Αποστολέας Θέμα: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι  (Αναγνώστηκε 3486 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 14, 2019, 11:45:19 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=lgUI5b2Wmjw
Γεώργιε τι σούπερ γκρούπ είναι τούτο! Ζημιά μου έκανες και ψάχνω δεξιά-αριστερά ν'ακούσω κι άλλο και παραμελώ τα υπόλοιπα που έχω να κάνω...
Πολύ καλή η δουλειά σου, συγχαρητήρια!

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 06:27:41 πμ »
Στέργιο ευχαριστώ. Με τον συγκεκριμένο έχω πάθει πλάκα κι εγώ. Οτιδήποτε πληκτρολογήσεις στο you tube από Theodosii Spasov δεν θα απογοητευτείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2019, 06:41:15 πμ από Γεώργιος »

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 11:40:54 πμ »
Μπράβο Γιώργο, πολύ όμορφο καβάλ.
Τον τύπο στο βίντεο.. δεν τον ήξερα, αλλά είναι απίστευτος.

Πρίν λίγους μήνες ήθελα να φτιάξω ένα, έτσι απλά για να γνωρίσω αυτό το τόσο δύσκολο στον χειρισμό όργανο.
Δεν είχα όμως καλάμι και δεν ήθελα να μπλέξω με τορναρίσματα ξύλου.
Έτσι αγόρασα μια απλή σωλήνα PVC διαμέτρου 19μμ (εσωτερικη 16μμ) και έφτιαξα στο 10λεπτο ένα καβάλ και ένα νευ.
Πιστευω πως ηχητικά δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα ξύλινο, ωστόσο είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 02:44:56 μμ »
Ευχαριστώ. Χαίρομαι που κι εσύ ενδιαφέρεσαι για αυτά τα πνευστά. Έχω φτιάξει κι εγώ νέϋ από PVC και καλάμι και έχω αρχίσει να μαθαίνω να παίζω. Θα με ενδιέφερε να ποστάρεις φωτογραφίες από αυτά που έφτιαξες και να μου πεις τη γνώμη σου για τα κατασκευαστικά προβλήματα και το αποτέλεσμα. Τα λέμε.

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 06:12:31 μμ »
Όπως έγραψα και πριν η κατασκευή έγινε με σωλήνα pvc 19μμ (16μμ εσωτερικό).
Πληροφορίες για την κατασκευή του έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα αυτή την σελίδα η οποία δίνει αποστάσεις για το άνοιγμα των τρυπών.
http://papuga.byethost32.com/kaval.html
Την μια άκρη (επιστόμιο) την γυαλοχαρτάρισα περιμετρικά με κλίση περι τις 45 μοίρες ίσως και λίγο παραπάνω.
Η σωλήνα κόπηκε 63,5 cm και σημαδεύτηκαν τα σημεία για τις τρύπες. Εδώ έχω κάνει και την μα...κια μου, προφανώς λόγο βιασύνης, σημείωσα λάθος την 3η τρύπα και το πήρα χαμπάρι όταν πλέον ήταν ήδη αργά. Το αποτέλεσμα ήταν η συγκεκριμένη τρύπα να παίζει κάποια μόρια πιο πάνω, αλλά δεν με χαλάει και πολύ καθώς δεν είμαι παίκτης και την όλη κατασκευή την έκανα από περιέργεια.
Οι τρύπες ανοίχτηκαν με 8αρι τρυπάνι αφού πρώτα είχα ανοίξει τρύπες οδηγούς με 2αρι τρυπάνι, και ακολούθησε ομαλοποίηση των τρυπών με γυαλόχαρτο.

Το καλό που έχει η σωλήνα pvc είναι ότι είναι καθόλα έτοιμη και το μόνο που πρέπει να κάνει κανείς είναι να κόψει σε μήκος και να ανοίξει τρύπες. Ένα άλλο καλό είναι πως δεν χρειάζεται λάδωμα όπως τα καλαμένια. Επίσης είναι πολύ φθηνό υλικό κάτι που το κάνει ιδανικό για πειραματισμούς.





 [ Invalid Attachment ]

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 08:25:24 μμ »
Μια χαρά μου φαίνεται. Στο επιστόμιο έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά (και στις τρύπες επίσης). Δοκίμασε και με καλάμι, θα ενθουσιαστείς με τον ήχο. Απλά με το καλάμι είναι λίγο πιο δύσκολο γιατί κανένα δεν έχει σταθερή διάμετρο και πάχος σε όλο του το μήκος, οπότε δε μπορείς να βασιστείς στα μέτρα που θα βρεις στο ίντερνετ. Αξίζει όμως να δοκιμάσεις. Το καβάλι και το νέϋ στη φωτό δεν είναι τίποτα σπουδαία όργανα, αλλά είναι καλά κουρδισμένα, τα έφτιαξα με σχεδόν μηδενικό κόστος και μπορώ να εξασκούμαι μέχρι να φτάσω σε ικανοποιητικό επίπεδο και αποφασίσω να αγοράσω κάτι καλύτερο. Σου δίνω και τα μέτρα που βρήκα στο διαδίκτυο για κατασκευή νέϋ με σωλήνα PVC.
The pvc tube is 20 mm diameter. The hole is 8 mm diameter. The 60 cm long Nay. 1-8 cm 2-10.5 cm 3-13 cm 4-18 cm 5-20.5 cm 6-23 cm Middle or backside hole is 30.5 cm The 68 cm long Nay. 1-9 cm 2-11.8 cm 3-14.6 cm 4-19.8 cm 5-23 cm 6-25.8 cm Backside hole is 34.5 cm The 40.5 cm long Nay 1-5.3 cm 2-7 cm 3-8.8 cm 4-12.2 cm 5-13.9 cm 6-15.5 cm Backside hole is 21 cm. Το πλαστικό νέϋ το έφτιαξα με αυτά τα μέτρα, έβαλα και ένα μπασπαρέ και έχει μια χαρά ήχο, αν και χωρίς το μπασπαρέ εμένα μου αρέσει καλύτερα (όπως τα αραβικά). Τα λέμε.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 10:29:25 μμ »
μία γεύση από ίσως τον καλύτερο καβαλίστα του κόσμου, τον Βούλγαρο Theodosii Spasov.
στο σχημα ειναι και ο ταντιτσ, πολυ καλος κιθαριστας μα και συνθετης (οχι αυτος που τα χωνει, ο αλλος...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 02:04:41 πμ »
Ειχα δοκιμάσει να κάνω ένα supurde νεϋ (60cm), με τα μέτρα που αναφέρεις τα οποία είχα βρει και εγω απο αράβικα βιντεο στο yt.
Τον τεχνιτό κόμπο τον ειχα κάνει γύρω στους 4,5 - 5 πόντους από το επιστόμιο αλλά όχι με τον τρόπο που έχεις κάνει στο δικό σου.
Έκοψα την σωλήνα σε εκείνο το σημείο και την ξανακόλλησα με εποχική κόλλα προσθέτοντας ανάμεσά στα δύο τμήματα ένα επίπεδο κομμάτι pvc στο οποίο είχα ανοίξει τρύπα 6μμ.
Αυτο το νεϋ δεν το έχω πια καθώς το έκανα δώρο, και δεν έχω ούτε μια φωτό. Έχω όμως ένα άλλο κομμάτι σωλήνα που περιμένει να γίνει νεϋ  ;D

Θέλω σίγουρα κάποια στιγμή να κάνω καλαμένιο, αλλά πρέπει πρώτα να βρω κατάλληλο καλάμι. Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά το καλάμι πρέπει να έχει 9 τμήματα. Λένε πως δεν παίζει καλά αν δεν ειναι 9. Η σωλήνα που δεν έχει τμήματα πως παίζει?
Υποψιάζομαι βέβαια πως αυτό αναφαίρεται στην ποιότητα του ήχου.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:01:09 πμ »
να έχει 9 τμήματα

μηπως ειναι αρχαια καταλοιπα;


Γιωργο στο λινκ που εστειλες ειναι ολοι μουσικαρες.
τον ταντιτσ τον ξερω (ειναι ο δεξια) και πολυ καλος συνθετης, μεσα στα αλλα εχει γραψει και 2 "σουξε" που παιζονται απο κιθαριστες... https://www.youtube.com/watch?v=tudXsZSMm4g

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:08:55 πμ »
Στέλιο είναι και οι δυο τους φοβεροί κιθαρίστες. Στο βιντεάκι που έστειλες (πολύ ωραία εκτέλεση από την κοπέλα) φαίνεται καθαρά η επιρροή του από την Σέρβικη-Βαλκανική μουσική κουλτούρα.

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:36:11 πμ »
 Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά το καλάμι πρέπει να έχει 9 τμήματα.
[Σύμφωνα με την Τούρκικη αλλά και Αραβική παράδοση, τα εννέα τμήματα συμβολίζουν τους εννέα μήνες της κύησης του εμβρύου. Μουσικά, λένε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου. Ο δεξιοτέχνης Omar Faruk Tekbilek έχει πει σε συνέντευξή του ότι το νέϋ πρέπει να είναι με εννέα τμήματα για να μπορεί να φτάσει τις τρεις οκτάβες. Αν έχει λιγότερα από εννέα φτάνει τις δυόμιση οκτάβες. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, αλλά οι Πέρσες φτιάχνουν τα νέϋ τους με εφτά τμήματα και έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες.]

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:49:45 πμ »
Ειχα δοκιμάσει να κάνω ένα supurde νεϋ (60cm), με τα μέτρα που αναφέρεις τα οποία είχα βρει και εγω απο αράβικα βιντεο στο yt.
Τον τεχνιτό κόμπο τον ειχα κάνει γύρω στους 4,5 - 5 πόντους από το επιστόμιο αλλά όχι με τον τρόπο που έχεις κάνει στο δικό σου.
Έκοψα την σωλήνα σε εκείνο το σημείο και την ξανακόλλησα με εποχική κόλλα προσθέτοντας ανάμεσά στα δύο τμήματα ένα επίπεδο κομμάτι pvc στο οποίο είχα ανοίξει τρύπα 6μμ.
Αυτο το νεϋ δεν το έχω πια καθώς το έκανα δώρο, και δεν έχω ούτε μια φωτό. Έχω όμως ένα άλλο κομμάτι σωλήνα που περιμένει να γίνει νεϋ  ;D

Θέλω σίγουρα κάποια στιγμή να κάνω καλαμένιο, αλλά πρέπει πρώτα να βρω κατάλληλο καλάμι. Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά το καλάμι πρέπει να έχει 9 τμήματα. Λένε πως δεν παίζει καλά αν δεν ειναι 9. Η σωλήνα που δεν έχει τμήματα πως παίζει?
Υποψιάζομαι βέβαια πως αυτό αναφαίρεται στην ποιότητα του ήχου.

Γεώργιος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αγαπημένο ξύλο: καλάμι,μπαμπού
  • Αριθμός κατασκευών: 15
Απ: Καβάλι από καλάμι διακοσμημένο με μπλε τοπάζι
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:56:00 πμ »
Σύμφωνα με την Τούρκικη αλλά και Αραβική παράδοση, τα εννέα τμήματα συμβολίζουν τους εννέα μήνες της κύησης του εμβρύου. Μουσικά, λένε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου. Ο δεξιοτέχνης Omar Faruk Tekbilek έχει πει σε συνέντευξή του ότι το νέϋ πρέπει να είναι με εννέα τμήματα για να μπορεί να φτάσει τις τρεις οκτάβες. Αν έχει λιγότερα από εννέα φτάνει τις δυόμιση οκτάβες. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, αλλά οι Πέρσες φτιάχνουν τα νέϋ τους με εφτά τμήματα και έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες. Πάντως για αρχή μπορείς να βρεις καλάμι με λιγότερα τμήματα και να πειραματιστείς.

Tags: