Αποστολέας Θέμα: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.  (Αναγνώστηκε 5346 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« στις: Ιανουάριος 25, 2020, 09:12:39 μμ »
Με απασχολουσε απο τοτε που επιασα στα χερια μου μια τετοια κλασσικη. Εμοιαζε σαν να ηταν βιολι η πλατη της. Οταν ειπα οτι θα κατασκευασω κιθαρα υπεθεσα οτι η domed (θολωτη) πλατη ηταν αυτο ακριβως και το πετυχαινες με radius disk . Αμ δε. Στην πρωτη κιθαρα υπεθεσα οτι εκανα κατι λαθος. Στην δευτερη καταλαβα οτι μιλαμε για αλλο πραγμα, ο αφελης...
Καθισα στο sketchup και πηρα το περιγραμμα της κιθαρας μου. Εκανα ενα μικροτερο περιγραμμα εσωτερικα 1cm και πανω σε αυτο αρχισα να σχεδιαζω( θα εξηγησω πιο κατω). Ως βασικο σημειο εκανα ενα τοξο με radius 15' στον αξονα της κιθαρας που πατουσε στο εσωτερικο περιγραμμα . Ολα καλα μεχρι εδω. Μετα αρχισα να κανω παραλληλα τοξα απο την μια πλευρα στην αλλη με κορυφη το βασικο τοξο του αξονα. Αυτο που βγηκε στα ματια μου ηταν αυτο ακριβως που εψαχνα.

Οποτε κατι τετοιο δεν γινεται με radius disk και ειμαι σιγουρος οτι δεν γινεται με απλα καμαρια γιατι ο Παλαιοδημοπουλος δεν βαζει καμαρια στην πλατη και εχει αυτο το σχημα. Πηρε το ματι μου ενα καλουπι στο εργαστηριο του αλλα δεν ρωτησα . Αυτο που καταλαβα ομως απο ενα κομματι πλατης που ειδα ειναι οτι τα πρεσαρει τα κομματια της πλατης , χωρις να τα εχει κολλησει μεταξυ τους, οχι ομως σε ολη την επιφανεια τους (το 1cm που αφησα στο σχεδιο ) για να μην εχει προβλημα στην κολληση στις πατουρες . Δηλαδη τα τοξα σβηνουν νωριτερα πριν τις ακρες ωστες να μεινουν επιπεδα για ευκολη κολληση. Τα πλαινα στις κιθαρες του Παλαιοδημοπουλο ειναι ισα σε ολα τα μηκη (10cm ) και δεν εχουν κλιση ουτε τα διαμορφωνει για να πατησει η πλατη. Αυτο το κανεις οταν εχεις θολωτη πλατη .

Η βασικη μου απορια δεν ειναι πως να φτιαξω ενα τετοιο καλουπι αλλα πως να πρεσαρω τα κομματια της πλατης, και να παρει αυτο το σχημα.
Δεν ξερω αν η δυσκολια της κατασκευης αξιζει ηχητικα , αλλα σιγουρα για εμενα αξιζει αισθητικα.



Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2020, 10:15:26 μμ »
Να σου πως εγώ πως έφτιαχνα παλιότερα τις 335 μου που είχαν τέτοια καπάκια από έλατο πάνω και κελεμπέκι από κάτω
Είχα φτιάξει καλούπι από μασίφ ξύλο έβρεχα τα καπάκια μισά μισά και τα σιδέρωνα  επάνω εκεί οπότε έπαιρναν την καμπύλη που ήθελα
Μετά αφού τα διόρθωνα  στην ευθεία τα κόλλαγα στην μέση , το γνωστό book mached
Μετά με τα αντίστοιχα καμάρια υποστηρίζεις αυτές τις καμπύλες
Να σου πω όμως ότι με τα χρόνια το  ξύλο έχει την τάση να ισιώνει και θέλει καλή
 Υποστήριξη με καμάρια
Βέβαια αργότερα δεν το ξαναέκανα τώρα τα καπάκια είναι σκαφτά σαν του βιολιού κάτι που δίνει σταθερότητα
Άλλος ένας ποιό σταθερός τρόπος ειναι να πρέσάρεις σε τέτοιο καλούπι τρία λεπτά φύλα ξύλο όπως φτιάχνει η Gibson τις κιθάρες της αλλά μετά πάμε σε κόντρα πλακέ και όχι μασίφ ξύλο
Πλεονεκτήματα δεν γνωρίζω αυτό που ξέρω καμπυλώνουμε τα ξύλα για να είναι ποιο σταθερά σε μικρότερο πάχος αν αυτό λέει κάτι

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2020, 10:33:33 μμ »
Καπως με βρεξιμο και λαμπες το σκεφτομαι εγω. Τωρα για την υποστηριξη με καμαρια. Γιατι αναφερω τον Παλαιοδημοπουλο. Κανει διπλο πατο με τον εναν απο τον αλλο να απεχει 5mm. Ο σκοπος ειναι να μην ερχονται σε επαφη οι δυο πατοι, οποτε ξεχναμε καμαρια. Εχω δει κιθαρα του 15 ετων που δεν εχει προβλημα . Αν ειχε θα ειχε πεσει ο ενας πατος πανω στον αλλον...

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο απο το δικο σου καλουπι αν το εχεις ακομη;

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2020, 10:54:26 μμ »
Το έχω αλλά που το έχω βάλει?
Θα κάνεις λίγο υπομονή

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2020, 11:39:57 μμ »
Δεν βιαζομαι  ;D

Η τριτη κιθαρα θα αργησει πολυ....

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 12:35:22 πμ »
Νομίζω ότι αν τον ρωτήσεις δεν θα αρνηθεί να σου απαντήσει..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 06:07:49 πμ »
η εσωτερικη πλατη πως ειναι, ειναι ισια;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 10:44:13 πμ »
η εσωτερικη πλατη πως ειναι, ειναι ισια;
Όχι . Και εκείνη έχει τόξο . Έχω δει κιθάρα του μέσα και εχει μόνο στην ένωση ξύλο και κανένα καμάρι .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 10:59:42 πμ »
σαν ξυλουργος χρονια ,κι εχοντας δει πολλα μηχανηματα σε εργοστασια συναδελφων θα πω οτι τα κουρμπαριστα πορτακια τα κολλουσαν με καλουπι και μπαλονι που φουσκονε σε πολλες ατμοσφαιρες και επαιρνε το σχημα της κουρμπας.Αυτο ξερω και μακαρι να βοηθησα λιγο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 11:31:05 πμ »
Το arched back το έχεις δει σε άλλον οργανοποιία κλασικής κιθάρας??

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 11:38:40 πμ »
(κουκουριγκος)

2η ερωτηση: μιλας για τη συγκεκριμενη κιθ; η αυτη που εχει διπλο πατο με σχεδιακια;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 12:16:31 μμ »
σαν ξυλουργος χρονια ,κι εχοντας δει πολλα μηχανηματα σε εργοστασια συναδελφων θα πω οτι τα κουρμπαριστα πορτακια τα κολλουσαν με καλουπι και μπαλονι που φουσκονε σε πολλες ατμοσφαιρες και επαιρνε το σχημα της κουρμπας.Αυτο ξερω και μακαρι να βοηθησα λιγο
Όταν λες μπαλονι μιλάς για κενό αέρος όπως κατασκευάζουν τα διπλά καπάκια με nomex;

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 12:18:56 μμ »
(κουκουριγκος)

2η ερωτηση: μιλας για τη συγκεκριμενη κιθ; η αυτη που εχει διπλο πατο με σχεδιακια;
Αυτές που φτιάχνει με διπλό πάτο είναι μεταγενέστερες από εκείνη που είδα πρώτη φορά αλλά η φιλοσοφία είναι ίδια . Εκείνη νομίζω είχε μεγαλύτερη καμπύλη από αυτές που κάνει τώρα . Ο Παλαιοδημόπουλος νομίζω κατασκευάζει και βιολιά οπότε θεωρώ ότι από εκεί εμπνεύστηκε .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 12:44:23 μμ »
Μια αναζήτηση του 5 λεπτού που έκανα για αυτές τις πλάτες (Είμαι σίγουρος τα έχεις δει ηδη) μιλάμε ότι το κάνουν με laminated..Έτσι φαντάζομαι μόνο ότι μπορεί να γίνει και να μείνει χωρίς καμάρια.. λέει η λογική μου..

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Arched Back Κλασσικης κιθαρας.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 05:20:16 μμ »
σαν ξυλουργος χρονια ,κι εχοντας δει πολλα μηχανηματα σε εργοστασια συναδελφων θα πω οτι τα κουρμπαριστα πορτακια τα κολλουσαν με καλουπι και μπαλονι που φουσκονε σε πολλες ατμοσφαιρες και επαιρνε το σχημα της κουρμπας.Αυτο ξερω και μακαρι να βοηθησα λιγο
Όταν λες μπαλονι μιλάς για κενό αέρος όπως κατασκευάζουν τα διπλά καπάκια με nomex;

δεν γνωριζω τη μεθοδο που αναφερεις.Φαντασου ενα καλουπι ακριβως οπως το εσωτερικο της πλατης που δειχνεις, στρωσιμο λεπτου φυλου ξυλου, και κατοπιν πρεσαρισμα με ενα σιδερενιο πλαισιο (τελαρο) οπου μεσα στο τελαρο αυτο υπαρχει λαστιχο χοντρο(πιο χοντρο απο σαμπρελα) που φουσκωνει και παιρνει ολες τις καμπυλες .Φυσικα μιλαμε για ολοκληρο μηχανημα(πρεσα) και μαλιστα θερμενομενη
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: