Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 15843 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 15, 2020, 09:38:33 πμ »
Την χάραξη της ταστιέρας την κανω πάνω στο μανικο και ο Ι πριν κολληθεί. .


Δημήτρη καλημέρα ,
Δέν κατάλαβα αὐτό τό " ο Ι πρίν κολληθεῖ " .
Ἐννοεῖς πρίν τό μάνικο κολληθεῖ στό σκάφος ; Ἄν εἶναι ἔτσι , αὐτό τό κάνεις γιά νά εἶναι πιό διαχειρίσιμο , δηλαδή νά βάλης μάνικο καί ταστιέρα στόν ὁδηγό καί νά χαράξης τά τάστα ;

Ἐπίσης , αὐτό πού βλέπω νά εἰσχωρῆ ἀπ' τό μάνικο στό σκάφος ( φαίνεται μόνο στό καπάκι σάν προέκταση τῆς κόντρας ) , μόνο αὐτό εἶναι τό μῆκος τοῦ μόρσου ;


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 15, 2020, 10:12:53 πμ »
Καλημέρα.
Αυτα παθαίνεις άμα γράφεις από κινητό. Το σωστό  ειναι όχι πριν κολληθεί.
Το μορσο εχει μήκος όσο και όλος ο τάκος. Απλά κόβω ότι προεξέχει από τον τάκο περίπου στο μισό μήκος του τακου για να κολλήσει και το καπάκι καλά πάνω στον τάκο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 15, 2020, 11:00:40 πμ »
Καλημέρα.
Το μορσο εχει μήκος όσο και όλος ο τάκος. Απλά κόβω ότι προεξέχει από τον τάκο περίπου στο μισό μήκος του τακου για να κολλήσει και το καπάκι καλά πάνω στον τάκο.

Πολύ ὡραῖο αὐτό !!!

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 15, 2020, 01:29:28 μμ »
γιατί "ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΚΟΛΛΗΘΕΊ" ?? ..... τι εξυπηρετεί ??......εκτός απο την αγωνία του να κόβεις με ελεύθερο χέρι.......("θα βγεί 3μμ ... 4μμ... 7μμ ... για να δούμε..")... :-[ :-[  σκέτο θρίλερ.....

εσωτερικά πέρασες το σκάφος με κόκκινο βελούδο ???? .... κάτι τέτοιες καρέκλες είχε μιά θειά μου μακαρίτισσα ..... πολύ άνετες ήταν... :banghead:

κάνει κάτι με τον ήχο το βελούδο??? .... ή το κόκκινο ??? .... :-[

... εγώ πάντως έχω κόλλημα να βάφω το μέσα μέρος με χρώμα μαύρο μάτ των 500-600 κελσίου (για λέβητες)......πιστεύω ότι τα ηχητικά κύματα μόλις γεννηθούν ... τρομοκρατούνται απο τη μαυρίλα ... (μωρά είναι άλλωστε) ... και τρέχουν να βγούν έξω..... :-[
γρήγορα βέβαιω το μετανιωνουν...... γιατί συνειδητοποιούν πόσο προσωρινά είναι...... χάνονται σε λίγα δευτερόλεπτα..... :-[


αν ακούσεις προσεκτικά..... όταν παίζεις ... θα ακούσεις πολλές μικρές φωνούλες .... τσιριχτές ..... να εκλιπαρούν ..... -βοήθεια!!!...-βοήθεια!!!..... :-[

καλό ήταν το ψαράκι..... τη μαλαματίνα τί την ήθελα ???
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 15, 2020, 02:03:58 μμ »
καλό ήταν το ψαράκι..... τη μαλαματίνα τί την ήθελα ???

μπυρίτσα ήθελε

Το μπαρμπουνάκι θέλει μπυρίτσα
και το κορίτσι θάλασσα
Στα μπαρμπουνάκια και στα κορίτσια
Ποτέ χατίρι δεν τους χάλασα

https://www.youtube.com/watch?v=X6nf2OvOgtg

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 15, 2020, 04:13:55 μμ »
γιατί "ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΚΟΛΛΗΘΕΊ" ?? ..... τι εξυπηρετεί ??......εκτός απο την αγωνία του να κόβεις με ελεύθερο χέρι.......("θα βγεί 3μμ ... 4μμ... 7μμ ... για να δούμε..")... :-[ :-[     σκέτο θρίλερ.....εσωτερικά πέρασες το σκάφος με κόκκινο βελούδο ???   ? .... κάτι τέτοιες καρέκλες είχε μιά θειά μου μακαρίτισσα ..... πολύ άνετες ήταν... :banghead:   κάνει κάτι με τον ήχο το βελούδο??? .... ή το κόκκινο ???    .... :-[   ... εγώ πάντως έχω κόλλημα να βάφω το μέσα μέρος με χρώμα μαύρο μάτ των 500-600 κελσίου (για λέβητες)......πιστεύω ότι τα ηχητικά κύματα μόλις γεννηθούν ... τρομοκρατούνται απο τη μαυρίλα ... (μωρά είναι άλλωστε) ... και τρέχουν να βγούν έξω..... :-[   γρήγορα βέβαιω το μετανιωνουν...... γιατί συνειδητοποιούν πόσο προσωρινά είναι...... χάνονται σε λίγα δευτερόλεπτα..... :-[   αν ακούσεις προσεκτικά..... όταν παίζεις ... θα ακούσεις πολλές μικρές φωνούλες .... τσιριχτές ..... να εκλιπαρούν ..... -βοήθεια!!!...-βοήθεια!!!..... :-[   καλό ήταν το ψαράκι..... τη μαλαματίνα τί την ήθελα ???   



Δίνω το σχήμα στην ταστιέρα που θέλω αλλά αφήνω μεγαλύτερο παχος.
Αφήνω το μάνικο σε μεγαλύτερο πλάτος και τετραγωνισμένο.
Πιάνω το τετραγωνισμένο μάνικο στη μέγκενη και δουλεύω με άνεση ροκάνι και τακο με γυαλόχαρτα για δώσω το επιθυμητό πάχος και κλίση.
Το χάραγμα μετά είναι παιχνιδάκι.
Περνάω τα τάστα, τρίβω και είμαι έτοιμος.
Μετά μορφοποιώ το μάνικο.
Η όλη διαδικασία μου δίνει πιστεύω μεγαλύτερη σταθερότητα και ευκολία. Δίνει και ένα περιθώριο για διόρθωση αν κάτι πάει στραβά.
Τώρα για το βελούδο.
Είναι χαρτόνι ψιλό με βελούδο. Στην ουσία μπαίνει για δέσιμο του σκάφους καλύτερο και πάνω από τη γάζα.Το συγκεκριμένο σκάφος είναι μεγάλο και με 7 χορδές 72 εκ. κλίμακα και με αγχώνε. Του πέρασα ενίσχυση με γάζα σε όλη την επιφάνεια. Ομως δεν είναι ωραία να φαίνεται η γάζα. Έτσι το κάλυψα με το βελούδο και ενισχύθηκε και ακόμα καλύτερα.
Όσον αφορά το χρώμα το έχω πάρει και σε μπλε και σε κόκκινο αλλά το μπλε μου κάνει πιο γλυκανάλατ
ο[/size]:
[/size]https://www.youtube.com/watch?v=icfq_foa5Mo


ενώ το μπορδοροδοκόκκινο μου άρεσε καλύτερα:
https://www.youtube.com/watch?v=TXse8oHzmOg
Πέρα από την πλάκα με τα χρώματα το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό. Είχα πάρει ένα spray με μεταλλικό χρώμα σε απόχρωση χαλκού και  σκεφτόμουνα να βάψω εσωτερικά κάποιο σκάφος αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

Παρεπιπτόντως εκείνες οι καρέκλες κανά καλό ξύλο έχουν;;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 15, 2020, 10:12:28 μμ »
κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις εναν καβαλαρη 16 χιλ  ισως και περισσοτερο
 . Ελπιζω να πεσω εξω.....
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 16, 2020, 12:05:10 πμ »
Κώστα σωστός είσαι. Ναι κάπου εκεί το έχω υπολογίσει.
Γενικά εκεί κειμενονται τα όργανα που φτιάχνω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 16, 2020, 12:27:09 πμ »
Γενικά Δημήτρη εννοείς και στα μπουζούκια ή μόνο στη μπουζουκομάνα τόσο ψηλός καβαλάρης ;;; Και είσαι ήσυχος με το καπάκι ;;;Δεν έχω ξανακούσει μπουζουκομάνα...περιμένω με αγωνία. Καλή συνέχεια φίλε.  {celebrate011}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 16, 2020, 12:41:41 πμ »
Γιάννη και στα μπουζούκια ο καβαλαρης είναι εκεί 16-18 χιλιοστά. Το πρώτο μπουζουκι που έφτιαξα ήταν το 2006 με καβαλάρη στα 18 χιλ. αν θυμάμαι καλά. Το καπάκι βουλιάζει λίγο από την αρχη αλλά από το 2006 μέχρι και σήμερα δεν εχει πάθει τίποτα. Πιστεύω πως με κατάλληλο οπλισμο και πάχος καπακιού δεν υπάρχει θέμα. Αλλωστε οι χαμηλωμένο καβαλάρηδες που βλέπω στα πιο πολλά μπουζούκια με αγχώνουν περισσότερο. Εγώ είμαι λίγο άτσαλος στο παίξιμο και με χαμηλό καβαλάρη φοβάμαι παίζοντας, είτε η πένα είτε τα νύχια γδέρνουν το καπάκι. Ένας  ψηλος καβαλάρης ναι μεν πιέζει το καπάκι πολυ αλλά δε είναι απαραίτητα κακό αυτό. Υπό προϋποθέσεις δίνει δυνατή φωνή αρκεί να εξασφαλίσεις την στατικοτητα της κατασκευής.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 16, 2020, 12:59:04 πμ »
 :035: :victory:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 28, 2020, 04:06:14 πμ »
Τις προηγούμενες μέρες είχε κολληθεί  η ταστιερα από παλισανδρο. Ηρθε στο τελικό της πάχος. Με ροκανι και χοντρό γυαλοχαρτο. Επόμενη κίνηση χάραγμα ταστων. Θέλει λεπτομέρεια και καθαρό μυαλό, μα το κεφάλι μου βαρύ απόψε. Τα άφησα για την επόμενη φορά.. Μετά το χάραγμα θα ακολουθήσει τρίψιμο με όλη την γκάμα γυαλοχαρτων και μετά θα περαστούν τα ταστα.
Μορφοποιησα και το καραολο και πέρασα τα κλειδια.
Ξεκουραση τώρα και τα ξαναλέμε το σαββατοκύριακο.

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2020, 10:12:30 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 28, 2020, 06:49:37 πμ »
Δείχνει αυτό που θα λέμε λαϊκή αρχοντιά !  Μου αρέσει !  Χαλάλι ο κόπος σου !  Μπράβο Δημήτρη !   :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 28, 2020, 07:53:30 πμ »
ρε δημητρη!!!
4 χαραματα!!!
ουτε καζινο λουτρακι να σουνα.....

ωραια το χεις παει, χαλαλι το ξενυχτι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 28, 2020, 01:03:36 μμ »
Μιά μάνα ερωτεύτηκα, μία μπουζουκομάνα
Δημήτρη σού 'χω όνομα: να τη φωνάζεις Άννα!