Αποστολέας Θέμα: το πρώτο μου όργανο, ένας μπαγλαμάς  (Αναγνώστηκε 168 φορές)

MacArveli

• Newbie
  • *
το πρώτο μου όργανο, ένας μπαγλαμάς
« στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 04:01:42 μμ »
Τελικά το να βάλω μία σειρά μου πήρε πολύ περισσότερο καιρό από ότι υπολόγιζα. Δεν είχα και ελεύθερο χρόνο ούτε για δείγμα, οπότε καταλαβαίνετε. Για να μην μακρηγορώ, διαμόρφωσα έναν χώρο και περιμένω να έρθει η μέγγενη ώστε να την τοποθετήσω στο τραπέζι.
Στο μεταξύ παρήγγειλα ένα φλαμούρι για να το έχω έτοιμο μόλις φτάσει η ώρα για την κατασκευή και να ξεκινήσω να σκάβω. Εννοείται ότι δεν έχω αυτοπεποίθηση ότι θα τα καταφέρω, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα του τελικού αποτελέσματος, οπότε δεν με πολυνοιάζει κιόλας :P Έχω τα παλιά μου σκαρπέλα, κακής ποιότητας, το γνωρίζω αυτό, αλλά με το μάτι μου κάνει το μέγεθός του. Πορεύομαι με αυτά μέχρι να μου βγει και στην πορεία βλέπω για τα υπόλοιπα που θα ακολουθήσουν.

Παραθέτω και τα σχέδια σε πρόοψη και πλάγια αριστερή όπως τα σχεδίασα σε χαρτί για να τα κολλήσω επάνω στο ξύλο. Αν θέλετε διαστάσεις για ευκολία, πείτε μου για να τα τροποποιήσω.

Στην πρόοψη και στην αριστερή πλευρά του σκάφους θα δείτε ότι έχω δύο κύριες γραμμές. Αυτό συνέβη διότι δεν ήμουν σίγουρος για το ποιο από τα δύο είναι το σωστό, οπότε σκέφτηκα αν το αφήσω έτσι και στην πορεία να αποφασίσω τι θα βγει καλύτερο.
https://imgur.com/a/K7Dn6sk

ΥΓ: Επειδή με ενδιαφέρει το διάβασμα πάνω στην οργανοποιια, βρήκα τρία βιβλία. Τα παραθέτω ώστε αν τα έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του.
Αυτοσχέδια μουσικά όργανα

Ο ταμπουράς του Μαρκυγιάννη και η οργανοποιία του Λεωνίδα Γαΐλα

Α.Ν.Ε.Μ.Ο.

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά.Λεμονιά,Δαμασκηνιά.
  • Αριθμός κατασκευών: Είμαι ανάπηρος,και έχω ανάγκη,απ' την αγάπη σου.......
  • Περιοχή: Αθήνα
Απ: το πρώτο μου όργανο, ένας μπαγλαμάς
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 04:29:32 μμ »
Παράθεση
αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα του τελικού αποτελέσματος
Φίλε αν το φανταστείς θα γίνει,και αν πάει κάτι πολλυυυυυυ στραβά που αποκλείεται,ξανά-μανά-να ούμ απ' την αρχή,στα σχέδια σου πρέπει να τα στρογγυλέψεις κάπως να ξεκινούν και να σβήνουν ομαλά,εσύ έχεις κάνει ημικύκλιο και μετά ακολουθάει γραμμή τελείως ίσια να πούμε,χώρισε το μήκος του σκάφους περίπου στα 3 με μικροδιαφορές και μπορείς να το κάνεις και ελεύθερα,ξεκινάς με το μολύβι και ότι δεν σου κάνει στο μάτι το σβήνεις με την γόμα και το διαφοροποιείς,ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ όρμα του και κάντου έρωτα(Καθηγητής του φόρουμ περί έρωτος και όχι μόνο ο περίφημος Κώστας!!!)γκούντ λάκ!! :steeringwheel:
Η θρυλική έγγραφη αναφορά του ανθυπαστυνόμου Ιωάννη Πετράκη στις 7 Απριλίου του 1923, (για ληστές μιλά)

Λαμπυριζούσης και σελαγιζούσης της σελήνης παρά λίμνην της Δοϊράνης εωράκαμεν τους ληστάς. Κράζων δε “σταθήτε ρε πούστηδες, γαμώ το σταυρό σας” και απαντησάντων "Κλάστε μας τα αρχίδια”, απέδρασαν

oscar

• Full Member
Απ: το πρώτο μου όργανο, ένας μπαγλαμάς
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:23:59 μμ »

ΥΓ: Επειδή με ενδιαφέρει το διάβασμα πάνω στην οργανοποιια, βρήκα τρία βιβλία. Τα παραθέτω ώστε αν τα έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του.
Αυτοσχέδια μουσικά όργανα

Ο ταμπουράς του Μαρκυγιάννη και η οργανοποιία του Λεωνίδα Γαΐλα

Α.Ν.Ε.Μ.Ο.

1. Αν εννοεις  αυτό του Νικολα  Τσαφταριδη, το βιβλιο ειναι καλο , αλλα αφορα πολύ απλές κατασκευές με απλα καθημερινά αντικειμενα.
Νομιζω πως απευθύνεται σε μικρής ηλικιας παιδιά.

2. Το βιβλιο του Φρονιμοπουλου, είναι εξαιρετικό με το θέμα που καταπιάνεται, περιγράφει πολύ ωραία, τόσο το ίδιο το αυθεντικό οργανο, όσο και την εκ νέου κατασκευή ενος αντιγράφου.
Πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσει κάποιος που έχει ενδιαφέρον για την οργανοποιια.

3. Το ΑΝΕΜΟ δεν το έχω διαβάσει οποτε δεν έχω άποψη.