Αποστολέας Θέμα: Vintage 1940s 50s United Guitar Company US Strad Acoustic Parlor Guitar 6 String  (Αναγνώστηκε 1268 φορές)

ΚαΠα

• Hero Member
Απ: Vintage 1940s 50s United Guitar Company US Strad Acoustic Parlor Guitar 6 String
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 13, 2019, 07:00:30 μμ »
μπράβο Ιωσήφ! πέτυχε η αρθροπλαστική βλέπω! (είναι και της ηλικίας της)  ;D

Σσσσσ! Μη μιλάς για ηλικίες!  :(

Σούπερ Ιωσήφ!

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Vintage 1940s 50s United Guitar Company US Strad Acoustic Parlor Guitar 6 String
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 13, 2019, 08:24:58 μμ »
μπράβο Ιωσήφ! πέτυχε η αρθροπλαστική βλέπω! (είναι και της ηλικίας της)  ;D

Σσσσσ! Μη μιλάς για ηλικίες!  :(

Σούπερ Ιωσήφ!

Να είσαι καλά Παναγιώτη !

"Τη δάγκωσα τη λαμαρίνα" με τις λαϊκές κιθάρες ! Μελετώ εσένα, τον Nikolas Fereos , τον Μάνο ... και ξεχνώ την ηλικία μου
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_craftopia

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 13, 2019, 11:04:27 μμ »
Ανοίγω σαμπάνια!
Ευγε!!

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 14, 2019, 12:14:36 πμ »
Συγχαρητήρια κ. Ιωσήφ..!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 14, 2019, 07:09:19 πμ »
μπραβο γιοζεφ!

ετοιμη η μανταμιτσα....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

songless_bird

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 14, 2019, 08:58:25 πμ »
Πριν η κιθάρα είχε μια μοναδικότητα. Μια άποψη του κατασκευαστή να ξεφύγει από τα τετριμμένα μέσα από την ασυμμετρία που ως σύνολο λειτουργούσαν αρμονικά οπτικά και ηχητικά . Απλά δεν το είχαμε αντιληφθεί. Ίσως καταστράφηκε κάτι ιδιαίτερο , επαναστατικό .

Πολύ καλή δουλειά ! Εγώ θα τις έκανα και άλλες επεμβάσεις . Η μόνη ένσταση μου είναι η προσπάθεια στην συμμετρία της τρύπας πριν την ευθυγράμμιση του μπράτσου . Αυτη η υπερυψωμένη ροζέτα δεν μου κάθεται καλά . Αργότερα αν αποφασίσεις για λουστραρισματα ίσως το κοιτάξεις .

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 14, 2019, 11:35:14 πμ »
Πριν η κιθάρα είχε μια μοναδικότητα. Μια άποψη του κατασκευαστή να ξεφύγει από τα τετριμμένα μέσα από την ασυμμετρία που ως σύνολο λειτουργούσαν αρμονικά οπτικά και ηχητικά . Απλά δεν το είχαμε αντιληφθεί. Ίσως καταστράφηκε κάτι ιδιαίτερο , επαναστατικό .

Πολύ καλή δουλειά ! Εγώ θα τις έκανα και άλλες επεμβάσεις . Η μόνη ένσταση μου είναι η προσπάθεια στην συμμετρία της τρύπας πριν την ευθυγράμμιση του μπράτσου . Αυτη η υπερυψωμένη ροζέτα δεν μου κάθεται καλά . Αργότερα αν αποφασίσεις για λουστραρισματα ίσως το κοιτάξεις .

Καλά τα επισημαίνεις Songless και σ ευχαριστώ ! Εχω όμως ένα βασικό μειονέκτημα . 
Δε μένω στην αγαπημένη Θεσσαλονίκη ... όπου θα μπορούσαμε να τα βλέπουμε και να τα λέμε από κοντά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 15, 2019, 02:26:57 μμ »

Νομίζω ὅτι , ἄν ὁ κατασκευαστής ἐπίτηδες κατασκεύαζε ἀσύμμετρο τό ὄργανο , πού ὅλες μαζί οἱ ἀσυμμετρίες νά ἔδιναν ἕνα πολύ ἁρμονικό ἀποτέλεσμα , αὐτός θά ἦταν ἕνας τεχνίτης πολύ ὑψηλοῦ ἐπιπέδου , γνωστός καί ἀναγνωρισμένος , καί φυσικά δέν θά κατασκεύαζε ἕνα ὄργανο μέ τόσο φθηνά ὑλικά .

songless_bird

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 15, 2019, 05:04:51 μμ »

Νομίζω ὅτι , ἄν ὁ κατασκευαστής ἐπίτηδες κατασκεύαζε ἀσύμμετρο τό ὄργανο , πού ὅλες μαζί οἱ ἀσυμμετρίες νά ἔδιναν ἕνα πολύ ἁρμονικό ἀποτέλεσμα , αὐτός θά ἦταν ἕνας τεχνίτης πολύ ὑψηλοῦ ἐπιπέδου , γνωστός καί ἀναγνωρισμένος , καί φυσικά δέν θά κατασκεύαζε ἕνα ὄργανο μέ τόσο φθηνά ὑλικά .
Το σχόλιο μου προφανώς ήταν ειρωνικό :)
 Ασύμμετρες κιθάρες υπάρχουν .
Και ως προς το σώμα και ως προς τα ταστα