Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη ταστιερας σε Τζουρα  (Αναγνώστηκε 205 φορές)

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αλλαγη ταστιερας σε Τζουρα
« στις: Ιούνιος 01, 2020, 12:11:11 πμ »
Καλησπέρα και από έμενα σε αυτήν εδώ την ωραία παρέα που έχετε στήσει πολύ υλικό για μέρες διαβάσματος αλλά θα το καταφέρω όσο μπορώ.
Να συστηθω με λένε Βασίλη και λέω ότι είμαι ξυλουργός και όχι μόνο γιατί καταπιάνομαι με πολλά και επειδή για χρόνια μου γυρνάνε στο μυαλό τα τρίχορδα
λέω να ξεκινήσω από τα δύσκολα αλλάζοντας μια ταστιερα σε ένα τζουρα του πατέρα μου
ο οποίος είναι μια από τις πρώτες κατασκευές κάποιου φίλου του αλλά δυστυχώς με πολύ στραβοχαραγμενα ταστα.
Οπότε αγοράστηκε μια ταστιερα χαραγμένη σε κλίμακα 60 που είναι ο τζουρας για να αλλαχτεί
και εδώ τώρα θα σας παραθέσω κάποιες απορίες μου και τι θέλω να κάνω.
Η παλιά ταστιερα αποκολλήθηκε με ενα ηλεκτρικό σίδερο που ζέστανε τα ταστα και με τη βοήθεια της λεπίδας ενός μαχαιριού βγήκε επιτυχώς χωρίς να προξενήσει ζημιά στο μπράτσο.
Τώρα μετρώντας το πάχος της παλιάς τη βρίσκω με διάφορα πάχη και φαντάζομαι ότι δεν την είχε προσέξει και τόσο στο τρίψιμο της.
Η καινούρια έχει περίπου 1 χιλιοστό διαφορά στο πάχος από την παλιά αυτό που με προβληματιζει στην καινούργια
ενώ από την πλευρά που δεν είναι χαραγμένη την έτριψα πάνω σε μια τάβλα με γυαλόχαρτο γιατί  δεν καθόταν ευθεία πάνω στο πάγκο μου (έπαιζε)
οπότε έκρινα ότι για να κολληθεί στο μπράτσο πρέπει να είναι τελείως ευθεία ,γυρνώντας την από τη πλευρά που είναι χαραγμένη έχει μια ελαφρά τοξοειδής μορφή.
Θεωρώντας ότι θα πρέπει να την φέρω περίπου στο ύψος της παλιάς αυτό το τόξο έχει λογική να διατηρηθεί η θα πρέπει να είναι φλατ.
Η ταστιερα είναι χαραγμένη με λέιζερ και έτσι και αλλιώς πρέπει να την χαράξω με σεγατσο.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμα αλλά ετοιμάζω και ένα καλούπι για τζούρα οπότε θα τα λέμε συχνά.
Ελπίζω μόνο να έχω πάρει κάτι από τον θείο μου αδερφό της μάνας μου που ήταν οργανοποιός από τους παλιούς απλά τον χάσαμε όταν ήμουν δώδεκα και είχα μόνο ξύσει ένα σκάφος στο εργαστήριο του
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τους διαχειριστές θα βάλω και λινκ που υπάρχει θέμα με τον θείο σε άλλο φόρουμ έτσι γιατί έφτιαχνε ωραία τρίχορδα και σκαφτούς μπαγλαμάδες.

Καλώς σας βρήκα 

Βασιλης

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
Απ: Αλλαγη ταστιερας σε Τζουρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2020, 07:06:43 πμ »
βασιλη καλως ηλθες!
καλη επιτυχια στην... εγχειρηση (αν και τα δυσκολα τακανες...)
τωρα για αυτα που ρωτας θα σου απαντησουν οι ειδικοι  ;D
να ρωτησω μονο οταν λες 1 χιλ διαφορα η καινουρια, τι ειναι πιο παχια η πιο αδυνατη η καινουρια

είχα μόνο ξύσει ένα σκάφος στο εργαστήριο του
μπορει να μην προχωρησες, αλλα το βαπτισμα το πηρες  {celebrate013}
(δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το λινκ)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2020, 08:07:25 πμ »
καλημέρα, καλό μήνα και καλώς όρισες!
η καλύτερη για μένα τεχνική είναι να ελέγχεις δυο φορές την ευθεία του μπράτσου, μια πριν και μια μετά την κόλληση της ταστιέρας (πριν βάλεις τάστα).

Αν δεν έχεις ήδη, πρέπει να προμηθευτείς έναν εντελώς ίσιο μεταλλικό χάρακα ("ρίγα") για να σε βοηθά σε αυτές τις μετρήσεις.
Ακουμπάς την στενή πλευρά του χάρακα (όρθιος δηλαδή) πάνω στην επιφάνεια την οποία θέλεις να ελέγξεις και με λίγο φως από πίσω βλέπεις αμέσως που "πατάει" η ρίγα και που όχι και αναλόγως τρίβεις.
Η φωτογραφία είναι με ήδη περασμένα τα τάστα, αλλά την έβαλα για να καταλάβεις τι εννοώ.

στο ίδιο θέμα απ 'όπου προέρχεται η φωτογραφία έχει και κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την διαδικασία επεξεργασίας των τάστων (που θα αντιμετωπίσεις αμέσως αφού τα βάλεις), οπότε διάβασε λίγο κι από εδώ.
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3909.msg74364#msg74364

Η γνώμη μου είναι να εμπιστευτείς περισσότερο την "ρίγα" (ίσια όμως) παρά οποιαδήποτε επιφάνεια τραπεζιού κτλ. - άλλωστε θα σου χρειαστεί και για άλλες μετρήσεις που δεν μπορείς να κάνεις με άλλο τρόπο.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2020, 08:20:16 πμ »
Η ταστιερα είναι χαραγμένη με λέιζερ και έτσι και αλλιώς πρέπει να την χαράξω με σεγατσο.

δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δει αυτό, το πριόνι των τάστων είναι πολύ λεπτό (0,35-0,4 mm) για να σφηνώνουν τα τάστα, μην χαράξεις με "απλό" πριονι αν θες να βάλεις τάστα "χωρίς δόντι" (οι τριγωνικές προεξοχές στο μέρος που σφηνώνεται στην ταστιέρα).
Το πιο λεπτό "απλό" πριόνι που θα βρεις είναι νομίζω γύρω στα 0,5-0,6 mm (τσαπράζι) και αν γίνει τόσο φαρδειά η χαρακιά μπαίνουν τάστα
1) ίσια αλλά σε "μεγάλα νούμερα" (0,7-0,8, αναφέρεται στο πάχος του "ποδιού" του τάστου (tang)
2) ή "με δόντι", αλλά τέτοια τα αποφεύγουμε συνήθως στα μπουζούκια. Οι περισσότεροι στα μπουζουκοειδή προτιμάμε τάστα χωρίς "δόντι" και με λεπτό tang (το "πόδι" του τάστου που χώνεται στο ξύλο) 0,5 και προαιρετικά 0,4 κάτω από την ένωση) για να μπορείς να επέμβεις "διορθωτικά" στο μέλλον αν χρειαστεί: αυξάνοντας το μέγεθος του tang (από 0,5 σε 0,7 ας πούμε) το μανίκι "γυρνάει" προς τα πίσω - κι αυτό είναι ένα εργαλείο για να μπορείς να αντιμετωπίσεις πιθανά σκεβρώματα στο μέλλον. Ο τζουράς δύσκολο να σκεβρώσει (μικρότερες τάσεις) αλλά βλέπω ότι θα συνεχίσεις...  ;D
Τάστα με δόντι συνήθως μπαίνουν στις κιθάρες, σε συνδυασμό με βέργα στο μανίκι.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τους διαχειριστές θα βάλω και λινκ που υπάρχει θέμα με τον θείο σε άλλο φόρουμ έτσι γιατί έφτιαχνε ωραία τρίχορδα και σκαφτούς μπαγλαμάδες.

περιμένουμε το άρθρο!

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2020, 09:06:54 πμ »
βασιλη καλως ηλθες!
καλη επιτυχια στην... εγχειρηση (αν και τα δυσκολα τακανες...)
τωρα για αυτα που ρωτας θα σου απαντησουν οι ειδικοι  ;D
να ρωτησω μονο οταν λες 1 χιλ διαφορα η καινουρια, τι ειναι πιο παχια η πιο αδυνατη η καινουρια

είχα μόνο ξύσει ένα σκάφος στο εργαστήριο του
μπορει να μην προχωρησες, αλλα το βαπτισμα το πηρες  {celebrate013}
(δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το λινκ)

Steliosguitar Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και καλό μήνα η καινούρια είναι ποιο παχιά για αυτό και ρωτάω πως πρέπει να προχωρήσω όσο για το λινκ θα το βάλω εδώ και αν πρέπει να μεταφερθεί πες μου.
https://rembetiko.gr/t/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%83-%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83/6486/28

δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δει αυτό, το πριόνι των τάστων είναι πολύ λεπτό (0,35-0,4 mm) για να σφηνώνουν τα τάστα, μην χαράξεις με "απλό" πριονι αν θες να βάλεις τάστα "χωρίς δόντι" (οι τριγωνικές προεξοχές στο μέρος που σφηνώνεται στην ταστιέρα).
Το πιο λεπτό "απλό" πριόνι που θα βρεις είναι νομίζω γύρω στα 0,5-0,6 mm (τσαπράζι) και αν γίνει τόσο φαρδειά η χαρακιά μπαίνουν τάστα
1) ίσια αλλά σε "μεγάλα νούμερα" (0,7-0,8, αναφέρεται στο πάχος του "ποδιού" του τάστου (tang)
2) ή "με δόντι", αλλά τέτοια τα αποφεύγουμε συνήθως στα μπουζούκια. Οι περισσότεροι στα μπουζουκοειδή προτιμάμε τάστα χωρίς "δόντι" και με λεπτό tang (το "πόδι" του τάστου που χώνεται στο ξύλο) 0,5 και προαιρετικά 0,4 κάτω από την ένωση) για να μπορείς να επέμβεις "διορθωτικά" στο μέλλον αν χρειαστεί: αυξάνοντας το μέγεθος του tang (από 0,5 σε 0,7 ας πούμε) το μανίκι "γυρνάει" προς τα πίσω - κι αυτό είναι ένα εργαλείο για να μπορείς να αντιμετωπίσεις πιθανά σκεβρώματα στο μέλλον. Ο τζουράς δύσκολο να σκεβρώσει (μικρότερες τάσεις) αλλά βλέπω ότι θα συνεχίσεις...  ;D
Τάστα με δόντι συνήθως μπαίνουν στις κιθάρες, σε συνδυασμό με βέργα στο μανίκι.

Μάνο καλό μήνα και από εμένα και σε ευχαριστώ την ριγα την έχω ήδη γιατί την χρησιμοποιώ στη δουλειά μου οπότε την έχω τσεκάρει από την πίσω πλευρά την αχάρακτη και έτσι και την έτριψα στο 90% γιατί θέλει λίγο ακόμα για να μην βλέπω φως καθόλου.
Οπότε να την κολησω στο μπράτσο και να την τρίψω μετά; Γιατί σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής.
Η πλευρά που είναι χαραγμένη κάνει το τόξο που ανέφερα  να χαράξω με κανα δυο ελαφριές πριονιες έτσι ώστε να μην χάσω το χάραγμα
όταν την τρίψω για να την κάνω ίσια να την κολησω και να κάνω το τελικό χάραγμα πάνω στο μπράτσο
η να της καρφώσω τα ταστα πριν την κολησω αφού κάνω και το τελικό χάραγμα.
Τα ταστα που προμηθεύτηκα είναι 0,4 γιατί έχω σεγατσο 0,35 καλό σχετικά κάποτε είχα ασχοληθεί με ξύλινα καραβάκια αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και μικρού παιδιού δεν προχώρησαν αλλά τα εργαλεία πάντα μένουν χρήσιμα οπότε να πάρω και 0,5 η να βάλω μόνο 0,4 παντού;
Θα διαβάσω και το άρθρο που προτείνεις το βραδάκι την ώρα της ξεκούρασης.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2020, 09:46:36 πμ »
πολλές φορές οι ταστιέρες κάνουν "τόξο" πριν τις κολλήσεις, ακόμα κι αν δεν είναι χαραγμένες. Αν χαραχτούν κιόλας (εννοώ πλήρες χάραγμα στο βάθος που θες με το πριόνι των τάστων), ειδικά οι στενές (τρίχορδα) μπορεί να "κάνουν τόξο¨ακόμα κι αν ήταν ίσιες μέχρι την χάραξη.
Αυτό που θέλω να πω (γνώμη μου), είναι ότι δεν είναι τόσο "κρίσιμο" να είναι απολύτως ίσια (δηλαδή να είναι μεν ίσια σε χιλιοστά αλλά όχι και σε δέκατα) η ταστιέρα πριν την κόλληση. Σε τζουρά (*), κρίσιμο είναι να είναι ίσια μετά την κόλληση και πριν βάλεις τα τάστα, δηλαδή ενώ είναι ήδη χαραγμένη στο σωστό βάθος και κολλημένη πάνω στο μάνικο.
Την χάραξη στο σωστό βάθος μπορείς να την κάνεις είτε πριν είτε μετά την κόλληση, αλλά κάνε έλεγχο επιπεδότητας πριν αρχίσεις να βάζεις τάστα.
Γι αυτό σου είπα πραπάνω ότι εγώ τρίβω δυο φορές: μια το μάνικο χωρίς την ταστιέρα, ώστε να γίνει σωστή η "υπόβαση" και μετά ξανά την ταστιέρα (χαραγμένη - κολλημένη) επειδή  κατά την κόλληση μπορεί να προκύψει κάποια - μικρή - παραμόρφωση από τους σφιγκτήρες.
Στην δεύτερη αυτή φάση μπορεί να χρειαστεί να τρίψεις ξανά τοπικά, οπότε αν έχεις κάνει το "τέλειο" τρίψιμο πριν την κόλληση, απλά ...το ακυρώνεις, μιας και πρέπει ούτως ή άλλως να ξανατρίψεις. Κατά την γνώμη μου πάντα.
Για μένα, δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αν η ταστιέρα σ' αυτό το δεύτερο τρίψιμο "χάσει" κάποια δέκατα του χιλιοστού - είναι πολύ πιο ουσιώδες να έρθει στην ευθεία πριν βάλεις τα τάστα, θα σε διευκολύνει πολύ στην διαμόρφωση των τάστων και θα προλάβεις προβλήματα με τασταρίσματα κτλ.

(*) στα μπουζούκια (στους τζουράδες δεν χρειάζεται) υπάρχει και η τεχνική του να τρίβεις λίγο περισσότερο το μάνικο από το μαξιλάρι (πάνω κόκκαλο) μέχρι το 4ο-5ο τάστο, οπότε πάλι η ρίγα χρησιμεύει αλλά και για έναν επιπλέον λόγο, να ελέγξεις αυτήν την "ηθελημένη παραμόρφωση".

......

τα τάστα γενικά πρέπει να μπαίνουν σφηνωτά για να κρατηθούν στη θέση τους. Το 0,5 μπαίνει και σε χάραξη με πριόνι 0,35. Απλώς περνάς το πριόνι μερικές φορές ακόμα και ανοίγει η χαρακιά.
Το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμές, χάραξε ένα ξύλο (ίδιο με της ταστιέρας όμως, αν χαράξεις μαλακό ξύλο δεν θα καταλάβεις) και δες αν σου "κρατάει" το 0,4 και με πόσο ζόρι μπαίνει το 0,5.
Ανάλογα με το υλικό της ταστιέρας θα μπεί με λιγότερο (π.χ. παλίσανδρος) ή με περισσότερο (π.χ. έβενος) ζόρι. Αν είναι πολύ-πολύ σφιχτά, ενδεχομένως σου γυρίσουν το μπράτσο πίσω περισσότερο απ' ότι θες (θα γυρίσει πίσω ούτως ή άλλως βάζοντας τάστα, και θα ξανάρθει μπροστά με τις χορδές). Αλλά δεν μπορεί κανείς να τα προβλέψει όλα από την αρχή. Αν σου γυρίσει πολύ (κάνει καμπύλη) με τα 0,5 μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις μερικά με 0,4. Κι επειδή δεν υπάρχει μικρότερο νούμερο από 0,4 εγώ βάζω πάντα 0,5 (και 0,4 μόνο κάτω από την ένωση, για να μην κοπανάω με το σφυρί το όργανο).
Αν η χαρακιά είναι φαρδειά για τα 0,4 (κάτω από την ένωση) μπορείς να βάλεις μια σταγόνα logo καθώς τα βάζεις, τα κρατάει μια χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2020, 11:48:14 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:10:05 πμ »
η κυρτωση γινεται επειδη ειναι χαραγμενη
σωστα τα ειπε ο μανος.
αυτο που πρεπει ειναι να ειναι επιπεδη η κατω μερια για να κολλησει.
τριψε κατω για να φας το χιλιοστο
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:57:33 πμ »
και κάτι που ξέχασα, πρέπει όμως να το πω κι ας εννοείται: αν πάρεις διαφορετικά "νούμερα" τάστα, φρόντισε η διατομή τους στο πάνω μέρος (ύψος / φάρδος) να είναι ίδια, γιατί υπάρχει  μεγάλη ποικιλία στα τάστα και αν δεν το επισημάνεις (εκεί απ' όπου θα τα αγοράσεις), εύκολα μπορεί να βρεθείς κατά λάθος με διαφορετικού ύψους "κορώνα" πάνω από την ταστιέρα (π.χ. τα 0,4 να είναι 1,00 χιλ. ενώ τα 0,5 να είναι 1,20) και αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στην διαμόρφωση της στέψης (θα πρέπει να τα γιαλοχαρτάρεις όλα στο χαμηλότερο ύψος κι αυτό γενικά δεν είναι καλό, μειώνει τη "ζωή" τους)

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 01, 2020, 05:38:18 μμ »
Μανο και Στελιο ευχαριστω για τις απαντήσεις
θα τη τρίψω αρκετά κοντά στο πάχος που θέλω θα την κολλήσω στο μπράτσο και θα προχωρήσω όπως μου προτείνεται.
Έτσι κι αλλιώς με κάποιον τρόπο πρέπει να μάθουμε απλά έχω τον πατέρα που τον θέλει λίγο γρήγορα
γιατί λόγω καραντίνας δεν είχαμε προλάβει να πάρουμε την ταστιερα και την παλιά την είχαμε αφαιρέσει πριν την καραντίνα
και τον θέλει για να παίζει και ας έχει και ένα τρίχορδο καλό από Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά.
Σήμερα έφτιαξα και λίγο τις τρύπες για τα κλειδιά γιατί και αυτά θα αλλαχτούν
οι παλιές δεν ήταν και τόσο κάθετα ανοιγμένες με τους άξονες των κλειδιών αλλά με λίγο λιμάρισμα στις τρύπες μπαίνουν τα κλειδιά σχετικά απαλά χωρίς να στραβώνουν όπως πριν.