Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο μαόνι-έλατος  (Αναγνώστηκε 1013 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Μπουζούκι τρίχορδο μαόνι-έλατος
« στις: Αύγουστος 02, 2019, 01:15:00 μμ »
Αυτό το μπουζούκι έγινε παράλληλα με ένα ακόμα, το οποίο όμως αποφάσισα να διαλύσω καθώς δεν μου άρεσε ο ήχος και πιστεύω ότι δεν θα συνερχόταν με μικρές επεμβάσεις όπως σ’ αυτό που φαίνεται εδώ. Και τα δύο ήταν μέρος της πρώτης μου προσπάθειας για εφαρμογή βέργας σε μπουζούκι – και κάποιων τεχνικών στην εφαρμογή του καπακιού που όμως θα περιμένουν ακόμα.

Εν πάση περιπτώσει, για αυτό το σημερινό: σκάφος μαόνι – άσπρη καρυδιά, καπάκι έλατο, μπράτσο νιαγκόν με κόντρα βέγκε και βέργα διπλής ενέργειας. Κλίμακα 68 εκ.
Ταστιέρα βέγκε, καβαλάρης από δαμασκηνιά, διακόσμηση (φιγούρες, ροζέτα, καράολας) από καπλαμάδες καρυδιάς με έντονα νερά.

Ενδιαφέροντα (για μένα) σημεία σ΄ αυτήν την κατασκευή ήταν τα εξής:
1) πρώτη εφαρμογή βέργας και λόγω αυτής τάστα με δόντι (Hosco S2)
2) αποδείχτηκε πολύ στρυφνό στο να μου κάνει το χατίρι να βγάλει τον ήχο που ήθελα και περίμενα από την αρχή (λόγω ποιότητας καπακιού και τρόπου εφαρμογής του στο σκάφος)

Η βέργα:
διπλής ενέργειας, κινέζικη, 42 εκ., με ρύθμιση μέσα από την τρύπα. Προβληματίστηκα λίγο για την τοποθέτηση. Έχει διαφορές με τις κιθάρες όπου βάζω, λόγω διαφορετικής ένωσης: άλλες διαστάσεις, άλλο σχήμα τάκου, άλλη γεωμετρία γενικά. Κυρίως με απασχόλησε το αν και κατά πόσο «έξω» από τον τάκο πρέπει να βγαίνει η υποδοχή του allen για την ρύθμιση. Αυτή η απόφαση είναι σημαντική γιατί επηρεάζει και το συνολικό μήκος της - και άρα την αρχική επιλογή.

Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ και συζήτηση με διάφορους φίλους από εδώ με σχετική εμπειρία κατέληξα στο να την βάλω έτσι ώστε η υποδοχή της βίδας να προεξέχει ελάχιστα από τον τάκο. Νομίζω πως δουλεύει καλύτερα έτσι (στο άλλο μπουζούκι έβαλα μακρύτερη και λίγο διαφορετικά) αλλά δημιουργεί ένα πρόβλημα, καθώς το allen που παίρνεις μαζί με τη βέργα είναι  25*75 χιλιοστά, που σημαίνει ότι το βάζεις «ανάποδα» (με την μακριά πλευρά μέσα στο σκάφος, βλ. σχέδιο) και δυσκολεύει την ρύθμιση. Πάντως έχω βρει και allen 125*75 το οποίο σαφώς θα βοηθήσει.

Το άλλο θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένες βέργες δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας. Στην λειτουργία δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά η υποδοχή του allen είναι κολλημένη με μια ελαφριά γωνία, που σημαίνει ότι κάνεις λίγο γλυπτική (με carbon κτλ.) για να διαμορφώσεις το κανάλι στον τάκο – πρέπει να φωλιάζει σφιχτά χωρίς μπόσικα κατά το δυνατόν.

[ Invalid Attachment ]

Τελικά πάντως η βέργα δουλεύει άψογα, το σετάρισμα γίνεται πολύ εύκολα και το βάρος δεν είναι απαγορευτικό - αντίθετα συνηθίζεται γρήγορα, τώρα πια σχεδόν δεν το καταλαβαίνω. Αλλά αυτά για την βέργα των 42 εκ., γιατί στο επόμενο έβαλα 48 εκ. και παρά τη μικρή διαφορά βάρους (10 γρ.) είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα σε πολλή ώρα παιξίματος.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο μαόνι-έλατος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2019, 01:19:13 μμ »
Ο ήχος:
στην αρχή δεν μου άρεσε καθόλου, παρά την – κατάλληλη κατά τη γνώμη μου – επιλογή, επεξεργασία και τοποθέτηση του καπακιού. Ο ήχος είχε μεν χαρακτήρα, αλλά ήταν πολύ στριγγός (*). Αρχικά το απέδωσα στον συνδυασμό ξύλων (βέγκε ταστιέρα και καβαλάρης) και ίσως επιπλέον στην βέργα και τα τάστα με δόντι που χρησιμοποίησα πρώτη φορά σε μπουζούκι. Πιστεύω ότι όλα αυτά παίζουν ρόλο (**), χωρίς όμως να μπορώ να τον προσδιορίσω επακριβώς.

(*) ο Αλεξανδρής (στον οποίον ως γνωστόν πηγαίνω όλα τα όργανα με νέες εφαρμογές για crash test) το περιέγραψε ως «ενδιαφέρων ήχος, αλλά … αυτό το μπουζούκι δεν έχει καθόλου μπάσα»  :-[ .
(**)  ο Γ. Παβέζας, οργανοποιός με εμπειρία σε βέργες κτλ. (ηλεκτρικές και ακουστικές κιθάρες και όργανα της οικογένειας του βιολιού) με τον οποίον συζητήσαμε περί του συνδυασμού υλικών, κατέληξε : «θα βρεις την συνταγή σου»  ;D

Όμως ο Στελάκης τόχει πει: «απάνω τους μάγκες!» άρχισα λοιπόν διάφορα τριψίματα κτλ. και κυρίως πειράματα με τον καβαλάρη (ξύλα, διαστάσεις, εγκοπές, ύψος κόκκαλου κτλ.).

[ Invalid Attachment ]

Το πρώτο σετάρισμα έγινε αρχές καλοκιαριού με καβαλάρη βέγκε (***). Σχεδόν δυο μήνες, πολύ παίξιμο - που αναμφισβήτητα βοήθησε - και έξι καβαλάρηδες μετά (βέγκε x 2 – παλίσανδρος – σφεντάμι – έβενος και στο τέλος δαμασκηνιά), επιτέλους παίζει – και για τα δικά μου αυτιά παίζει πλέον πολύ - πολύ καλά.

Εγώ αντίθετα δεν παίζω καλά, αλλά συγχωρέστε με καθώς τελευταία παίζω μόνο όταν τα δοκιμάζω.

Error 404 (Not Found)!!1

(*** αυτό είναι από ένα ενδιάμεσο στάδιο δοκιμών) https://www.youtube.com/watch?v=S3w64AEtUKc&t=28s

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2019, 02:26:59 μμ »
Ωραίος , ακούραστος ,ερευνητικός , αναλυτικός όσο χρειάζεται , με λίγα λόγια όλο το ζουμί !

Εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα η αισθητική στο καπάκι του .
               Ενώ είναι λιτό και θυμίζει εκείνα τα παλιά μπουζούκια
               χωρίς τα πολλά πολλά στολίδια  ...  καταφέρνει να είναι
               άλλο ένα γνήσιο τέκνο του δημιουργού του!

Μπράβο Μάνο !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πασχάλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2019, 03:23:16 μμ »
Γι' αυτά τα πολυπαραμετρικά προβλήματα που όμως δεν είναι χρονικώς πιεστικά, με γοητεύει η αναζήτηση της λύσης.
Τι ωραίο αυτό το μικρόβιο!!
Μπράβο ρε Μάνο που μοιράζεσαι ακόμα και τη διαδρομή προς τη λύση.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά σε όλους τους τύπους και αποχρώσεις.
  • Αριθμός κατασκευών: Almost Nothing.
  • Περιοχή: Αστερισμός της Ανδρομέδας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2019, 08:43:13 μμ »
Μπράβο Μάνο,πολύ ωραίος ήχος,όπως και άψογο φινίρισμα,και σε ευχαριστούμαι που μοιράζεσαι τους πειραματισμούς σου.
Δυο ψαράκια μελανούρια, Κάντε κράτει, Τώρα γιούργια.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2019, 11:19:09 μμ »
Ομορφο μπουζουκι και μερακλιδικο το παιξιμο.
Σχετικα με τον καβαλαρη πως κατεληξες στη δαμασκηνια; Ασυνηθιστο ξυλο γενικα αλλα και για τον καβαλαρη ακομα περισσοτερο.
Πιστευεις οτι επαιξε ρολο το ξυλο η τελικα το μεγεθος μιας και αυτος ητανε και ο μικροτερος (σε μηκος) καβαλαρης;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_craftopia

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2019, 11:36:45 μμ »
Μπράβο! Ωραίο όργανο. Λιτό και κομψό. Κι ακόμα πιό συναρπαστική η διαδρομή!

Όπως λέει κι ο Δημήτρης, πες μας κι άλλα για τους καβαλάρηδες.
(Κρυφή μου ελπίδα ν'ανοίξεις καινούργιο θέμα και να το εξαντλήσεις. Ξέρεις εσύ...)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2019, 09:03:25 πμ »
καλημέρα κι ευχαριστώ άπαντες!
Δημήτρη δεν νομίζω ότι είναι περίεργο το ξύλο της δαμασκηνιάς, απλώς δεν συνηθίζεται για μπουζούκια. Είναι όμως περιζήτητο για Ποντιακές λύρες (κοκκίμελο το λένε, ίσως το έχεις δει να αναφέρεται έτσι). Έτυχε να μου φέρει ένας φίλος μερικά κομμάτια πριν από χρόνια, τα θυμήθηκα και είπα να το δοκιμάσω, τόσο απλά.
Στέργιο δεν έχω "συστηματοποιημένη" προσέγγιση. Όπως βλέπεις εκτός από το είδος του ξύλου έχουν διαφορές σε μήκος (και πάχος που δεν φαίνεται στη φωτό), σχήματα (μάζα που "λείπει") και ύψος στο κόκκαλο. Ανάλογα με το τί άκουγα από τον προηγούμενο προχωρούσα στον επόμενο - εκτός από τον εβένινο που ήταν έτοιμος από το άλλο μπουζούκι και τον δοκίμασα κι αυτόν. Το πρόβλημα ήταν ο στριγγός ήχος, έπρεπε λοιπόν να "μαλακώσει" χωρίς να γίνει πλαδαρός. Νομίζω ότι σ' αυτό παίζει ρόλο η πυκνότητα και η μάζα του ξύλου και του κόκκαλου (εξ ου και τα διαφορετικά ύψη).
Νομίζω ότι το βέγκε είναι γενικά ακατάλληλο, το είχα ξεχάσει στην αρχή αλλά μετά θυμήθηκα ότι και στους τζουράδες που βάζω βέγκε στην ταστιέρα (και γενικά φτιάχνω από το ίδιο ξύλο με την ταστιέρα και τον καβαλάρη), κι εκεί λοιπόν είχα θέματα και χρησιμοποιούσα παλίσανδρο που έχει κοντινά χρώματα. Αλλά ούτε αυτός δούλεψε εδώ, άρχισα να "βλέπω φως" από το σφεντάμι αλλά κάνοντας πειράματα και μ' αυτό το παράκανα (πολύ βαθειές οι κοιλότητες). Εκεί θυμήθηκα την δαμασκηνιά και είπα να την δοκιμάσω. Επειδή στην μορφοποίηση μου φάνηκε πιο μαλακιά από το σφεντάμι, έκανα ξανά ψηλότερο το κόκκαλο. Δούλεψε με την πρώτη δοκιμή, ακόμα ασχημάτιστος. Παίζοντας κι άλλο, έφτιαξα τις κοιλότητες, τον κόντυνα λίγο και ιδού.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #59
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2019, 10:39:46 πμ »
μπραβο ρε μανο, αρχηγοπουλο εισαι..........  {celebrate007}

[ Invalid Attachment ]

τουλαχιστον εσεις ειστε και βαλε βγαλε καβαλαρη, εμεις μονο να ελλατωσουμε μαζα, (η να προσθεσουμε κατω απο το καπακι  ;D) σε τελειωμενο οργανο και λουστραρισμενο με μονιμο καβαλαρη, ειναι δυσκολα τα πραγματα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Tags: