Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019  (Αναγνώστηκε 15617 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 06, 2019, 08:13:57 πμ »
μανο εχω εχω τα φωτακια στη σειρα, προσεχε μονον το μεσαιο, να μην αρπαζει (μαυριζει) απο μεσα το ξυλο.
μπορεις να βαλεις μικροτερη λαμπα εκει.
παντως εγω εκανα το σχεδιο που εχεις βαλει απο το βιβλιο του γουιλιαμ και εβαλα τα ιδια βατ (400 νομιζω) στα αντιστιχα καινουρια αλλα μοιρασμενα σε 5 λαμπες, στην ιδια ευθεια, και δουλευει τωρα τοσο καιρο μια χαρα, εχω φτιαξει ετσι καμια 40 κιθαρες (80 πλαϊνα) χωρις προβληματα εκτος απο μια που ειχα ξεχασμενο το διακοπτη και ελεγα ρε τι μυριζει τι μυριζει και ειχε αρπαξει απο μεσα....  {celebrate015}
εκτοτε βαζω και ενα ξυπνητηρι  καθε φορα που το αναβω ;D
μια χαρα αναπτυσσουν θερμοκρασια και αυτες....
και παστιτσιο σε ταψακι φτιαχνεις...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 06, 2019, 02:01:36 μμ »
και παστιτσιο σε ταψακι φτιαχνεις...

 {celebrate018}

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 06, 2019, 02:31:04 μμ »
Βρε σε τι μπελάδες μας έβαλε αυτό το μισό χιλιοστό λάθους.. Πάντως το καλούπι το φοβάμαι να πω την αλήθεια.. τα πλαϊνά που τα έβαλα στον αέρα μπήκαν τέλεια.. είχα κόψει το καπάκι ακριβώς και πάτησαν ακριβώς στο όριο.. όμως τώρα που αλλάζω στυλ το καλούπι είναι απαραίτητο..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 06, 2019, 03:25:10 μμ »
Γρηγόρη, παίζει και ο εποξικός στόκος.
Στεγνώνει σε ώρες και τρίβεται καλά (θέλει μάσκα).
Εγώ χρησιμοποιώ το Neostic https://www.pacoartcenter.gr/el/neostick-mastick-epoxy-putty-2x250gr-500gr.html

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2019, 06:10:58 μμ »
Δύο κενά που αχνοφαινονται στο low bout...είναι δεν είναι 0,5 χιλιοστά...Τι να κάνω?Να το αφήσω έτσι?Απλά σκέφτομαι ότι αυτά τα φτιάχνεις μια φορά και καλό είναι να είναι σωστά.. Τώρα είναι το ίδιο όλα ξύλα.. Αλλά σε σχέση με το πατρόν υπάρχει σε όλα αυτή η διαφορά..


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 08, 2019, 08:29:27 μμ »
Άψογο είναι . Να βρεις μόνο γιατί έχασες ακρίβεια όταν τα ρουταριζες. Ή σου γλυστρησε το πατρόν ή δεν πατούσε σωστά το ρούτερ .

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:40:01 πμ »
Τέλειο ειναι
Αν σε απασχολεί αυτή η διαφορά - για μένα δεν ειναι σημαντική-κόλλησε κάποιο κομμάτι καπλαμά 1-2 χιλιοστά και μετά τρίψε το να καλύψει τα κενά ελέγχοντας με γωνιά την καθετότητα στο επίπεδο

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 09, 2019, 02:27:01 μμ »
Δύο κενά που αχνοφαινονται στο low bout...είναι δεν είναι 0,5 χιλιοστά...Τι να κάνω?Να το αφήσω έτσι?Απλά σκέφτομαι ότι αυτά τα φτιάχνεις μια φορά και καλό είναι να είναι σωστά.. Τώρα είναι το ίδιο όλα ξύλα.. Αλλά σε σχέση με το πατρόν υπάρχει σε όλα αυτή η διαφορά..

κι εγώ δεν βλέπω κάτι σοβαρό, γενικά πολύ σωστά μου φαίνονται - μικροδιορθώσεις πάντα βγαίνουν.
Αυτά στην εικόνα είναι templates? δεν βλέπω πάχος, γι αυτό ρωτώ. Το "μέσα" θα γίνει καλούπι για ζέσταμα/γύρισμα ? βλέπω έχεις λάβει υπόψη το κενό (πάχος πλαϊνού) αλλά αναρωτιέμαι πως θα το κατασκευάσεις - γιατί έχω την αίσθηση ότι αν προσθέσεις από πάνω λαμαρίνα ή αλουμίνιο ή οτιδήποτε άλλο θα μειωθεί το κενό

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 09, 2019, 02:34:53 μμ »
εγώ αντιθέτως είμαι σε φάση "αποανάπτυξης" και σιγά σιγά καταργώ διάφορα jigs.

Αλλα η πρεσα εχει κολλημενα ξυλα. Δυσκολα να μεινουν ανεπαφα σε επεμβαση τα βασικα ξυλα του μηχανισμου.

με βάση λοιπόν τα παραπάνω και θέλοντας να απλοποιήσω τα πράγματα, είδα κι αυτό να παίρνω θάρρος

https://www.youtube.com/watch?v=EI6K7IHq0a8&t=538s

χρησιμοποίησα αντί για πρέσα έναν σφιγκτήρα και δεν είδα κανένα μειονέκτημα - εκτός του ότι είναι στερεωμένο στον πάγκο και πιάνει χώρο, αλλά μήπως η πρέσα δεν πιάνει ?



απλώς είναι ευκολότερο να γίνει το πρώτο γύρισμα (της μέσης) στο σίδερο, πράγμα όμως το οποίο ούτως ή άλλως έκανα και στις προηγούμενες



 [ Invalid Attachment ]



Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 09, 2019, 02:43:15 μμ »
κι επειδή όλο κιθάρες βλέπουμε τελευταία, βάζω και δυο μπουζούκια,

 το πρώτο σχεδόν τελείωσε (μπήκαν και τα τάστα, στο σετάρισμα είναι)



και στο δεύτερο έκανα το μόρσο πιο "αεράτο"

 [ Invalid Attachment ]

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 09, 2019, 03:02:02 μμ »
εγώ αντιθέτως είμαι σε φάση "αποανάπτυξης" και σιγά σιγά καταργώ διάφορα jigs.

Αλλα η πρεσα εχει κολλημενα ξυλα. Δυσκολα να μεινουν ανεπαφα σε επεμβαση τα βασικα ξυλα του μηχανισμου.

με βάση λοιπόν τα παραπάνω και θέλοντας να απλοποιήσω τα πράγματα, είδα κι αυτό να παίρνω θάρρος

https://www.youtube.com/watch?v=EI6K7IHq0a8&t=538s

χρησιμοποίησα αντί για πρέσα έναν σφιγκτήρα και δεν είδα κανένα μειονέκτημα - εκτός του ότι είναι στερεωμένο στον πάγκο και πιάνει χώρο, αλλά μήπως η πρέσα δεν πιάνει ?

 [ Invalid Attachment ]

απλώς είναι ευκολότερο να γίνει το πρώτο γύρισμα (της μέσης) στο σίδερο, πράγμα όμως το οποίο ούτως ή άλλως έκανα και στις προηγούμενες

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]
Απαιτει να γυρνας την μεση στο σιδερο. Ασχετα αν το εκανες και πριν, δεν το χρειαστηκα ποτε και στην τελευταια γυρισα παλισσανδρο 2.5 χιλιοστα.
Ο τακος δεν ειναι σταθερος. Δεν υπαρχει οδηγος να τον κεντραρει και βασιζεσαι στο να κατσει καλα στο καλουπι στο τελικο σφιξιμο .
Δεν ειμαι ανθρωπος που ρισκαρει ευκολα . Η λυση παντως που βλεπω σε επαγγελματιες για πιο απλη κατασκευη που δεν πιανει χωρο ειναι ιδια με την δικη σου και να εχουν αριστερα και δεξια καθετα χοντρες ντιζες και να σφιγγουν παξιμαδια που κατεβαζουν τον τακο.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 09, 2019, 03:38:28 μμ »
Απαιτει να γυρνας την μεση στο σιδερο. Ασχετα αν το εκανες και πριν, δεν το χρειαστηκα ποτε και στην τελευταια γυρισα παλισσανδρο 2.5 χιλιοστα.

ε, γι αυτό υπάρχει η ρήση "περί ορέξεως" κτλ. Το σίδερο το χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως για τα υπόλοιπα (μπουζούκια, τζουράδες, μπαγλαμάδες, γιουκαλίλια κτλ.) και πιάνει ελάχιστο χώρο σε σχέση με την πρέσα, αποθηκεύεται εύκολα κτλ. κτλ.


Ο τακος δεν ειναι σταθερος. Δεν υπαρχει οδηγος να τον κεντραρει και βασιζεσαι στο να κατσει καλα στο καλουπι στο τελικο σφιξιμο .

Δεν θεώρησα ποτέ τον τάκο "σταθερό" ούτως ή άλλως. Το ελάχιστο περιθώριο 1-2 mm που αναγκαστικά δίνεις για να κινηθεί η κατασκευή (εκτός αν χρησιμοποιείς π.χ. μεταλλικό λιπαινόμενο οδηγό με μηδενικές ανοχές κι όχι δυο καβίλιες αριστερά - δεξιά που σύρονται σε φαρδύτερο αυλάκι κτλ.) κατά τη γνώμη μου αρκεί για να σου φύγει καθώς κάθεται στο ξύλο.
Γι αυτό και είναι, ακόμα και με την πρέσα - πάντα κατά τη γνώμη μου - απαραίτητος ο οπτικός έλεγχος με σημάδια πάνω και στα τρία μέρη, και από τις δύο πλευρές: στο καλούπι, στο πλαϊνό (στο σόκορο για να μην καλύπτεται από τον τάκο) και βέβαια στον ίδιο τον τάκο. Η πρέσα, λόγω των (φαρδιών) πλαϊνών στύλων δυσκολεύει αυτόν τον έλεγχο (εγώ χρειαζόμουν φακό κάθε φορά) σε σχέση με τον σφιγκτήρα που δεν κρύβει τίποτα από καμία πλευρά. Αυτά σχετικά με τον έλεγχο στον εγκάρσιο άξονα, για τον κατά μήκος μετράω αποστάσεις από το καλούπι (με γωνιασμένα πλαϊνά και με παράλληλες πλευρές).

Η λυση παντως που βλεπω σε επαγγελματιες για πιο απλη κατασκευη που δεν πιανει χωρο ειναι ιδια με την δικη σου και να εχουν αριστερα και δεξια καθετα χοντρες ντιζες και να σφιγγουν παξιμαδια που κατεβαζουν τον τακο.

το είδα κι αυτό, αλλά μάλλον δεν (μου) χρειάζεται.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 09, 2019, 03:41:20 μμ »
Προχωρισα λιγο το σκαφακι εχουν μεινει τα πλαιναρια τα οποια θα ειναι καρυδια και τα εχω βαλει να μουλιασουν και η κολατζα θα ειναι και αυτη καρυδια.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 09, 2019, 05:06:41 μμ »
Απαιτει να γυρνας την μεση στο σιδερο. Ασχετα αν το εκανες και πριν, δεν το χρειαστηκα ποτε και στην τελευταια γυρισα παλισσανδρο 2.5 χιλιοστα.

ε, γι αυτό υπάρχει η ρήση "περί ορέξεως" κτλ. Το σίδερο το χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως για τα υπόλοιπα (μπουζούκια, τζουράδες, μπαγλαμάδες, γιουκαλίλια κτλ.) και πιάνει ελάχιστο χώρο σε σχέση με την πρέσα, αποθηκεύεται εύκολα κτλ. κτλ.


Ο τακος δεν ειναι σταθερος. Δεν υπαρχει οδηγος να τον κεντραρει και βασιζεσαι στο να κατσει καλα στο καλουπι στο τελικο σφιξιμο .

Δεν θεώρησα ποτέ τον τάκο "σταθερό" ούτως ή άλλως. Το ελάχιστο περιθώριο 1-2 mm που αναγκαστικά δίνεις για να κινηθεί η κατασκευή (εκτός αν χρησιμοποιείς π.χ. μεταλλικό λιπαινόμενο οδηγό με μηδενικές ανοχές κι όχι δυο καβίλιες αριστερά - δεξιά που σύρονται σε φαρδύτερο αυλάκι κτλ.) κατά τη γνώμη μου αρκεί για να σου φύγει καθώς κάθεται στο ξύλο.
Γι αυτό και είναι, ακόμα και με την πρέσα - πάντα κατά τη γνώμη μου - απαραίτητος ο οπτικός έλεγχος με σημάδια πάνω και στα τρία μέρη, και από τις δύο πλευρές: στο καλούπι, στο πλαϊνό (στο σόκορο για να μην καλύπτεται από τον τάκο) και βέβαια στον ίδιο τον τάκο. Η πρέσα, λόγω των (φαρδιών) πλαϊνών στύλων δυσκολεύει αυτόν τον έλεγχο (εγώ χρειαζόμουν φακό κάθε φορά) σε σχέση με τον σφιγκτήρα που δεν κρύβει τίποτα από καμία πλευρά. Αυτά σχετικά με τον έλεγχο στον εγκάρσιο άξονα, για τον κατά μήκος μετράω αποστάσεις από το καλούπι (με γωνιασμένα πλαϊνά και με παράλληλες πλευρές).

Η λυση παντως που βλεπω σε επαγγελματιες για πιο απλη κατασκευη που δεν πιανει χωρο ειναι ιδια με την δικη σου και να εχουν αριστερα και δεξια καθετα χοντρες ντιζες και να σφιγγουν παξιμαδια που κατεβαζουν τον τακο.

το είδα κι αυτό, αλλά μάλλον δεν (μου) χρειάζεται.
Η ανοχές πάντως που λές στις καβίλιες είναι μικρές και ο τάκος κάθεται πάντα στο ίδιο σημείο . Και ζικ Ζακ να έκανε το αυλάκι μέχρι να φτάσει κάτω θα κάτσει σωστα γιατί όταν μπήκαν οι καβίλιες ο τάκος ήταν στην τελική του θέση και πάντα εκεί κάθονται . Το έχω μαρκάρει με μαρκαδόρο . Το πρόβλημα τις ανοχής των 1-2 χιλιοστων λύνεται με οδηγούς συρταριων των 7€ αν μιλάμε για φτηνό αλλά ακριβες. Και σε ακρίβεια βοηθάει ότι το καλούπι μου όπως σου έδειξα κάθεται πάντα στο ίδιο σημείο ακριβώς , με βίδες. Το μόνο άγχος μου είναι να είναι παράλληλα τα πλάινα και να λυγίσουν στο ίδιο σημείο. Κάτι που θα λύσω με διπλό καλούπι.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος 2019
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 09, 2019, 05:48:40 μμ »
Καλησπέρα !

Φιλετάκια στο μπουζούκι ,  απόληξη ταστιέρας στη vintage ,  έστω και αργά , μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά , δεν έχω παράπονο   

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: