Αποστολέας Θέμα: κολαντζα μπουζουκιου  (Αναγνώστηκε 1943 φορές)

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
κολαντζα μπουζουκιου
« στις: Μάιος 23, 2020, 12:14:53 μμ »
Γειά σας.Είμαι καινούριος στην ομάδα και στην ερασιτεχνική οργανοποιία.Ξεκίνησα πριν πέντε μήνες την κατασκευή ενός σκαφτού μπαγλαμά και ενός σκαφτού τζουρά. Αποφάσισα να ξεκινήσω την κατασκευή ενός μπουζουκιού. Φτιάχνοντας το σκάφος αντιμετώπισα κάποια μικρά προβλήματα, τα οποία και ξεπέρασα.Έχω φτάσει στο σημείο της κολάντζας όπου και αντιμετωπίζω το μεγάλο πρόβλημα.Η πρώτη κολάντζα μου άφησε μεγάλο κενό στο σημείο που ενώνεται το σχέδιο της με την καμπύλη του σκάφους, με αποτέλεσμα να σπάσει κατά το σφίξιμο.Τη δεύτερη σκέφτηκα να την πλανάρω στην ένωση της με το καπάκι για να μειώσω αυτό το κενό.Μου άφησε όμως μεγάλο κενό στο σημείο που ενώνεται με το καπάκι, με αποτέλεσμα να σπάσει και αυτή με το σφίξιμο.Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μειώσω το κενό και να ασκήσω μικρότερη πίεση στην κολάντζα;Σας παραθέτω φωτογραφίες από το σκάφος και την κολάντζα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2020, 12:35:32 μμ »
Καλημέρα. Λογικά το σκαφος σου είναι πολύ καμπυλο στο σημείο της κολατζας. Για να μπορέσει να κολλήσει πρέπει να κσμπυλωνει μόνο περίμετρικα. Για να καταλάβεις τι εννοω. Αν πάρεις ένα χάρακα και τον τοποθετησεις καθετα στο σκάφος καθ'υψος δηλαδή της κολατζας και όχι κατά πλάτος θα πρέπει να ακουμπάει πάνω στο σκάφος. Αν όχι τότε πρέπει η κολατζα να την κυρτωσεις σε δύο διευθύνσεις και καθ' ύψος αλλά και κατά πλάτος, πράγμα πολύ δύσκολο.
Με το δεδομένο ότι το σκαφος είναι ήδη έτοιμο και δεν αλλάζει, λύσεις υπάρχουν πολλές. Μπορείς να στενεψεις το πλατος της κολατζας στο υψηλότερο της σημείο για να μπορεί να κυρτωσεις. Να μειώσεις το ύψος της κολατζας. Να κάνεις της κολατζα σε 3 κομμάτια. Να χρησιμοποιήσεις πιο λεπτή κολατζα για γυρίζει πιο εύκολα. Και άλλα πολλά.
Γενικά πάντως πρώτα ταιριάζεις τη κολατζα στο επίπεδο μέρος και μετά τα πλαϊνά της. Μικρές παραμορφωσεις στη κολατζα αν δεν κάθεται καλά μπορείς να κάνει αφού την κολλήσεις επάνω και την βρέξει με πυρωμενο σίδερο. Δες λίγο την επίπεδοτητά πρωτα και μετά το ξανάσυζητάμε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2020, 01:35:39 μμ »
Θα πρέπει η κολαντζα δεξιά και αριστερά να πλανιαρετε για να παίρνει κλίση; Η δεν είναι απαραίτητο;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2020, 03:23:06 μμ »
Μπορεί και να έχει κλίση. Εξαρτάται από το σχήμα του σκάφους σου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2020, 03:24:55 μμ »
Μην χαλάς ξύλα!
Κάνε πρόβα με χαρτόνι.
Κόψε το στο μήκος της κολατζας, διπλώσε το στην μέση, όπως είναι διπλωμένο κόψε το περίγραμμα που θέλεις.

Κάνε τις πρόβες και θα καταλάβεις αυτά που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω.

Όταν πετύχεις να πατάει σωστά το χαρτόνι πάνω στο καλούπι , τότε το αντιγράφεις σε ξύλο.
Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2020, 03:31:10 μμ »
Αυτό που σου λέει ο Γιώργος πιο πάνω είναι ότι πιο πρακτικό. Αυτό κάνω και εγώ. Για να καταλάβεις τι εννοουσα πιο πάνω ανεβάζω 2-3 φωτογραφίες. Αν δεν είναι επιπεδη η επιφάνεια του σκάφους τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2020, 03:37:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Θα κάνω την προσπάθεια μου και βλέπουμε...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2020, 04:08:24 μμ »
Μην χαλάς ξύλα!
Κάνε πρόβα με χαρτόνι.
Κόψε το στο μήκος της κολατζας, διπλώσε το στην μέση, όπως είναι διπλωμένο κόψε το περίγραμμα που θέλεις.

Κάνε τις πρόβες και θα καταλάβεις αυτά που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω.

Όταν πετύχεις να πατάει σωστά το χαρτόνι πάνω στο καλούπι , τότε το αντιγράφεις σε ξύλο.
Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!


Κάνε τις δοκιμές σου με το χαρτόνι όπως λέει ο Γιώργος Χ. . Πιστεύω θα το πετύχεις !

Την έχω πάθει ... και κάπως έτσι το συμμάζεψα λιγάκι ...   

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3642.msg63953#msg63953

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2020, 04:23:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Θα κάνω την προσπάθεια μου και βλέπουμε...
Μην χαλάς ξύλα!
Κάνε πρόβα με χαρτόνι.
Κόψε το στο μήκος της κολατζας, διπλώσε το στην μέση, όπως είναι διπλωμένο κόψε το περίγραμμα που θέλεις.

Κάνε τις πρόβες και θα καταλάβεις αυτά που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω.

Όταν πετύχεις να πατάει σωστά το χαρτόνι πάνω στο καλούπι , τότε το αντιγράφεις σε ξύλο.
Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!


Κάνε τις δοκιμές σου με το χαρτόνι όπως λέει ο Γιώργος Χ. . Πιστεύω θα το πετύχεις !

Την έχω πάθει ... και κάπως έτσι το συμμάζεψα λιγάκι ...   

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3642.msg63953#msg63953
 
ευχαριστώ πολύ

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2020, 04:42:07 μμ »
Κατ αρχήν μπράβο σου για την προσπάθεια και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το πρόβλημα είναι ότι το σκάφος σου έχει χτιστεί λάθος εκεί πίσω στο σημείο της κολάντζας.Είναι λάθος η καμπυλότητα που έχεις δώσει όπως σου ανέφεραν και οι προηγούμενοι. Στην τελευταία φωτογραφία σου βλέπω το καλούπι σου από κάτω και μου μοιάζει με αυτά τα έτοιμα συναρμολογούμενα αν δεν κάνω λάθος. Όλα αυτά τα καλούπια στο σημείο της κολάντζας δεν είναι "χτισμένα" με αποτέλεσμα να κάνεις λάθη. Αν είναι έτσι όπως το λέω φρόντισε να βρεις τρόπο να το "χτίσεις" το καλούπι σου εκεί σωστά για να μην κάνεις και τα επόμενα σκάφη σου λάθος γιατί δεν θα σου ταιριάξει ποτέ καμία κολάντζα. Καλή σου επιτυχία.

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2020, 05:26:49 μμ »
Κατ αρχήν μπράβο σου για την προσπάθεια και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το πρόβλημα είναι ότι το σκάφος σου έχει χτιστεί λάθος εκεί πίσω στο σημείο της κολάντζας.Είναι λάθος η καμπυλότητα που έχεις δώσει όπως σου ανέφεραν και οι προηγούμενοι. Στην τελευταία φωτογραφία σου βλέπω το καλούπι σου από κάτω και μου μοιάζει με αυτά τα έτοιμα συναρμολογούμενα αν δεν κάνω λάθος. Όλα αυτά τα καλούπια στο σημείο της κολάντζας δεν είναι "χτισμένα" με αποτέλεσμα να κάνεις λάθη. Αν είναι έτσι όπως το λέω φρόντισε να βρεις τρόπο να το "χτίσεις" το καλούπι σου εκεί σωστά για να μην κάνεις και τα επόμενα σκάφη σου λάθος γιατί δεν θα σου ταιριάξει ποτέ καμία κολάντζα. Καλή σου επιτυχία.
Έχεις δίκιο για το καλούπι και αυτό το κατάλαβα όταν έβαζα τις δουγες. Θα προσπαθήσω να το ενισχύσω όταν βγάλω το σκάφος. Ευχαριστώ για τη συμβουλή ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση.

kazakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: κολαντζα μπουζουκιου
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2020, 01:22:01 μμ »
τελικά κατάφερα να προσαρμόσω και να κολλήσω την κολαντζα ακολουθώντας της συμβουλές του sakkalis.
ο Γιάννης Καραβασίλης έχει δίκιο για το καλούπι όπως επίσης ένα λάθος που έκανα εγώ είναι ότι έπρεπε να λεπτύνω
λήγω περισσότερο τον πίσω τάκο για να δώσω καλύτερο σχήμα.
Συνεχίζουμε...       

Tags: