Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά  (Αναγνώστηκε 1238 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« στις: Νοέμβριος 05, 2023, 04:46:04 μμ »
Καλησπέρα σας.
Μετά από πολύ καιρό ένα θέμα που αφορά μουσικά όργανα και όχι βάρκες  μπυρα

Δεν θυμάμαι να το έχουμε συζητήσει διεξοδικά το θέμα των μουσικών οργάνων για παιδιά οποτε ας ξεκινήσω την ανάλυση και τις ερωτήσεις για κουβέντα

Αποφάσισα να φτιάξω μια λαϊκή κιθάρα και ένα τρίχορδο μπουζούκι (στο πενταετές πρόγραμμα μπαίνει) για παιδί που θα ξεκινήσει να μαθαίνει. Πόσο χρονών θα είναι; Δε ξέρω. Η μικρότερη δυνατή ηλικία για να ξεκινήσει κάποιο. Έξι ; Επτά; Μεγαλύτερο, μικρότερο; Δε ξέρω.

Θυμάμαι ότι όταν μάθαινα μπουζούκι στον Στάθη Μιλάνο τα παιδάκια που μάθαιναν παίζανε και μάθαιναν ολα με τα φτηνά τετραχορδα που πωλούνταν τότε. Στο κλασικό μεγάλο μέγεθος....
Ήταν τόσο μεγάλα που δε μπορούσαν ούτε να τα πιάσουν καλά καλά. Αλλά από εκεί βγαίνανε μπουζουκαρες πρώτης γραμμής (Κούκος, Μαχαιράς κλπ). Οπότε και έτσι δουλεύει σωστά η εκμάθηση. Ο Στάθης ήταν της άποψης να πιάσει το παιδί κατευθείαν μπουζούκι και όχι μπαγλαμά ή τζούρα και σιγά σιγά θα συνηθίσει.

Από την άλλη βλέπω κλασικές κιθάρες 2/4 και 3/4  για παιδιά. Οπότε κάτι θα ξέρουν και τις φτιάχνουν.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Τι όργανο πρέπει να πιάσουν τα παιδια, από τι ηλικία, και ότι άλλο μπορεί να βοηθήσει την κουβέντα. Έχουμε και δασκάλους εδώ μέσα και καλούς κατασκευαστές οπότε νομίζω ότι κάτι θα βγάλουμε.

Για κιθάρα έλεγα να φτιάξω μια κιθάρα με μικρότερο σκάφος και λεπτότερο μανικο με συρμάτινες χορδές. Ένα μικρό ρεμπετοκιθαρο ας πούμε. Σε αντιστοιχια με τις κλασικές των 3/4 (αλλά με λεπτότερο μανικο)

Στο μπουζούκι μπερδεύονται λίγο παραπάνω τα πραγματα
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σκάφος μεγέθους μαντολινου (μεγαλύτερο από τζούρα, μικρότερο από τα περισσότερα τρίχορδα) με μικρότερο μανικο. Κλίμακα 64-65 ίσως και λίγο μικρότερη;

Βασικος στόχος είναι η ευκολία παιξίματος και εκμάθησης. Αν ο ήχος δεν είναι τέλειος ή αυτός που έχουμε συνηθήσει δε νομίζω να με πειράξει ιδιαίτερα.

Περιμένω τις σκέψεις σας




Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 05:22:38 μμ »
Γιωργο ενδιαφερον θεμα. Για κιθαρα τα πραγματα ειναι απλα. Εκτος απο κλασσικες βγαινουν και ακουστικες σε μικροτερα μεγεθη. Η πρωτη κιθαρα της γυναικας μου ηταν μια κορεατικη ακουστικη με floating καβαλαρη. Μεγεθος σκαφους λιγο πιο μικρο απο τα ρεμπετικα κιθαρονια, λογικα 3/4 με κλιμακα λιγο πιο μικρη απο την κανονικη. Η συγκεκριμενη ειναι κοντρα πλακε καπακι και πλατη. Παρολα αυτα εχει συμπαθητικο ηχο. Αμα σε ενδιαφερει την μετρσω και σου δινω διαστασεις. Για κιθαρα μικροτερη απο 3/4 δεν νομιζω οτι αξιζει για τα παιδια αλλα καλυτερα να μας το πει καποιος δασκαλος οπως ο Στελιος που εχουν μεγαλη εμπειρια.
Τωρα για μπουζουκιενας τζουρας με 60αρα κλιμακα μου κανει μια χαρα για πιτσιρικο. Και αρχη απο μπαγλσμα δεν ειναι κακη ιδεα. Ηλικακα μιλαμε για 5-6 χρονων. Για ηλικιες κ8ντα στα 10 12 και αναλογα παντα με την αναπτυξη του παιδιου ας παει απ'ευθειας σε κανονικο μεγεθος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 06:22:35 μμ »
Γεια σου Δημητρη

Εχω πρόσβαση σε κλασική 3/4. Αλλά όχι σε ακουστική.
Αν μπορείς μέτρα την κλίμακα και την ταστιέρα. Πλάτος πάνω και κάτω και πάχος. Να πάρω μια ιδέα.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 06:50:22 μμ »
έφτασεεε!!
κλίμακα 55 εκ.
σκάφος: μεγ. καμπανα 29.5 εκ., μικρή καμπάνα 23 εκ., μήκος 40 εκ. βάθος 8 εκ. ηχ. οπή -7.5 εκ. διάμετρος
Μάνικο: σύνδεση 12ο τάστο, ταστιέρα 5.2 (12ο τάστο), 4.1 (0 τάστο)
πάχος (μαζί με ταστιέρα): 1.9 εκ. (0 τάστο)- 2.2 εκ (πριν αρχίσει η κλίση του τακουνιού
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 07:27:16 πμ »
Ωραίος...  μπυρα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:18:45 πμ »
Γιώργο καλημέρα.
Έχω μια μικρούλα framus (είχα γράψει για αυτήν παλιότερα), μοντέλο 50-1 (έβγαινε από το '50 - '75 περίπου, αυτή δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι όμως, έχει διάφορα μοντέλα)
κλίμακα 57, κάτω καμπάνα 31 εκ.
Με αποσπώμενο μπράτσο και βέργα

 


 


 


 


 


έχει πρόβλημα στον τάκο.  Έχει μια ρωγμή παράλληλη με το καπάκι - φαίνεται από το πλαϊνό - και διατρέχει τον τάκο από το πλαϊνό (αριστερά) μέχρι το μόρσο για το αποσπώμενο μπράτσο. Έκανα μια απόπειρα επισκευής με ανθρακοϋφασμα και εποξική για να μην ανοίγω καπάκι (από τις πρώτες μου "δουλειές" ever), αλλά δεν έκανα καλή δουλειά φαίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι με συρμάτινες χορδές (δεν δοκίμασα νάϊλον) το μπράτσο έρχεται μπροστά, όπως και προν την "επισκευή". Όχι πάαααααρα πολύ, αλλά αρκετό για να μην μπορείς να παίξεις λόγω ψηλού action. Λόγω βέργας (δουλεύει κανονικά η βέργα) υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στον τάκο (εξακολουθεί δηλαδή να παραμορφώνεται).

πάνω αριστερά φαίνεται η ρωγμή προ "επισκευής" (το οριζόντιο ξύλο πάνω είναι το καμάρι προς την ένωση, η ρωγμή είναι κοντά στο καπάκι)

 


κι εδώ η "επισκευή"

 


αν ενδιαφέρεσαι, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ και ευχαρίστως σου την στέλνω, χωρίς απαιτήσεις εννοείται. Εκτός του ότι έχει όντως κάποια ιστορική αξία (όχι καλλιτεχνική  :banghead:) είναι πολύ κοντά σε λαϊκή, τόσο από κατασκευή (καμάρια σκάλα) όσο κι από εικόνα, κι αν θέλεις να την τροποποιήσεις θα βγάλει και ήχο πιστεύω.
Έχει διάφορα που χτυπάνε περίεργα στα μάτια μας (κουρμπαριστή πλάτη, πλάκες για τις βίδες, βιδωτός καβαλάρης, το κεφαλάρι είναι πολύ περίεργο) αλλά εμένα δεν με πειράζουν αυτά και μου φαίνεται συμπαθητική, έστω και μόνο λόγω μεγέθους. Μανιτζέβελη.

κι εδώ μια του σκάφους, να σου βάλω ιδέες (με άλλον καβαλάρη και μια ροζέτα θα γίνει κούκλα)

 



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2023, 09:29:29 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 05:01:37 μμ »
Μάνο καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όμορφη είναι. Η καμπύλη του σκάφους ειδικά μου αρέσει πολύ.

 Δεν υπάρχει λόγος. Δεν χρειάζομαι κιθάρα άμεσα. Θέλω απλά να σχεδιάσω μια και να τη φτιάξω αργότερα .... Έτσι για την κατασκευή . Όπως και "μπουζουκακι".
Μάλιστα σκέφτομαι να κρατήσω αν γίνεται τις καμπύλες της κιθάρας που έχω ήδη φτιάξει σε μικρότερη κλίμακα.μοιαζει νομίζω με τη δική σου.

η ταστιέρα; τι πλάτος έχει πάνω και στην ένωση;
Σε ευχαριστώ και πάλι !!!!


Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 08:13:50 πμ »
Ζυγός 42 ένωση 52

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 01:11:06 μμ »
Ζυγός 42 ένωση 52

το πρωϊ έγραφα από κινητό και δεν το έχω αυτό το σπορ, γι' αυτό ήμουν τόσο λακωνικός, συνήθως είμαι πιο πολυλογάς  ;D ;D

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 10:39:50 μμ »
Μια χαρά είναι και έτσι
 {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012}

Ευχαριστώ!!!
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 11:29:40 πμ »
γιωργο καλη μελετη και αρχη στο νεο(α) σου εγχειρηματα

στη κλασικη κιθαρα μια σεϊβ ηλικια ειναι ~7, λιγο πανω λιγο κατω, δεν ειναι πιανο που μπορει καποιο παιδι να αρχισει σε αρκετα μικροτερη ηλικα.
αναλογα τον σωματοτυπο κινειται ο δασκαλος, με μια συνηθισμενη επιλογη τα τρια τεταρτα, που σε ενα η το πολυ δυο χρονια αλλαζει σε κανονικο οργανο.
(1/2 με τιποτε... τουλαχιστον στο τομεα της εκμαθησης, ειναι ομως οκ για να δωθει σαν παιχνιδι σε παιδι μικροτερης ηλικιας , π.χ. 2 εως 5~6)
υπαρχουν ομως κ παιδια που ξεκινανε με κανονικο οργανο.

ο ρολος του δασκαλου σε εκεινες τις ηλικιες ειναι να αγαπησουν τα παιδια τη μουσικη

εγω προτιμω να κανουν τα παιδια πρωτα προπαιδεια, και να τα αναλαμβανω 3+ δημοτικου
αυτο, σε συνδυασμο με το ρολο του γονεα (η κηδεμονα) να φροντιζει ωστε να υπαρχει στο σπιτικο παντα μουσικο χαλι, ολες τις ωρες της ημερας...
να γινει δηλαδη η μουσικη αναποσπαστο μερος της ζωης τους.
δηλαδης, εκτος της υποχρεωσης της ανατροφης να δινει και τα πρωτα στοιχεια της παιδειας, αλλα μεχρι εκει χωρις να μπλεκεται στα ποδια ολωνων των δασκαλων οταν αυτο μεγαλωσει.

αυτο εχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο επιτυχιας στη μουσικη μορφωση ενος παιδιου, σημαντικο στοιχειο για την ολοκληρωση της προσωπικοτητας του, και το εχω διαπιστωσει οταν ακολουθουν τη συμβουλη μου (κυριως ατομα πολυ γνωστα στο δικο μου περιβαλλον οπου με εμπιστευονται σε αυτον τον τομεα)


κανω μαθηματα σε παιδια που τα στελνουν για "μαστ" κατασταση, χωρις να ακουνε μουσικη ουτε οι ιδιοι ουτε φυσικα και τα παιδια, αγωνα κανω να βαλουν εστω στη τηλεοραση καναλι ραδιοφωνικο, -η πλακα ειναι οτι μερικοι την αντιπαθουν κι ολας-

ολα αυτα τα γραφω για να τονισω οτι περισσοτερο αξια εχουν αυτα παρα το αν ενα οργανο ειναι ετσι η αλλιως.


αλλα επειδη ειμαστε κ λουθιερος,
θα εφτιαχνα ενα κανονικο για αργοτερα

ΑΝ του αρεσει του παιδιου η μουσικη , ειναι μικρο σε ηλικια η μικροκαμωμενο, κλπ κλπ να αγορασω ενα μικροτερων διαστασεων οργανο που ετσι και αλλιως ειναι για περιορισμενο χρονικο διαστημα.

μητσαρα, χορουγκελ ρε φιλε, που τηνε βρηκες, τι μου θυμισες χαχαχα!
 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 11:41:29 πμ »
ενα επισης σημαντικο που δεν εγραψα, ειναι ο ηχος.

ενα καλο οργανο ειναι παντα ενα καλο οργανο, να δει το παιδι οτι κατι παιζει και αυτο κραταει τη νοτα, ακουγεται καλα, και με σωστο υψος.

υπαρχει μεγαλη εσωτερικη απογοητευση οταν ειδικα προσπαθει το παιδι (ευτυχως υπαρχουν και τετοια...) και βλεπει οτι δεν υπαρχει το αναλογο αποτελεσμα.
ειδικα στη κιθαρα ο ηχος ειναι το α και το ω , δεν ειναι πιανο που βαζεις ενα δαχτυλο στο πληκτρο και εχεις 3 φορτε , η βιολι .
θυμαμαι το κοτσιωλη να λεει οτι η κιθαρα ειναι το πιο δυσκολο οργανο να ξεκινησει καποιος, μετα τη 2-3 κατωτερα προς μεση αλλαζουν τα πραγματα οταν εχει μεγαλωσει το παιδι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 05:15:50 μμ »
Στέλιο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική σου απάντηση !!!! μπυρα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 08:23:28 μμ »
Για παράδειγμα:
https://youtube.com/watch?v=d1DgInHD99E&feature=shared

Το κορίτσι ,9 μαιών παρακαλώ, δε φαίνεται να χει πρόβλημα με... διαστάσεις κανονικής, κόπια τορες
Βέβαια αν πάει να σηκωθεί, θα σηκωθεί κ η καρέκλα μαζί, ο πισινός της είναι κολλημένος στη καρέκλα από το πολύ διάβασμα ,κ έτσι πρέπει , αν είσαι ταλέντο θέλει κ δουλειά, κ είναι κ μικροκαμωμένη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα και τρίχορδο για παιδιά
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 13, 2023, 08:14:50 πμ »
Για παράδειγμα:
https://youtube.com/watch?v=d1DgInHD99E&feature=shared

Το κορίτσι ,9 μαιών παρακαλώ, δε φαίνεται να χει πρόβλημα με... διαστάσεις κανονικής, κόπια τορες
Βέβαια αν πάει να σηκωθεί, θα σηκωθεί κ η καρέκλα μαζί, ο πισινός της είναι κολλημένος στη καρέκλα από το πολύ διάβασμα ,κ έτσι πρέπει , αν είσαι ταλέντο θέλει κ δουλειά, κ είναι κ μικροκαμωμένη...

ρε συ Στέλιο, ωραίο το βιντεάκι, έδωσες και ιδέες: αντί να παιδευόμαστε να φτιάχνουμε arm rest, να μάθουμε να πλέκουμε ένα έξτρα μανικάκι "προσφορά, σε χρώμα της επιλογής σας"

Tags: