Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη πολίτικη.  (Αναγνώστηκε 2352 φορές)

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Δεύτερη πολίτικη.
« στις: Μάρτιος 04, 2020, 10:17:48 πμ »
Γειά σας.

Αυτή είναι η δεύτερη λύρα μου αλουστράριστη ακόμα. Βγήκε απο το ίδιο στάμπο με την πρώτη οπότε έχει και τα ίδια προβλήματα. Μικρό στο μηκος του σκάφος και στενό μανίκι. Επίσης την εσκαψα βαθιά και δεν είχα περιθωριο για το σκάψιμο απέξω στο πισω μέρος του σκάφους.Της έδωσα πάντως μεγαλύτερη κλίση και δεν ψηλώνωουν οι χορδές όταν πλησιαζεις προς τον καβαλάρη. Σαν ήχος είναι παρόμοια με την πρώτη. Δηλαδή αξιοπρεπής χωρίς να είναι κατι ιδιέταιρο νομίζω. Το σκάφος είναι μαόνι εμπορίου, το καπάκι κυπαρίσσι και η γλώσσα έβενος. Τα κλειδιά τα πήρα έτοιμα. Το καπάκι όπως βλέπετε έιναι ''λάθος''. Δέν με έφτανε το πάχος να το κόψω στη μέση και να το κάνω διπλό οπότε μπηκε όπως ηταν . Παρόλαυτα δεν είδα κάποια σημαντικη διαφορά στον ήχο σε σχέση με την πρώτη μου.
Πρίν προχωρήσω στην επόμενη θέλω να φτιάξω και δοξάρι. Ξέρει κανείς πως δένονται οι τρίχες μπροστά και πίσω; Δεν θελω να χαλάσω το καλό μου για να δω :)

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:05:10 μμ »
δε θέλει πολύ βάθος στο σκάφος γενικά, και πρέπει να παίξεις με τα πάχη  και στο καπάκι και στο σκάφος.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:39:02 μμ »
αντε παιξε μας κατι ομως ............................εχω τρελα με τον ηχο της πολιτικης
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:49:42 μμ »
οκ, θα ανεβασω κατι απο τη δευτερη γιατι εχω παρει κλειδια και χορδες απο την πρωτη για να την αρματωσω και να την ακουσω

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2020, 03:07:53 μμ »
Ἀγαπητέ φίλε Ἄλκη Σ , καλημέρα ,
Ἔχω προσπαθήσει νά κατασκευάσω δοξάρι γιά λύρα καί yaylı tanbur , χωρίς μεγάλη ἐπιτυχία ὡς πρός τό πίσω δέσιμο , ἀλλά θά προσπαθήσω νά σοῦ γράψω ὅτι γνωρίζω .
Κατ' ἀρχήν τό ξῦλο πού θά τό κατασκευάσης , θά πρέπει νά ἔχη , χωρίς τρίχα καί ἀτέντωτο , ἀντίθετη καμπύλη ἀπ' ὅτι ὅταν θά τό τεντώσης μέ τήν τρίχα . Δηλαδή θά πρέπει νά κοπῆ ἔτσι στήν πριονοκορδέλα . Ὅταν θά μπῆ ἡ τρίχα ἀπ' τή μεριά τῆς καμπούρας καί τεντώση τό δοξάρι , τότε θά ἰσιώση . Κάποτε ἔκαναν τά δοξάρια σάν τόξα στήν ἀνατολή , μέ μεγάλη καμπύλη ὅταν τά τέντωναν , ἐξ' οὗ καί τ' ὄνομά τους : τόξο - δοξάρι .
Γιά νά ἔχη ὅμως αὐτήν τήν ἐλαστικότητα , θά πρέπει νά εἶναι λεπτό σέ πάχος , περίπου 6 - 7 χιλιοστά , ἐνῶ τό φάρδος του ἕως καί 12 - 13 χιλ. γιά νά μπορεῖ ἡ τρίχα ν' ἁπλωθῆ , νά ἔχη φάρδος . Γιά μῆκος περίπου 50 - 55 ἑκ.
Στό ἐπάνω μέρος πρῶτα , ἀπ' ὅπου θά ξεκινάει ἡ τρίχα : Ὅπως εἶναι κομμένο τό ξῦλο σάν ὀρθογώνιο , κολλοῦμε δεξιά του καί ἀριστερά του δύο λεπτές φέτες ξύλου ἤ κοκκάλου ( μᾶλλον τό δεύτερο ) διαστάσεων : μήκους 2 ἑκ . , φάρδους 6 - 7 χιλ. καί πάχους 1 - 2 χιλ. , ὥστε νά δημιουργηθῆ στό τέλος τοῦ δοξαριοῦ κάτι σάν ὕψιλον ( Υ ) , σάν δύο κερατάκια δεξιά καί ἀριστερά του . Ἡ κόλληση γίνεται καλύτερα μέ ψαρόκολλα , ἀπ' τά 2 ἑκ. τοῦ μήκους τους μόνο τό μισό ἑκατοστό θά ἐξέχη ἀπ' τό δοξάρι , τό ἑνάμισυ θά εἶναι κολλημένο σ' αὐτό . Ἐπίσης , ὅταν κολλήσουν τά 2 κοκκαλάκια , τρύπησε προσεκτικά τήν κάθε πλευρά μέ τρυπανάκι 1,5 χιλ. σέ δύο σημεῖα της , καί μπῆξε μέ κόλλα λεπτές ἰσόπαχες καβίλιες πού θά φτιάξης ἀπό κόκκαλο ἤ σκληρό ξῦλο ἤ ὀδοντογλυφίδα κατ' ἀνάγκη , πού θά πιάνουν κόκκαλο καί ξῦλο γιά νά μή ξεολλήσουν ποτέ . Αὐτά τά κοκκαλάκια τά βάζουμε γιά νά συγκρατεῖται ἡ τρίχα στό σόκορο τοῦ δοξαριοῦ .
Στό φάρδος τοῦ δοξαριοῦ , περίπου 2,5 - 3 ἑκ. ἀπ' τήν ἄκρη του , τρύπησε μιά τρύπα ἕως 5 χιλ. ὥστε νά χωρεῖ ἡ ἄκρη τῶν τριχῶν τυλιγμένη σφιχτά μέ λεπτό νῆμα , σάν κύλινδρος . Ἕτσι τυλιγμένη ἡ τρίχα , περνιέται ἀπ' τήν ἐπάνω ἐπιφάνεια τοῦ δοξαριοῦ πρός τήν μέσα , διπλώνει πρός τά ἐμπρός , καί δένεται σφιχτά μέ λεπτό καί γερό νῆμα . Ἀργότερα τυλίγουμε ὅλη αὐτή τήν ἄκρη μέ λεπτό δέρμα γιά νά κρυφτοῦν ὅσα κάναμε , κολλῶντας το μέ βενζινόκολλα ( γιά νά ξεκολλάει σέ περίπτωση ἀλλαγῆς ) . Ἡ ὑπόλοιπη μακρυά μεριά τῆς τρίχας , πρῶτα περνάει ἀνάμεσα ἀπ' τό ὕψιλον ( τά κερατάκια ) , ἀποκτᾶ τό φάρδος πού θέλουμε καί κατευθύνεται πρός τό ἄλλο μέρος τοῦ δοξαριοῦ , ὅπου θά δεθεῖ καί θά τεντωθεῖ .
Τώρα , τό ἄλλο μέρος εἶναι λίγο μπελαλίδικο . Ἐγώ τό κάνω φαρδύτερο , καί γιά νά μπορῶ νά τό κρατῶ τό δοξάρι , ἀλλά καί νά ὑπάρχει χῶρος γιά νά τρυπήσω καί νά μπήξω ξύλινο κλειδί , μέ τό ὀποῖο σφίγγω καί ξεσφίγγω τήν τρίχα . Ἐπειδή πρέπει ν' ἀνεβάσω φωτογραφίες γιά νά σοῦ ἐξηγήσω τά παρακάτω , θά σταματήσω ἐδῶ καί θά συνεχίσω σύντομα . Τό μόνο πού μπορῶ ἐπίσης νά σοῦ πῶ εἶναι ὅτι , τήν τρίχα τήν βρέχουμε καλά μέ νερό καί τήν χτενίζουμε μέ κοινή χνένα πού χτενιζόμαστε , ὅταν εἶναι νά τήν στερεώσουμε στήν πλευρά μέ τό κλειδί . 

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2020, 03:25:02 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.
Το δοξάρι που έχω είναι μαλλον διαφορετικό απο αυτό που περιγράφεις. Θα ανεβασω μια φωτο, μισό

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2020, 10:51:05 πμ »
Φίλε Ἄλκη Σ , καλημέρα ,
Πράγματι τό δικό σου εἶναι διαφορετικό ἀπ' τό δικό μου ὡς πρός τόν τρόπο τεντώματος τῆς τρίχας ( ἐσύ τήν τεντώνης μέ τό χέρι ὅταν παίζεις , ἀλλιῶς εἶναι κάπως ἀτέντωτη ) . Ἀλλά στό ἀντίθετο μέρος ἀπ' αὐτό πού τό κρατᾶμε , εἶναι ἴδιο , μόνο πού τό δικό σου δέν κρύβει τήν ἄκρη τῶν τριχῶν , καί αὐτή φαίνεται σάν φουντίτσα .
Τώρα , θά σοῦ δείξω , ὅπως σοῦ ὑποσχέθηκα τόν " μηχανισμό " τεντώματος τῆς τρίχας τοῦ δικοῦ μου δοξαριοῦ , καί σύ κάνε ὅπως θέλεις . Πάντως , ὀ τρόπος πού συγκρατοῦνται οἱ τρίχες στό δικό σου δοξάρι , εἶναι ἁπλούστατος , καί μπορεῖς νά πάρης μιά ίδέα ἀπ' τόν ἀντίστοιχο τρόπο τοῦ δικοῦ μου .
Τό δικό μου δοξάρι :

 

 
Τό κράτημά του εἶναι :

 


Τήν τρίχα σφίγγω - ξεσφίγγω μέ κλειδί πού τραβᾶ μιά πετονιά δεμένη στήν τρίχα :

 


Ἡ τρίχα κόβεται σ' αὐτή τήν ἄκρη ( ἀφοῦ πρῶτα ἔχω περάσει καί σταθεροποιήσει τήν τρίχα στήν ἄλλη ἄκρη ) , δένεται σφιχτά μέ γερό καί λεπτό νῆμα καί βουτιέται σέ ψαρόκολλα ὥστε νά πετρώσει ὅταν στεγνώσει . Ἡ πετονιά περνιέται πρίν τό δέσιμο καί διπλῆ περνιέται σέ μιά λοξή τρῦπα πού ἀρχίζει ἀνάμεσα ἐκεῖ πού τελειώνουν τά δύο κοκκαλάκια , καί φθάνει στό ἐσωτερικό τῆς κωνικῆς τρύπας τοῦ κλειδιοῦ .
Ἐσύ , ἄν θέλεις νά κάνης τό δοξάρι ὅπως αὐτό πού ἔχεις , δένεις τήν ἄκρη τῆς τρίχας μέ τόν παραπάνω τρόπο καί δένεις τήν πετονιά μέσα σέ μιά τρῦπα πού θά κάνης στήν ἄκρη τοῦ ξύλου τοῦ δοξαριοῦ σου . Μετά τά τυλίγεις ὅλα σέ λεπτό δέρμα καί τά κολλᾶς μέ βενζινόκολλα .

Συνεχίζεται.......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2020, 10:55:41 πμ »
Μέ φορεμένο τό κλειδί :



Τήν ἄλλη πλευρά τήν ἔχω κάνει ὅπως τοῦ βιολιοῦ :



Συνεχίζεται.......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2020, 02:22:32 μμ »
Λίγα ἀκόμη θά σοῦ γράψω .
Ἐκεῖ πού ἀρχίζει ἡ τρίχα ( 2η φωτογραφία τοῦ προηγουμένου μηνύματος ) , κάτω ἀπ' τό κοκκαλένιο καπάκι μέ τίς 2 μαῦρες λεπτές καβίλιες , ὑπάρχει σφηνοειδής τρῦπα ὅπου εἰσάγουμε τήν ἄκρη τῶν τριχῶν δεμένη καί στερεωμένη σ' αὐτήν μέ λεπτή σφήνα . Στό τέλος περνοῦμε ὅοοοοολη τήν τρίχα μέσα ἀπ' τήν ὀπή τοῦ κοκκαλένιου καπακιοῦ τό ὁποῖο κολλᾶμε μέ ψαρόκολλα . Σέ περίπτωση ἀλλαγῆς τρίχας , ἁπλῶς ξεκολλᾶμε το κοκκαλένιο καπάκι .

Στήν μεριά πού τό κρατᾶμε τώρα , θέλουμε ν' ἁπλώσουν οἱ τρίχες . Γι' αὐτό εἰσάγουμε μιά λεπτή σφήνα μεταξύ τῶν τριχῶν καί τοῦ πλακιδίου ἀπό μαῦρο ξῦλο ( ἔβενος ) πού συγκρατεῖται μέ τό χάλκινο ἔλασμα : 



 


 


Συνεχίζεται.......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2020, 02:32:40 μμ »
Μερικές φωτογραφίες ἀκόμα καί τέλος :

 


 


 


Αὐτά . Σοῦ εὔχομαι καλή ἐπιτυχία ὅπως κι ἄν τό κατασκευάσης .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2020, 03:26:41 μμ »
ρε αφηστε τις τριχες και παιξε μας κατι {celebrate014} {celebrate014} {celebrate014}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2020, 04:36:31 μμ »
Κύριε Σταυρίδη

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε. Οι φωτογραφίες είναι πολύ κατατοπιστικές. Δεν θα το φτιάξω σαν το δικό σας αλλά μου δώσατε πολύ χρήσιμες συμβουλές.

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2020, 04:39:04 μμ »
https://photos.app.goo.gl/vyFhc6qCFeJDQVes5



Κύριε Ζαρκαδά στον παραπάνω σύνδεσμο ενα πολύ πρόχειρο βίντεο της δεύτερης μου λύρας

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2020, 05:06:36 μμ »
Μπραβο αλκη πολυ γλυκο ηχο εχει μου αρεσει!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερη πολίτικη.
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2020, 08:23:27 πμ »
ρε αφηστε τις τριχες και παιξε μας κατι
:cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: