Αποστολέας Θέμα: Φιλετα σκάφους binding  (Αναγνώστηκε 323 φορές)

mkaloupis

• Jr. Member
  • **
Φιλετα σκάφους binding
« στις: Μάιος 20, 2020, 08:57:58 πμ »
Καλημερα παιδιά.  Ηθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους, μπορώ να κολλήσω μεταξύ τους 3-4 τέτοια φιλέτα και να τα χρησιμοποιήσω ως binding σε ακουστική; Ή πρέπει να είναι του τύπου πηχακια και πιο φαρδιά; κι αν το κάνω, υπάρχει κάποιος ορθολογικός τροπος; πχ πρώτα τα κολλάω μεταξύ τους, έπειτα καμπυλωνω,  ή τα κολλάω σταδιακά ενα ένα στο κανάλι κοκ..

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Φιλετα σκάφους binding
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2020, 11:28:47 πμ »
Καλημέρα.

Εγώ συνήθως τα κολλάω όλα μαζί.
Φτιάχνω το κανάλι, περνάω κόλλα το πρώτο φιλέτο, κόλλα το δεύτερο φιλέτο κ.ο.κ.
Τα σφίγγω όλα μαζί όσο η κόλλα είναι ρευστή.
Αυτήν  ακριβώς την διαδικασία έκανα χθες στην κιθάρα που φτιάχνω(από έξω προς τα μέσα 4 φιλέτα: 3χιλ το πρώτο φιλέτο, μαύρο/λευκό/μαόνι 0,6 χιλιοστά το καθένα). Είναι ακόμα με τις χαρτοταινίες αλλιώς θα σου ανέβαζα φωτογραφία να το δείς.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2020, 07:33:15 πμ »
μπορεις να το κανεις, αρκει η κολλα να μην τραβαει πολυ γρηγορα.
και εγω οσες φορες το εχω κανει ειναι ολα μαζι, οχι ενα ενα.
τα πιανω βαζω κολλα ( λιγο αραιη ταιτμποντ να παει σε ολα -ξερεις τ ανοιγω τα βαζω ενα πινελακι γλουτσου-γλουτσου κ προχωραω καθε φορα 5-6 ποντους-βαζοντας και χαρτοταινια αν βαλω και το εξωτερικο μπαιντινγκ η καρφιτσοπινεζες αν εχω βαλει μονο τα φιλετα)

αυτα ολα βεβαια ειναι λιγο δυσκολα σε καποιον που δεν εχει εμπειρια, θελει ψυχραιμια χωρις βιασυνες κλπ.
πιο ευκολο ειναι να παρεις ενα ετοιμο φιλετο, να το καμπυλωσεις αν δεν εχει πολυ ελαστικοτητα μη σου σπασει κ να το βαλεις.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2020, 11:59:02 πμ »
Ανεβάζω και εδώ δύο φωτογραφιες από την κιθάρα που φτιάχνω μιας και ειναι σχετικες με αυτό που ρωτάς.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''