Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15444 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« στις: Ιανουάριος 22, 2020, 03:32:07 μμ »
Γειά σας φίλοι ,

Ἀπό πολύ καιρό σκέφτομαι νά κατασκευάσω ἕνα τρίχορδο , σάν πού ἔπαιζα παλιά ( 20 - 25 χρονῶν ) καί νά θυμηθῶ τά νειᾶτα μου !

Φυσικά ἔχω διαβάσει ὅλες ὅλων τίς μέχρι τώρα κατασκευές , ἔχω μάθει πολλά πού θά μέ βοηθήσουν στή νέα μου κατασκευή , ἀλλά πάντα θά χρειάζομαι τήν βοήθειἀ σας , γιατί πάντα κάτι θά μοῦ ξεφεύγη . Βλέπετε , στήν ἡλικία μου , παρ' ὅλη τήν πολλή καί καλή διάθεσή μου , τό μυαλό δέν συγκρατεῖ πολλά !!!

Πρίν ἀρχίσω τήν κατασκευή ἤθελα νά ρωτήσω καναδυό πραγματάκια πού μ' ἔχουν μπερδέψει :
1. Ἡ κλίμακα πρέπει νά εἶναι 67 ἤ 68 ἑκ. ;
2. Τό 17ο ἤ τό 18ο τάστο πρέπει νά εἶναι στήν ἔνωση μάνικου - σκάφους ;
Δεδομένου ὅτι ἔχω σχεδιάσει τό μῆκος τοῦ σκάφους ( = μῆκος καπακιοῦ ) στά 37 ἑκ. , μέ κλίμακα 68 ἑκ. τό 18ο τάστο ἔρχεται 0,63 ἑκ. ( δηλαδή λίγο παραπάνω ἀπό 6 χιλιοστά ) μέσα στό καπάκι .
Εἶναι ἐπιτρεπτό αὐτό ;

Ἄν δέν εἶναι ἐπιτρεπτό , τότε θά πρέπει νά μεγαλώσω κατά 6 χιλ. τό μάνικο . Τότε ὅμως , ἔχοντας ἀποφασίσει ἐξ ἀρχῆς νά τοποθετήσω τόν ( κάτω ) καβαλλάρη καί τό κέντρο τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς στό 1/3 καί 1/3 τοῦ μήκους τοῦ καπακιοῦ , καί διατηρῶντας μόνο τό κέντρο αὐτῆς σ' αὐτήν τή θέση , ὁ καβαλλάρης μετακινεῖται 6 χιλ. πρός τήν ταστιέρα . Ἀντί δηλαδή νά ἀπέχη 12,33 ἑκ. ( 37:3=12,33 ) ἀπό τό τελείωμα τοῦ καπακιοῦ ( πρός τόν χορδοκράτη ) , θά ἀπέχη 13 ἑκ. Δηλαδή :
Ἀπόσταση ἐνώσεως μάνικου - σκάφους μέ κέντρο ἠχητικῆς ὀπῆς = 12,33 ἑκ.
Κέντρο ἠχητικῆς ὀπῆς μέ καβαλλάρη = 11,67 ἑκ.
Καβαλλάρης μέ τελείωμα καπακιοῦ = 13 ἑκ.
Σύνολο 37 ἑκ.
Αὐτό εἶναι πιό ἐπιτρεπτό ; Νομίζω ὅτι ἔχω διαβάσει πώς εἶναι , ἀλλά ἤθελα τή γνώμη σας .

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων γιά τή βοήθειά σας .

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 04:24:50 μμ »
Φίλε και συμμαθητή Λάμπρο, η εγγραφή σου στο κλαμπ των μπουζουκοφτιάχτηδων μας χαροποιεί ιδιαιτέρως!

Θα προσπαθήσω ν’ απαντήσω στις ερωτήσεις και τα σχόλιά σου:

-   Βλέπετε , στήν ἡλικία μου , παρ' ὅλη τήν πολλή καί καλή διάθεσή μου , τό μυαλό δέν συγκρατεῖ πολλά !!!
-   Ασε τα σάπια, είσαι ένα χρόνο μικρότερος και μην υπεκφεύγεις!

-   Ἡ κλίμακα πρέπει νά εἶναι 67 ἤ 68 ἑκ. ;
-     Κατά προτίμηση 68 εκ.

-   Τό 17ο ἤ τό 18ο τάστο πρέπει νά εἶναι στήν ἔνωση μάνικου - σκάφους ;
-   Προτιμούμε την ένωση στο 18ο για να μπορεί ο μπουζουκίστας (αν δεν είναι Τιραμόλα) να φτάνει ευκολότερα στα τελευταία τάστα προς την τρύπα

-   Δεδομένου ὅτι ἔχω σχεδιάσει τό μῆκος τοῦ σκάφους ( = μῆκος καπακιοῦ ) στά 37 ἑκ. , μέ κλίμακα 68 ἑκ. τό 18ο τάστο ἔρχεται 0,63 ἑκ. ( δηλαδή λίγο παραπάνω ἀπό 6 χιλιοστά ) μέσα στό καπάκι .
Εἶναι ἐπιτρεπτό αὐτό ;

-   Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να σεβαστείς την ένωση του 18ου τάστου (διευκολύνοντας τον μουσικό) στο ακέραιο , διότι ο άλλος κανόνας του καβαλάρη στο 1/3 του μήκους είναι μόνο ενδεικτικός και όχι δεσμευτικός.

Καλού-κακού βέβαια, περίμενε λιγάκι να έρθουν κι άλλα σχόλια για να διασταυρώσεις τις πληροφορίες…


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 05:33:26 μμ »
Φίλε καί συμμαθητά Στέργιε , εὐχαριστῶ πολύ !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.563
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 06:36:49 μμ »
Λάμπρο στα μπουζούκια πιστεύω πως δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες. Όλα τα μπουζούκια που έχω φτιάξει η ένωση είναι στο 17ο ταστο. Τα δικά μου δάχτυλα, που δεν θα τα λεγες και μακριά, πιάνουν μια χαρά το 24ο ταστο. Σίγουρα παίζει ρόλο και το πως στενεύει το σκάφος (η γωνία σύγκλισης της περιμέτρου του σκάφους είναι μικρή οξεία και σίγουρα διευκολύνει πιο πολύ από σκάφος με μεγαλυτερη γωνία.  Αν ειναι στο 18ο ταστο είναι καλυτερα λογικά ο,πότε μπορείς να βασιστείς στον κανόνα που λένε οι υπόλοιποι και να τροποποιήσεις λίγο το σχέδιο σου. Μπορείς αντί να κλέψεις από την κλίμακα να κλέψεις από το σκάφος, κοντυνε το όσο χρειάζεται. Αλλωστε τα 0,6 εκατοστά δεν είναι πολλά.
Τώρα για την κλίμακα την 68αρα χρησιμοποιώ και εγώ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 07:45:21 μμ »
Λάμπρο, όπως ειπε και ο Δημήτρης στα μπουζούκια δεν υπάρχει τυποποιηση στις διαστάσεις.
Ωστόσο είθηστε τα 6χορδα να έχουν κλίμακα 68 και τα 8χορδα 67.

Στην ένωση καλό είναι να είναι τουλάχιστον το 18ο τάστο για λόγους ευχρηστίας.
Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο στο πιο τάστο θα έχεις στην ένωση (μιλώντας πάντα για την ίδια κλίμακα) είναι το μήκος του σκάφους.
Πάρε για παράδειγμα την περίπτωση ενός τζουρά με μεγάλη κλίμακα και δες σε πιο τάστο είναι η ένωση. Είναι πολύ παρακάτο από το 18ο.
Ο τζουράς που είχα φέρει στην έκθεση για παράδειγμα είχε στην ένωση το 21ο

Όλα είναι θέμα σχεδιασμού και υπολογισμού.
Αν δεν θες να μπλέξεις και πολύ με υπολογισμούς και σχέδια, γνώμη μου είναι να κάνεις αυτό που προειπώθηκε, κλέψε το 0,6 από το σκάφος.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 07:59:42 μμ »
Καλώς ήρθες Λάμπρο στη παρέα των μπουζουκοκατασκευαστών !

Σαφώς συμφωνώ με τους φίλους που έγραψαν πιο πάνω

Ελπίζω να σε βοηθήσουν λίγο τα παρακάτω . Αν σε μπερδέψουν περισσότερο , αγνόησέ τα

Πέρυσι τέτοιο καιρό έφτιαχνα ένα μπουζούκι και αντιμετώπιζα παρόμοια προβλήματα

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3687.msg64791#msg64791  Απ. #21

Λίγο πιο κάτω  Απ.#24 το σχόλιο του Μάνου , που είναι στην ίδια λογική με αυτά που σου έγραψαν οι φίλοι

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3687.msg64800#msg64800

και εδώ ύστερα από μια καταιγίδα ερωτήσεων ...

ήρθε η λιακάδα των απαντήσεων με "εξωκοινοβουλετικό" τρόπο από το φίλο , τον Γιώργο Χ. κι όλα διορθώθηκαν   :) 

Απ. #46 πρόσεξε σε παρακαλώ γιατί φωτογραφίες πήραν ανάποδη σειρά από το κείμενο  ...  δώσε βάση στην άσπρη φωτο

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3687.msg64849#msg64849



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 08:57:02 μμ »
Καλώς τον.....κι ας άργησε....!!!!!!!!!!!  :039:
Φίλε Λάμπρο εγώ θα σου έλεγα τα ίδια σχεδόν με τους υπόλοιπους φίλους. Βάλε τον καβαλάρη σου στα 13 εκατοστά περίπου....και την ένωσή σου στο 18ο τάστο με κλίμακα 68. Κάνε τις τροποποιήσεις σου και ξεκίνα γρήγοραααααα!!!!!!!!!!!!  {celebrate013}

Υ.Γ ...Τι τάκο έχει το καλούπι σου ;;; (διαστάσεις)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2020, 02:12:43 μμ »
Φίλοι Στέργιε , Δημήτρη , Μανώλη ( oscar ) , Ἰωσήφ καί Γιάννη , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τήν ἄμεση ἀπάντηση σύμφωνα μέ τήν γνώση καί ἐμπειρία σας , τίς παραπομπές καί τά..... καλωσορίσματα !!!

Θυμόμουν ὅτι ἡ θέση τοῦ καβαλλάρη στό 1/3 τοῦ διαμήκους ἄξονος τοῦ καπακιοῦ δέν χρειάζεται νά εἶναι τόσο...σταθερή , ἀλλά δέν ἤμουν σίγουρος . Τώρα σιγουρεύτηκα : Κλίμακα 68 ἑκ. , ἔνωση στό 18ο , ἀπόσταση καβαλλάρη ἀπ' τό τέλος 13 ἑκ. , κλέψιμο τῶν 6 χιλ. ἀπ' τό σκάφος .

Ἀλλά ὅπως τά σκέφτομαι , μοῦ ἦρθε μιά ἰδέα : ἀντί νά κοντύνω ( κλέψω ) τό σκάφος κατά 6 χιλ. , εἶναι ἐπιτρεπτό νά φέρω πιό πάνω τόν καβαλλάρη κατά τό μικρό αὐτό μῆκος ( 6 χιλ. ) , καί νά ἔχουμε :
1. ἀπόσταση τέλους καπακιοῦ μέ καβαλλάρη 13,6 ἑκ. ( συμπεριλαμβανομένου καί τοῦ πάχους τοῦ καβαλλάρη ) ,
2. ἀπόσταση καβαλλάρη - κέντρου ἠχητικῆς ὀπῆς 11,7 ἑκ. ( ἀρκετό νομίζω γιά τά καμάρια )
3. κέντρο ἠχητικῆς ὀπῆς - ἔνωση 11,7 ἑκ.

Πῶς σᾶς φαίνεται αὐτός ὁ συνδυασμός ; Μήπως εἶναι μεγάλη ἡ πρώτη ἀπόσταση σχετικά μέ τίς ἄλλες δύο ; Ἄν ὄχι , σᾶς φαίνεται καλό οἱ δύο ἄλλες ἀποστάσεις νά εἶναι ἴσες μεταξύ τους ; Ἄν ὄχι , ποιά ἐκ τῶν δύο πρέπει νά μεγαλώση ;

Ἄν δέν σᾶς φαίνεται καλή ἡ δεύτερη ἰδέα , θ' άκολουθήσω τήν πρώτη , ὅπως καί εἴπατε μέ τά πρῶτα σας μηνύματα . Ἄν καί οἱ δύο ἰδέες σᾶς φαίνονται καλές , θ' ἀκολουθήσω τήν δεύτερη , μέ ἐνδεχόμενες μικροαλλαγές πού θά μοῦ ὑποδείξετε .

Φίλε Γιάννη , ἀκόμα δέν ἔχω κατασκευάσει τό καλούπι , οὔτε βέβαια τόν τάκο ( πού σκέφτομαι νά τόν κάνω μέ ἐναλλάξ κομμάτια φλαμουριοῦ μέ νερά κάθετα στόν διαμήκη ἄξονα καί κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 1 ἑκ. ) . Ὅταν τόν τελειώσω , θ' ἀνεβάσω διαστάσεις .
 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2020, 02:22:14 μμ »
Ξέχασα νά γράψω Δημήτρη , ὅτι ἡ ὀξεῖα γωνία σύγκλισης τῆς περιμέτρου τοῦ σκάφους , θά εἶναι μικρότερη ἀπό τίς συνηθισμένες , διότι τό καπάκι ( σκάφος ) θά ἔχη φάρδος μόνο 21 ἑκ. ( μ' ἀρέσουν τά στενόμακρα σκάφη ) , σέ ἀντίθεση μέ τόν κανόνα πού λέει ὅτι τό φάρδος πρέπει νά εἶναι τά 2/3 τοῦ μήκους  (37:3=12,33 ἑκ. , 12,33 Χ 2 = 24,66 ἑκ. ) .
Ὁπότε , μέ τό 18ο τάστο στήν ἔνωση καί τήν μικρή γωνία , θά εἶναι ἀκόμη πιό εὐκολόπαιχτο .

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2020, 02:59:26 μμ »
Ἀλλά ὅπως τά σκέφτομαι , μοῦ ἦρθε μιά ἰδέα : ἀντί νά κοντύνω ( κλέψω ) τό σκάφος κατά 6 χιλ. , εἶναι ἐπιτρεπτό νά φέρω πιό πάνω τόν καβαλλάρη κατά τό μικρό αὐτό μῆκος ( 6 χιλ. ) , καί νά ἔχουμε :
1. ἀπόσταση τέλους καπακιοῦ μέ καβαλλάρη 13,6 ἑκ. ( συμπεριλαμβανομένου καί τοῦ πάχους τοῦ καβαλλάρη ) ,
2. ἀπόσταση καβαλλάρη - κέντρου ἠχητικῆς ὀπῆς 11,7 ἑκ. ( ἀρκετό νομίζω γιά τά καμάρια )
3. κέντρο ἠχητικῆς ὀπῆς - ἔνωση 11,7 ἑκ.

Και αυτό μπορεί να γίνει.
Δεν τίθεται θέμα το άν είναι επιτρεπτό ή όχι. Εφόσον το όργανο ολοκληρωθεί και είναι χρηστικό τίποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος στον σχεδιασμό του.

ΑΛΛΑ, ο κάθε σχεδιασμός δίνει ένα Χ αποτέλεσμα, είτε ηχητικό, είτε χρηστικό.

Άλλο αποτέλεσμα θα πάρεις αν έχεις καβαλάρη στο 12 και άλλο στο 13.5.
Άλλο αποτέλεσμα θα πάρεις αν έχεις φαρδύ σκάφος και άλλο αν έχεις στενό.
Άλλο αποτέλεσμα θα πάρεις αν έχεις ρηχό σκάφος και άλλο αν έχεις βαθύ.
Άλλο αποτέλεσμα θα πάρεις από κλίμακα 67 και άλλο από 68.
Άλλο αποτέλεσμα θα πάρεις αν έχεις χαμηλό καβαλάρη και άλλο αν έχεις ψηλό.
Και τελειωμό δεν έχουν οι παράμετροι....

Κάνε ένα συνολικό σχεδιασμό του οργάνου, διαστάσεις ηχείου, κλίμακα, καράολο, κτλ για να έχεις ολοκληρωμένη θεωρητική άποψη του οργάνου.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2020, 07:40:09 μμ »
Εγώ πάντως με τόσο στενό σκάφος δεν θα φοβόμουν να βάλω τον καβαλάρη και αρκετά πάνω από τα 13 cm. Μη με ρωτήσεις γιατί....;;;; δε θα σου πω... 8)
Λέω να το ξεκινήσεις και να αρχίσεις να ταξιδεύεις κι εσύ κι εμείς που θα το βλέπουμε και θα το ακούσουμε και θα βγάλουμε μετά τα συμπεράσματά μας όλοι μοιραζόμενοι τις εμπειρίες μας.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2020, 10:15:38 πμ »
Μη με ρωτήσεις γιατί....;;;; δε θα σου πω... 8)

......καλά σου.....


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2020, 10:32:25 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Μανώλη καί Γιάννη , βασίζομαι σ' αὐτά πού μοῦ εἴπατε καί σᾶς εὐχαριστῶ , καί θά τό τολμήσω , μόνο Γιάννη μή βιάζεσαι , γιατί εἶναι τό πρῶτο ὄργανο καί ἡ πατάτα καιροφυλακτεῖ . Ἄσε πού , σκέφτομαι μιά ἄλλη λύση γιά τόν τάκο καί γενικά γιά ὅλη τή δομή τοῦ σκάφους , λίγο....ἔξω ἀπ' τά ὅρια , καί θέλω πρῶτα νά τή δοκιμάσω καί μετά νά τήν παρουσιάσω.
Γι' αὐτό , λίγη ὑπομονή.......
Αὔριο λέω νά κάνω τό καλούπι......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:40:29 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλημέρα ,
Ἐπιτέλους , κατασκεύασα τό καλούπι καί ἔντυσα τούς νομεῖς του μέ νάϋλον κολλητική ταινία.....

 


Τόν τάκο τόν κατασκεύασα ἀπό ξύλο φλαμουριοῦ καί κόντρα πλακέ θαλάσσης 10 χιλ. , ἀλλά λίγο ἀνορθόδοξα....

 


......δέν μοῦ ἔφθανε τό φλαμούρι στό μπροστινό μέρος , καί αὐτό ἔγινε......διώροφο!!! Ἐπίσης λίγο στό πίσω μέρος , πάνω ἀπ' τό φλαμούρι , κόλλησα ἕνα μικρό κομμάτι κόντρα πλακέ . Κόλλησαν καλά καί δέν τά φοβᾶμαι . Τί λέτε γι' αὐτά ;

Μετά ἀπ' αὐτό , κατασκεύασα διακοσμητικό κορδονάκι ( τό χαβᾶ μου ἐγώ ! ) πού θά παρεμβάλω ἀνάμεσα στίς δοῦγες ( ἀντί για φιλέτο ) , ἔκοψα καί κάμποσες δοῦγες ἀπό ξῦλο μουριᾶς ( σχεδίασα νά τό κάνω μέ 13 καί 2 πλαϊνά ) , τίς πέρασα κι ἀπ' τόν καινούργιο ξεχονδρηστῆρα - γυαλόχαρτο ( καινούργι κοσκινάκι μου.....)  καί ἄρχισα :

 


 


Συνεχίζεται.......


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:57:15 πμ »
........μερικές φωτογραφίες ἀπ' τήν ( μικρή ) πρόοδο τῆς ἐργασίας :

 


 


 


Αὐτά τά κυλινδρικά τακάκια μέ τά ὁποῖα σταθεροποιῶ τίς δοῦγες καί τά κορδονάκια γιά νά μήν κουνιοῦνται ἐνῶ κολλιοῦνται μέ τά διπλανά ( κορδονάκια ἤ δοῦγες ἀντιστοίχως ) , ἐπειδή δέν εἶχα σάν αὐτά τά ἀλουμινένια πού χρησιμοποιεῖτε , τά κατασκεύασα ἀπό μιά κυλινδρική βέργα ὀξυᾶς κόβοντάς την κομμάτια , καί καρφώνοντας ἕνα καρφάκι διπλασίου μήκους ἀπ' αὐτά στή μέση κάθε κομματιοῦ , ὥστε τό κεφάλι τοῦ καρφιοῦ νά ἔρθη πρόσωπο μέ τό ξῦλο καί νά ἐξέχη ἀπό κάτω ἡ μύτη του . Ὅταν θέλω νά τά βγάλω , τό κάνω μέ τήν πένσα προσεκτικά νά μήν πολυστραβώση τό καρφί , τοῦ ὁποίου τήν καθετότητα διορθώνω πάλι μέ τήν πένσα γιά νά τό ξαναχρησιμοποιήσω .

Γιά βοήθεια στό κόλλημα , χρησιμοιοῶ καί χαρτοταινία :

 


Συνεχίζεται.......