Αποστολέας Θέμα: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.  (Αναγνώστηκε 5372 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 02:22:46 μμ »
Αν μάθεις τον τρόπο και δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης πες το και σε μας!

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 06:35:31 μμ »
Αυτό που σημειώνει ο Oscar το σκέφτηκα αλλά δεν το έγραψα για την οικονομία του λόγου
Ναι είναι σπάσιμο από κτύπημα και έχει ξεκολλήσει η πάνω φλούδα του laminate σπάζοντας το βερνίκι

Στις κιθάρες που κάνω σκαφτές ξεκινάω με ένα κομμάτι κολλημένο που είναι book matched με πάχος 2 εκ περίπου
Σκάβοντας το να πάρει τις επιθυμητές καμπύλες μπορεί να έχουν αλλάξει τόσο τα νερά του ξύλου που να μην μοιάζει πλέον με book matched

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 02:09:49 μμ »
Σημερα πηγα στον κυριο Γιαννη.

Εχουμε και λεμε.
Η κιθαρα της κοπελας δεν ειναι laminate. Εσωτερικα εχει περαστει με ενα κερι που οντως σκουραινει το ξυλο. Μου εδειξε σημερα και την μαρκα αλλα δεν την συγκράτησα. Το ραγισμα ειναι επιφανειακο στο λουστρο που ειναι πολυουρεθανης.

Παμε στο ψητο... Τα ξυλα της πλατης τα βραζει σε μια μεγαλη κατσαρολα και μετα τα πιανει με σφυκτηρες σε ενα καλουπι αρσενικο που εχει και τα αφηνει ετσι μεχρι και ενα μηνα να στεγνωσουν μονα τους χωρις λαμπες , ηλιο , αντιστασεις κλπ. Η πλατη ειναι απο τα πρωτα που φτιαχνει σε μια κιθαρα. Μετα κατα την κολληση εχει ενα θηλυκό καλουπι και κολλαει το φιλετο στην ενωση στο gobar deck. Δεν βαζει καμαρια επιπλεον για το σχημα.

ΥΓ Βρηκε την κιθαρα μου "αδυναμη" σε ενταση :p

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 02:21:02 μμ »
Σημερα πηγα στον κυριο Γιαννη.
.....
ΥΓ Βρηκε την κιθαρα μου "αδυναμη" σε ενταση :p

την άλλη φορά, τάχα αδιάφορα, να του πεις ότι έχουμε δει κι εμείς τα πρώτα του μπουζούκια  ;D  αλλά είμαστε καλά παιδιά και "τάφοι"  :-X

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 04:09:01 μμ »
Αδύναμη σε ένταση??Η σε κάποιο άλλο τομέα??μόνο αυτό είπε??Όταν είχα πάει εγώ την δική μου στον Ευθυμιάδη την χαρακτήρισε αποδεκτή.. οπότε μια χαρά είσαι!χαχαχα

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 04:12:18 μμ »
Χχαχαχ. Το είχε πει και στην πρώτη μου κιθάρα η οποία όλοι λένε για την ένταση της και μου είχε κάνει εντύπωση . Μάλιστα πάντα μου δείχνει.μια δική του κιθάρα για να δω πως είναι μια δυνατή κιθάρα . Σήμερα μου έδωσε μια που θα φύγει για Αμερική με διπλό πάτο . Η κιθάρα είχε όγκο , είχε αυτό που λέμε προβολή , διάρκεια , αλλά στα δικά μου αφτιά είχε λιγότερη ένταση και από την δική μου ... Οπότε δεν νομίζω να εννοεί μόνο την ένταση όταν λέει αδύναμη .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 09:20:06 μμ »
Χχαχαχ. Το είχε πει και στην πρώτη μου κιθάρα η οποία όλοι λένε για την ένταση της και μου είχε κάνει εντύπωση . Μάλιστα πάντα μου δείχνει.μια δική του κιθάρα για να δω πως είναι μια δυνατή κιθάρα . Σήμερα μου έδωσε μια που θα φύγει για Αμερική με διπλό πάτο . Η κιθάρα είχε όγκο , είχε αυτό που λέμε προβολή , διάρκεια , αλλά στα δικά μου αφτιά είχε λιγότερη ένταση και από την δική μου ... Οπότε δεν νομίζω να εννοεί μόνο την ένταση όταν λέει αδύναμη .

μη δινεις σημασια μωρε...........................μαστορια ειναι.Τι περιμενες?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:08:59 μμ »
Χχαχαχ. Το είχε πει και στην πρώτη μου κιθάρα η οποία όλοι λένε για την ένταση της και μου είχε κάνει εντύπωση . Μάλιστα πάντα μου δείχνει.μια δική του κιθάρα για να δω πως είναι μια δυνατή κιθάρα . Σήμερα μου έδωσε μια που θα φύγει για Αμερική με διπλό πάτο . Η κιθάρα είχε όγκο , είχε αυτό που λέμε προβολή , διάρκεια , αλλά στα δικά μου αφτιά είχε λιγότερη ένταση και από την δική μου ... Οπότε δεν νομίζω να εννοεί μόνο την ένταση όταν λέει αδύναμη .

μη δινεις σημασια μωρε...........................μαστορια ειναι.Τι περιμενες?
Καλα δεν περιμενα να συγκριθει κιθαρα μου με δικη του. Απλα πιστευα οτι το αδυναμη πχ σε ενταση ειναι κατι αντικειμενικο οταν συγκρινεις δυο οργανα και τα δικα μου αφτια επιαναν το αντιθετο. Για αυτο λεω μηπως εννοει κατι αλλο.

Φυσικα ολοι οι μεγαλοι οργανοποιοι δεν θα σου πουνε οτι εφτιαξες καλυτερο οργανο απο αυτους (που δεν εφτιαξα) αλλα ετσι παει. Τουλαχιστον ειναι ανοικτος στο να σου πει πραγματα. Δηλαδη ειπα ολες τις αποριες μου και με ρωτουσε αν θελω να ρωτησω κατι αλλο. Μου ανοιγε τα συρταρια και μου εδειχνε jig και πατεντες. Μου εδειξε πως φτιαχνει τον καβαλαρη της κιθαρας και πραγματικα εμεινα χαζος ποσο εξυπνα ανοιγει το αυλακι και ρυθμιζει το Intonation στο κοκκαλο. Θα ηθελα να τραβηξω φωτογραφιες τα jig του αλλα δεν θα ηταν "τιμιο". Μπορω να υποθεσω απο μνημης πως λειτουργουν παντως και να τα σχεδιασω. Εκεινο το jig για την ταστιερα θα ηθελα να το παρω μαζι μου...

Παντως η κιθαρα του που επαιξα με διπλο πατο ονειρο. Βραζιλιανικος παλισανδρος και καπακι ελατο. Φινιρισμα γομαλακα λες και ηταν επιπλο. Παντως το ματι μου επιασε ατελειες , αλλα μιλαμε για χειροποιητο οργανο και οταν ακομη και η ροζετα ειναι χειροποιητη δεν περιμενεις ολα τα "κουτακια" του σχεδιου να ειναι αψογα.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:02:12 πμ »
Μη το παίρνεις έτσι με τα jig λες και κλέβεις εκκλησία.. να κάνεις την δουλειά σου πιο ανώδυνα είναι όλα αυτά τς κοκοψινια..αλλού είναι ο ήχος.. δλδ πιστεύεις ότι αν μας βάλουν παρέα εμένα κι εσένα στο εργαστήριο του friederich κάι με τα ξύλα που έχει εδώ και δεκαετίες προσεκτικά διαλεγμένα και τις σημειώσεις του μαζί, στο χορταίνω κι άλλο, θα φτιάξουμε όργανο ισάξιο του friederich???..ξέρω τι θα απαντήσεις.. για αυτό ήμουν της γνώμης ότι θα σου έλεγε πως φτιάχνει arched back..πες τώρα πως φτιάχνει τον καβαλάρη Γτ φτιάχνω τον δικό μου..χαχαχαχα..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:54:24 πμ »
Μη το παίρνεις έτσι με τα jig λες και κλέβεις εκκλησία.. να κάνεις την δουλειά σου πιο ανώδυνα είναι όλα αυτά τς κοκοψινια..αλλού είναι ο ήχος.. δλδ πιστεύεις ότι αν μας βάλουν παρέα εμένα κι εσένα στο εργαστήριο του friederich κάι με τα ξύλα που έχει εδώ και δεκαετίες προσεκτικά διαλεγμένα και τις σημειώσεις του μαζί, στο χορταίνω κι άλλο, θα φτιάξουμε όργανο ισάξιο του friederich???..ξέρω τι θα απαντήσεις.. για αυτό ήμουν της γνώμης ότι θα σου έλεγε πως φτιάχνει arched back..πες τώρα πως φτιάχνει τον καβαλάρη Γτ φτιάχνω τον δικό μου..χαχαχαχα..
Χαχα. Άκου τι κάνει στον καβαλάρη για να δώσει και κλίση στο κόκαλο 1.5μμ διαφορά καντινια μπάσα αλλά και κλίση προς τις χορδές . Έχει ένα μικρό παγκοπριονο. Όπως είναι το ξύλο του καβαλάρη ανοίγει σε αυτό ένα αυλάκι αφού έχει βάλει σε κλίση τον δίσκο ή τον καβαλάρη με ένα ξυλάκι στη μια άκρη . Αυτό ανοίγει ένα σχετικά φαρδύ αυλάκι . Πχ αν το κόκαλο είναι 2μμ αυτό είναι 3.5μμ. και έχει κλίση προς τα πίσω σε σχέση με το καπάκι ώστε το κόκκαλο να μην πιέζει κάθετα . Μετά βλέπει πως θέλει να είναι το intonation και στο κενό που έχει το μεγαλύτερο αυλάκι πίσω από τα καντινια  και μπροστά από τα μπάσα βάζει και κολλάει μικρές σφήνες . Μετά στο τρίψιμο και λουστραρισμα δεν φαίνεται τίποτα . Εγώ έδινα κλίση με μια κατασκευή με το Dremel σε καντινια και μπάσα αλλά δεν μπορούσα να βρω τρόπο να πετύχω και την κλίση προς τα πίσω για να μην είναι κάθετο ταυτόχρονα . Τώρα μπορώ να το κάνω εύκολα με το παγκοπριονο και να μην με νοιάζει να βγει ακριβώς με την μια για το κόκκαλο το αυλάκι αφου θα έρθει τέλεια εφαρμογή με τις σφήνες...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 02:03:11 μμ »
το πως ακουει ο καθενας (ακοη), δεν εχει καμια σχεση με το τι κατασκευαζει, η το επιπεδο αυτων
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: