Αποστολέας Θέμα: ηχοχρωμα κλασικης κιθάρας  (Αναγνώστηκε 211 φορές)

Patsis

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 4
ηχοχρωμα κλασικης κιθάρας
« στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 03:01:44 μμ »
Καλησπερα σε ολους τους απανταχου ερασιτέχνες οργανοποιούς....από τα διάφορα ακούσματα κλασικών κιθάρων κάποιες μας αρέσουν ιδιαίτερα και κάποιες άλλες όχι(θέμα γουστου μάλλον) για παράδειγμα δεν μου αρέσει ο ήχος της κιθάρας που ακούγεται παρακάτω( μάλλον είμαι ιδιότροπος) ...ποιά η άποψη σας πάνω στο θέμα...θα ήταν ωραίο ίσως να παρουσιάζαμε κάποιες κιθάρες με κάποιο ωραίο άκουσμα(βεβαια πιθανόν στο άκουσμα να υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες όπως ηχογράφηση παίξιμο καλλιτέχνη )κ.α https://www.youtube.com/watch?v=pCuKvkwXDwg

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
Απ: ηχοχρωμα κλασικης κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2020, 09:14:31 πμ »
(γνωμη μου)...  στο συγκεκριμενο βιντεο δεν φταιει η κιθαρα.

ειναι η θεση του δ.χ. (καθετα στις χορδες) που σε συνδυασμο με τα καρμπον ναϋλον (99%)... κανει τον ηχο να μπουζουκιζει.

δηλ δεν εχουν βαθος τα καντινια, αυτη την "απαραιτητη" γλυκα, και ειναι καπως ρηχα.

φυσικα και ολα αυτα δεν ειναι υποκειμενικα, ειναι μετρησιμα , βλεποντας σε φασμα ποσους αρμονικους εχει και το υψος αυτων.
ομως: το αν αρεσει η οχι , ειναι υποκειμενικο.
          το αν ειναι καλη η οχι , ειναι αντικειμενικο.

δηλαδη περασαμε ανεπιστρεπτη απο την ρομαντικοσουρεαλ εποχη οπου ολα τα τσουβαλιαζαμε συμφωνα με το γουστο μας κ τ' αυτια μας, στη ρεαλιστικη, τα ιδια ισχυουν σε ολες τις τεχνες

αυτα για το ηχοχρωμα....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!