Αποστολέας Θέμα: Τετράχορδο σφεντάμι  (Αναγνώστηκε 854 φορές)

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Τετράχορδο σφεντάμι
« στις: Ιούνιος 11, 2019, 01:30:28 πμ »

Αν και είχα σκοπό να ασχοληθώ απο Σεπτέμβριο,μ' έτρωγε όμως και τελικά κατάφερα και βρήκα χρόνο και το ολοκλήρωσα.
Βιαστικά βέβαια γι' αυτό κι έκανα και κάποια  λάθη. όχι όμως σοβαρά!

Κλίμακα 67
Μάνικο φλαμούρι , με κόντρες βέγγε, τριανταφυλλιά, νιαγκόν
Καράολο  μεράντι,βέγγε,μουριά, σφεντάμι
Ταστιέρα έβενος
Φιγούρα   μουριά, σφεντάμι
Ροζέτα  βέγγε, σφεντάμι

και σ' αυτο τοποθετήθηκε βέργα
 [ Invalid Attachment ]

Οι συγκεκριμένες δούγες ήταν έτοιμες , τις είχα λυγίσει μαζί με τις δούγες του τρίχορδου που παρουσίασα, 4,5χιλ πάχος κι αυτές.
Το κέντρο της δούγας κατέβηκε περίπου στο 1χιλ όπως και στο τρίχορδο και να επαναλάβω άλλη μια φορά σύμφωνα με την υπόδειξη του john2004  {celebrate006}

Λόγω όμως ότι ήταν αρκετά βαρύ σαν όργανο, κατέβασα τις δούγες απ'τα 4,5χιλ στα 3χιλ περίπου,αποφεύγοντας φυσικά όσο μπορούσα το κέντρο τους.
Στα πλαινάρια δημιούργησα άλλες δυο δούγες για να αφαιρέσω μερικά γραμμάρια ακόμα. ;D

Κι εδώ είναι και ο λόγος της παρουσίασης του συγκεκριμένου οργάνου,  συνέβη το εξής:
 δεν άλλαξε το ηχόχρωμα του οργάνου αλλά αυξήθηκε ο όγκος και η διάρκεια του ήχου.

Διαβάζoντας ξανά προσεκτικά το άρθρο του κ.Σπουρδαλάκη για τις σκαφτές δούγες,ΝΟΜΙΖΩ ότι το αρχικό πάχος των 4,5χιλ ήταν λάθος, κάτι το οποίο είχε επισημάνει  ο Κώστας Πλακιώνης του οποίου το τρίχορδο με σκαφτές δούγες που έχει φτιάξει(εδώ και χρόνια)είναι εξαιρετικό!

Για να μην κουράζω άλλο, ο ήχος τουhttps://www.youtube.com/watch?v=UTQX9wLIggM

https://www.youtube.com/watch?v=UNKvzlOMxfc

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
Απ: Τετράχορδο σφεντάμι
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2019, 08:09:41 πμ »
γιωργο, ειναι κα-τα-πλη-κτι-κο!
τι ομορφια τι λουστρα τι αναλογιες τι σχεδιακια! πολυ μου αρεσει!
χρυσοχερης.....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2019, 08:30:35 πμ »
Γιώργο θερμά συγχαρητήρια !!!

Ηχος , παίξιμο, εμφάνιση, αισθητική, υπέρβαση - επίλυση τεχνικών δυσκολιών ,  αξιοπρέπεια φωτογραφικού περιβάλλοντος , ήθος και σαφήνεια στο λόγο σου ,  + + +

Ορισμένοι φίλοι εδώ πέρα,  σαν και σένα ,  είναι αυτό που φτιάχνουνε !  Εξαιρετικοί !

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Απόστολος Κ.

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2019, 02:13:20 μμ »
Αν και γενικά δεν είμαι του τετράχορδου, ωραίο το όργανο και ωραίος ο παίχτης, συγχαρητήρια. Ενδιαφέρον και αυτό με τη διάρκεια, υποτίθεται ότι συμβαίνει το αντίθετο (τουλάχιστον στις κιθάρες, όπου το ελαφρύ κυπαρίσσι της φλαμένκας υποτίθεται ότι συμβάλλει στη μικρή διάρκεια).

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2019, 02:45:26 μμ »
Έχω παρατηρήσει από πολλούς μπουζουκοκατασκευαστες στο φόρουμ να τάσσονται υπέρ του τριχορδου..εφόσον το τετράχρονο με την επιπλέον χορδή σας δίνει ένα πιο άνετο παίξιμο χωρίς το χέρι να πηγαίνει πάνω κάτω Ποιος λόγος είναι που προτιμάτε?Έχει άλλο ήχο το τριχορδο??

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2019, 03:20:10 μμ »
Γιωργη αγορι μου τι ωραιο οργανο εφτιαξες ρε συ? Και σκιζει κι απο ηχο χωρις να ειναι ντουλαπα οπως τα περισσοτερα τετραχορδα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2019, 03:53:33 μμ »
Συγχαρητηρια και απο μενα. Πολυ ομορφο

Οι πολλες αλλαγες χορδων χαλανε τον ηχο. Οσο καλο και να ειναι ενα οργανο ο ηχος ιδιας νοτας σε διαφορετικη χορδη ποτε δε θα ειναι ο ιδιος.
Επισης το καπακι λογω μικροτερης πιεσης απο τις χορδες παλλεται πιο ευκολα δινοντας πιο ευκολο ηχο.
Και φυσικα το πανω κατω που λες στις χορδες ειναι η απολαυση στο παιξιμο.
Αν δεν εχεις παιξει με τριχορδο παιξε μια δυο μερες και δε θα το ξαναφησεις.
Την επαθα και το λεω....
Συγχαρητηρια και παλι για το οργανο.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://trixordo.webnode.gr/

Απόστολος Κ.

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:10:08 μμ »
Έχει λίγο διαφορετικό ηχόχρωμα λόγω συμπαθητικών δονήσεων (εφόσον οι ανοιχτές που δεν παίζονται λειτουργούν ως συμπαθητικές), λόγω μεγαλύτετων τάσεων στο καπάκι, και κανονικά και λόγω λοιπής κατασκευής (το τρίχορδο παραδοσιακά ήταν βαθύτερο, στενότερο, και με πιο πρίμο καπάκι), αλλά το τρίτο δεν πολυισχύει στα σημερινά, κάπως τετραχορδοποιημένα τρίχορδα.

Ως προς το παίξιμο τώρα, είναι αλήθεια πως το τετράχορδο έχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες όπως γρήγορο κάθετο παίξιμο και εύκολες συγχορδίες τρίφωνες και τετράφωνες, αφενός όμως αυτές δεν πολυχρειάζονται στο ρεμπέτικο όπου προτιμάμε λιτή εναρμόνιση (κι εξάλλου το μπουζούκι δεν πολυπαίζει συγχορδίες), οι μελωδικές φράσεις αναπτύσσονται εντός υπομονάδων τετράχορδων-πενταχόρδων (καμία σχέση πχ με το γρήγορο ανεβοκατέβασμα πεντατονικών που συναντάμε στο ροκ), και επίσης προτιμάμε στακάτο παίξιμο, αφετέρου υπάρχουν σε βάρος της δυνατότητας για παίξιμο με ανοιχτές, που μας χρειάζεται πολύ (ακόμα και η μεγαλύτερη απόσταση των χορδών συμβάλλει σε πιο στακάτο ήχο). Επίσης και το χρώμα του παιξίματος των φράσεων σε μία μάλλον χορδή παρά σε περισότερες είναι συνδεδεμένο με το ρεμπέτικο.

Ρατσιστής δεν είμαι, το τετράχορδο έχει κι αυτό την αξία του και το ρεπερτόριό του, αλλά για όποιον είναι κυρίως του ρεμπέτικου το τρίχορδο είναι μονόδρομος.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:36:19 μμ »
Δεν ξέρω να παίζω κθλ μπουζούκι.. Δεν έχω παίξει ποτέ μου..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά ικανοποιήσετε την περιέργεια μου!

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2019, 05:29:00 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια, να είστε καλά!

Γιώργη (georgalasq) στην αρχή με μπερδεψες, αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον με μπερδεψες με τον Γρηγόρη! :)
Κοίτα λόγω του ρεπερτορίου   και λόγω συνήθειας, μου είναι δύσκολο το τρίχορδο, ούτε τα ακορντα καλά καλά δεν έχω μάθει!!

Κώστα αφού κατάφερα και μπέρδεψα και σένα που είσαι αετός, άρα ο συνδυασμός πεναριας, ροζετας , φιλέτων  μάλλον θα είναι " πετυχημένος" γιατί το συγκεκριμένο έχει μέγιστο πλάτος 30,4 εκ εν αντιθέσει με τα προηγούμενα που ήταν πιο στενά κι αυτό που φοβομουνα είναι όπως το είπες , μην βγει ντουλάπα! :)

Αποστόλη γι αυτό που λες με την διάρκεια του ήχου, απλά ανέφερα ένα γεγονός , γιατί άλλο απ' το κατέβασμα των δουγων και της βαφής δεν έκανα κάτι άλλο !
Σίγουρα όμως για πιο ασφαλή συμπεράσματα απαιτεί τουλάχιστον από μένα αρκετούς πειραματισμούς.
Πάντως σύμφωνα  με το άρθρο του κ. Σπουρδαλακη το 4,5 χιλ πάχος δουγας , νομίζω δεν έχει καμία σχέση!

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2019, 06:55:44 μμ »
Γιώργο, συγχαρητήρια!
Κομψότατο όργανο και κατασταλαγμένο παίξιμο!

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2019, 07:53:47 μμ »
Ναι πραγματι σε μπερδεψα...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://trixordo.webnode.gr/

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2019, 11:02:52 μμ »
Γιώργο τι να πω...!!!! όμορφο όργανο , όμορφος ήχος. Να είσαι πάντα καλά να δημιουργείς. !!!!!!!!!

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:03:41 πμ »
Στέργιο, Γιάννη σας ευχαριστώ πολύ !
Καλή συνέχεια  Στέργιο στο 4ο τρίχορδο , Γιάννη στο τετράχορδο! ........αν και είμαι σίγουρος ότι κι από τους δύο θα δούμε εκπληκτικες κατασκευές  :)

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:18:42 πμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται για κατασκευή σκάφους με σκαφτες δουγες, να πω ότι αυτά τα εργαλεία με βοήθησαν πάρα πολύ, ειδικά η ημιστρογγυλη iwasaki και η μικρή ξύστρα!

[ Invalid Attachment ]

Τα αγόρασα απ' το fine-tools ο οποίος πραγματικά έχει εξαιρετικά εργαλεία και για την ποιότητα τους , καλές τιμές!