Αποστολέας Θέμα: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 1370 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 05:14:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,
Πρώτη προσπάθεια επισκευής και μάλιστα αρκετά βαρβάτης. Το όργανο είναι ανώνυμης κατασκευής, κοντά 50 χρονών. Κάτι παιδιά το έφεραν στην κατάσταση που το βλέπετε.. Είχαν σπάσει όλες μα όλες οι ντούγες στην ένωση με τον τακο..
Το καπάκι ξεκολλήθηκε με την πολύτιμη συνεισφορά του Γιώργου Κατσίγιαννη, όμως λόγω του σημείου σπασιματος, το σκαφος ήταν εντελώς αποκολλημένο από το υπόλοιπο όργανο.

Πρώτες σκέψεις: φυσικά καθάρισμα εσωτερικού του σκάφους, όμως αυτό σιγά σιγά διαλύεται. Το φάσκιωσα λοιπόν, εξωτερικά με
                        χαρτοταινία, μιλάμε για ποσότητα, όχι αστεία. Με τις ξυστρες που εχω δεν γίνεται και σπουδαία δουλειά, συνεπώς ή
                        ξαναακονίζονται οι ξύστρες ή ότι άλλο μου προτείνετε εσείς. Την φοβάμαι την ξύστρα γιατί είναι λίγο ευθραυστο το
                        σκάφος. Εχει εν τω μεταξύ και γάζες για ενίσχυση, δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτές.
                       Έπειτα λέω να προεκτείνω γυρω στους 2,5 cm τον τάκο ώστε να πατήσουν εκεί οι ντούγες.
Αν δω ότι το σκάφος εξακολουθεί να διαλύεται, βλέπω να φτιάχνω σκάφος εξ αρχής. Καλούπι πάντως στα μέτρα του θα φτιάξω γιατί για τετράχορδο, μ αρέσει πολύ, δεν ειναι πολύ στρογγυλό, ούτε πολυ βαθύ.
Σίγουρα έχει ξανανοιχτεί το όργανο, φαίνονται διαφορετικά χρυσόχαρτα και ενα καπλαμαδάκι δεν σημείου ανούσιο.
Κάθε συμβουλή δεκτή!!!


Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 07:36:40 μμ »
Επιπλέον 2 φωτογραφίες

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 08:47:36 μμ »
Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια σου εύχομαι. Δεν βλέπω κάποιο τρόπο επισκευής . Έχεις ένα μανίκι μαζί με τάκο....ένα σκάφος κομμάτια χωρίς τάκο....κι ένα καπάκι. Και να μεγαλώσεις τον τάκο πάλι πιστεύω η στατικότητα του οργάνου θα είναι αμφίβολη και πάλι θα έχεις ένα σκάφος που δεν νομίζω θα αντέξει . Αν σου αρέσει τόσο πολύ το σκάφος , αντέγραψε το και φτιάξε κάτι από την αρχή φίλε μου. Καλό είναι βέβαια να ακούσεις και τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ μέσα. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις φίλε Σωτήρη.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:02:58 μμ »
στα ειπα κι εγω τις προαλλες............................εχεις μπλεξει ασχημα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:31:37 μμ »
Σωτήρη θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Μιλάμε για πολύ δύσκολη επισκευή με υψηλο κίνδυνο στην στατικότητα του σκάφους.
Το καπάκι μου αρέσει και η πιο σωστή λύση είναι αυτή που προτείνει ο Γιάννης. Φτιάξε ένα καινούργιο σκάφος και μοντάρισε τα υπόλοιπα. Μπορείς ακόμα και τον τάκο το ίδιο να χρησιμοποιήσεις μαζί με το μανίκι (να χτίσεις το νέο σκάφος πάνω στον παλιό τάκο.
Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει η λειτουργικότητα του σκάφους και το θέλεις να το κρατήσεις ως διακοσμητικό μόνο κράτο και το σκάφος.
Στην περίπτωση που δεν πτοείσαι και θα κρατήσεις το σκάφος δεν θα πρότεινα μεγαλώσεις τον τάκο γιατί και θα βαρύνει και θα περιορίσει τον όγκο αρκετά. Πιο χρηστικό θα ήταν να προσαρμόσεις ένα στεφάνι περιμετρικά στο χείλος του σκάφους και να το ενώσεις πάνω στον τάκο. Αντίστοιχα θα έβαζα μία δούγα κολλητή στο σκάφος (στο βαθύτερο μέρος του σκάφους) και να ενώσει πάνω στον τάκο. Για πιο καλή ενίσχυση θα έβαζα και ένα ξύλο σαν κόντρα να ενώνει τους δύο τάκους. Τέλος ενίσχυση με γάζες να ενώνουν δούγες και τάκο.
Πολύ δουλειά βέβαια και το αποτέλεσμα αμφίβολο.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:53:47 μμ »
Αχ μανούλα μου μπελάς....Αφού σου αρέσει το σχήμα του σκάφους πάρε τά μέτρα του να φτιάξεις καλούπι για πάρτυ σου..ύστερα αν το καπάκι είναι καλό φτιάξε τα υπόλοιπα από την αρχή να έχεις μια καινούργια πράγματα με καπάκι καλό και παλιό.. Το 90% του ήχου το καπάκι είναι..

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 10:55:23 μμ »
Σωτήρη θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Μιλάμε για πολύ δύσκολη επισκευή με υψηλο κίνδυνο στην στατικότητα του σκάφους.
Το καπάκι μου αρέσει και η πιο σωστή λύση είναι αυτή που προτείνει ο Γιάννης. Φτιάξε ένα καινούργιο σκάφος και μοντάρισε τα υπόλοιπα. Μπορείς ακόμα και τον τάκο το ίδιο να χρησιμοποιήσεις μαζί με το μανίκι (να χτίσεις το νέο σκάφος πάνω στον παλιό τάκο.
Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει η λειτουργικότητα του σκάφους και το θέλεις να το κρατήσεις ως διακοσμητικό μόνο κράτο και το σκάφος.
Στην περίπτωση που δεν πτοείσαι και θα κρατήσεις το σκάφος δεν θα πρότεινα μεγαλώσεις τον τάκο γιατί και θα βαρύνει και θα περιορίσει τον όγκο αρκετά. Πιο χρηστικό θα ήταν να προσαρμόσεις ένα στεφάνι περιμετρικά στο χείλος του σκάφους και να το ενώσεις πάνω στον τάκο. Αντίστοιχα θα έβαζα μία δούγα κολλητή στο σκάφος (στο βαθύτερο μέρος του σκάφους) και να ενώσει πάνω στον τάκο. Για πιο καλή ενίσχυση θα έβαζα και ένα ξύλο σαν κόντρα να ενώνει τους δύο τάκους. Τέλος ενίσχυση με γάζες να ενώνουν δούγες και τάκο.
Πολύ δουλειά βέβαια και το αποτέλεσμα αμφίβολο.   


Μεσα στο μυαλό μου είσαι, δεν το εξήγησα. Η προέκταση τοξωτή θα είναι (αν γίνει τελικά) και η κοντρα στους τάκους παχιά παχιά!Αυτή η εξτρα ντούγα μ αρεσε!


Αχ μανούλα μου μπελάς....Αφού σου αρέσει το σχήμα του σκάφους πάρε τά μέτρα του να φτιάξεις καλούπι για πάρτυ σου..ύστερα αν το καπάκι είναι καλό φτιάξε τα υπόλοιπα από την αρχή να έχεις μια καινούργια πράγματα με καπάκι καλό και παλιό.. Το 90% του ήχου το καπάκι είναι..

Το καλούπι εννοείται θα το αντιγράψω.


Έχω δέσει με τις ταινίες το σκάφος εξωτερικά. Θα το παλέψω λίγο ακόμα έτσι, αν δω ότι διαλύεται ακόμα στην προεργασία, πάω για σκάφος..

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2020, 01:22:10 μμ »
Γεια και χαρά και καλή δύναμη στον εγκλεισμό που βιώνουμε! Εύχομαι υγεία και καλές δημιουργίες, δεδομένου οτι μάλλον ο χρόνος περισσεύει!!
Όσο ακόμα καθαρίζω το σκάφος από το τριπλό του χάρτωμα και με τις πολλαπλές του κόλλες, τόσο αυτό διαλύεται, συνεπώς πάμε για νέο σκάφος και μάλιστα για αντιγραφή.. Να σημειώσω ότι οι κεντρικές ντούγες στο σημείο του σπασίματος, συμπεριλαμβανομένης στρώσης κόλλας και χρυσοχάρτου, αγγίζουν το πάχος του 1,44mm... Aρα αναμενόμενο ειναι να διαλύεται..

Για την αντιγραφή λοιπόν, τι έχετε να προτείνετε;; Ποια μέθοδος είναι η βολικότερη-ασφαλέστερη;; Εγώ σκεπτόμουν με μακετόχαρτο να φτιάξω σιγά σιγά ένα καλούπι, όχι μασίφ, μέσα στο υπάρχον μισοδιαλυμμένο σκάφος ώστε να πάρει και τα τεντώματα που έχει χάσει στον τάκο και μετά να αντιγράψω αυτό

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη και πολύτιμη !!!

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2020, 02:13:19 μμ »
Καλημέρα, θα σου πω αυτό που εχω κάνει εγώ για να αντιγράψω ένα καλούπι από σπασμένο. Το μπαντάρεις πολύ καλά απ'έξω με ταινία. Εσωτερικά βάζεις μεμβράνη κανα δυο στρώματα και ριχνεις αφρό πολυαιρουθάνης, μόλις στεγνώσει την επόμενη το βγάζεις, το καθαρίζεις το κόβεις φέτες και κάνεις την αντιγραφή σε κοντραπλακε  θαλάσσης. 

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2020, 02:36:41 μμ »
Καλημέρα, θα σου πω αυτό που εχω κάνει εγώ για να αντιγράψω ένα καλούπι από σπασμένο. Το μπαντάρεις πολύ καλά απ'έξω με ταινία. Εσωτερικά βάζεις μεμβράνη κανα δυο στρώματα και ριχνεις αφρό πολυαιρουθάνης, μόλις στεγνώσει την επόμενη το βγάζεις, το καθαρίζεις το κόβεις φέτες και κάνεις την αντιγραφή σε κοντραπλακε  θαλάσσης.

προλαβες {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Προσδοκώμενη Ανάσταση 4χόρδου μπουζουκιού
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2020, 07:39:40 μμ »
Πολύ βολικότερο από τον δικό μου τρόπο λοιπόν!! Ευχαριστώ

Tags: