Αποστολέας Θέμα: Το πρωτο μου μπουζουκι  (Αναγνώστηκε 24749 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 25, 2019, 08:51:31 πμ »
Προχώρα το φίλε konsaw. Μια χαρά είναι οι σκέψεις σου...(για τις δικές μας δεν ξέρω... ;) ). Αστειεύομαι βεβαία...εύχομαι να μην σε μπερδέψαμε με τις αναζητήσεις μας.

Συμφωνώ με τον Γιάννη , μου αρέσει έτσι όπως το ψάχνεις το θέμα του σκάφους ...  Εκτός από κατασκευαστής , δείχνεις ότι έχεις και στόφα οργανοποιού ...   :)

Θα ήθελα με την ίδια ερευνητική διάθεση (ταπ τιουνινγκ ) να σε δω να ασχολείσαι και με το καπάκι σου , όταν έρθει η ώρα του.

Αν θέλεις - για το καπάκι - πάρε μια ιδέα κι από εδώ .  Βέβαια ο κατασκευαστής στο βίντεο μιλάει για το καπάκι κλασσικής κιθάρας , αλλά ...  ...  ...

https://www.youtube.com/watch?v=Mwi-j2ToB3o&list=PLgEHS-XZqjMoe4BkcHtOUqdymbDLDjhZs&index=6&t=15s

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 31, 2019, 08:08:23 μμ »
Μην το παρεξηγηθείτε ότι το κάνω όπως το θεωρώ εγώ και χερομαι για τα λόγια του Γιάννη και του Ιωσηφ.

Κόλλησα τον τακο.

Έφτιαξα μια σανίδα με γιαλοχαρτο και έξυσα το σκάφος να έχει μια επιφάνεια.

Πήρα ένα κοματι έλατο

Και εκοπσα λουριδες για τα καμάρια και για να χοντρενω τα πλαϊνά να υπάρχει πιο πολύ επιφάνια για την κολληση του καπακιου.

Πως ακριβός το λιγιζω;
Έτσι όπως και της δουγες;
Πιστεύω πως δεν χριαζονται πολύ ύψος τα κομμάτια στα πλαϊνά;
Απλά λίγο φάρδος δινουμαι;



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 01, 2019, 07:49:08 πμ »
τα πλαϊνά εσωτερικά καλύτερα να είναι από σκληρότερο ξύλο (π.χ. από το ίδιο ξύλο του σκάφους ή κάνα μαόνι κτλ.) και όχι έλατο, λεύκα κτλ.
Το να φαρδύνει το χείλος για την κόλληση είναι δευτερεύον, το σημαντικότερο είναι ότι κάνουν πιο άκαμπτη την περίμετρο και έτσι αυξάνεται η διάρκεια της δόνησης (sustain).

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 01, 2019, 08:41:56 πμ »
πολυ ωραια δουλεια παντως...  :-*
μπραβο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 01, 2019, 01:59:47 μμ »
πολυ ωραια δουλεια παντως...  :-*
μπραβο!
Σε ευχαριστώ Στελιο  {celebrate009}

τα πλαϊνά εσωτερικά καλύτερα να είναι από σκληρότερο ξύλο (π.χ. από το ίδιο ξύλο του σκάφους ή κάνα μαόνι κτλ.) και όχι έλατο, λεύκα κτλ.
Το να φαρδύνει το χείλος για την κόλληση είναι δευτερεύον, το σημαντικότερο είναι ότι κάνουν πιο άκαμπτη την περίμετρο και έτσι αυξάνεται η διάρκεια της δόνησης (sustain).

Ναι;;;;
Εγω νόμιζα πως το καπακι σταθεροποίει την κατασκευή ανετα σαφτο το συμιο.
Δηλ. θα μπορουσα.. αν ειχα.. να χρησιμοποιήσω μια περισια δουγα;
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 01, 2019, 06:32:44 μμ »
το καπάκι σταθεροποιεί τα πάντα, σύμφωνοι, αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να "κάνει πιο άκαμπτη την περίμετρο".
Θεωρητικά η ενέργεια από τον καβαλάρη πηγαίνει στην περίμετρο, αν είναι άκαμπτη  αντανακλάται, επιστρέφει στον καβαλάρη κ.ο.κ. μέχρι να εξασθενήσει. Αν είναι μαλακή η "ψίχα", η δόνηση απορροφάται και δεν έχει την ίδια επίδραση.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 01, 2019, 07:04:21 μμ »
Χμμμ...
έχω ένα καπλαμά 2,4mm.
Είναι αμερικανική καρυδιά.


Απλά επιδι είναι μαχερομενο (λέγετε έτσι και στα ελληνικά; ) στην μια κατευθινσι λιγιζεται.


Στην άλλη είναι σταθερό.

 Γίνεται μαφτο;


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 01, 2019, 09:12:41 μμ »
Γιατί να μην γίνετε,πρέπει να γίνετε,χρησιμοποιήτε και κομμένο με την μορφή σφήνας έτσι ώστε πάνω στο χείλος της σκάφης να έχει αρκετό ψωμί για να πατήσει το καπάκι,και στο τέλος δηλαδή πρός τον πάτο σβήνει και στην διατομή του είναι από την μία πλευρά ίσιο(αυτή που κολάμε)και στην εξωτερική σαν σφήνα,.......http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-guitar-bouzouki-kerfed-linings-mahogany-10062 ...............Και όπως βλέπεις έχει και χαράγματα για να το λυγάμε πιο εύκολα.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 02, 2019, 10:41:29 μμ »
Μάνο, το έψαξα ξανά το θέμα στο βιβλίο Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
Εκεί βρικα αυτό το κείμενο.

Εγώ κατάλαβα ότι δεν νιαζεται για την δονισι.
Μόνο για την στήριξη των καμαριον και την πιο μεγάλη επιφάνια για την κολληση του καπακιου. Γιαφτο χρησημοποιεισα τελικά το έλατο.



Πρέπει να βάλω ακόμα την ταινία για στιριξι των δουγον.
Τη ακριβός χρησημοποιειται; Δεν μπορώ ακριβός να το καταλάβω.
Το χρησοχαρτο με τι κόλλα την κολλάτε;
Δεν βρίσκω καλές εξηγήσεις :(



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 03, 2019, 10:29:03 πμ »
δοκιμες εχουν δειξει οτι οσο πιο ακαμπτη ειναι η στεφανη αυτη που δημιουργειται, τοσο καλυτερα ειναι τα αποτελεσματα διαρκειας του ηχου. (ακριβως αυτο που ειπε ο μανος)

και οσο πιο "μαλακο" το ξυλο, τοσο χειροτερα. δηλ μπαλσα π.χ. δεν κανει, αλλιως ολοι αυτο θα βαζαμε για μειωση του βαρους (την εχω πατησει-αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις...)

αν εχεις να βαλεις απο 2 ειδη ξυλου , ελατο και μαονι, καλυτερα να προτιμησεις το μαονι.

ολα αυτα σε σχεση με το πως θελεις να συμπεριφερεται το σκαφος σε σχεση με το καπακι:
αν θελεις να εχει "ενεργη" συμμετοχη το σκαφος σε συζευξη με το καπακι, (η αν δεν εχεις μαονι ;D), και το ελατο μια χαρα ειναι
 
αν θελεις το καπακι να ειναι το μονο υπευθυνο για την ενεργεια που διανεμεται σε αυτο δια μεσω του καβαλαρη απο τις χορδες (μην ξεχναμε οτι η ενεργεια αυτη αν θυμαμαι καλα, ειναι το 5%, το 95% χανεται...) και το σκαφος να επιτελει τον ρολο του ακουστικου φακου μονον, τοτε επιβαλλεται κατι σκληροτερο απο το ελατο.


τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 04, 2019, 09:45:16 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω μαόνι. Γιαυτο το έκανα τελικά με έλατο.

Για της λουριδες ταινίας και για την κόλλα για το χρυσό χαρτί δεν πείρα απάντηση.

Έτσι φαίνεται εος τώρα:





Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 05, 2019, 02:10:14 πμ »
Εγκάρσια βάζουν λωρίδες από ένα πανί που το πουλάνε καταστήματα κοπτικής-ραπτικής,λέγεται extra-fort νομίζω,μπορείς να το κολήσεις με titebond,απλώνεις την κόλλα και το ακουμπάς μέσα στο σκάφος,τώρα χρυσόχαρτα και τέτοια δεν ξέρω πως τα λένε ή δεν θυμάμαι,μπορείς να βάλεις και χαρτί απλό ότι χρώμα θέλεις,εδώ στην Αθήνα είχα πάρει μια φορά έναν κάθετο δρόμο στην αρχή της οδού Αθηνάς,ήταν ένα υπόγειο,και είχε και χρυσόχαρτα και ασημόχαρτα και άλλα απλά χαρτιά και βελουτέ.επίσης το χαρτί στα παλιά όργανα το κόβαν λωρίδες και το βάζαν από τάκο σε τάκο στις ενώσεις δηλαδή κάθε λωρίδα είχε 5-6 χιλιοστά πάχος περίπου.αν ψαχτείς σε μαγαζιά που πουλάνε σχολικά και είδη σχεδίου κάτι θα βρείς,δεν είναι ανάγκη να είναι χρυσόχαρτο και να το καλύψεις όλο,επίσης πριν το χαρτί αντί για extra-for έχω ακούσει;διαβάσει;ότι χρησιμοποιούν γάζα βιβλιοδεσίας για δέσιμο
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 05, 2019, 10:17:59 πμ »
Εγκάρσια βάζουν λωρίδες από ένα πανί που το πουλάνε καταστήματα κοπτικής-ραπτικής,λέγεται extra-fort νομίζω,μπορείς να το κολήσεις με titebond,απλώνεις την κόλλα και το ακουμπάς μέσα στο σκάφος,τώρα χρυσόχαρτα και τέτοια δεν ξέρω πως τα λένε ή δεν θυμάμαι,μπορείς να βάλεις και χαρτί απλό ότι χρώμα θέλεις,εδώ στην Αθήνα είχα πάρει μια φορά έναν κάθετο δρόμο στην αρχή της οδού Αθηνάς,ήταν ένα υπόγειο,και είχε και χρυσόχαρτα και ασημόχαρτα και άλλα απλά χαρτιά και βελουτέ.επίσης το χαρτί στα παλιά όργανα το κόβαν λωρίδες και το βάζαν από τάκο σε τάκο στις ενώσεις δηλαδή κάθε λωρίδα είχε 5-6 χιλιοστά πάχος περίπου.αν ψαχτείς σε μαγαζιά που πουλάνε σχολικά και είδη σχεδίου κάτι θα βρείς,δεν είναι ανάγκη να είναι χρυσόχαρτο και να το καλύψεις όλο,επίσης πριν το χαρτί αντί για extra-for έχω ακούσει;διαβάσει;ότι χρησιμοποιούν γάζα βιβλιοδεσίας για δέσιμο

Αν το καταλαβάνω καλα, δεν πειράζει τι ακριβος θα χρησιμοποιήσω σαν γαζα.
Μπορώ δηλαδή να παρω αφτιν την γαζα από υαλοβάμβακα
https://www.obi.de/zubehoer-fuer-gipskartonplatten/knauf-glasfaser-streifen-25-m/p/2505543
Την κολλάω με Tide Bond, είναι σταθερά και δεν αλλάζει υπερβολικά την εσωτερικοί επιφάνια επειδή είναι λεπτο.


χαιρετίσματα

Σάββας

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 05, 2019, 10:43:23 πμ »
γαζα από υαλοβάμβακαhttps://www.obi.de/zubehoer-fuer-gipskartonplatten/knauf-glasfaser-streifen-25-m/p/2505543
Την κολλάω με Tide Bond, είναι σταθερά και δεν αλλάζει υπερβολικά την εσωτερικοί επιφάνια επειδή είναι λεπτο.
konsaw, αυτή η γάζα από υαλοβάμβακα θεωρείται ίσως λεπτή για οικοδομικές εργασίες αλλά για την οργανοποιία εμένα μου φαίνεται μάλλον χοντρή. Βάζοντας και την κόλλα θα καταλήξεις με μια στρώση που εύκολα μπορεί να ξεπεράσει και τα 2 χιλιοστά. Και θα προσθέσει μάλλον και αρκετο βάρος.
Αν τελικά επιλέξεις τη γάζα, κάνει και αυτή που έχουν τα φαρμακεία.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 05, 2019, 12:12:38 μμ »
Συμφωνώ με τον Στέργιο. Η συγκεκριμένη που έδειξες είναι μάλλον χοντρή.
Νομίζω πως το καλύτερο υλικό για την δουλειά αυτή είναι η τέλα (γάζα βιβλιοδεσίας https://www.enessis-co.gr/el/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B12/%CE%B3%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82.html)
Η γάζα βιβλιοδεσίας υπάρχει και έτοιμη με κόλλα. Να προτιμήσεις την σκέτη χωρίς κόλλα για να βάλεις την κόλλα της επιλογής σου.
Σχετικά με την γάζα από το φαρμακείο έχω κάνει αρκετά όργανα με αυτήν. Είναι όμως αρκετά αδύναμη οπότε όπου την έβαλα την χρησιμοποίησα διπλή και τετραπλή.
Έξτρα φορτ μπορείς να αγοράσεις σε μαγαζί με είδη ραφτικής. έχει και αυτό ποιότητες (πάχη και υλικό κατασκευής), οπότε δες τι σε ενδιαφέρει.
Ένα λινκ για έξτρα φορτ είναι το: https://www.ebay.com/itm/Ancienne-mercerie-Extra-Fort-25-metres-Jaune-3021/273953342129?_trkparms=aid%3D888008%26algo%3DDISC.CARDS%26ao%3D1%26asc%3D20131227121020%26meid%3Dde6aba81435e4e0e86baf3b287e811de%26pid%3D100009%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D273953333402%26itm%3D273953342129%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100009.m1982

Ακόμα και ένα ύφασμα αραία πλεγμένο και κομμένο σε λωρίδες μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δουλειά αυτή.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''