Αποστολέας Θέμα: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά  (Αναγνώστηκε 1498 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« στις: Ιούνιος 12, 2019, 04:30:25 μμ »
Είναι το πρώτο τετράχορδο που επιχειρώ .Το καλούπι το έφτιαξα εγώ διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ τα όσα έχουν παρουσιάσει οι παλιότεροι γκουρού του αθλήματος. Οι διαστάσεις του είναι 39/ 29/ 17 (σκάφος). Οι δούγες είναι από τριανταφυλλιά με αρχικό πάχος 3,4 χιλιοστά. Είναι σύνολο 17 δούγες κι εδώ μάλλον είναι το πρώτο άστοχο βήμα καθώς επέλεξα να είναι σκαφτές. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον 19 ή 21 στον αριθμό  έτσι ώστε να φαίνεται περισσότερο το σκάλισμα τους και να δείχνει πιο όμορφο, καθώς ο κόπος είναι αρκετός για ένα τέτοιο σκάφος και θα πρέπει στο τέλος να σε αποζημιώνει τουλάχιστον οπτικά. Στο επόμενο λοιπόν πάνω από 17 οι δούγες ... Η τριανταφυλλιά , τουλάχιστον αυτό το είδος που δούλεψα εγώ είναι σκληρό ξύλο αλλά μαλακώνει εύκολα στο νερό και δουλεύεται επίσης εύκολα. Έχει αρκετές στρεψο ινίες και θέλει λίγη προσοχή αλλά γενικά ήταν ευκολοδούλευτη. Όταν στεγνώσει είναι αρκετά σκληρή και κρατάει το σχήμα της. Αν και δεν έχω γενικά προβλήματα αλλεργίας μου δημιούργησε μια μικρή ευαισθησία κατά το τρίψιμο η σκόνη...(λίγη φαγούρα..).
Φίλε Γιώργο. Χ προσπάθησα κι εγώ να σκάψω τις δούγες με αυτές τις ράσπες που έδειξες στη δική σου παρουσίαση αλλά ζοριζόμουν πολύ...οπότε επέλεξα την πιο εύκολη χρήση του Dremel.
Μόλις το προχωρήσω κι άλλο θα ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες. ( είναι κι αυτή η δουλειά η άτιμη....δε σ αφήνουν να πάρεις ανάσα... ;)

sakkalis

• Hero Member
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:08:39 μμ »
Γιάννη μη μασάς. Ωραίο γίνεται. Ωραίο και το ξύλο.
Τώρα για το ντρέμελ εμένα θα με άγχωνε. Δεν θα επέλεγα μηχανικά μέσα γιατί άμα φύγει η ζημιά μπορεί να είναι μεγάλη.
Έχω κάνει μόνο έναν μπαγλαμά με σκαφτές ντούγιες και χρησιμοποίησα στρογγυλή λεπτή λίμα (όχι ράσπα) και μετά γυαλόχαρτο τυλιγμένο ρολό σε πάχος μολυβιού. Πρώτα με την λίμα κατέβασα στο μέγιστο βάθος στο κέντρο δημιουργώντας ένα αυλάκι και μετά με το γυαλόχαρτο ΄΄έσβησα' κλιμακωτά σε μηδέν σκάλισμα μέχρι την ένωση. Με αυτόν το τρόπο που φάνηκε πιο ελέγξιμο το βάθος μια και η ντούγα του μπαγλαμά ήταν μόλις 2 χιλιοστά και δεν είχε περιθώρια λάθους
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:28:08 μμ »
Δημήτρη σ ευχαριστώ πολύ. Έχεις δίκιο για το Dremel...μεγάλη πίεση άγχους κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, προσπαθούσα με χαμηλές στροφές μην γίνει το κακό. Στο επόμενο θα δοκιμάσω αυτό με το γυαλόχαρτο τυλιγμένο σα μολύβι που λες . Να είσαι καλά.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2019, 06:27:57 μμ »
Μπράβο Γιάννη πολύ ωραία δουλειά!!μια χαρά φαίνεται το σκάψιμο!Τι καπάκι θα βάλεις??

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:04:31 μμ »
 Πολύ όμορφο σκάφος, ισομετρικες δουγες, πανέμορφο ξύλο! Μπράβο Γιάννη πραγματικά!!

Αυτό που λες με τις ρασπες μου έκανε εντύπωση!
Αναφέρθηκα πιο πολύ στην ημιστρογγυλη και στην ξύστρα γιατί αρπάζουν γλυκά και ελεγχόμενα!
Η στρογγυλή που έχει χοντρό δόντι έτσι και μου ξέφευγε λίγο θα ξετρυπουσα την δουγα για πλάκα!
Όπου μου ξέφυγε και πήρα λίγο πιο βαθιά, ετριβα πόση ώρα μετά να σβήσω τις γραμμές της ρασπας  με γυαλοχαρτο τυλιγμένο σε καβιλια.

Με γυαλοχαρτο τυλιγμένο σε διάφορες διαμέτρους ανάλογα το σημείο της δουγας , το έκανα προς το τέλος για να γίνει ομοιόμορφο το πάχος της δουγας σ' όλο της το μήκος (όσο είναι δυνατόν).
Αν δεν είναι ομοιόμορφο το σκάψιμο κι έχει βαθουλώματα ή άλλες "ατέλειες"(αυτό το λέω για το Dremel)  στην βαφή θα το τονίσει έντονα !!

Φιλικά πάντα! Καλή συνέχεια!! :)

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2019, 08:49:01 μμ »
Γιάννη, ετοιμάζεις υπερπαραγωγή!
Εντυπωσιάστηκα επίσης από την εφαρμογή της κολάντζας.
Ανυπομονώ να δω αυτή την τριανταφυλιά βερνικωμένη...
Καλή επιτυχία για τη συνέχεια!

Κάνω μια σκέψη μήπως βολεύει (ή βολέψει για το μέλλον) να βάλεις κάποιου είδους μπάλα ή κώνο στο Dremel για καλύτερο έλεγχο?

geo

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:00:59 μμ »
Μπραβο γιαννη  το σκαφος ειναι κουκλι εχω παθει πλακα!!!!!!
Τα νερα της τριανταφυλιας φοβερα!!!!το σκαψιμο απλως τελειο .το σκαφος θα το ζηλευαν πολυ οργανοποιοι {celebrate017}ΜΠΡΑΒΟ ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ Καλουπι καλουπαρα!!!!!!!!!!

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:53:38 μμ »
Παρα πολυ καλη δουλεια!  Αφου εφτασες μεχρι εδω ευκολα και χωρις λαθη, ειμαι σιγουρος πως το τελικο αποτελεσμα θα ειναι παρα πολυ καλο.

Μια  ερωτηση εχω μονο, εχεις φερει σε αυτο το καλουπι ολες τις δουγιες σε ενα κεντρο συγκλισης πισω στην κολατζα?  Θα μπορουσαμε να ειχαμε μια φωτογραφια χωρις την κολατζα η αν δεν εχεις, το εσωτερικο του?

Οπως το βλεπω στη φωτογραφια μου φαινεται πως οι δουγιες 5-6-7 ισως και 8 αριστερα και δεξια της δουγομανας σε πληρη αναπτυξη βγαζουν ενα σχημα μπουμερανγκ.  Που για μενα δινει παραπανω δυσκολια.

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2019, 02:01:39 πμ »
Γρηγόρη σ' ευχαριστώ πολύ. Έλατο λέω να βάλω. Αν και το τρίχορδο που έφτιαξα με κέδρινο καπάκι έχω αγαπήσει τον ήχο του.
Φίλε Γιώργος Χ έχω την ίδια ράσπα την ημιστρόγγυλη και τις έχω πάρει κι εγώ από το κατάστημα που πήρες κι εσύ...δεν ξέρω ...ίσως ήταν κουρασμένο το χέρι...δεν με βόλεψε, παρόλο που ξυρίζουν αυτές οι ράσπες. Την ξύστρα τη μικρή αυτή που είναι σετάκι 5-6 μαζί την έβαλα στο μάτι...Στην επόμενη αγορά θα μπουν στο καλάθι. Το τελικό τρίψιμο έγινε με γυαλόχαρτα...κι είχα οδηγό το δάχτυλό μου...(τύλιγα το γυαλόχαρτο στο δάχτυλο γιατί δεν είχα τίποτα εύκαιρο σ αυτό το πάχος).Ίσως πρέπει να φτιάξω κάτι με ξύλο για καβίλιες όπως λες. Να είσαι καλά φίλε μου.
Φίλε Στέργιο σ ευχαριστώ πολύ. Η εφαρμογή της κολάντζας έγινε με έναν διαφορετικό τρόπο...Πρώτα λύγισα την κολάντζα στο σχήμα της με τη συσκευή που λυγίζω και τις δούγες μετά έβρεξα καλά την κολάντζα και την στερέωσα στο σκάφος με ιμάντες που έσφιγγα προσεκτικά ελέγχοντας την πίεση που ασκώ μην κάνω ζημιά. Έβαλα και τις απαραίτητες σφήνες όπου χρειάζονταν. Με δύο ιμάντες η κολάντζα παίρνει το σχήμα πάνω στο καλούπι και έχει τέλεια εφαρμογή. Την άλλη μέρα έχει στεγνώσει και η εφαρμογή πάνω στο σκάφος είναι τέλεια. Την άλλη φορά θα ανεβάσω φωτογραφίες απ τους ιμάντες και πως την είχα πιάσει.
Φίλε geo θα στο φέρω να το δεις από κοντά όταν βρεθούμε. Είσαι υπερβολικός στα σχόλια αλλά οκ...είσαι φίλος εσύ. ;)
Φίλε john 2004 σ ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα σου τραβήξω μια φωτογραφία απ το εσωτερικό σημείο του σκάφους. Όλες οι δούγες πάνε σε ένα κέντρο σύγκλισης.

geo

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:21:27 πμ »
Γιαννη οτι και να πω εγω η κατασκευη αυτου του σκαφους μας δειχνη οτι εχεις φλεβα οργανοποιου μεσα σου και οχι μαραγκου!!!!!!!!RESPECT!!!!!!!!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:40:33 πμ »
Γιαννη οτι και να πω εγω η κατασκευη αυτου του σκαφους μας δειχνη οτι εχεις φλεβα οργανοποιου μεσα σου και οχι μαραγκου!!!!!!!!RESPECT!!!!!!!!

πολύ σωστά το είπες, μπράβο κι από μένα!

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2019, 11:05:34 πμ »

...τι "κουρασμένο χέρι" βρε Γιάννη! και μετά έπιασες το dremel? πλάκα κάνεις!!
Εδώ κοτζαμ Σ@#€&€#@€#ς και στο βίντεο δείχνει ότι τις σκάβει με ρασπα....
Εσύ είσαι χειρούργος!! {celebrate007}
Συγχαρητήρια και πάλι!!

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2019, 11:51:11 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους ειλικρινά. Όταν ακούς καλά λόγια και παίρνεις επιβράβευση παίρνεις μαζί και θάρρος και κουράγιο να συνεχίζεις και ξέρεις ότι έχεις δίπλα σου κάποιους να σε βοηθήσουν. Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω για όλους τους ανθρώπους....αλλά μην υπερβάλουμε γιατί υπάρχουν εδώ μέσα αρκετοί και πολύ πιο άξιοι άνθρωποι από μένα στην οργανοποιία  που χάρη σε αυτούς γινόμαστε κι εμείς μέρα με τη μέρα όλο και καλύτεροι.
Φίλε Στέργιο ανεβάζω αυτό που σου είπα με την κόλληση της κολάντζας και την εφαρμογή με τους ιμάντες...λίγο πρόχειρο φαίνεται αλλά δούλεψε αρκετά καλά.
Φίλε john 2004 ανεβάζω μια φωτό που σου είχα υποσχεθεί από το εσωτερικό σημείο σύγκλισης των δουγών. Θέλει ίσως ένα γεμισματάκι εκείνο το σημείο αν και θα  καλυφθεί από τον τάκο αλλά θα τρίψω λίγο ξύλο σκόνη και θα το ανακατέψω με λίγη titebond.

Patsis

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2019, 11:56:10 μμ »
Μπράβο Γιάννη ...φαίνεται πως φτιάχνεις ένα πολύ καλό όργανο όπως τα προηγούμενα άλλωστε........

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Ευρωπαική,αχλαδιά κ.α.
  • Αριθμός κατασκευών: Τρια πουλάκια κάθονταν το ένα ονειρευόταν.
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 14, 2019, 02:58:41 πμ »
Μπράβο φίλε Γιάννη,μια χαρά το σκάφος,(εγώ ακόμα 3 λαλούν και φωνή βοώντος εν τη ερήμω,ντέν έκει να παρουσιάσει τίποτα)να κάνω μιά ερώτηξις;αυτήν την σγουρή πουπίγκα-τριανατφυλλιά,που την αγόρασες και περίπου πόσο;καλή συνέχεια,και να πεις πόσο την πήρες δηλαδή,τώρα προταιρεότης έχουν τα όσπρια και ζαρζαβατικά,και το νοικοκυριλίκι. ;D
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,στις δροσές και στα φεγγάρια