Αποστολέας Θέμα: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών  (Αναγνώστηκε 4604 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 09:04:04 πμ »
Κ λαμπρό μπορείτε να βάλετε μια δω το του αμαζακουε Γτ δεν το ξέρω αυτό το ξύλο??

Να αδράξω την ευκαιρία και να παραθέσω εδώ για όλους τους "συμφορουμίτες" μια πολύ κατατοπιστική διαδικτυακή βάση δεδομένων για ξυλεία, την www.wood-database.com. Είναι πολύ ενημερωμένη και αξιόπιστη και στη δουλειά μου με έχει ξελασπώσει πολλές φορές.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 10:06:26 πμ »
Φίλε Πασχάλη καλημέρα καί εὐχαριστοῦμε πολύ !!!
..........................................................

Φίλε Γρηγόρη , σοῦ ἀνεβάζω τίς φωτογραφίες πού σοῦ ὑποσχέθηκα χθές γιά τό αμαζάκουε ( ἤ Amazique , ἤ Amazoue , ἤ Μοζαμβίκη , ἤ Ovangkol ( κυρίως ) , ἤ Shedua ) :

 


 


 


 


Οἱ φωτογραφίες εἶναι τραβηγμένες : ἀπό κάπως μακρυά ἡ πρώτη ( 50 ἑκ. ) καί ὅσο προχωρεῖς πρός τό τέλος ( 4η ) , τόσο περισσότερο πλησιάζει ὁ φακός πρός τόν καπλαμᾶ . Αὐτό γιά νά δῆς ὅσο τό δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια ( ἄν φαίνεται ) .
Γενικά εἶναι ἕνα ξῦλο μέ πολύ ἔντονο μουαρέ τοῦ ὁποίου τά ὅρια εἶναι ἀσαφῆ ὅπως στό μαόνι , ὡραῖο καφέ -σοκολατί χρῶμα , πού μέ τό βερνίκι θά τονιστῆ , ἔχει φάρδος 16 ἑκ. , μάκρος γύρω στά 3 μέτρα καί πάχος 2,5 χιλ. Ἀπ' τή μιά μεριά εἶναι πολύ καλά τριμένο ἀλλ' ἀπ' τήν ἄλλη θέλει λίγο παραπάνω τρίψιμο μέ ἀναγκαστική ἀφαίρεση ἀπ' τό πάχος ἕως 3/10 τοῦ χιλιοστοῦ . Εἶναι κατάλληλο γιά ὀργανοποιϊα : δοῦγες , πλάτη καί πλαϊνά κιθάρας ( βολεύει πολύ τό πάχος στά 2 τελευταῖα ) .
Ἀπό αἰσθητικῆς ἀπόψεως ( δικῆς μου ) , ἐπειδή εἶναι ἕνα ξῦλο μονότονο , χωρίς πολυχρωμία ( ὅπως ἐκείνη ἡ πλάτη κιθάρας καί τά πλαϊνά πού μαζί τους φωτογραφίζεται καί ἕνας γάτος , λίγω παραπάνω ) καί ἡ κυρίως του ὀμορφιά εἶναι τό μουαρέ του , νομίζω ὅτι σέ μιά πλάτη κιθάρας χρειάζεται νά τονιστῆ , ἄς ποῦμε , ἀπό ἕνα διακοσμητικό μέ λεπτά ἀλλά ἔντονα χρώματα κορδονάκι κατά μῆκος μέ φιλέτα ἄσπρο - μαῦρο - ἄσπρο δεξιά κι ἀριστερά του . Τά ὁποῖα φιλέτα ν' ἀκολουθοῦν τό 8ειδές της σχῆμα .

Θά ἤθελα ἐπίσης ν' ἀπαντήσω σ' αὐτό πού γράφει ὁ φίλος μου ὁ Μάνος :

" Το πραγματικό πρόβλημα - τουλάχιστον στα συγκεκριμένα του Σοφιανού - είναι η συνοχή των ινών, που σε επεξεργασία (π.χ. με ροκάνι για την διαμόρφωση ντούγας ) μπορεί να σε προδώσει εύκολα σε σχέση με "μασίφ" κομμάτι: εύκολα πετάει σχίζες ακόμα κι αν προσέξεις την φορά των νερών.
Ίσως αυτό να οφείλεται στον "εμβαπτισμό" που λέτε ότι γίνεται, δεν ξέρω. "

Ὅποιονδήποτε χονδρό καπλαμᾶ διαμορφώσης σέ δούγα ἀλλά δώσης σ' αὐτήν τό ἀτρακτοειδές σχῆμα ὄχι μέ ροκάνι , ἀλλά σέ τριβεῖο μέ ἀτέρμονα ἰμάντα , αὐτό πού λέμε " τάνκς " ἤ belt sander , δέν θά πεταχτῆ καμμία σχίζα .

Μέ 30 - 40 ευρώ βρίσκεις τέτοιο τριβεῖο τῆς einhell , ὡραιότατο , οὔτε κούραση στό ροκάνι , οὔτε κίνδυνος νά κοπῆς , τίποτα !!! Καί δουλειά τέλεια μέ τίς δοῦγες , λίγο τρίψιμο στό μάρμαρο στό τέλος κι ἕτοιμη !!!
Ἄλλά κι ἄλλες δουλειές , τρίψιμο στά κοκκαλάκια τῶν καβαλλάρηδων καί διαμόρφωση αὐτῶν , διαμόρφωση τῆς στρογγυλάδας τῶν μανικιῶν , ἀκόμα καί τρίψιμο ταστιέρας . Γιά μένα εἶναι τό δεξί μου χέρι !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 02:56:39 μμ »
Ξέχασα νά γράψω πώς , οἱ συγκεκριμένοι καπλαμάδες ἔχουν καί χρυσαλίδα !!! Πού σημαίνει , ὅπως εἶχε γράψει μιά φορά ὁ Στέργιος νομίζω , ὅτι εἶναι ἀκτινικά κομμένοι .
Πάντως , καλό εἶναι , ὅποιος μένει στήν Ἀθήνα ἤ κοντά της , καί ψωνίζει ἀπ' τό κατάστημα τοῦ κ. Παντελάκου , νά πάη νά δῆ ἀπό κοντά . Ἔχει καί καπλαμάδες σφενδάμι μουαρέ καί δρῦς 3 χιλ. , ἀλλά καί ἄλλα εἴδη ξύλων σέ χοντρούς καπλαμάδες ( μαόνι , τριανταφυλιά ) σέ 1,5 καί 2 χιλ. ὅμως γιά ἄλλες δουλειές .
Πρίν πάει ὅμως κανείς , ἀπαραιτήτως νά ἐπικοινωνήση μέ τόν Γιῶργο Παντελάκο ( υἱό ) στό 694 207 5560 , γιά νά ἔχη ἔξω τόν καπλαμᾶ γιά τόν ὁποῖο ἐνδιαφέρεται , ἐπειδή πάντα ἔχουν πολλή δουλειά , καί ἄν ὁ ζητούμενος καπλαμᾶς εἶναι πίσω ἀπό ντάνες , δέν θά μπορέση νά τοῦ τόν βγάλη τήν ἴδια ὥρα καί θά πάη ὡς ἐκεῖ ἄδικα .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 05:11:20 μμ »
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες κ. Λάμπρο.. να ρωτήσω κάτι ακόμη να το πάω λίγο πάρα πέρα..Αν κάνω laminate με καπλαμαδες ??καλύτερα τα πράγματα??μιλάω για σώμα ακουστικής η κλασικής κιθάρας..

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 08:00:51 μμ »
Ναι Λάμπρο για τους ίδιους καπλαμαδες μιλάμε.


Γρήγορη, σε παλιότερες συζητήσεις θυμάμαι είχε αναφερθεί γνωστός κατασκευαστής Κιθάρας που φτιάχνει laminate τα πλαϊνά. Όποιος θυμάται ας το αναφέρει γιατί το αλτσχαιμερ όπως και η μα...ια καραδοκεί που λέει και μια ψυχή.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 08:54:15 μμ »
Ναι Λάμπρο για τους ίδιους καπλαμαδες μιλάμε.


Γρήγορη, σε παλιότερες συζητήσεις θυμάμαι είχε αναφερθεί γνωστός κατασκευαστής Κιθάρας που φτιάχνει laminate τα πλαϊνά. Όποιος θυμάται ας το αναφέρει γιατί το αλτσχαιμερ όπως και η μα...ια καραδοκεί που λέει και μια ψυχή.


Νομίζω εδώ είμαστε .  Γνωστός κατασκευαστής ο Bognanovich απάντηση # 19 στο παρακάτω θέμα από τον Νικόλα Φερέο

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3273.15   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 10:34:43 μμ »
Να και δύο φωτογραφίες ακομα από τον καπλαμά. Το πήρα για μια κιθαρα ουσιαστικά αλλά πρώτα θα πάει για την κολατζα και την πεναρια της μπουζοκομανας.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 06:29:46 πμ »
το αναμενομενο:

καρυδια πουθενα...
ΝΙΚΗΦΟΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 07:50:51 πμ »
Παιδιά τι τιμή έχουν αυτοί οι Καπλαμαδες, (3mm)?
Μια φορά είχα πάρει 2 κομματάκια 10χ15cm από γνωστό κατάστημα και με έγδαρε......  μονο που τα βλέπω στην φώτο για κάνα 100 στατικό τα υπολογίζω. (Σύμφωνα με την τιμή που τα πήρα εγω).

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 07:53:17 πμ »
Γιώργο τα έχω πάρει καιρό και δεν θυμάμαι καλά. Νομιζω όμως πως τα 2 φύλλα (πάνε σετ) 17 εκ πλάτος 3 μέτρα μήκος πήγαν κάνα 25αρι ευρώ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 07:58:09 πμ »
3μετρα;;;;;;;;;;;;   4 φορές διάβασα το μήνυμα για να το πιστέψω......

Συμφέρουν τότε.....   

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 08:07:35 πμ »
φτου, δεν χωρανε στο τρικυκλο...  ;D
να ξεμπαρκαρω τη νταλικα...  :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 08:24:36 πμ »
Δεν υπάρχει θέμα Στελιο. Έχω πάντα πριόνι μαζί μου. Πότε δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεθεί στο δρόμο σου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 10:35:39 πμ »
Φίλε Γιῶργο π , αὐτός ὁ καπλαμᾶς κάνει 20 ευρώ τό τετραγωνικό μέτρο .
Φίλε Δημήτρη , λές : " πᾶνε σέτ " , δηλαδή ὁτι εἶναι ὑποχρεωτικό νά πάρης 2 φῦλλα . Μᾶλλον ὅμως ἐννοεῖς ὅτι , κάποιος πού θά κατασκευάση κιθάρα καί γιά τήν πλάτη θά χρειαστῆ 2 " δίδυμα " κομμάτια γι' αὐτήν , δηλαδή συμμετρικά , τότε εἶναι ὑποχρεωμένος νά πάρη 2 φῦλλα τῶν 3 μέτρων καί νά διαλέξη τά 2 συμμετρικά τμήματα καί ἀπ' τά δύο φῦλλα . Εἰδ ' ἄλλως , ἄν κάποιος χρειάζεται μόνο ἕνα φῦλλο , μπορεῖ νά τό ἀγοράση μόνο αὐτό .
Θέλω νά πῶ μέ τήν εὐκαιρία , πῶς ὅλοι οἱ καπλαμάδες , ἔτσι ὅπως εἶναι κομμένοι χωρίς πριονιά ὥστε νά ἔχουν χάσει ὑλικό ἀπό ἀνάμεσά τους , παρουσιάζουν τήν ἴδια εἰκόνα ὁ ἕνας μέ τόν ἄλλο ( ἰδιαίτερα οἱ γειτονικοί ) ὥστε μποροῦμε νά δημιουργήσουμε ὡραιότατα σχέδια ( εἰδικά μέ τούς καπλαμάδες λούπους - καρυδιά , σφενδάμι , ἐλιά , μυρτιά , δρῦς καί ἄλλους ) κολλῶντας 2 ἤ 4 ἀντικρυστά σέ ἐπιφάνειες ( νοβοπάν κ.λ.π. ) καί νά τά χρησιμοποιήσουμε γιά ταμπλάδες σέ πορτάκια ντουλαπιῶν , ντουλαπῶν ἤ θυρῶν . 

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Καπλαμαδες 3 χιλιοστών
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:59:43 πμ »
Κύριε Λαμπρό τους πουλάει σε ζυγό αριθμό.

Tags: