Picture - video tutorials,Δημοσιεύσεις > Άρθρα και βίντεο με θέμα την οργανοποιία

Μαρκετερί

(1/3) > >>

Γιώργος Χ.:
Το βρήκα αρκετά χρήσιμο!
https://www.youtube.com/watch?v=QErwp7TwsYI
.....όταν η σέγα είναι "σταθερή" το αποτέλεσμα εντυπωσιακό!

Μάνος Τουρπάλης:
τι είναι το charcoal (= κάρβουνο) block που χρησιμοποιεί, ξέρει κανείς ? είναι το κάρβουνο ,που χρησιμοποιούν στη ζωγραφική - ή άλλο ?

georgalasg:
στο ίδιο κολλησα και εγω

με μια αναζήτηση στο ebay (charcοal powder)  είδα οτι το χρησιμοποιουνε εκτος απο ζωγραφική για να ασπρίζουν δόντια ( ? )
Ειδα οτι υπαρχει απο καρυδα και απο αλλα υλικα που τα ξεχασα ήδη...

Θα το δοκιμασω παντως γιατι βαριέμαι να τριβω εβενο...
100 γραμμαρια περίπου 4-5 ευρω εχουν.

edit
Μολις είδα οτι ρωτας για το σφουγγαράκι και οχι για τη σκόνη...   ;)

Μάνος Τουρπάλης:
για όλα ρωτάω, δεν ήξερα ότι υπάρχει και σκόνη, το μόνο που ξέρω για κάρβουνο είναι αυτό που είπα για τη ζωγραφική (σαν μολύβι χωρίς το ξύλο γύρω), κι αν δεν έγραφες για τη σκόνη θα έπαιρνα ένα μολύβι κάρβουνου να το τρίψω  ;)

... αλλά στα δόντια κάρβουνο για γυάλισμα, έ αυτό δεν θα το φανταζόμουν

Νικηφορος:
Παιδια εγω κανω κατι παρομοιο.
Χρησιμοποιω χρωμα αγιογραφιας μαυρο που υπαρχει σε σκονη σε ολα τα μαγαζια ζωγραφικης.
Μπορεις να φτιαξεις και στοκο ανακατευοντας ψιλο πριονιδι και ξυλοκολλα μαζι με λιγη μαυρη σκονη απο αυτην. Συμπεριφερεται ακριβως σαν το στοκο που συνηθως χρησιμοποιουμε αλλα ειναι μολις στεγνωσει καταμαυρο.
Βεβαια φανταζομαι οτι και ενα μικρο καρβουνακι αν χτυπησεις στο γουδι το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις, θρυμματιζεται πολυ ευκολα σε πολυ ψιλη σκονη.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση