Αποστολέας Θέμα: Επισκευή μπουζουκιού του '50  (Αναγνώστηκε 264 φορές)

Stergios_craftopia

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Επισκευή μπουζουκιού του '50
« στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:03:27 μμ »
Προ κορωνοιού είχε έλθει στο εργαστήριο ένα μπουζούκι κατασκευής δεκαετίας του ’50 με ένα σοβαρό σπάσιμο.

Το όργανο δεν είχε ετικέτα, και είχε κατασκευαστεί από τεχνίτη που προφανώς ήξερε «τα βασικά» της τέχνης (κάποιος παραγιός που έφυγε απ’ το μάστορα κι άνοιξε στα γρήγορα το δικό του εργαστήριο;) αλλά μια ολέθρια επιλογή στην κατασκευή της κολάντζας αποδείχτηκε μοιραία όταν ήρθε η κακιά στιγμή όπως αυτή που περιγράφεται εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3866.msg71070#msg71070

Η κολάντζα λοιπόν δεν ήτανε παρά …ένας απλός καπλαμάς! Εύκολη και «βρώμικη» λύση αντί της κλασσικής και χρονοβόρας.

Ο συμπαθέστατος ιδιοκτήτης του μού εξήγησε αγχωμένος ότι το μπουζούκι είναι αγαπημένο ενθύμιο από τον πατέρα του. Καθώς ψιλο-έπαιζε λέει, κάτι τον απασχόλησε και το άφησε για λίγο στο χαμηλό τραπεζάκι του καναπέ. Η γάτα του πήγε να το επιθεωρήσει… Όμως κάτι την τρόμαξε και έδωσε ένα σάλτο, αλλοίμονο, κοντράροντας το μπουζούκι με τα πισινά της πόδια.
Το όργανο έπεσε από μισό μέτρο ύψος.
Το καταστροφικό αποτέλεσμα της πτώσης φαίνεται στις φωτογραφίες παρακάτω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 11:06:04 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_craftopia

• Hero Member
Απ: Επισκευή μπουζουκιού του '50
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:11:41 μμ »
Με δεδομένη τη συναισθηματική και μόνο αξία του οργάνου αποφάσισα να το χειριστώ με σεβασμό, αποκαθιστώντας τη ζημιά αλλά και κάνοντας ό,τι θα έκανα για ένα σοβαρότερο όργανο.

Το καπάκι ξηλώθηκε με την προσήκουσα επιμέλεια,

το ανατριχιαστικό σπάσιμο κολλήθηκε όσο καλύτερα γινότανε,

εκτελέστηκαν εργασίες ενίσχυσης εσωτερικά τοποθετώντας πολλαπλά στρώματα γάζας/ζωικής κόλλας έτσι ώστε να οικοδομηθεί από μέσα ένα υποκατάστατο της ελλιπούς κολάντζας και στη συνέχεια γέμισαν τα κενά της κόλλησης στο εξωτερικό του σκάφους με λεπτόρρευστη κυανοακρυλική κόλλα και σκόνη από παλίσανδρο

Stergios_craftopia

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:14:14 μμ »
τοποθετήθηκε πατούρα (lining) που κραυγαλέα έλλειπε από την αδύναμη κατασκευή

επισκευάστηκε το καπάκι και τα καμάρια όσο καλύτερα γινότανε

και στη συνέχεια το καπάκι κολλήθηκε με ζωική κόλλα σε τέσσερις διαδοχικές φάσεις (όχι μια κι έξω) για καλύτερη συναρμογή των μερών

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:22:09 μμ »
ελα κ πλησιαζει το πασχα...
 ανασταση μπουζουκιου...(χρυσοχερης γαρ)
και η γατα στη σουβλα αντι αμνοεριφιου... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Stergios_craftopia

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:23:45 μμ »
Τα κουρδιστήρια καθαρίστηκαν και συντηρήθηκαν (όπως επίσης κολλήθηκαν και οι φιγούρες που είχαν ξεκολλήσει εδώ κι εκεί)

ο φθηνός χορδοκράτης (που του έλλειπαν πολλά δόντια) αντικαταστάθηκε με έναν καινούργιο, παρόμοιο αλλά καλύτερης ποιότητας, περάστηκε ένα χέρι Danish oil αφού το όργανο τρίφτηκε με σύρμα, φροντίστηκε η καμπύλη της βάσης του καβαλάρη (που είχε κολλημένο καπλαμά από κάτω!) και περάστηκαν καινούργιες χορδές.

Το όργανο παρέμεινε υπό παρατήρηση για μια βδομάδα χωρίς να δείξει κανένα σημάδι ανησυχητικό για την ακεραιότητά του. Αν όμως ρωτάτε για τον ήχο, θα τον χαρακτήριζα «κατηγορία φτερού» και δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι ήταν και πολύ καλύτερος πριν το σπάσιμο.

Δεν παραδόθηκε ακόμα λόγω της πανδημίας αλλά ο ιδιοκτήτης είδε τις φωτογραφίες της επισκευής που του έστειλα και κατά τη διάρκεια βιντεο-κλήσης δήλωσε πανευτυχής!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:27:47 μμ »
αντε τοτε, και στη γατα χαρη...
την γλυτωσε τη σουβλα... {celebrate014}

στεργιο εκανες πολυ σοβαρη δουλεια, δυσκολα πραγματα αυτα...
μπραβο και παλι μπραβο σου, και για τον χρονο σου και την διαθεση κ ολα σου...

αν θες να πεις και κανα 2 λογια για τα κλειδια παραπανω....
εκτος ισως απο δυο!

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:35:33 μμ »
Άσχετα με τον ήχο φίλε Στέργιο.....όλη αυτή η διαδικασία είναι από μόνη της ΤΕΧΝΗ....!!!! Διατήρησες στη ζωή συναισθήματα κι αξίες κάποιων ανθρώπων. Αυτό είναι το μεγαλείο. Συγχαρητήρια....!!!!! {celebrate013}

Stergios_craftopia

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2020, 11:02:57 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά, πάντα με τον καλό σας το λόγο!

Στέλιο, τα κλειδιά είναι εποχής, προφανώς από κιθάρα, κατά πάσα πιθανότητα "Ευρωπαικά". Σε βλέπω που τα λιμπίζεσαι  {celebrate012}
Η πλάκα τους ειναι από χρωμιωμένη λαμαρίνα με απλό σχεδιάκι που τρέχει κατά μήκος. Η χρωμίωση δείχνει βέβαια την ηλικία της.
Είναι "περτσινωμένα" στις θέσεις τους, δηλαδή χωρίς βίδες και δεν αποσυναρμολογούναι. Οι άξονες είναι μπρούτζινοι και τα κουμπιά από κοκκαλί πλαστικό.
Παρά τα 70-τόσα χρόνια τους παραμένουν λειτουργικά με μικρό τζόγο που όμως δεν ενοχλεί. Θάλεγα ότι είναι το πιό αξιόπιστο κομμάτι του οργάνου.

Τά έκανα μπουγάδα με απορρυπαντικό πλυντηρίου χρησιμοποιώντας σκληρή βούρτσα και βιομηχανικό σφουγγαράκι.

Στό τέλος τα λίπανα με ένα λιπαντικό για πνευστά που το βρίσκω πολύ βολικό για κάτι τέτοια...

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2020, 11:56:50 μμ »
Λάζαρε Λάζαρε δεβρω έξω.!!
Ανεστησες τον πεθαμένο.
Τι άλλο να πω!!
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2020, 06:11:39 πμ »
Λάζαρε Λάζαρε δεβρω έξω.!!
οχι εξω, μεσα ειπαμε!
χαχαχαχα!
λαζαρε μεινε μεσα!  ;D

το λιπαντικο αυτο, το βαζεις στα γραναζια; ειναι κατι σαν το γρασο;
ρωταω γιατι το αντισκουριακο το 40αρι που συνηθως εγω βαζω ειναι σκετη αποτυχια (στην αρχη παει καλα αλλα σε συντομο χρονικο διαστημα -1 με 2 μηνες- ειναι πολυ χειροτερα απο πριν :-[)
εκτος ισως απο δυο!

Άλκης Σ

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2020, 08:52:58 πμ »
Συγχαρητήρια. Ωραία επισκευή.
 Τι  υλικό είναι αυτό το ύφασμα που κόλλησες απο μέσα;
Επίσης , επειδή δεν το εχω κάνει ποτέ, το υλικό που χάνεται στο ξεκόλλημα του καπακιού και στο τρίψιμο μετά πως το αντικαθιστούμε; (ή οχι;)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:09:13 πμ »
στεργιο εκανες πολυ σοβαρη δουλεια, δυσκολα πραγματα αυτα...
μπραβο και παλι μπραβο σου, και για τον χρονο σου και την διαθεση κ ολα σου...

Συγχαρητήρια....!!!!! {celebrate013}

συμφωνώ και επαυξάνω, και ρε σύ Στέργιο, μπράβο για τη δουλειά, αλλά.... 
... βλέπω δυο φλυτζάνια κι ένα σέϊκερ στο εργαστήριο....  ;D (άπλυτα ?...  Θου Κύριε)

Stergios_craftopia

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:50:37 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους!

το λιπαντικο αυτο, το βαζεις στα γραναζια; ειναι κατι σαν το γρασο;
ρωταω γιατι το αντισκουριακο το 40αρι που συνηθως εγω βαζω ειναι σκετη αποτυχια (στην αρχη παει καλα αλλα σε συντομο χρονικο διαστημα -1 με 2 μηνες- ειναι πολυ χειροτερα απο πριν :-[)

Πράγματι, το λιπαντικό για πνευστά  δουλεύει σαν γράσο στα γρανάζια των κλειδιών και μάλιστα πολύ αποτελεσματικά. Είναι ζωικής προέλευσης και έχει πολύ ελκυστικό άρωμα. Έχω δει να το προτείνει κάποιος από τους μεγάλους επισκευαστές (όχι αναγκαστικά αυτή τη μάρκα), πιθανόν ο Frank Ford http://www.frets.com/. Αλλά, για λίπανση κλειδιών, πολύ καλά αποτελέσματα έχω πάρει κι από τα spray σιλικόνης και PTFE.
Το 40άρι είναι καλό για να εξυγιάνει μεταλλικές επιφάνειες αλλά αφού κάνει τη δουλειά του μάλλον θέλει σκούπισμα και καθάρισμα. Συμφωνώ ότι δεν κάνει για μακροπρόθεσμη λίπανση.

Τι  υλικό είναι αυτό το ύφασμα που κόλλησες απο μέσα;
Επίσης , επειδή δεν το εχω κάνει ποτέ, το υλικό που χάνεται στο ξεκόλλημα του καπακιού και στο τρίψιμο μετά πως το αντικαθιστούμε; (ή οχι;)

Άλκη, το ύφασμα είναι γάζα του μέτρου από υφασματάδικο. Είναι μια ιδέα που συνάντησα για πρώτη φορά κάπου μέσα στο μπλογκ του Vagges2010 http://vagges2010.blogspot.com/. Ο Βαγγέλης είναι μέλος του φόρουμ, όχι πια ενεργός (κι αυτό με στεναχωρεί…)
Όσο για το λίγο υλικό που χάνεται… εντάξει, τουλάχιστον γι’ αυτό το όργανο, δεν έχασε κι η Βενετιά βελόνι! ;D

ρε σύ Στέργιο, μπράβο για τη δουλειά, αλλά.... 
... βλέπω δυο φλυτζάνια κι ένα σέϊκερ στο εργαστήριο....  ;D (άπλυτα ?...  Θου Κύριε)

Μάνο, με κατεπείγουσα διαδικασία συστήθηκε επιτροπή διερεύνησης και επίλυσης της απαράδεκτης εικόνας, με πολύ σφιχτή διορία ν’ αποφανθεί μέσα σε τρία τέρμινα. Ευχαριστώ!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 11:01:33 πμ από Stergios_craftopia »

oscar

• Full Member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2020, 01:37:52 μμ »
Ευγε Στέργιο!!  {celebrate004}

Αυτες οι εικόνες από το εργαστήριό σου με έχουν τρελάνει...  :character0029:
Το ότι είσαι νοικοκύρης και έχεις τάξη στο εργαστήριο το έχουμε καταλάβει όλοι,
λύσε μου όμως μια απορία... πως καταφέρνεις και τα έχεις όλα τόσο καθαρά, χωρίς σκόνη δηλαδή.

KOSTAS7

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 27, 2020, 01:41:08 μμ »
Αγαπητέ Στέργιο αισθάνομαι μετά από όσα έχω δει από σένα πρέπει να προσθέσεις και τρίτη λέξη στο προσωνύμιο σου.
Θα πρότεινα χειρούργος με την καλή έννοια.Φιλικά Κώστας.