλλάρης : ἔβενος .

Γιά τήν πλάτη σχεδίασα νά τήν κάνω ἀπό 2 κομμάτια καί στή μέση μιά διακοσμητική φαρδιά γραμμή ἀπό παχεῖς καί λεπτούς καπλαμάδες , καί ὁποία θά ὁριοθετεῖται ἀπό δύο λωρίδες διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ . Τά κομμάτια τῆς πλάτης ὅμως ἦταν πολύ λεπτά ( 2 χιλ. ) καί ἡ διακοσμητική αὐτή λωρίδα , πού θά κατασκεύαζα ὁ ἴδιος , ἦταν δύσκολο νά παρεμβληθῆ καί νά κολληθῆ .
Καί ἐδῶ ἔκανα τό πρῶτο λάθος : Εἶχα διαβάσει κάπου πώς τά κομμάτια τῆς κιθάρας γίνονται " laminate " . Κόλλησα κι ἐγώ στά κομμάτια τῆς πλάτης ἀπ' τή μία μεριά καπλαμάδες συνολικοῦ πάχους 2 χιλ. , ὥστε τό τελικό πάχος τους νά γίνη 4 χιλ. Ἔ , ἔγιναν " κουλούρια " !!! Τράβηξε δηλαδή ἡ κόλλα καί καμπυλώσανε !!! Εὐτυχῶς εἶχα ἄλλα πού τά κόλλησα ἀνά 2 " ἀντικολλητά " καί γίνανε ἐπίπεδα .

Μετά ἔπρεπε νά κατασκευάσω τό διακοσμητικό κορδονάκι , πού θά χρειαζόταν , μαζί μέ ἄλλους καπλαμάδες , στήν ἔνωση τῶν 2 μισῶν τῆς πλάτης : Μεταξύ 2 μαύρων καπλαμάδων : μήκους 80 ἑκ. , φάρδους 8 ἑκ. καί πάχους 0,6 χιλ. τοποθέτησα μέ κόλλα , τήν μιά κολλητά στήν ἄλλη , λωρίδες ἀπό χρωματιστούς καπλαμάδες φάρδους 2 χιλ. καί μήκους 8 ἑκ. . Ἔκοψα γύρω στίς 400 λωρίδες , ἀφοῦ προηγουμένως κολλησα ἀνά 2 τούς καπλαμάδες ἰδίου χρώματος , ὥστε ἡ κάθε λωρίδα νά ἔχη πάχος 1,2 χιλ. καί νά διακρίνεται ἀπό κάπως μακρυά στό ὄργανο . Στίς ἐξωτερικές πλευρές τοῦ " σάντουϊτς " τῶν μαυρών καπλαμάδων πού περιεῖχαν τίς λωρίδες , κολλήθηκαν 2 λευκοί καπλαμέδες ἰδίων διαστάσεων μέ τούς μαύρους :











Συνεχίζεται........ 


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:50:37 μμ »
Συνέχεια τῶν φωτογραφιῶν τοῦ διακοσμητικοῦ κορδονακίου :



Μόλις προχωροῦσε λίγο ἡ τοποθέτηση τῶν λωρίδων μέ τήν κόλλα , τοποθετοῦσα ἕνα μάρμαρο γιά νά πατιοῦνται :





Στό τέλος τά πίεσα μέ σφικτῆρες :



Μετά κατασκεύασα καί ἕνα " σάντουϊτς " ἀπό ἄλλους καπλαμάδες , παχεῖς καί λεπτούς , μέ παντούκ , σφενδάμι , ἀμαζάκουε , σέ σειρά :





Αὐτό τό " σάντουϊτς " , μήκους 1 μ. , τό ἔκοψα στά δύο ( 50 + 50 ἑκ. ) καί κόλλησα ἑκατέρωθεν ἀπό μία φέτα ἰδίων διαστάσεων ἀπ' τό διακοσμητικό κορδονάκι :



Στήν παραπάνω φωτογραφία διακρίνεται , ἐπάνω στό ἀμαζάκουε , τό " μαδεράκι " τῶν " σάντουϊτς " καί μία λωρίδα πού ἔκοψα γιά νά μπῆ ἀνάμεσα στά δύο μέρη τῆς πλάτης .

Συνεχίζεται........


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2020, 01:23:33 μμ »
Μιά κοντινή ἀπ' ὅλη τή διακοσμητική λωρίδα . Στίς 2 ἄκρες ξεχωρίζει τό διακοσμητικό κορδονάκι ( λευκή γραμμή - μαύρη γραμμή - χρωματιστά - μαύρη γραμμή - λευκή γραμμή ) πού θά μπεῖ , ἀργότερα , σάν ἔνθετο στό καπάκι : 



Μετά κόλλησα τήν διακοσμητική λωρίδα ἀνάμεσα στά δύο μέρη τῆς πλάτης . Ἐπειδή ὅμως αὐτά εἶχαν καί σομφό στήν μία πλευρά τους πού δέν μ' ἄρεζε τό χρῶμα του , ἀφαίρεσα αὐτά τά τμήματα καί πρόσθεσα ἄλλα , ἀπό ἄλλο κομμάτι . Σημειωτέον ὅτι τά 2 μισά , δέν εἶναι " δίδυμα " ἀλλά τυχαῖα κομμάτια , διότι τό ἀμαζάκουε εἶναι ξῦλο μέ νερά πολύ ἀπροσδιόριστα , καί λόγω τοῦ μουαρέ .









Τά 2 μισά τῆς πλάτης εἶναι ἀνισόφαρδα , διότι στό ἕνα ὑπῆρχε περισσότερο φάρδος σομφοῦ ἀπ' ὅτι στό ἄλλο . Ἔτσι , τά συμπληρώματα , γίνανε κι  αὐτά ἀνισόφαρδα .

Ἐπίσης , ἔκανα μιά προσπάθεια νά λυγίσω ἕνα πλαϊνό : 

 



Τά πλαϊνά , τά εἶχα ἐπενδύσει κι  αὐτά μέ καπλαμᾶ σφενδάμι 1 χιλ. ἀπό μέσα , ἀλλά μέ τό πού τά ἔβρεξα μέ ζεστό νερό γιά νά τό λυγίσω , ἀλλοῦ μέν ἡ ( λευκή ) κόλλα μαλάκωσε καί ὁ καπλαμᾶς ξεκόλλησε , ἀλλοῦ δέ αὐτός ζάρωσε ἀπ' τήν κάμψη . Μᾶλλον θά ξεκολλήσω καί τά ὑπολείμματα , νομίζω εἶναι ἀρκετό τό πάχος τῶν 2 χιλ. γιά πλαϊνά .

Συνεχίζεται.......




Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2020, 01:27:02 μμ »
Ξέχασα νά γράψω ὅτι τό πάχος τῆς πλάτης εἶναι τώρα 4 χιλ. Θά τό λεπτύνω ἀργότερα , ὅταν τῆς δώσω καί τό σχῆμα .