Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019  (Αναγνώστηκε 5648 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 10, 2019, 01:33:56 μμ »
Ιωσήφ  πολύ σωστές η επισήμανσης  σου..   απλά εγώ για τα βερνίκια αναφερόμουν.   

τα βερνίκια είναι σούπερ, όσο για τους καπλαμάδες μάλλον είναι συχνό 'ατύχημα" (αν είχες δυο καπλαμάδες κολλημένους σταυρωτά και σου ξέφυγε στο τρίψιμο, κι εγώ - φυσικά - την έχω πατήσει. Έκτοτε δεν τους βάζω σταυρωτά αν πρέπει να τριφτούν αρκετά μετά).
Τι ξύλο είναι ? μου φαίνεται σκούρο για zebrano, αλλά εκτός απο αυτό και το καραγάτσι δεν ξέρω άλλο με τέτοια έντονα νερά

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 10, 2019, 01:41:39 μμ »
και μια ερώτησις για τους κιθαροκατασκευαστές: θέλω να βάλω φαρδύ (ψηλό, 6 χιλ.) binding σε μια απ' τις κιθάρες. Το κανάλι για το "κοντό" (3 χιλ.) το ανοίγω με το χέρι και βέβαια λόγω ύψους δεν κατεβαίνω κάτω από το καπάκι στα πλαϊνά.
Το 6άρι όμως θα το ανοίξω με το ρούτερ και θα χώνεται κατά 3 περίπου χιλιοστά μέσα στα πλαϊνά (σφεντάμι) που όμως είναι λίγο πιο λεπτά απ' ό,τι συνήθως (1,80 ηταν όταν τα πήρα).
Μετά τα τριψίματα (που προηγούνται του ανοίγματος του καναλιού) θα κατέβουν περίπου στο 1,70 -1,80 αν έχουν μείνει όπως ήταν, ίσως και στενότερα αν μου φύγει λίγο το γιαλόχαρτο, δεν είναι και δύσκολο. Εν τω μεταξύ το κανάλι με το bit που έχω θα το ανοίξω σε φάρδος 1,50 και μου φαίνεται λίγο οριακό.

Βλέπω στο ιντερνετ εικόνες σαν κι αυτές, που το σκάψιμο έχει φτάσει στο kerfing






αυτό που είναι σαν ξεδοντιασμένη γιαγιά, δεν μας πειράζει ? εμπιστευόμαστε το kerfing (μαόνι 4*15 με στρογγυλεμένη γωνία μέσα) μόνο ?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 10, 2019, 04:19:19 μμ »
Γενικά το kerfing να είναι από 5 χιλ το φαρδος και πάνω.. το ύψος 15 χιλ είναι μια χαρά.. Εσύ μπαίνεις 3 χιλ στο καπάκι μαζί με τα πλαϊνά η χωρίς το πάχος των πλάνων?Γενικά πάντως με τα κορδόνια η κιθάρα δένει περισσότερο..γίνονται πιο γερές οι ενώσεις..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 10, 2019, 05:33:54 μμ »
μανο τα 3 χιλ ανοιγμα, ειναι παρα πολυ, αυτο σημαινει οτι θα φας 1,2 - 1,3 απο τα κερφινκ.
θα τα κατεβασεις οσο ειναι και τα πλαϊνα σου (εγω π.χ. τα κανω ολα στα 1.9, και πλαϊνα και φιλετα-αυτα μετα την κολληση εχουν τη ταση να μενουν κατα τι λιγο πιο πανω απο τα πλαϊνα, και μετα ξυστρα παντου, ειναι λαθος να γυαλοχαρταρεις σπεσιαλε τα ξυλα και μετα να κολλας φιλετα, θα διπλοτριπλοτριβεις)

αυτο καταλαβα που λες >θα το ανοίξω με το ρούτερ και θα χώνεται κατά 3 περίπου χιλιοστά μέσα στα πλαϊνά

που με μπερδευει με το παρακατω > θα το ανοίξω σε φάρδος 1,50 και μου φαίνεται λίγο οριακό
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 10, 2019, 05:43:41 μμ »
δηλαδη αυτο που θα εκανα θα ειχα φιλετα στο 1.8 και θα δουλευα ξυστρα μετα
σου κανω και ενα σχεδιακι οπως τα φτιαχνω
 [ Invalid Attachment ]
γρηγορη ο κυριος λογος δεν ειναι για να δενει περισσοτερο, ειναι για να μην ανοιγουν τα σοκορα
(κατι σαν τις χαρακιες στις πλακες στη ταρατσα, τα διαστηματα της γεφυρας κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2019, 06:43:16 πμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 10, 2019, 10:45:18 μμ »
Ιωσήφ  πολύ σωστές η επισήμανσης  σου..   απλά εγώ για τα βερνίκια αναφερόμουν.   

τα βερνίκια είναι σούπερ, όσο για τους καπλαμάδες μάλλον είναι συχνό 'ατύχημα" (αν είχες δυο καπλαμάδες κολλημένους σταυρωτά και σου ξέφυγε στο τρίψιμο, κι εγώ - φυσικά - την έχω πατήσει. Έκτοτε δεν τους βάζω σταυρωτά αν πρέπει να τριφτούν αρκετά μετά).
Τι ξύλο είναι ? μου φαίνεται σκούρο για zebrano, αλλά εκτός απο αυτό και το καραγάτσι δεν ξέρω άλλο με τέτοια έντονα νερά

Ναι Ιωσήφ ζεπράνο είναι,  0,6mm.    Την άλλη φορά  δεν θα το τρίψω καθόλου,   

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 11, 2019, 09:17:20 πμ »
μανο τα 3 χιλ ανοιγμα, ειναι παρα πολυ, αυτο σημαινει οτι θα φας 1,2 - 1,3 απο τα κερφινκ.
θα τα κατεβασεις οσο ειναι και τα πλαϊνα σου (εγω π.χ. τα κανω ολα στα 1.9, και πλαϊνα και φιλετα-αυτα μετα την κολληση εχουν τη ταση να μενουν κατα τι λιγο πιο πανω απο τα πλαϊνα, και μετα ξυστρα παντου, ειναι λαθος να γυαλοχαρταρεις σπεσιαλε τα ξυλα και μετα να κολλας φιλετα, θα διπλοτριπλοτριβεις)

αυτο καταλαβα που λες >θα το ανοίξω με το ρούτερ και θα χώνεται κατά 3 περίπου χιλιοστά μέσα στα πλαϊνά

που με μπερδευει με το παρακατω > θα το ανοίξω σε φάρδος 1,50 και μου φαίνεται λίγο οριακό

κάτσε να βάλω κι εγώ σχέδιο γιατί "χαθήκαμε στη μετάφραση". Συνήθως κάνω το #1 και δεν σκάβω καθόλου τα πλαϊνά, κανα δυο φορές έχω κάνει το #2 με τον ίδιο τρόπο που βάζεις κι εσύ στο σχεδιάκι, αλλά με "κανονικού φάρδους" πλαϊνά γύρω στα 2 χιλιοστά. Τα συγκεκριμένα πλαϊνά που έχω τώρα είναι λεπτότερα (αλλού μετράω ~ 1,8 κι αλλού 1,7), έτσι τα αγόρασα.



καταλαβαίνω την επεξεργασία με το ξυράφι (κι εγώ έτσι τα φέρνω "πρόσωπο") δεν μιλάω για "τελικό" τρίψιμο αλλά όσο χρειάζεται για να καθαρίσει το πλαϊνό από κόλλες κτλ. Ο λόγος είναι ότι το bit του ρούτερ (με ρουλεμάν από κάτω) παίρνει οδηγό από τα πλαϊνά. Επομένως όχι τέλειο τρίψιμο, αλλά πάντως πρέπει να τριφτούν εξαρχής λίγο, τόσο όσο να τσουλάει "γλυκά" το ρουλεμάν πάνω τους.
Το "οριακό" που γράφω σημαίνει ότι με αρχικό πάχος (φάρδος) πλαϊνών 1,8 χιλιοστά και φάρδος binding 1.5-16 χιλιοστά είναι πολύ εύκολο να ξυρίσω όλο το φάρδος του πλαϊνού (με το ρούτερ) στο ύψος των 6 χιλ. και να αποκαλυφθεί το kerfing από μέσα, πράγμα το οποίο δεν μου έχει συμβεί ποτέ και δεν ξέρω αν είναι ΟΚ.
Υπόψη ότι το binding είναι ασετόπαστα, άρα δεν θα έχει καμία συμμετοχή στην "στατική επάρκεια", όπως ίσως θα είχε αν ήταν ξύλο (φαντάζομαι ότι αυτό εννοεί ο Γρηγόρης) - αν κι εγώ είμαι της άποψης ότι η κύρια λειτουργία είναι η προστασία του σόκορου (και επι τη ευκαιρία διακοσμούμε κιόλας) και όχι το "δέσιμο" της κατασκευής.

Αυτό είναι που κάνω συνήθως (#1), φαίνεται το "κοντό" binding



και δυο φορές binding ασετόπαστα 6 χιλ., αλλά δεν αποκαλύφθηκε το kerfing



 [ Invalid Attachment ]


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 11, 2019, 02:46:55 μμ »
οκ καταλαβα.
δεν πειραζει να αποκαλυφθει το μπαϊντινγκ

οσο για τα σχεδια που ανεβαζεις, οπως πανα ρισπεκτ  {celebrate007}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 11, 2019, 03:09:00 μμ »

................   ...............   ................

οσο για τα σχεδια που ανεβαζεις, οπως παντα ρισπεκτ  {celebrate007}

Ομολογουμένως πολύ πολύ κατατοπιστικά αυτά τα σχέδια !

Να αυτά μου κάνετε και διαβάζω , διαβάζω και όλο αδιάβαστος είμαι ...  και ανίκανος να βοηθήσω ουσιαστικά ...

https://www.liutaiomottola.com/construction/bindings.htm
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 15, 2019, 02:33:31 μμ »
Κινητικότητα μηδέν.
Πάει, σκουριάρασαν τα σκαρπέλα!
Δουλειές για μένα πάλι από Σεπτέμβρη και από ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος.



Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 15, 2019, 02:49:30 μμ »
για κάποιον σπουδαίο οργανοποιό που όμως ξέχασα)
τον μεγιστο ρομπερ μπουσε...

Κινητικότητα μηδέν.
Πάει, σκουριάρασαν τα σκαρπέλα!
τι λε ρε μαστορα, για περνα απο δω να σου δειξω καλογιαλισμενα*, κερναω κ κοφι............αντε πριν μου φυγεις για διακοπες**....


*το γυαλιζω το σκαρπελο.... χαχαχαχαχα!
**https://www.youtube.com/watch?v=8rttJizVY1I  ;D  ;D  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 15, 2019, 02:52:57 μμ »
αυτό που είναι σαν ξεδοντιασμένη γιαγιά, δεν μας πειράζει ? εμπιστευόμαστε το kerfing (μαόνι 4*15 με στρογγυλεμένη γωνία μέσα) μόνο ?

μανο ενταξει αμα φας και απο κερφινκ πολυ, δεν ειναι οτι καλυτερο, γενικα ειναι καλο να αφηνεις μια απειροελαχιστη φλουδα απο πλαϊνο.
δεν παθαινει τιποτε, κατι σαν μιτσουμπισι: δεν σπαει δεν χαλαει.................... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 15, 2019, 03:47:41 μμ »
Κινητικότητα μηδέν.
Πάει, σκουριάρασαν τα σκαρπέλα!
Ε όχι και σκούριασαν!
Επειδή δε μιλάμε?

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 15, 2019, 03:49:48 μμ »
Το 4ο φόρεσε για πρώτη φορά χορδές πριν να μπούνε τάστα (συμβουλές Γιάννη Καραβασίλη και Μάνου σε ανύποπτο χρόνο).
Το μάνικο είναι υπό παρατήρηση και κρατούνται σημειώσεις για μικρο-διορθώσεις.
Τελικά το σετάπ μπορεί ν' αρχίσει πολύ νωρίτερα απ' ότι πίστευα στην αρχή!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούλιος 2019
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 18, 2019, 12:46:20 μμ »
αυτήν την φωτογραφία την βάζω για το χρώμα και κυρίως τα νερά των τριών κομματιών (πλαϊνά + τακούνι + μπράτσο).
Μου έκανε εντύπωση πώς "κούμπωσαν", δεδομένου ότι προέρχονται από διαφορετικά κομμάτια αγορασμένα από άλλους προμηθευτές σε άλλους χρόνους

 [ Invalid Attachment ]

Tags: