Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019  (Αναγνώστηκε 20236 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:26:47 μμ »
πφφφ... τριχορδίλα!

 [ Invalid Attachment ]

και 'υπο κατασκευή'

 [ Invalid Attachment ]

κι έχω και μια ερώτηση: στην φωτογραφία παρακάτω

 [ Invalid Attachment ]

οι καπλαμάδες ΔΕΝ είναι επειδή δεν "φιλάνε" οι επιφάνειες - μάλλον τώρα πια φιλιούνται δι' αντιπροσώπου (καπλαμάς), αλλά μου συμβαίνει το εξής - κάθε φορά όμως και μου έχει σπάσει τα νεύρα : ενώ με "στεγνή εφαρμογή" (dry fit που λέει κι ο Στέργιος) οι επιφάνειες έρχονται και φιλάνε καλά, μόλις βάλω κόλλα (Titebond) το όλο πράγμα "σφίγγει" απελπιστικά γρήγορα και το αρσενικό μόρσο δεν προχωράει μέσα στο θηλυκό - ή πιο σωστά προχωράει ομαλά στα πρώτα τρία εκατοστά και μετά "σφίγγει" σταδιακά μέχρι που σταματάει 2-3 χιλιοστά πριν την ένωση. Μετά αναλαμβάνει ματσόλα, αλλιώς δεν γίνεται. Αυτή τη φορά ούτε με τη ματσόλα μπήκε - μην ανοίξει και ο τάκος. Αν φτάσει δε σ' αυτό το σημείο δεν βγαίνει κι όλας, κι έτσι αναγκάστηκα να βάλω τους καπλαμάδες. Η ένωση έγινε σφιχτή, πλαϊνά και πάτος πατάνε καλά και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αλλά οι καπλαμάδες μου τη σπάσανε πολύ.

Έχω προσπαθήσει με στεγνές ή υγρές τις επιφάνειες, με ελαφρώς αραιωμένη την κόλλα (μέχρι 5% λέει ο κατασκευαστής) με ζέσταμα ή κρύωμα (μια φορά το μπράτσο το έβγαλα έξω στο κρύο μήπως συσταλεί, αστείο αλλά τόκανα κι αυτό) κτλ. αλλά δεν βλέπω διαφορά, πάντα το ίδιο παθαίνω. Θα μπορούσα βέβαια να δίνω μεγαλύτερες ανοχές, αλλά δε μου φαίνεται σωστο - κι έχει πολλή δουλειά για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη η ένωση, κρίμα να τη χαλάς γι αυτό το λόγο.

Εσείς το παθαίνετε, και αν ναι υπάρχει κάποιο "κόλπο" να γλυστράει ομαλά μέχρι τέλους - ειδικά με την Titebond, με άλλες κόλλες δεν νομίζω ότι θα είχα τέτοιο πρόβλημα - τουλάχιστον κρίνοντας από άλλες κολλήσεις, δεν έχω δοκιμάσει άλλη κόλλα σε μόρσο εκτός της Titebond. ... Πασχάλη.... ???

Μάνο υπέροχο οργανάκι...!!! Άψογη δουλειά.
Την ταστιέρα με τι την γυαλίζεις ;;;πως ;;;
Για το θέμα της κόλας εγώ χρησιμοποιώ πάντα τις οργανικές αλλά καταλαβαίνω ότι αφού χρησιμοποιείς titebond και την έχεις εμπιστευτεί δύσκολα θα την αλλάξεις. Αφού καταφέρνεις και φτιάχνεις τόσο εφαρμοστό μόρσο δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα άλλο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Ίσως κάποιες ανεπαίσθητες χαρακιές (το τονίζω ανεπαίσθητες)  στο μόρσο πριν εφαρμόσεις την κόλα να βοηθούσε να μειωθεί η τριβή την ώρα που εφαρμόζεις το μανίκι.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 20, 2019, 06:56:11 μμ »
....  Αλλά σκέφτομαι : "καλά ο χρόνος σύσφιξης, και σωστά οι κολλήσεις διακρίνονται ως προς το φορτίο - αλλά το προϊόν είναι ίδιο, επομένως δεν ισχύουν οι ίδιοι χρόνοι στεγνώματος (από πλευράς φυσικής εφαρμογής, πότε ακριβώς φεύγει η υγρασία από μέσα του) για το ίδιο υλικό ?. Ναι μεν μπορείς να σφίξεις όσο χρόνο κρίνεις ανάλογα με το φορτίο που θα αναλάβει, αλλά η ίδια η κόλλα (ως ίδιο υλικό, εκτός τρόπου εφαρμογής) θα έχει στεγνώσει στα 30 πρώτα λεπτά.

 ή δεν είναι έτσι ?


Πολύ λογικός συλλογισμός . 

Να βάλω ίσως ένα λιθαράκι . 

Μήπως άθελά μας παραβλέπουμε τη θερμοκρασία και το ποσοστό της υγρασίας στο χώρο εργασίας (που είναι και χώρος στεγνώματος) ;

Προσωπική μικρή εμπειρία .

Ο,τι μανίκια είχα κολλήσει , έγιναν με titebond στο υπόγειο , όπου χειμώνα - καλοκαίρι έχει χαμηλή θερμοκρασία και 65% και πάνω υγρασία (Αθήνα - Κυψέλη) Εκεί κάτω λοιπόν δεν είχα το πρόβλημα να μη μπαίνει το μανίκι κατά την κόλληση ως το τέρμα. 

Στο τελευταίο μανίκι που κόλλησα η εργασία έγινε στο πατάρι όπου η θερμοκρασία και η υγρασία , χωρίς να τις έχω μετρήσει είναι σαν αίσθηση πολύ ευχάριστες και δεν έχουν καμμία σχέση με εκείνες του υπογείου. Ε, λοιπόν κι εγώ αυτή τη φορά αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα που ανέφερε ο Μάνος. Τρόμαξα να το πάω το μανίκι ως το τέρμα.   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 20, 2019, 07:58:02 μμ »
Λοιπόν μίλησα το μεσημέρι με τον κύριο Φρονιμόπουλο που με διαβεβαίωσε πως η όποια έξτρα δύναμη υπάρχει στη λοξή κόλληση είναι αμελητέα, και δεν υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας και κάθετα να κολλήσουμε τα πλαϊνά με την κολάντζα. Περιέργως θεωρεί και αυτός αισθητικά καλύτερη την λοξή κόλληση. Μάλλον είμαστε λίγοι τελικά που προτιμούμε την ίσια.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 20, 2019, 08:40:42 μμ »
Την ταστιέρα με τι την γυαλίζεις ;;;πως ;;;

lemon oil = λάδι (αιθέρια έλαια υποθέτω) λεμονιού. Υπάρχει στα μαγαζιά (Νάκας, Μαυρομουστάκης, Ζάχος εδώ στην Σαλονίκη κτλ.). Το βάζεις με πανάκι και σκουπίζεις, μπορείς να το κάνεις και κάθε τόσο αν θες, καθαρίζει και τονίζει πολύ όμορφα τα ξύλα. Εννοείται σε μη-λουστραρισμένες ταστιέρες.


Για το θέμα της κόλας εγώ χρησιμοποιώ πάντα τις οργανικές αλλά καταλαβαίνω ότι αφού χρησιμοποιείς titebond και την έχεις εμπιστευτεί δύσκολα θα την αλλάξεις. Αφού καταφέρνεις και φτιάχνεις τόσο εφαρμοστό μόρσο δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα άλλο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Ίσως κάποιες ανεπαίσθητες χαρακιές (το τονίζω ανεπαίσθητες)  στο μόρσο πριν εφαρμόσεις την κόλα να βοηθούσε να μειωθεί η τριβή την ώρα που εφαρμόζεις το μανίκι.

για τις συγκεκριμένες κόλλες (Titebond) οι οδηγίες εφαρμογής είναι 'απολύτως λείες επιφάνειες, γυαλοχαρταρισμένες αν είναι δυνατόν με grit > 200-220". Για να καταλάβεις, τα πλαϊνά του αρσενικού μόρσου (τον πάτο τον κάνω με ρούτερ και είναι ίσιος) τα διαμορφώνω τελικά με ξυράφι.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 20, 2019, 08:47:58 μμ »

Μήπως άθελά μας παραβλέπουμε τη θερμοκρασία και το ποσοστό της υγρασίας στο χώρο εργασίας (που είναι και χώρος στεγνώματος) ;
 

Ιωσήφ αν δεις τις σελίδες παραπάνω, η εταιρεία δίνει ελάχιστο και μέγιστο "παράθυρο" θερμοκρασίας εφαρμογής. Το min είναι ~ 13°C, το max είναι αρκετά πάνω από την νορμάλ θερμοκρασία "δωματίου" και νομίζω δεν μας ενδιαφέρει.
Για την υγρασία, είχα διαβάσει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση στο Acoustic Guitar Forum αν θυμάμαι καλά (δυστυχώς δεν κράτησα λινκ) όπου ένας τεχνικός της Franklin (Titebond) εξηγούσε γιατί ΔΕΝ πρέπει να υπερβαίνει το 60% και γιατί η Titebond ΔΕΝ κάνει για κολλήσεις με αντλία κενού. Έχει να κάνει με την εξάτμιση της υγρασίας (νερό) που εμπεριέχει η κόλλα και το έχουμε ξανα αναφέρει εδώ, με τη συμμετοχή του Πασχάλη που είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος. Θα ψάξω να βρω την κουβέντα αυτήν αύριο, τώρα είμαι με "σύνδεση με κάρβουνο" (όχι άλλο κάρβουνοοοοο  ;)).
Υποθέτω ότι δεν χάλασε κι ο κόσμος αν έχεις 65%, αλλά καλού κακού πάρε ένα υγρασιόμτερο να αποφέυγεις τα χειρότερα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 20, 2019, 10:23:14 μμ »
Μανο το μυστικο ειναι ενα................ουτε σφιχτο αλλα ουτε και χαλαρο....σορυ δεν μπορω να στο μεταφρασω σε Νιουτον.Και ταχυτητα..................
Απο την αλλη μιας κι εχω κατασκοπευσει σχεδον ολους τους ..επωνυμους μπουζουκοφτιαχτες θα πω οτι αν δειτε απο κοντα το τι σφηνακι παιζει, το τι καπλαμαδακια εως κι ολοκληρα τακακια, θα αναθεωρησετε πολλα απο οσα ξερετε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 20, 2019, 10:56:42 μμ »

Μήπως άθελά μας παραβλέπουμε τη θερμοκρασία και το ποσοστό της υγρασίας στο χώρο εργασίας (που είναι και χώρος στεγνώματος) ;
 

Ιωσήφ αν δεις τις σελίδες παραπάνω, η εταιρεία δίνει ελάχιστο και μέγιστο "παράθυρο" θερμοκρασίας εφαρμογής. Το min είναι ~ 13°C, το max είναι αρκετά πάνω από την νορμάλ θερμοκρασία "δωματίου" και νομίζω δεν μας ενδιαφέρει.
Για την υγρασία, είχα διαβάσει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση στο Acoustic Guitar Forum αν θυμάμαι καλά (δυστυχώς δεν κράτησα λινκ) όπου ένας τεχνικός της Franklin (Titebond) εξηγούσε γιατί ΔΕΝ πρέπει να υπερβαίνει το 60% και γιατί η Titebond ΔΕΝ κάνει για κολλήσεις με αντλία κενού. Έχει να κάνει με την εξάτμιση της υγρασίας (νερό) που εμπεριέχει η κόλλα και το έχουμε ξανα αναφέρει εδώ, με τη συμμετοχή του Πασχάλη που είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος. Θα ψάξω να βρω την κουβέντα αυτήν αύριο, τώρα είμαι με "σύνδεση με κάρβουνο" (όχι άλλο κάρβουνοοοοο  ;)).
Υποθέτω ότι δεν χάλασε κι ο κόσμος αν έχεις 65%, αλλά καλού κακού πάρε ένα υγρασιόμτερο να αποφέυγεις τα χειρότερα.

Να είσαι καλά !

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 22, 2019, 06:06:48 μμ »
Καλησπέρα! Μου κάνανε δωρο το παρακάτω ρούτερ κουρευτικο περιθωρίων..  έχει ένα σωρό εξαρτήματα..  Δεν έχει για να κάνω κύκλους.. μιας και το έχω να ανοίγω κύκλους για ροζετα της προκοπής.. εύκολα και γρήγορα.. καμμία ιδέα, καμμία πατέντα??


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 22, 2019, 06:17:32 μμ »
Ποπό ένα δώρο . Κορυφαίο . Αν περιμένεις το βράδυ θα σου δείξω μια πρόχειρη κατασκευή που έχω κάνει στο δικό μου μακιτα.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 22, 2019, 06:47:57 μμ »
Η γυναίκα μου η καλή!και αύριο να το ανεβάσεις Εγώ θα περιμένω!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 22, 2019, 06:58:23 μμ »
Αυτό είναι δώρο! {celebrate006}

Καλορίζικο!!!

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 22, 2019, 10:11:57 μμ »
Αυτό είναι δώρο! {celebrate006}

Καλορίζικο!!!
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 22, 2019, 10:35:31 μμ »
Μπράβο Μήτσο!!.....και για το παίξιμο! {celebrate007}

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 23, 2019, 05:39:49 πμ »
Καλησπέρα! Μου κάνανε δωρο το παρακάτω ρούτερ κουρευτικο περιθωρίων..  έχει ένα σωρό εξαρτήματα..  Δεν έχει για να κάνω κύκλους.. μιας και το έχω να ανοίγω κύκλους για ροζετα της προκοπής.. εύκολα και γρήγορα.. καμμία ιδέα, καμμία πατέντα??

Νομίζω παραγγελία ήρθε το jigάκι
https://ibuildit.ca/projects/how-to-make-a-circle-cutting-guide/

Καλοδούλεφτο!
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tags: