Αποστολέας Θέμα: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!  (Αναγνώστηκε 4306 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 02:35:34 μμ »
Φίλε Παναγιώτη καλημέρα ,
Πολύ κακῶς πού μ' ἀπάντησες , γιατί τώρα θά σοῦ γίνω τσιμπούρι !!!

Ὄχι ρέ σύ , ἀστειεύομαι , μιά δυό ἐρωτησοῦλες θά κάνω.....

Ὅταν λές " ἡ ξυλόκολλα που ξεχείλισε κατά το σφίξιμο κόλλησε μια χαρά και ὁλόκληρο το τύμπανο με τον ἄξονα " , ἐννοεῖς ὅτι δέν χρειάσθηκε νά βιδώσης τόν ἄξονα μέ τοὐλάχιστον τίς 2 τελευταῖες φέτες τοῦ κυλίνδρου , ἀφοῦ κάνεις διαμπερῆ τρύπα ; Μήπως ξεκολλήση ἀργότερα ; Εἶναι δυνατό νά κολλήση σίδερο μέ ξῦλο μέ μιά " ἁπλῆ ξυλόκολλα " ; 
Λές "  ἄν θέλεις να ρίξεις τίς στροφές στο μισό " . Ἐπειδή ἔχω ἀκριβῶς αὐτό τό μοτέρ ( 0,75 HP ) πού ἀναφέρεις , εἶναι πολλές οἱ 1400 στροφές / λεπτό ; Βέβαια , ἄν τίς ρίξω στό μισό , θά ἔχω διπλάσια δύναμη δηλαδή 1,5 HP . Δηλαδή οἱ 700 στροφές εἶναι ἀρκετές , γνωρίζοντας ὅτι τό ξῦλο γενικά θέλει πολλές στροφές ;
Λές : " Λίγη προσοχή θέλει στο μήκος τοῦ ἰμάντα ἀνάλογα με ποῦ θά τοποθετήσεις το μοτέρ σε σχέση με τόν ἄξονα τοῦ τυμπάνου. Ἐγώ ἄλλαξα 2-3 μέχρι να πετύχω τον κατάλληλο " . Τί κριτίριο ἔχεις σχετικά μέ τόν " κατάλληλο " ; 
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων καί ξαναεὐχομαι καλά Χριστούγεννα !!!


ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 03:23:44 μμ »
1. Ναι με μόνο την ξυλόκολλα. Δεν έβαλα βίδες. Δεν ξέρω αν κόλλησε ή απλώς σφήνωσε. Πάντως δεν παρουσίασε κανένα θέμα
2. Όσους έχω ρωτήσει, σε μοτέρ 1400 σ.α.λ τις ρίχνουν στο μισό. Φαίνεται ότι οι 700 είναι αρκετές και ίσως μετά να καρβουνιάζει το ξύλο από την τριβή. Δεν έχω κάποια επιπλέον εξήγηση.
3. Εγώ προσπάθησα να έχω όσο πιό κοντό το μοτέρ με το τύμπανο. Έδωσα την απόσταση στο μαγαζί και υπολόγισαν το μήκος του ιμάντα. Ο υπολογισμός όμως δεν ήταν σωστός και έτσι δοκίμασα άλλους δύο, με δεδομένο ότι εν τω μεταξύ αποφάσισα ότι για το μοτέρ που είχα θα έπρεπε οι στροφές να είναι 1:1. Άρα γιαυτό άλλαξα άλλους δύο ιμάντες. Με μπακάλικο τρόπο.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ! Για σένα και τους αγαπημένους σου!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 04:32:42 μμ »
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα.
Λαμπρο στο δικο μου τριβειο εχω βαλει μοτερ απο πλυντηριο με μεγαλη μειωση στροφων...καθως η διαφορα διαμετρου στις 2 τροχαλιες ειναι πολυ μεγαλη. Την τελικη ταχυτητα χοντρικα την υπολογιζω γυρω στις 500 με 600 σ.α.λ.
Τον κυλινδρο τον καθηλωσα πανω στον αξονα με 4-5 ξυλοβιδες που απλα πατανε πανω στον αξονα. Δεν κουναει τιποτα
Οσον αφορα το μηκος του ιμαντα...πρωτα αποκτησα τον ιμαντα και μετα καθηλωσα το μοτερ στη θεση του και μαλιστα με ρυθμιζομενη βαση ωστε να μπορω να τεντωσω τον ιμαντα.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 10:46:54 πμ »
Παναγιώτη καί Νικηφόρε , καλημέρα καί χρόνια πολλά !!!
Σᾶς εὐχαριστῶ καί τούς δύο γιά τίς ἀπαντήσεις σας , μοῦ εἶναι πολύ βοηθητικές !!!

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 02:50:38 μμ »
Και το δικό μου με μοτέρ πλυντηρίου τρέχει. Συμφωνα με το ταμπελάκι στροφών του μοτέρ και της μείωσης που παρέχουν οι τροχαλίες μοτέρ-τυμπάνου υπολογίζω πως και το δικό μου τρέχει γύρω στις 600 σ.α.λ.
Οι στροφές νομίζω πως είναι μια χαρά.
Αυτό που κάποια στιγμή μου δημιούργησε πρόβλημα ήταν η σύνδεση του άξονα με το τύμπανο.
Όταν το έφτιαξα ακολούθησα παρόμοιο τρόπο με αυτόν του Παναγιώτη, σφηνωτή εφαρμογή των δίσκων με τον άξονα και με την βοήθεια της κόλλας δεν κούνησε για πολύυυυ καιρό. Κάποια στιγμή, μάλλον από τα απανωτά ζόρια, άρχισε να γλυστρά ο άξονας, οπότε τον καθήλωσα με μικρό αξονάκι (κάθετο στον κεντρικό άξονα) χωνευτό στον πρώτο δίσκο του τυμπάνου.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 10:31:50 πμ »
Έχω ξεκινήσει και γω ένα τριβείο και φρόντισα να βιδώσω στον άξονα (20χιλ)μια βίδα 6χιλ αφού άνοιξα βόλτες με βιδολόγο ;D

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2020, 07:48:32 μμ »
 έπρεπε να περιμένω ότι το βάρος θα ήταν πρόβλημα.

Πιθανές λύσεις:
1) Βάζω την κατασκευή σε δική της βάση (δείχνει απαγορευτική λόγω περιορισμένου χώρου)
2) Κόβω 10 πόντους από το κάτω μέρος του φέροντος πλαισίου (ιδιαίτερα τις τραβέρσες που θα ελαφρύνουν κατά 1-2 κιλά) και μικραίνω αντίστοιχα τον ιμάντα
3) Κάνω την κατασκευή modular. Αφαιρώ το τμήμα του μοτέρ (δηλαδή κόβω την όλη κατασκευή οριζοντίως στη μέση) και βάζω το μοτέρ πάνω από το τύμπανο σε δική του βάση που θα κουμπώνει με την βάση του τυμπάνου. Το μοτέρ με τη βάση του θα μπορεί να αφαιρείται ανεξάρτητα.



Βρήκα το παρακάτω βίντεο .
Δε γνωρίζουμε τη γλώσσα , διαρκεί 18 λεπτά ,
νομίζω όμως ότι οι πολύ προχωρημένοι φίλοι
θα βρουν στοιχεία που ίσως να τους αρέσουν
και τα εφαρμόσουν στα δικά τους τριβεία ...   

Οταν το είδα όλο ... σε θυμήθηκα φίλε μου Παναγιώτη   :)

https://www.youtube.com/watch?v=oF2_wFkyaR8&t=192s
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Τριβείο τυμπάνου - Επιτέλους!
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 09, 2020, 12:12:35 πμ »
Ευχαριστώ Ιωσήφ. Το έχω δει το βίντεο.

Νομίζω η γλώσσα είναι πορτογαλέζικα και ο τύπος είναι μάλλον Βραζιλιάνος
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: