Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15450 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 10:18:15 πμ »
Καλημέρα φίλε μου Λάμπρο !

Συγνώμη , αλλά θέλω να προλάβεις

Η βάση από το καλούπι σου δείχνει ότι είναι ενιαία και συμπαγής .  Αυτό θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ όταν θα έρθει η ώρα να κολλήσεις τα πλαϊνά και τη κολλάτζα πίσω .  Δεν θα έχεις κάποια κενά στη βάση για να τα συγκρατήσεις με σφιγκτήρες .

Κοίταξε προσεκτικά το παρακάτω και τη συνέχειά του και θα αντιληφθείς αμέσως ...

http://www.luthier.gr/index.php?topic=198.0
 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:49:15 πμ »
Φίλε Ἰωσήφ , καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν ἐπισήμανση , τό εἶχα ξεχάσει !!! Ἄν καί στόν ταμπουρᾶ τοῦ Μακρυγιάννη , εἶχα κάνει τρῦπες στή βάση τοῦ καλουπιοῦ .
Ἄάάάάάχ , οὐ γάρ.....( καί μετά μοῦ λές ἐμένα.....)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:31:05 μμ »
Για να μην ταλαιπωριεσαι με τα καρφιά στήριξης, τραβα  πάρε πινεζες για πίνακα ανακοινώσεων.
Είναι φθηνοί και κανουν καλά την δουλεια τους.

Η μύτη του τακου  μου φαίνεται λίγο μεγάλη σε διάσταση, ίσως με ξεγελά η φωτογραφία. Εχεις υπολογίσει ποσο θα σου βγει σε πλάτος και υψος εκείνο το σημείο όταν ολοκληρωθεί το σκάφος; Γιατί αυτη η διάσταση συνδέεται άμεσα με το πλάτος και το υψος του μανικιου.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:52:03 μμ »
Η μύτη του τακου  μου φαίνεται λίγο μεγάλη σε διάσταση, ίσως με ξεγελά η φωτογραφία. Εχεις υπολογίσει ποσο θα σου βγει σε πλάτος και υψος εκείνο το σημείο όταν ολοκληρωθεί το σκάφος; Γιατί αυτη η διάσταση συνδέεται άμεσα με το πλάτος και το υψος του μανικιου.

Λάμπρο, ο Μανώλης έχει δίκιο. Τώρα που είναι νωρίς, φρόντισε η απόληξη του τάκου σου (μαζί με το πάχος από τις ντούγιες που θα κολληθούν) να έχει διαστάσεις μικρότερες από τις διαστάσεις του μάνικου που υπολογίζεις να κατασκευάσεις. Όταν έρθει η ώρα να μοντάρεις το μάνικο, θα χρειαστεί να κόψεις προσεκτικά την απόληξη του τάκου (μαζί με τις κολλημένες ντούγιες) μεγαλώνοντας μ' αυτό το κόψιμο τις διαστάσεις της απόληξης, μέχρι να ταιριάξουν στο μάνικο.

Υπάρχει βέβαια λύση ακόμη κι αν δεν το κάνεις (όμως κάπως άκομψη, προσθέτοντας τσόντα αργότερα αφού τελειώσει το σκάφος) αλλά είναι πιο υγειές να γίνει τώρα στην αρχή.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 07:57:29 μμ »
Επίσης Λάμπρο δες εκεί στον τάκο και μέτρα πόσες δούγες θα σου πάρει γιατί μου φαίνεται από τη φωτογραφία ότι τις καταλήγεις με αρκετό πλάτος και δεν ξέρω αν θα μείνει επαρκής χώρος στον τάκο και για τα πλαινάρια σου. Εκτός αν με ξεγελά η φωτογραφία. Καλή συνέχεια φίλε.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 08:26:54 πμ »
Επίσης Λάμπρο δες εκεί στον τάκο και μέτρα πόσες δούγες θα σου πάρει γιατί μου φαίνεται από τη φωτογραφία ότι τις καταλήγεις με αρκετό πλάτος και δεν ξέρω αν θα μείνει επαρκής χώρος στον τάκο και για τα πλαινάρια σου. Εκτός αν με ξεγελά η φωτογραφία. Καλή συνέχεια φίλε.

 


τις ντούγες πάνω στον τάκο στην ένωση μπορείς να τις λεπτύνεις αρκετά (είναι ήδη κολλημένες πάνω στον τάκο σε μήκη ~ 5 εκ., δεν πειράζει στην ένωση να γίνουν λεπτότερες), όπως και τα πλαϊνάρια, αλλά και πάλι θα πρέπει το φάρδος του τάκου να είναι μικρότερο από το τελικό που θέλεις για να χωρέσουν όλα.
Για επιθυμητό φάρδος μάνικου 32 χιλ. και υποθέτοντας ότι θα λεπτύνεις ντούγες και πλαϊνάρια μέχρι να φτάσουν 1 mm πάχος το καθένα - μόνο εκεί στην ένωση -  στο σχεδιάκι το φάρδος του τάκου είναι 28 χιλ. για τελικό φάρδος ένωσης 32 χιλ. με πάχη [(1 mm ντούγα) +(1 mm πλαϊνάρι)] από κάθε πλευρά.

Έτσι το τελικό φάρδος γίνεται (1+1)+28+(1+1) = 32 χιλ.

Σημειωτέον ότι μ' αυτόν τον τρόπο οι ντούγες πρέπει να "φαγωθούν" ΠΡΙΝ την κόλληση των πλαϊναριών, και μετά να "φαγωθούν" κι αυτά.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 09:42:43 πμ »
Φίλοι Μανώλη , Στέργιε , Γιάννη καί Μάνο , καλημέρα καί σᾶς εὐχαριστῶ γιά τίς ἄμεσες καί εὔστοχες ἐπισημάνσεις σας .
Πράγματι , στόν τάκο , ἄν καί ἔχω δώσει τό φάρδος καί τό ὕψος πού ἔπρεπε , καί μέτρησα καί σημάδεψα τό πόσο χῶρο θά καταλάβουν : τό φάρδος τῶν ἀπολήξεων τῶν δουγῶν + τό φάρδος τῶν κορδονακίων ( ἤθελα τά 2 φάρδη νά εἶναι ἴσα ) , ὥστε νά μείνη καί χῶρος γιά τά πλαϊνάρια , στήν πράξη , λόγω ἀπροσεξίας πάνω στό ἄγχος τοῦ κολλήματος + λόγω ἀπειρίας , μοῦ ξέφυγαν λίγο ἀπ' τά ὅρια . Ἄν συνεχίσω ἔτσι ( ἔχω κολλήσει 5 δοῦγες ὡς τώρα ) , ἡ ἀπόληξη τῶν πλαϊναριῶν θά γίνη λίγο στενή . Μέχρι πόσα χιλιοστά πρέπει νά γίνη τοὐλάχιστον ; Μήπως πρέπει νά μειώνω ἀπό ἐδῶ κάι πέρα τό φάρδος τῶν ἀπολήξεων τῶν δουγῶν , ὥστε νά φαρδύνη ἡ ἀπόληξη τοῦ πλαϊναριοῦ ;
Πάντως , τό πάχος τῶν δουγῶν εῖναι 3 χιλιοστά , καί ὅταν τελειώση τό σκάφος καί τριφτῆ , τότε , ὅπως λέει καί ὁ Μάνος , ἄν τό πάχος τῶν δουγῶν στό σημεῖο τοῦ τάκου γίνη 1 χιλ. ( καί αὐξανόμενο πρός τά πίσω ) , τότε θά ἔχουμε τό φάρδος τῶν 32 χιλ.
Ἐπίσης , κάτι ἄλλο μ' ἀπασχολεῖ : Ἄν καί ἔχω κάνει τό καλούπι γιά συμμετρικό σκάφος μέχρι τά πλαϊνάρια , ἡ τρίτη δούγα ( ἐκτός τῆς δουγομάνας ) ἀπ' τό δεξιό μέρος ὅπως βλέπουμε ἀπ' τό πίσω μέρος τό σκάφος , ἀρνεῖται νά ἔρθη στό κεντρικό σημεῖο σύγκλισης ( ἐκεῖ πού καταλήγει ἡ δουγομάνα ) , καί ν' ἀκολουθήση τό καλούπι , σηκώνεται . Ἔτσι κι ἐγώ , μίκρυνα τή δούγα στό πίσω μέρος , δημιουργῶντας ὑψηλότερα νέο σημεῖο σύγκλισης , ὥστε ἡ δούγα ν' ἀκολουθήση τήν κούρμπα τοῦ καλουπιοῦ καί νά μήν ἔχη διάκενα σχετικά μ' αὐτό . Μ' αὐτό ὅμως πού ἔκανα , ἡ ( πίσω ) ἀπόληξη αὐτῆς τῆς δούγας δέν κόλλησε στόν τάκο , ἀλλά μόνο στήν διπλανή της . Εἶναι σωστό αὐτό καί ἄν ὄχι τί πρέπει νά κάνω ;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 11:54:45 πμ »
... ἡ ( πίσω ) ἀπόληξη αὐτῆς τῆς δούγας δέν κόλλησε στόν τάκο , ἀλλά μόνο στήν διπλανή της . Εἶναι σωστό αὐτό καί ἄν ὄχι τί πρέπει νά κάνω ;

από τις φωτογραφίες αρχικά νόμισα ότι το ξύλο στην περιοχή του πίσω τάκου είναι μέρος του καλουπιού. Από αυτό που περιγράφεις καταλαβαίνω ότι είναι μέρος του σκάφους - ο τάκος δηλαδή - και θα ξεκαλουπωθεί μαζί μ΄αυτό, σωστά?
Η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη και εξαρτάται από το μήκος κατά το οποίο η κόλληση των ντουγών είναι "στον αέρα", αλλά νομίζω ότι ΔΕΝ θα υπάρχει στατικό - ούτε και αισθητικό βέβαια - πρόβλημα εάν η κολλάντζα σε εκείνο το σημείο τα επικαλύπτει όλα αυτά σε ικανό φάρδος.
Μπορείς επιπλέον - αν το κρίνεις σκόπιμο - να βάλεις και μια μικρή εσωτερική "ενίσχυση"  - σαν προέκταση στα πλευρά του τάκου. Ένα κομματάκι από ντούγα, στο μήκος της κόλλησης που είναι "στον αέρα", αρκεί.

Δεν ξέρω που έχεις τα σημεία σύγκλισης, γενικά είναι πιο εύκολο να έχεις τρία σημεία και όχι ένα, ειδικά σε σκάφη σαν το δικό σου όπου η καμπύλη κατεβαίνει απότομα και σχεδόν κάθετα στο καπάκι. Με τα τρία σημεία, η ντουγομάνα (και πιθανόν και οι δυο εκατέρωθεν ντούγες) κατεβαίνουν χαμηλά αλλά οι υπόλοιπες σβήνουν ψηλότερα, στα πλευρά των πρώτων. Ο τάκος βέβαια "κανονικά" πρέπει να προεξέχει (στα δικά μου προσπαθώ για ~ 1 εκ) από το περίγραμμα των απολήξεων όλων των ντουγών. Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο προτιμώ - παρότι δεν μ' αρέσει καθόλου αυτή ειδικά η εργασία -  να κάνω τον τάκο αφού ξεκαλουπώσω κι όχι σαν μέρος του καλουπιού, επειδή έτσι δίνεται η δυνατότητα να αντιμετωπίζονται τέτοια μικροπροβλήματα φαρδαίνοντας ή επιμηκύνοντας τον τάκο.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 12:12:04 μμ »
Μέχρι πόσα χιλιοστά πρέπει νά γίνη τοὐλάχιστον ; Μήπως πρέπει νά μειώνω ἀπό ἐδῶ κάι πέρα τό φάρδος τῶν ἀπολήξεων τῶν δουγῶν , ὥστε νά φαρδύνη ἡ ἀπόληξη τοῦ πλαϊναριοῦ ;

τώρα είδα κι αυτό... καταρχάς έχουμε ένα θέμα ορολογίας, εγώ όταν γράφω "πλαϊνάρια" εννοώ τις εξωτερικές "προεκτάσεις της κολλάντζας" που κολλιούνται πάνω στις τελευταίες ντούγες έξω από το καλούπι. Μπορεί να κάνω λάθος, μάλλον όλοι οι άλλοι εννοούν τις τελευταίες φαρδειές ντούγες.
Τέλος πάντων, το πόσο φαρδειές θα είναι αυτές οι τελευταίες ντούγες εξαρτάται από το σχέδιό σου. Υπάρχουν σκάφη όπου οι ντούγες αυτές "χάνονται" στις απολήξεις κάτω από τις "προεκτάσεις της κολλάντζας". Εμένα αυτό δεν μ' αρέσει και τις κάνω περίπου διπλάσιες στο φάρδος από τις υπόλοιπες (αφήνοντας και "περιθώριο ασφαλείας" για τα τριψίματα), ώστε αφού κολληθεί και η "προέκταση της κολλάντζας" το ορατό τους τμήμα να είναι περίπου ίδιο με αυτό των υπολοίπων ντουγών. Εάν δε βάλεις επιπλέον φιλέτο στο σόκορο της "προέκτασης" (εγώ συνήθως βάζω), ίσως πρέπει να το υπολογίσεις κι αυτό.

Για παράδειγμα, αν οι μεσαίες ντούγες σβήνουν στα 2 χιλιοστά, οι φαρδειές πρέπει να γίνουν 4 (ή και 6 αν βάλεις φιλέτο 2 χιλ.) ώστε στο τέλος να βλέπεις 2 χιλιοστά τόσο στις ακριανές όσο και στις μεσαίες.

Εδώ μια φωτογραφία που κάνω αυτήν ακριβώς τη δουλειά, σημάδια στο καλούπι για τις φαρδειές ντούγες. Επειδή στο συγκεκριμένο θα έμπαινε και φιλέτο,είναι αρκετά φαρδύτερες.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2020, 12:26:13 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 01:03:10 μμ »
Φίλε Μάνο , εὐχαριστῶ πάρα πολύ γιά τίς τόσο κατατοπιστικές ἀπαντήσεις !!! Πραγματικά λύθηκαν ὅλες μου οἱ ἀπορίες γιά τό πῶς θά διορθώσω τά λάθη , γιατί , γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , εἶχα στενοχωρηθεῖ λίγο .
Ὅσον ἀφορᾶ τόν μπροστινό τάκο , μᾶλλον ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι ( δέν τό ἔχω μπροστά μου τώρα τό σκάφος ) , ὑπάρχει αὐτός ὁ χῶρος γιά τίς φαρδιές τελευταῖες δοῦγες .
Ὅσον ἀφορᾶ τό πίσω μέρος , ἐπειδή ἔχω κολλήσει ὡς τώρα 5 δοῦγες ( δουγομάνα - 3 δεξιά της καί 1 ἀριστερά της ) θά ξεκολλήσω τίς 2 δεξιά καί θά ἀνεβάσω τό σημεῖο σύγκλισης , ὥστε νά πατήσουν καλύτερα στό καλούπι καί νά μήν συνεχιστῆ καί παρακάτω τό πρόβλημα .
Ἐπίσης , ἄν δέν πατοῦν στόν πίσω τάκο κάποιες δοῦγες , θά κολλήσω ἐσωτερικά κατά πλάτος ἕνα μικρό κομμάτι δούγα πιό λεπτό .
Εὐχαριστῶ καί πάλι !!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 06:51:58 μμ »
Λάμπρο όπως σου τα λέει ο Μάνος νομίζω θα βγει αποτέλεσμα. Αν μπορέσεις βάλε κάποια φωτογραφία από τον πίσω τάκο και το σημείο-σημεία σύγκλισης μήπως βοηθήσουμε λίγο περισσότερο.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 10:15:51 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλημέρα ,
Σήμερα τό πρωί , μέτρησα πάλι τό χῶρο τοῦ μπροστινοῦ τάκου , καί βρῆκα πώς χωροῦν ἄνετα οἱ ἀπολήξεις ὅλων τῶν δουγῶν ( 6 + 6 ) ἑκατέρωθεν τῆς δουγομάνας στό φάρδος πού ἔχω ἀφήσει τίς ἀρχικές . Βέβαια , δέν θά εἶναι , δυστυχῶς , ὅλες οἱ ἀπολήξεις ἰσόφαρδες , στό περίπου . Ἔ , πρῶτο ὄργανο εἶναι ! Γιά τίς φαρδιές - τελευταῖες δοῦγες , μένει χῶρος περίπου 2 ἑκ. Ἐν τάξει ὡς ἐδῶ .
Ἐπίσης , ξεκόλλησα μαζί τήν δεύτερη καί τρίτη δούγα ( μετά τή δουγομάνα ) , καί ἔτριψα τήν δεύτερη ἀπ' τήν πλευρά πού θά κολλήση μέ τήν πρώτη , ἔτσι ὥστε , καί κόντυνε , ὥστε ἡ ἀπόληξή της στόν πίσω τάκο νά ἀνεβῆ ὑψηλότερα , καί νά δημιουργηθῆ διαφορετικό σημεῖο σύγκλισης ἀπ' αὐτό τῆς δουγομάνας καί τῆς πρώτης , ἀλλά καί μίκρυνε ἡ ἀμβλεῖα γωνία πού σχηματίζει μέ τήν πρώτη δούγα , ὥστε πατάει τώρα σωστά στό καλούπι , ἐνῶ πρίν σηκωνότανε ( ἡ δεύτερη λίγο καί ἡ τρίτη περισσότερο ) . Μετά τίς ξανακόλλησα ὅπως ἦταν μαζί , δεύτερη καί τρίτη .
Οϊ δύο δοῦγες , δεύτερη καί τρίτη , πατοῦν στόν πίσω τάκο 1,5 ἑκ. , ἱκανοποιητικό γιά τώρα , ἀλλά θά μπῆ ἐνίσχυση ἐκ τῶν ὑστέρων ἀπό μέσα .
Δυστυχῶς δέν πρόλαβα σήμερα ν' ἀνεβάσω φωτογραφία , ἀλλά θά τό κάνω αὐτές τίς μέρες .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 10:31:58 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλημέρα ,
Ἀνεβάζω μερικές φωτογραφίες μέ τήν μικρή πρόοδο τῶν ἐργασιῶν :

 


Εἶναι ἐλαφρῶς χάλια τά πράγματα ἐκεῖ πίσω , ἀλλά μέ παρηγορεῖ τό ὅτι θά καλυφθοῦν ἀπ' τήν κολάντζα .

 


Γενικά ἔχω δυσκολία στό νά πατάει ὅλο τό μῆκος τῆς δούγας στό καλούπι . Μᾶλλον ἔπρεπε ἀπ' τήν δεύτερη δούγα νά ὑψώσω περισσότερο τό 2ο σημεῖο σύγκλισης .

Τά στολίδια κι ἡ φιγούρα μέ μαράνανε.......

Συνεχίζεται........ 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 10:59:09 πμ »
Λάμπρο έτσι είναι τα πράγματα και δεν γίνεται να προχωρήσεις αλλιώς: έφτιαξες ένα πρωτότυπο καλούπι και αυτό είναι το πρώτο σκάφος που βγαίνει ποτέ από (το καλούπι) αυτό. Ήταν εξαρχής πιθανόν να έχει προβλήματα, θα ήσουν πολύ τυχερός (ή μη ανεγνωρισμένη μεγαλοφυϊα ;D) αν δεν έβγαζε κανένα πρόβλημα. Στα δικά μου καλούπια (που σημειωτέον τα έχω σχεδιάσει ο ίδιος όπως και εσύ, άρα ποτέ δεν ξέρω εκ των προτέρων τι αποτέλεσμα θα έχουν), πάντα υπάρχουν προβλήματα στο πρώτο σκάφος - μικρά ή μεγάλα - τα οποία διορθώνω (ή προσπαθώ τελος πάντων) με ανάλογη επεξεργασία του καλουπιού πριν το επόμενο σκάφος. Μέχρι στιγμής ήμουν τυχερός αλλά ξεκίνησα συντηρητικά (με "γλυκές" καμπύλες) και αφού κατανόησα σε κάποιο βαθμό τα προβλήματα, διόρθωσα το προηγούμενο, έφτιαξα το επόμενο και μετά το επόμενο κτλ.

Το να "κάτσουν" καλά οι ντούγες είναι νομίζω βασικό ζήτημα σε ΟΛΑ τα καλούπια με έντονη εγκάρσια καμπύλη και ειδικά στη στροφή από το πίσω μέρος (οι πρώτες ντούγες μπαίνουν εύκολα) στην μετάβαση στα πλαϊνά (στην κορυφή της καμπύλης), εκεί θέλει εμπειρία.
Αλλά ακόμα και να μην κάτσουν 100% πάνω στο καλούπι, αν κολλήσουν καλά μεταξύ τους, στατικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Μόνο να προσέξεις τυχόν παραμορφώσεις να μην είναι και πολύ ορατές στο τέλος, ειδικά όσο βαδίζεις προς την συμμετρία της όψης και νομίζεις ότι τέλειωσες πια (παθός  ;D) : εφόσον κάποιες ντούγες είναι σε κάποια σημεία στον "αέρα" σημαίνει ότι σε σύγκριση με τις απέναντι ενδεχομένως υπάρχουν διαφορές στη συμμετρία, αν βγει κάποιο λάθος προσπάθησε να το  δεις έγκαιρα και να το συμμαζέψεις όσο μπορείς πηγαίνοντας προς τα κάτω (όψη).

Εσύ ξεκίνησες με δύσκολο καλούπι (στενό-βαθύ με μεγάλες κλίσεις) και νομίζω ότι, δεδομένης της πρώτης προσπάθειας σε αχαρτογράφητα νερά, πας πολύ καλά.

Οπότε, "απάνω του" !

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 12:27:40 μμ »
Ἀγαπητέ φίλε Μάνο , ἀκόμη ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ γιά τίς συμβουλές ἀπ' τήν ἐμπειρία σου , ἀλλά κυρίως γιά τήν ἐνθάρρυνση πού μέ στέλνεις !!!
Ὥστε γι' αὐτό δυσκολεύομαι , εἶναι δύσκολο τό καλούπι !
Ὅσον ἀφορᾶ τήν συμμετρία , πάντα ὅταν κολλήσω μιά δούγα , ἀνασηκώνω τό καλούπι καί τήν βλέπω καθ' ὅλο τό μῆκος της ἔχοντας φόντο ἕνα λευκό τοῖχο ἀπέναντί μου , ὥστε νά παρατηρήσω καμμιά τυχόν " στραβοτιμονιά " της , καί νά τή διορθώσω . Μέχρι τώρα δέν ὑπάρχουν ἀσυμμετρίες .
Πάντως , χρησιμοποιῶ κι ἐγώ ἀρκετά τήν μέθοδο τοῦ " ὑγροῦ πειθαναγκασμοῦ " τοῦ κοινοῦ μας φίλου ( τοῦ Στέργιου ντέ....) , ἀναγκάζοντας τήν κάπως ὑγρή δούγα πού δέν πατάει καλά σέ κάποιο σημεῖο τῆς διαδρομῆς της , νά πατήση μέ τήν βοήθεια καρφίδων ( πῆρα Μανώλη ( oscar ) αὐτές πού μοῦ εἶπες , τίς πλαστικές ) .Ὅταν κολλήση ἡ δούγα , μένει χαμηλά , ὅπως τήν κάρφωσα ! Βέβαια , μπορεῖ νά δημιουργηθῆ κάποιο διάκενο μέταξύ αὐτῆς καί τῆς προηγουμένης , ἀλλά θά τό κλείσω στό τέλος μέ καπλαμᾶ ἀπό μουριά .
Ἀπάνω του λοιπόν !!!