Αποστολέας Θέμα: επισκευη τετραχορδου  (Αναγνώστηκε 751 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
επισκευη τετραχορδου
« στις: Μάρτιος 07, 2019, 02:58:50 μμ »
Ανελαβα πριν μια βδομαδα να επισκευασω ενα τετραχορδο.Το οργανο ειναι κατασκευης αγνωστου ,φτιαγμενο το 70 αν θυμαμαι καλα .Εχει περισοτερο συναισθηματικη αξια για τον κατοχο ,παρα χρηματικη.Μιλαμε για οργανο που καθησε πλαι στα ιερα τερατα Καρνεζη και Παπαδοπουλο, Χατζηδακη κλπ.
Κατ αρχην το οργανο εχει φαει ενα γερο τρακο εκει κατω στη χορδιερα με αποτελεσμα να εχει βουλιαξει μερικα χιλιοστα προς τα μεσα.Καποιος στην πορεια λοιπον θεωρησε σωστο να το γεμισει ( σχεδον σοβατισει θα ελεγα)σκληρη κολλα εκει, και κατοπιν να βιδωσει απο πανω την χορδιερα.
Το καπακι του που αποτελειτε απο 4 κοματια κι οχι απο δυο σαν τα σημερινα, εχει κι αυτο εμφανη τα σημαδια της πτωσης.Σχισμενο απο το σημειο της προσκρουσης μεχρι λιγο πριν τη φιγουρα τυπου καθρεπτη .Ειναι ομως κολλημενο στα σχισιματα.Παμε πανω τωρα στο καραολο.Σπασμενο κι αυτο με ακριβεια στην σφηνα που μπαινει κατω απο την ταστιερα καθος και μερικοι ποντοι ξεκολλημενη ταστιερα. Αποφασισαμε μαζι με τον κατοχο του να μην ανοιξουμε καπακι διοτι μπαινουμε σε αλλες περιπετειες οι οποιες δεν συμφερουν τον ανθρωπο οικονομικα, αλλα και δεν αξιζει ο κοπος.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: επισκευη τετραχορδου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2019, 03:04:55 μμ »
Ειπαμε με τον ιδιοκτητη να βαλουμε το καραολο στη θεση του με κολλα και να σφιξουμε.Μια ομως προσεκτικοτερη ματια στο εργαστηριο ,εδειξε πρωτον οτι η σφηνα του ηταν πολυ μικρη, και δευτερον τα νερα της κατσαρωναν στο μυτερο τμημα της.Αποφασισα λοιπον να φτιαξω ενα καραολο απο την αρχη κανωντας το θυληκο της σφηνας λιγακι μεγαλυτερο ωστε να ησυχασουμε απο εκει πανω.Το κοματι που εφτιαξα το καραολο ηταν μια καρυδια Αμερικης , αντι του φλαμουριου που ειχε πριν

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2019, 03:09:23 μμ »
Αφου σφιχτηκε το καραολο, αφεθηκε 2 μερες σε ησυχια ,και στη συνεχεια εγινε αντιγραφο απο το παλιο ως προς τις διαστασεις κι οχι ως προς το σχεδιο.Η συνεχεια γνωστη.......................ρουτερ και αντιγραφικο κοπτικο.Μας ανοιξε τα ματια η προσφατη ενασχοληση μου με ενα ηλεκτρικο μπασο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2019, 03:17:09 μμ »
Συνεχεια με την ταστιερα η οποια ειχε ερθει εμπρος.Αρκετα θα ελεγα εμπρος.Για αυτο το λογο βγηκαν τα ταστα  και πριν μπουν ενα νουμερο μεγαλυτερα η ταστιερα ...κατεβηκε λιγακι με τακο και γυαλοχαρτο 100-200-400-1000.Τα ταστα που βγηκαν ειχαν φαρδος 0,6 οποτε στη συνεχεια κι αφου θελαμε τα καινουρια σφηνωτα,θα πηγαιναμε στα 0,7.Αρα σε μια ακομη αλλαγη θα ηθελε 0,8 και μετα αλλαγη ταστιερας.Ειπα λοιπον να δωσω μια ευκαιρια στο οργανακι.Ετσι γεμισα τις χαρακιες με μαυρο καπλαμα και κυανοακριλικη, και χαραξα πανω στα ιδια με προσοχη.Τα 0,6 ταστα ομως δεν εφερναν το επιθυμιτο αποτελεσμα, κι ετσι εβαλα ταστα 0,7 .Προσπαθησα παντως......να τα λεμε αυτα

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2019, 03:19:44 μμ »
Γειά σου ρε Κώστα.
Ο γιατρός των μπουζουκιών.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2019, 03:29:22 μμ »
Οπως προανεφερα η περιοχη που πατουσε η χορδιερα ειχε κολλα αγνωστης προελευσης πολυ σκληρη αλλα εκανε κι ενα βαθουλωμα προς τα μεσα.Φτιαχτηκε λοιπον μια κολαντζα της κολαντζας απο ελαφρυ ξυλο , και κολληθηκε με κολλα σκληρη επισης και σφιχτηκε με λαστιχα τεντωμενα στην ενωση του μπρατσου.Στη συνεχεια το ξυλακι εκει θα βαφτει μαυρο οπως βαμενη ειναι και η κολαντζα.
Γεια σου ρε Σακαλη..........................

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2019, 05:11:27 μμ »
Καλό κουράγιο Κώστα, αν και η επιτυχία πιστεύω είναι δεδομένη,.
(Μια ερώτηση) .
Η τρύπες στο καραολο γιατί είναι έτσι;;;;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2019, 08:05:44 μμ »
Καλό κουράγιο Κώστα, αν και η επιτυχία πιστεύω είναι δεδομένη,.
(Μια ερώτηση) .
Η τρύπες στο καραολο γιατί είναι έτσι;;;;

χα χα ηξερα οτι καποιος θα το ρωτουσε.........................ευκολια της στιγμης ειναι .Θα στρογγυλεψουν μετα  στην διαμορφωση

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2019, 03:01:31 πμ »
Για τις τρύπες που μπαίνουν οι άξονες των κλειδιών εννοώ , γιατί είναι έτσι ;  Έτσι ήταν κ το έκρυβε η φιγούρα η παλιά;

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2019, 08:14:02 πμ »
Προφανώς το χαμήλωσε στο μισό πάχος για να το χρησιμοποιήσει ως τάμπλετ για να φτιάξει το καινούργιο με ρούτερ.

KOSTAS7

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2019, 10:47:28 πμ »
Οπως προανεφερα η περιοχη που πατουσε η χορδιερα ειχε κολλα αγνωστης προελευσης πολυ σκληρη αλλα εκανε κι ενα βαθουλωμα προς τα μεσα.Φτιαχτηκε λοιπον μια κολαντζα της κολαντζας απο ελαφρυ ξυλο , και κολληθηκε με κολλα σκληρη επισης και σφιχτηκε με λαστιχα τεντωμενα στην ενωση του μπρατσου.Στη συνεχεια το ξυλακι εκει θα βαφτει μαυρο οπως βαμενη ειναι και η κολαντζα.
[/quote Γεια σου Κωστάρα θα βάλεις και το υπόλοιπο σχέδιο στην κολάτζα της κολάτζας?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2019, 10:58:52 πμ »
Προφανώς το χαμήλωσε στο μισό πάχος για να το χρησιμοποιήσει ως τάμπλετ για να φτιάξει το καινούργιο με ρούτερ.

γι αυτο κουμπαριασαμε ρε..................γιατι εισαι γατος

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2019, 11:01:27 πμ »
[/quote Γεια σου Κωστάρα θα βάλεις και το υπόλοιπο σχέδιο στην κολάτζα της κολάτζας?

σιγα μην κανω τετοιο πραγμα.Ειπα στην αρχη οτι το οργανο ειναι μονο φρου φρου κι αρωματα.Δεν γινετε να το κανουμε.........Καρβουνη ουτε Βαρλα ουτε Μουρτζινο.Αλλωστε πρεπει να κρατησουμε και το κοστος χαμηλα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2019, 03:35:06 μμ »
συνεχεια της επισκευης ,κολλημα ενος καμαριου που ειχε σχιστει, στοκαρισματα,βερνικια τριψιματα, ξανα βερνικια κλπ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 17, 2019, 03:37:24 μμ »
Απομενει να βαλω χορδες ( μαλακες 10αρες για ευνοητους λογους) να κουρτισω και να περιμενω