Αποστολέας Θέμα: XTRM basses 343  (Αναγνώστηκε 4208 φορές)

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
XTRM basses 343
« στις: Ιούνιος 04, 2019, 01:21:23 πμ »
Καλησπεριζω.
Εχω ξεκηνησει την κατασκευη 3 μπασων αλλα εχω σταματησει εδω και σχεδον εναν μηνα γιατι εχω στειλει το ρουτερ στο σερβις και κανω ασκηση υπομονης.
Λοιπον.Αποφασησα να εχω και εγω ενα δικο μου ονομα και διαλεξα το extreme basses γιατι θελω να φτοιαχνω μπασα περαν απο τα στανταρ χαρακτηρηστικα.Ετσι κατι διαφορετικο ρε αδερφε.
Το 343 σημαινει 34" κλημακα που εχουν τα στανταρ μπασα+3 ταστα μεγαλυτερο αρα παμε στις 40.443"κλημακα.
Σωμα απο λιμπα,και μανικι απο σφενταμι με φιλετα απο καρμπον















Οποιος ενδιαφερετε να ασχολιθει για την ολη διαδικασια του καρμπον,μπορει να ρωτησει ελευθερα οτι θελει.
αποφευγω να γραψω ενα κατεβατο ολοκληρο και να πριζω χωρις λογο,ομως δεν υπαρχει προβλημα να το κανω.
Ελπιζω να τελειωσει το βασανηστιριο με το ρουτερ και να συνεχισω σηντομα

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2019, 01:49:37 πμ »
Δημητρη τοσο λεπτα τα καρμπον σου κρατανε κοντρα?   Η δεν ειναι αυτος ο σκοπος που τα βαζεις?

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2019, 02:30:54 πμ »
Κρατανε γιατι αν και λεπτα,ειναι καθετα στην ταδτιερα και κοντραρουν πιο καλα απο τις βεργες καρμπον που μπαινουν κατο απο την ταστιερα.Πως κοντραρουν τα "Η" στις σιδιροκατασκευες ενα πραγμα

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2019, 07:19:42 πμ »
δημητρη εγω θα ηθελα να μαθω για την κολλα , αναλογια, χρονος στεγνωματος , καθαρισμος του ξυλου απο πανω κλπ κλπ


παρα πολυ ωραια δουλεια εκανες, εστω και με....χαλασμενο ρουτερ!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:08:33 πμ »
καλή ευκολία και καλή επιτυχία !
κι εγώ για το ύφασμα θα ρωτήσω... πως το "ξυρίζεις" στις επιφάνειες που περισσεύει ?
έχω βάλει υφάσματα (αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να τα "ξυρίσω" η "περιποιηθώ¨με άλλον τρόπο) και η εμπειρία μου με τις βέργες λέει ότι χαλάνε ό,τι ακουμπάνε (πριόνια, μαχαίρια κτλ., ρούτερ δεν τόλμησα να βάλω γιατί φοαβάμαι ότι θα χαλάσει το bit)... μόνο γυαλόχαρτο χρησιμοποιώ που κάποτε χαλάει ούτως ή άλλως, αλλά αυτές τις μεγάλες διατομές δεν μπορεί να τις κατεβάζεις με γιαλόχαρτο (θα φας και τα νιάτα σου μαζί με το ξύλο δηλαδή)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:30:08 πμ »
Χαλάει τα εργαλεία η βέργα καρμπόν??Μόλις βρήκα απάντηση στην απορία μου για κόντρα καρμπόν η ξύλινη κόντρα.. ξύλινη γιατί τα αγαπάω τα εργαλεία μου..

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:48:53 πμ »
Χαλάει τα εργαλεία η βέργα καρμπόν??Μόλις βρήκα απάντηση στην απορία μου για κόντρα καρμπόν η ξύλινη κόντρα.. ξύλινη γιατί τα αγαπάω τα εργαλεία μου..

δεν είναι σοβαρό πρόβλημα, μη φανταστείς ότι χρειάζεται και καμιά περίπλοκη δουλειά: γενικά τα μήκη βολεύονται (ακόμα κι αν δεν βρεις το σωστό, εύκολα την κόβεις - έστω μ΄ένα παλιό πριόνι).. αλλά μια φορά που χρειάστηκε σε επισκευή να διαμορφώσω μιαν άκρη με "σκαλοπάτι", είπα να δοκιμάσω αν κόβεται με σκαρπέλο και στόμωσε κατευθείαν

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:17:50 μμ »
εγω παντως που εβαλα σε κανα δυο σε κλασικη κιθαρα (εσωτερικα), την εβαλα ενα-δυο δεκατα του χιλιοστου πιο κατω απο την επιφανεια του ξυλου, γιατι δεν ηξερα τι θα αντιμετωπισω μετα. ουτε και εχω εργαλεια (μηχανημα) για να μην φαω τα χερια μου. κολλα εβαλα πολυουρεθανης (ενος συστατικου)

εν τελει δεν ξαναεβαλα, τσαμπα η ταλαιπωρια για κλασικη κιθαρα (ειδικα για εμενα που εσκαψα την θεση της βεργας με το σκαρπελακι), που δεν εχει τασεις μεγαλες.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2019, 01:27:39 μμ »
Με το σκαρπελακι το αυλάκι???χαρά στο κουράγιο και στην υπομονή σου..Εγώ θα το άφηνα χωρίς κόντρα..

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2019, 03:52:11 μμ »
Λοιπον.Μολις γυρισα απο εκει που παω και μου κοβουν με την κορδελα τα ξυλα.
Δεν μπορεσε να μου κιψει το ξυλο για τα μανικια.
Ειναι 10*10*105cm και θελω να το κοψω στα 4 για 4μανικια απο 2cm περιπου.Στην πρωτη κοψια πηγε μεχρι την μεση και σταματησε γιατι ζεσταθηκε η κορδελα.Μου ειπε θελει να το κοψω σε καταραχτη.
Τωρα τι ειναι αυτος ο καταραχτης..δεν εχω ιδεα.Εγω μεχρι την εδεσσα εχω παει στους καταραχτες,και ξερω και τους καταραχτες στα ματια.
Το πηγα σε εναν αλλονα που εχουμε συγκενια και θα το κοψει με τον κουμπαρο του.Βεβαια του ειπα αν ειναι να χαλασουμε κανα εργαλειο,να μην το κοψουν,θα δοκημασω σπιτι με εκεινο το τραπεζι με τον δισκο.Απλα θελει ετοιμασια το τραπεζι,και δεν θα βλεπω και τι κοβω,οποτε κολωνω λιγο να παω στα τυφλα.

Παντος το αρχηκο μηκος ηταν 120cm και το εκοψα εγω με το χερι στα 105 με ενα πριονι στανλει που λεει ειναι για μαλακα ξυλα και δεν μπορω να πω οτι κουραστικ και γενικα κοπηκε ευκολα.Υπεθεσα οτι η κορδελα αφου θα το εκοβε και οπος πανε οι ινες απο το καρμπον,θα πηγενε πολυ ευκολα,αφου εγω εκοψα κοντρα στις ινες,και στα νερα του ξυλου.

Τωρα,περι καρμπον.
Ειναι μονης πλεξης,δηλαδη οι κλοστες πανε προς μια κατευθηνση και δεν ειναι πλεγμενες.
Τις πηγα παραληλα με το μανικι.
Η ριτυνη που εβαλα ειναι η αργη,δουλευετε για 50' αφου την ανακατεψεις με τον σκληρηντη σε αναλογια 2:1 ελεγαν οι οδηγιες και θελει 24ωρες να ξεραθει.

Καρμπονοβεργες εχω κοψει καθετα με την φορα τους με κουρεφτικο σε ρουτερ (το ρουτερ του λιντλ),με πριονι για σιδερα και μια φορα επιδη ηταν λιγο πιο πανο απο το μανικι,για να φιλισει καλα η ταστιερα τις εξισα  με λεπιδα που εχουν οι γυναικες και καθαριζουν τον παγκο της κουζινας η τα ηλεκτρικα ματια και πατατηρησα πως μολις εκοβε λιγο η λεπιδα,μετα και με το χερι να τραβουσα,ξεφλουδιζε για πλακα.

Τωρα για την κορδελα σημερα..δεν ξερω.Μηπως εχει να την ακονισει απο οταν ξεκηνησε να κοβει ο Νωε τα ξυλα για την κιβοτο;
Θα διξει.ελπιζω αυριο να μου τα κοψουν/πλανισουν και να μην βγουν πολυ λεπτα.
Παντος διαλεξα αυτην την μεθοδο μετα απο πολυ ψαξιμο και αφου ειδα οτι πολλοι οργανοποιοι την χρησημοποιουν.Εδω αλλοι κανουν μανικια απο σκετο καρμπον..

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2019, 04:31:04 μμ »
Ενδιαφέρουσα η κατασκευή της μπασομάνας. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η διαφορά κλίμακας (που φαντάζομαι θα συνοδεύεται από αντίστοιχη διαφορά κουρδίσματος) αποσκοπεί και στην εξυπηρέτηση κάποιων μουσικών αναγκών, πχ συνηθίζονται σε κάποιο είδος μουσικής τέτοιες τονικότητες που βολεύονται καλύτερα με αυτό το κούρδισμα; Επίσης για το ύφασμα, τι έκανες για τις φυσαλίδες;

εσκαψα την θεση της βεργας με το σκαρπελακι

Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για αυτό, δεδομένου ότι δεν έχω ρούτερ και ούτε μπορώ να πάρω λόγω χώρου.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2019, 04:36:40 μμ »
Ολα ειναι σχετικα.
Δεν σκοπευω τοσο σε διαφορετικο κουρδισμα,αλλα στην χρηση λεπτοτερων χορδων αρα πιο ευλιγιστες αρα ο ηχος βγαινει πιο "μεσαιος" γιατι εχει πιο πολλες αρμονικες.
Οποτε ανεβαζεις τα μπασα,και παιρνει ενα μπουμ βαθυ και καθαρο χωρις να μπουκωνει

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:48:03 μμ »
για πες λοιπον μιας και ηρθε η ωρα να βαλω χορδες στο μπασο............................να βαλω χοντρες η λεπτες χορδες? {music002}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 05, 2019, 01:45:00 πμ »
δημητρη εγω θα ηθελα να μαθω για την κολλα , αναλογια, χρονος στεγνωματος , καθαρισμος του ξυλου απο πανω κλπ κλπ


παρα πολυ ωραια δουλεια εκανες, εστω και με....χαλασμενο ρουτερ!

Οτι περισεψε,αφου στεγνωσε το ξυρισα με ενα τετοιο


Ενδιαφέρουσα η κατασκευή της μπασομάνας. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η διαφορά κλίμακας (που φαντάζομαι θα συνοδεύεται από αντίστοιχη διαφορά κουρδίσματος) αποσκοπεί και στην εξυπηρέτηση κάποιων μουσικών αναγκών, πχ συνηθίζονται σε κάποιο είδος μουσικής τέτοιες τονικότητες που βολεύονται καλύτερα με αυτό το κούρδισμα; Επίσης για το ύφασμα, τι έκανες για τις φυσαλίδες;

εσκαψα την θεση της βεργας με το σκαρπελακι

Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για αυτό, δεδομένου ότι δεν έχω ρούτερ και ούτε μπορώ να πάρω λόγω χώρου.
Για να μην εχω φισαλιδες απωσα με πινελο την ριτινη ομορφα χωρις κενα,και οταν εσφιξα τα ξυλα,τα εσφιξα οσο πιο πολυ μπορουσα.Σιγκεκριμενα εβαλα 17 σφικτιρες  στα 100 cm (τα ξυλα ηταν 120 αλλα ηξερα οτι θα τα κοντενω αφου στεγνωσει και στο μερος που θα εφευγε δεν εβαλα σφικτιρες)

για πες λοιπον μιας και ηρθε η ωρα να βαλω χορδες στο μπασο............................να βαλω χοντρες η λεπτες χορδες? {music002}
Πιστευω οτι εχει κλημακα 34" (864mm) οποτε πας στα στανταρακια του εμποριου.Εγω θα εβαζα χοντρες γιατι θα ακουγωντε πιο γεματες.Βεβαια ειναι καθαρα θεμα γουστου.Σκεψου οτι αυτο το "γκλινγκ" που κανουν οι χορδες οταν ειναι καινουργιες και ακουγωντε κρισταλο,δεν μου αρεσει και εχω χορδες περασμενες απο το 2012 στο πιο παλιο μου μπασο

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: XTRM basses 343
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:57:02 πμ »
απο το 2012
μιλαμε για πολυ λασπη.......  ;D
εκτος απο θεμα γουστου, αυτο δεν εχει να κανει και με το ειδος της μουσικης που παιζεις;

τελικα τι εγινε, το εκοψες το κομματι;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...