Αποστολέας Θέμα: Επισκευή μπουζουκιου.  (Αναγνώστηκε 9643 φορές)

Tounasl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Επισκευή μπουζουκιου.
« στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 09:39:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ο Λάζαρος και παίζω μπουζούκι ερασιτεχνικά τα τελευταία 30 περίπου χρόνια. Εδώ και 25 χρόνια έχω το μπουζούκι που βλέπετε στις φωτο. Αγνώστου κατασκευαστή με τιμή γύρω στις 160.000 δραχμουλες.
Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάποιο καιρό και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος με τις πληροφορίες που άντλησα και συνεχίζω να λαμβάνω.Θελω να αγοράσω καινούριο 4χορδο μπουζούκι. Διαβάζοντας όμως το φόρουμ σκέφτηκα...... Γιατί δεν το φτιάχνεις μόνος σου?
Το χέρι μου πιάνει αρκετά. Κάποια εργαλεία ήδη υπάρχουν οπότε αποφάσισα να το προσπαθήσω.
Πριν όμως ξεκινήσω καινούριο όργανο θέλω να επισκευάσω το ήδη υπάρχον (περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους).

Το καπάκι του έχει βουλιάξει στο σημείο του καβαλάρη και έχει ανασηκωθεί στο πίσω μέρος της τρύπας.
Η ταστιέρα κάνει μια κοιλιά στο μέσον της και στο τελείωμα (προς την τρύπα)
1.Σώζεται το καπάκι με καινούργια καμάρια?
2. Η ταστιέρα έχει ύψος 7mm. Θα ήταν καλύτερο να πλαναριστει η να αντικατασταθει.?









female celtic warrior names

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 10:29:46 μμ »
Καλώς ήρθες φίλε Tounasl στην παρέα μας.
1. Εγώ νομίζω ότι και καινούρια καμάρια να βάλεις το καπάκι δεν θα έρθει στη σωστή κατάσταση και δεν θα συμπεριφερθεί σωστά σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το καπάκι αυτό είναι μεν παλιό και μακάρι να το κρατούσες αν βγάζει και όμορφο ήχο στ αυτιά σου αλλά έχει πάρει τάσεις και η άποψή μου είναι ότι είναι μόνιμες πλέον. Επειδή όμως αυτά είναι προσωπικές απόψεις που βγαίνουν από κάποιες φωτογραφίες δεν μπορώ να είμαι απόλυτος. Δεν ξέρω τι ενίσχυση έχει το καπάκι από μέσα στην περιοχή της τρύπας και στην ένωση στον πίσω τάκο και την κολάντζα. Δεν ξέρω κι αν ακόμη έχει το σκάφος γύρω γύρω κάποια ενίσχυση ή δέσιμο. Αυτά παίζουν ρόλο οπωσδήποτε .
2. Η κλίση της ταστιέρας στο κέντρο της που αναφέρεις....για μένα δεν είναι κακό ...ίσα ίσα βοηθάει για να είναι το όργανο χαμηλό. Στην περιοχή της τρύπας έχει πάρει η ταστιέρα σου λόγω της κλίσης που έχει πάρει και το καπάκι σου.

Αν έχει όμως συναισθηματική αξία το όργανο για σένα μην αλλάξεις καπάκι . Προχώρα προσεκτικά στο άνοιγμα να δούμε και πως είναι μέσα και προχωράς. Η ταστιέρα αν στρώσει το καπάκι σου μπορεί κι αυτή να έρθει πιο σωστά στο σημείο της τρύπας....κι ίσως να χρειαστεί ένα μικρό φινίρισμα.
Αν δεν είναι όμως τόσο μεγάλο το συναισθηματικό δέσιμο όπως ήταν με το δικό μου πρώτο μπουζούκι...εγώ θα κράταγα μόνο το σκάφος ....και θα ξεκίναγα το ταξίδι της κατασκευής πειραματιζόμενος.
Επαναλαμβάνω αυτά είναι καθαρά προσωπικές απόψεις .
Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις .
Καλώς ήρθες και πάλι. 

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:02:23 μμ »
θα συμφωνησω με τον φιλο μου το Γιαννη αλλα  θα το θεσω αλλιως..................................αν ηταν κατασκευη Ζοζεφ η Παναγη θα αλλαζαμε καπακι? Οχι φανταζομαι σε οποια κατασταση και να ηταν.Αν εχει λοιπον συναισθηματικη αξια να μην το αλλαξεις.Αν ομως θες να .......παιζεις σαν παιδι κι εσυ, ορμηξε του.Και καλα να παθεις....................εννοω οτι αμα κολλησες μ αυτα , καλως ηρθιες στο club  αγορι μου
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:05:03 μμ »
θα συμφωνησω με τον φιλο μου το Γιαννη αλλα  θα το θεσω αλλιως..................................αν ηταν κατασκευη Ζοζεφ η Παναγη θα αλλαζαμε καπακι? Οχι φανταζομαι σε οποια κατασταση και να ηταν.Αν εχει λοιπον συναισθηματικη αξια να μην το αλλαξεις.Αν ομως θες να .......παιζεις σαν παιδι κι εσυ, ορμηξε του.Και καλα να παθεις....................εννοω οτι αμα κολλησες μ αυτα , καλως ηρθιες στο club  αγορι μου

+ 1 + 1 ..... {celebrate012} {celebrate012}

Tounasl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:33:53 μμ »
Καλώς σας βρήκα!!!!
Ο ήχος πλέον δεν με ευχαριστεί μιας και η ένταση του έχει μειωθεί αρκετά.
Θα ξεκινήσω βγάζοντας προσεκτικα το καπακι.... και βλέπουμε.
Εννοείται με φωτό από τη διαδικασία...
Με προβληματίζει λίγο το πώς θα ξεκολλήσει το καπάκι στο σημείο κάτω από την ταστιέρα.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:42:04 μμ »
Θα ζεστάνεις με πιστόλι θερμού αέρα (αν έχεις) πιστολάκι μαλλιών κλπ....πρώτα το υπόλοιπο καπάκι γύρω γύρω....και σιγά σιγά με υπομονή...Προσοχή μην το κάψεις ...μην πάρεις φωτιά... ;) βοήθεια και με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο...λάμα λεπτή μεταλλική....Εκεί στο τέλος της ταστιέρας υπάρχει και καμάρι από κάτω...Δεν είναι και εύκολο αλλά θέλει υπομονή.Θα τα καταφέρεις.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 12:34:56 πμ »
Καλως ήλθες Tounasl!
Αν τελικά επιχειρήσεις το ξεκόλλημα, θα σε βοηθήσει πολύ μια σπάτουλα ζωγραφικής σαν κι αυτές. Μπορει και δυο.
Καλή επιτυχία!

Tounasl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2019, 10:22:58 μμ »
Λοιπόν κύριοι... Here goes nothing....

Ξεκίνησα το ξεκόλλημα του καπακιού.
Με ζεσταμα , φαλτσετες και υπομονή έφτασα στο σημείο που φαίνεται στις φωτο. Μάλιστα φαίνεται να μην έγινε ζημιά στο καπάκι μέχρι στιγμής.
Στο σημείο κάτω από την ταστιέρα τι γίνεται?
Το καπάκι φαίνεται να περνάει από κάτω.
Είχα την εντύπωση πως τα καπάκια είναι κομμένα στο σημείο που περνάει η ταστιέρα.
Τι λέτε?













Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 07:06:23 πμ »
Καλώς ήρθες κι από μένα .  Θαυμάσια το πήγες ως εδώ !

Για τη περιοχή που ενώνεται η ταστιέρα με το καπάκι μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες από εδώ ( από το 6:42 και λίγο μετά )

Οι εμπειρότεροι θα σε βοηθήσουν καλύτερα .

https://www.youtube.com/watch?v=h2CIanhvCQI&list=PLgEHS-XZqjMp3NosxBUeXksgE7KyelYLz&index=27&t=1844s

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 08:59:48 πμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λάζαρε. Μήπως είσαι από Κοζάνη και έχει έναν αδερφό τον Πασχάλη;

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 09:10:52 πμ »
Καλός ήρθες tunasl,   το καπάκι θα χρειαστεί να το κόψεις εσύ περιμετρικά   και οσο πιο κατω απο την ταστιερα προσεκτικά.   

Tounasl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 10:05:56 πμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λάζαρε. Μήπως είσαι από Κοζάνη και έχει έναν αδερφό τον Πασχάλη;
Ακριβώς!!!! Εσύ?

Tounasl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 10:33:57 πμ »
Καλός ήρθες tunasl,   το καπάκι θα χρειαστεί να το κόψεις εσύ περιμετρικά   και οσο πιο κατω απο την ταστιερα προσεκτικά.
Υπάρχει κάποιο σχετικό βίντεο?
Με τι εργαλείο μπορώ να κόψω το καπάκι σε εκείνο το σημείο?

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 10:50:18 πμ »
Για σου φίλε,παρότι άσχετος δες το βίντεο που προτείνει ο Ιωσήφ,Νομίζω ότι πρώτα με την σπάτουλα ζεσταίνεις και ξεκολλάς καπάκι,πρώτα από το πάνω μέρος της ταστιέρας,και έπειτα αφού μπει στην σχάρα το μπαρμπούνι(πλάκα κάνω),ξεκολλάς και από το σκάφος εφόσον έχει ελευθερωθεί από πάνω,ΚΑΛΗΜΕΡΑ :dance:
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Επισκευή μπουζουκιου.
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 11:17:42 πμ »
Με την φαλτσετα που έχεις.  (Χαρτοκοπτη)  λίγο λίγο με καινούρια κατά προτίμηση  λεπίδα.  Χάραξε το πρώτα και μετά με λίγο παραπάνω πίεση στην λεπίδα,  πολλές φορές πέρασμα και θα είναι οκ....    Και μετά ξεκόλλα και το υπόλοιπο

Tags: