Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα  (Αναγνώστηκε 4005 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« στις: Απρίλιος 01, 2019, 11:41:20 πμ »
Καλημέρα στο φόρουμ..  θέλω οποιος μπορεί να μου ξεκαθαρίσει  ποια ηχητικά αποτελέσματα παίρνουμε όταν η πλάτη της κλασικής κιθάρας και τα πλαϊνά ειναι:
α) μασιφ με παραδοσιακό πάχος από 1,8 Μέχρι 2,3 χιλιοστά. Η πλάτη στα 2,5 περίπου.
β) ενώνουμε δύο παραδοσιακά πλαϊνά και φτάνουμε σε ένα πάχος 4 χιλιοστά..
γ)έχουμε μασιφ παραδοσιακά πλαϊνά και πλάτη και κολλάμε από μέσα σε όλα ένα φύλλο καπλαμα..πχ σφενδαμο 0,5 χιλιοστά
δ) και η πλάτη και τα πλαϊνά ειναι κατασκευασμένα από φύλλα καπλαμα.πχ 4 φύλλα καπλαμα τα πλαϊνά για να πετύχουμε πάχος 2 χιλιοστα.
Κατανοώ ότι μια laminate κατάσταση είναι πιο ανθεκτική σε μεταβολές υγρασίας κλπ.. ηχητικά τι αποτέλεσμα δίνει η κάθε επιλογή?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2019, 08:40:51 μμ »
Νομιζω οτι η απαντηση ειναι αναλογη του τι κιθαρα θες να φτιαξεις. Αν παιζει ηχητικο ρολο η πλατη και τα πλαινα στο συνολο του οργανου.
Δεν νομιζω οτι τα πλαινα παιζουν ηχητικο ρολο τα ιδια, αλλα αποψη μου καλο ειναι να ειναι ακαμπτα. Ειτε laminate ειτε μασιφ. Αν οντως παιζει ρολο το ξυλο ηχητικα θεωρω λαθος να μου βαζεις καπλαμα μεσα και απο εξω βραζιλιανικο παλισσανδρο για αυτο που φαινεται μονο...
Η πλατη σε αυτη που φτιαχνω ειναι ενεργη. Δεν θελω κατι ακαμπτο και θελω και ξυλο που να εχει καλη ηχητικη παραδοση. Αν εφτιαχνα laticce Smallman η πλατη ειναι αδιαφορη και το συνηθες ειναι laminate καπλαμαδες για να γινει στιβαρη και ακαμπτη. Νομιζω οτι το μεσο βαρος τετοιας κιθαρας ειναι τα 2.5 κιλα...

Εγω παντως αν συνεχισω να φτιαχνω κιθαρες θα προτιμω τα τριανταφυλλοξυλα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2019, 09:47:31 μμ »
ειναι λαθος η νοοτροπια οτι τα πλαϊνα δεν παιζουν ηχητικο ρολο.
παιζουν και μαλιστα μεγαλο, ειτε
Α) στην περιπτωση που κανουμε μια κιθαρα που θα συμμετεχει η πλατη-πλαϊνα με τις δονησεις του καπακιου παρεχοντας ηχητικη συζευξη, οποτε ΔΕΝ θελουμε ακαμπτα πλαϊνα (και βαζουμε αραιωμενα κερφινγκ), ειτε
Β) στην περιπτωση που κανουμε μια κιθαρα οπου δεν θα συμμετεχει η πλατη-πλάϊνα στις δονησεις του καπακιου και δεν θελουμε να χανεται ενεργεια απο αυτο, οποτε ΘΕΛΟΥΜΕ ακαμπτα πλαϊνα (σαντουιτς) (και βαζουμε μασιφ χωρις χαρακιες κερφινγκ απο σκληρο ξυλο)

η επιλογη δε του ξυλου, στα ακαμπτα πλαϊνα, αν βαλουμε μαονι η αν βαλουμε παλλισανδρο ειναι το ενα και το αυτο κατα ενα μεγαλο μερος.
ΑΛΛΑ: αν παμε στην πλευρα του αγοραστη που θα δωσει αρκετες χιλιαδες ευρω για ενα τετοιο οργανο, ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι η επιλογη αριστου ξυλου στην εξωτερικη επενδυση και για τα ματια μονον ειναι μονοδρομος.
σχεδον κανενας δεν θα αγοραζε κιθαρα 15000 ευρο με ακαμπτα πλαϊνα, και το εξωτερικο φυλλο να ειναι απο μαονι...

γρηγορη αυτο που ρωτας ειναι πολυ γενικευμενο. πρεπει να βρεις τον προορισμο σου, για να δεις μετα πιο δρομο θα ακολουθησεις. το να ψαχνεις δρομους χωρις να ξερεις το που θα πας, ειναι λιγακι αναποδο.
οποτε καλυτερα να δεις πια κιθαρα ειναι αυτη που σου αρεσει, μιας και δεν εχεις φτιαξει πολλα οργανα (ηχητικα, κατασκευαστικα, "παιχτικα" κλπ) και να κανεις μια κοπια του. σιγα-σιγα με την εμπειρια θα πας και συ στο δικο σου σχεδιο-νοοτροπια...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2019, 10:25:08 μμ »
Στελιο απο προσωπικη εμπειρια και μονο, οσες κιθαρες εχω παιξει με λεπτα πλαινα μου βγαζουν την αισθηση "τενεκε" σε καποια ηχοχρωματα στα καντινια.
Επισης η ενεργη πλατη δεν προϋποθέτει και ενεργα πλαινα. Η Λογικη πχ του Kasha ειναι ενα ηχειο οπως των στερεοφωνικων που ακουμε μουσικη. Καπακι/πλατη το ηχειο και τα πλαινα ως το σωμα του ηχειου που συνηθως ειναι βαρυ mdf . Για αυτο αν προσεξεις την κατασκευη μου  τα Χ bracing στην ουσια στηριζουν τα πλαινα και οχι την πλατη . Ακομη και τα παραλληλα καμαρια του καπακιου δεν εχουν ηχητικο ρολο. Στα σχεδια ειναι φτιαγμενα απο laminate σφενδαμο κολλημενα με εποξικη για ακαμψια. Ασε που εγω εβαλα ισοβενο ελατακι.
Δηλαδη δεν ειμαι σιγουρος οτι τα πλαινα βοηθανε την μεταφορα δονησης σε πλατη καπακι αν ειναι ευκαμπτα . Το βλεπω πιο πολυ σαν σημειο αποσβεσης και οχι ενισχυσης... Δες πχ και τα ντραμς. Πανω κατω δερματα/μεβρανες και το πλαισιο στα ακριβα σνερ μεταλλικα δακτυλιδια και 2 ποντους παχος τυχωματα σκληρου ξυλου...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2019, 10:44:06 μμ »
Η αλήθεια είναι Στέλιο ότι έχω γίνει μάτσο με τόσα που θέλω να δοκιμάσω.. και ηχητικά αλλά και εργονομικα..ένα εύκολο όργανο για κάθε παίκτη και εύκολη πρόσβαση σε όλη την ταστιερα..( το cuttway δεν μου αρέσει κθλ).. songless όσο αφορά τα τριανταφυλλοειδη ξύλα σίγουρα έχουν αποδείξει την αξία τους αλλά δοκίμασε και ελληνική καρυδιά.. οργανοποιος μου ορκίζεται για τα αποτελέσματα της..μετα το βεγκε θα δοκιμάσω την καρυδιά.. μιας και έπεσε ένα σετ στα χέρια μου..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2019, 01:06:40 πμ »
Μπα μάλλον θα πάρω σβαρνα όλα τα τριανταφυλλοξυλα μέχρι που αντέχει η τσέπη μου. Είδα από κοντά ένα σετ Madagascar rosewood στον παλαιοδημοπουλο που είχε αγοράσει πριν 10 χρόνια και έπαθα σοκ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2019, 09:19:19 πμ »
Το πήρες αυτό το σετ???

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 02, 2019, 11:21:03 πμ »
Το πήρες αυτό το σετ???
ΑΧχαχαχα οχι. Μαλλον εχει γινει ηδη κιθαρα για εκθεση. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι Ziricote αλλα μου φανηκε πολυ κοκκινο . Παντως μου ειπε ο Παλαιοδημοπουλος οτι αν και ειναι ομορφο τετοιες κιθαρες "κελαιδιστες" δυσκολα τις πουλας. Εξω προτιμανε να μην χτυπανε στο ματι.
 Ο Παλαιοδημοπουλος παντως πουλαει παλισσανδρο και Ινδιας και Βραζιλιανικο. 150€ Ινδικο και 300-600 Βραζιλιανικο αν ενδιαφερεσαι :p Τον κοβει μονος του.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 02, 2019, 11:54:07 πμ »
Κοίτα ο ινδικος είναι ακριβός στα 150..Εκτός αν είναι σούπερ ποιότητα και παλαιωμενη..  Τότε θα τα αξίζει τς λεφτά του..είναι δύσκολο να πουλήσεις Μαδαγασκάρη?Γιατί?όντως το συγκεκριμένο σετ έχει νερά ziricote..φοβερό ξύλο κι αυτό.. πανέμορφο..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2019, 11:57:33 πμ »
Καπάκια δίνει???έτοιμα στεγνά για χρήση.. αυτό θα είναι επιτυχία..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 02, 2019, 12:20:31 μμ »
Ο Παλαιοδημοπουλος εχει δοκαρια Ινδικου και Βραζιλιανικου και τα κοβει μονος του. Μαλιστα τον Βραζιλιανικο πρεπει να τον ειχε αγοραζει πριν 30 χρονια... Ινδικο που εχω δει παντως ειναι πολυ σκουρος με πυκνα νερα. Οταν κατεβηκα στο υπογειο ειχε ενα δωματιο με 2μετρα μαδερια που εφταναν για αλλες 100 κιθαρες.
Κεδρο ονδουρας αγοραζει παντως απο Μαυρομουστακη. Λογικα δεν κοβει καπακια .

Δεν ειναι δυσκολο να πουλησεις. Θα βρεις αγοραστη. Απλα η πλειοψηφια θελει "κλασσικουρα".
Κοιτα Ινδικο.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 02, 2019, 12:29:32 μμ »
Δεν κόβει σίγουρα..απο κάποιο μαγαζί θα τα προμηθεύεται.. Ίσως και κατευθείαν από εξωτερικό..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 02, 2019, 12:39:44 μμ »
Δεν κόβει σίγουρα..απο κάποιο μαγαζί θα τα προμηθεύεται.. Ίσως και κατευθείαν από εξωτερικό..
Θα μπορουσε. Εχει τα εργαλεια να κοψει πλατες, δεν θα του ηταν δυσκολο. Αλλα πριν χρονια ηξερα οτι πηγαινε Γερμανια και τα επαιρνε μονος του. Τωρα μπορει να τα αγοραζει και απο Μαυρομουστακη.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 02, 2019, 01:01:39 μμ »
Όντως πολύ σκούρος ο ινδικός..πιο πολύ για Βραζιλιάνο θα έκανα αυτή την κιθάρα..άρα έχει δίκιο να ζητάει τόσα.. στο face έχει σελίδα ο παλαιοδημοπουλος?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Συζήτηση για πλάτη και πλαινα
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2019, 03:03:37 μμ »
Όντως πολύ σκούρος ο ινδικός..πιο πολύ για Βραζιλιάνο θα έκανα αυτή την κιθάρα..άρα έχει δίκιο να ζητάει τόσα.. στο face έχει σελίδα ο παλαιοδημοπουλος?
O Βραζιλιανικος που εχω δει ειναι ανοιχτος καφε.

https://www.facebook.com/gpaleodimopoulos

Tags: