Αποστολέας Θέμα: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 11427 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 18, 2019, 05:50:16 μμ »
Παιδιά, η δική μου εμπειρία λέει ότι το Tru-Oil όταν στεγνώσει εντελώς (κανα-δυο βδομάδες και βάλε μετά την εφαρμογή, όταν πια πάψει εντελώς να μυρίζει) δίνει μια επιφάνεια αρκετά ανθεκτική. Πιστεύω πολύ περισσότερο ανθεκτική από τη γομαλάκα. Σκέφτομαι ότι αν το προϊόν κάνει για ένα κοντάκι όπλου που υφίσταται τα χίλια-μύρια εκεί έξω θα είναι επαρκώς ανθεκτικό και για την προστασία ενός οργάνου. Το γυαλιστερό φινίρισμα για μένα είναι πλεονέκτημα και όσο για τη διαδικασία εφαρμογής είναι σχετικά εύκολη ό,τι τρόπο και ν' ακολουθήσεις.

Μια παρατήρηση: Ο κατασκευαστής λέει ότι το Tru-Oil μπορεί να εφαρμοστεί με το δάχτυλο ή με ένα ταμπόν με γυμνά χέρια (εννοώντας ότι το προϊόν είναι ακίνδυνο να έλθει σ' επαφή με το δέρμα καθώς βασίζεται στο αθώο λινέλαιο). Αλλά, εκτός από το λινέλαιο, προφανώς το προϊόν έχει μέσα πρόσθετα που ίσως εγείρουν υποψίες καθώς έχει απαγορευτεί στην Καλιφόρνια. Έτσι κατέληξα στην εφαρμογή με πινέλο καθώς δεν με βολεύει να κάνω τέτοιες δουλειές με γάντια.

Μικρή όχληση στη διαδικασία είναι τα μικροσωματίδια σκόνης που κυκλοφορούν σε κάθε χώρο ό,τι και να κάνεις! Αυτά κάθονται στη φρεσκοβαμμένη επιφάνεια και δημιουργούν κάτι σαν μικρά μπιμπίκια που γίνονται αντιληπτά κυρίως με την αφή. Όμως αυτά απομακρύνονται σχετικά εύκολα: Ανάμεσα στα διαδοχικά χέρια "χαϊδεύοντας" την επιφάνεια με απόχαρτο, και μετά το τελευταίο χέρι με τη χρήση φίνας σμυριδαλοιφής (από τα προϊόντα συντήρησης χρώματος του αυτοκινήτου).
 
Τα προηγούμενα ισχύουν με την προϋπόθεση ότι έχουν κλείσει οι πόροι του ξύλου. Ξαναλέω ότι για το γέμισμα των πόρων εφαρμόζω γομαλάκα με πινέλο όσες φορές χρειαστεί. Χωρίς ελαφρόπετρα. Σε κάθε φάση εφαρμογής περνάω δυο-τρία απανωτά χέρια και την επομένη τρίβω με στεγνό γυαλόχαρτο. Ο κύκλος εφαρμογή-γομαλάκας/τρίψιμο επαναλαμβάνεται μέχρι να γεμίσουν οι πόροι. Συνήθως τρεις κύκλοι είναι αρκετοί. Το πρώτο τρίψιμο το κάνω με Ρ180, το δεύτερο με Ρ240, και καταλήγω σε Ρ400 στην τελευταία φάση γομαλάκας. Μετά το τελευταίο χέρι γομαλάκας και πριν το Tru-oil ένα τρίψιμο με ατσαλόμαλλο (σύρμα) 0000 ή 000 δε βλάπτει, αλλά θέλει μετά προσεκτικό καθάρισμα...

Εννοείται ότι όλα τα παραπάνω είναι μια εκδοχή για φινίρισμα, αυτή που με βολεύει για την ώρα με δεδομένη τη σχετικά περιορισμένη εμπειρία μου στο θέμα. Είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχουν και άλλες εκδοχές εξίσου η περισσότερο πετυχημένες και έχω το νου μου να βελτιώσω ό,τι επιδέχεται βελτίωση…

Και μια φωτό από την πρόοδο των εργασιών όπου διακρίνονται τα ανεπιθύμητα μπιμπίκια που σύντομα θα απομακρυνθούν. Η γυαλιστερή πλέον επιφάνεια αντανακλά το …3ο μπουζούκι του κιθαρίστα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2019, 06:05:40 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 18, 2019, 05:53:19 μμ »
Και τώρα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, σαν ανταμοιβή για την υπομονή σας να διαβάσετε μέχρι εδώ, αναπάντεχα αποκαλύπτω το μεγαλύτερο μυστικό για τη σωστή κατασκευή και φινίρισμα του οργάνου!

Λοιπόν το μυστικό είναι να φανταστείτε ότι το όργανο μεγαλώνει και γίνεται μεγάλο σα βαπόρι (Μεγάλε Ρασούλη!) Και βέβαια δεν προτρέπω σε …ασωτίες κατά την ώρα εργασίας, κάθε άλλο. Το να αντιμετωπίζεται όμως  το κάθε μικρό τετραγωνικό εκατοστό του οργάνου σαν μια περιοχή που θα υποστεί το λεπτομερή έλεγχο μιας αυστηρότατης λιλιπούτειας επιτροπής παραλαβής είναι το κλειδί. Εγώ το εφαρμόζω (εντάξει, όσο μου το επιτρέπουν οι καλικάντζαροι που είναι γνωστό ότι κυκλοφορούν σε κάθε εργαστήριο) και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος…

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 18, 2019, 08:41:32 μμ »
Παιδια εγω  λαδια κλπ δεν εχω βαλει ποτε σε οργανο.Δεν θα ξεχασω μια πολυ παλια κιθαρα που μου εδωσε καποια χρονια πριν ενας φιλος.Μαλακα εχω αγανακτησει λεει γιατι κανενας δεν μπορει να τη φτιαξει.Κοιταζω και τι να δω..................ολο το οργανο ξερνουσε λινελαιο.Τοσο πολυ που ειχε ποτισει παντου ,κι οτι πειραζες ξεκκολουσε.Πεθανα για να τη φτιαξω αλλα για να φυγει το λαδι εβαλα τη χημεια να δουλεψει για μενα.Απο τοτε ακουω για λαδι και τρεχω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 18, 2019, 09:46:16 μμ »
Νομίζω ότι κάτι δεν είχε δουλεύτει σωστά.. το tru oil είναι ευρέως χρησιμοποιημένο.. Όπως αν την γομαλακα δεν την δουλέψεις σωστά θα έχει συνέπειες όπως και τα βερνίκια αν κάνεις τα δικά σου πάλι δεν θα έχεις ωραίο αποτέλεσμα έτσι και το tru oil τιμώρησε τα λάθη του μάστορα που το χρησιμοποίησε..

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:00:15 πμ »
Ο λόγος που είχα εγγραφεί στο φόρουμ το μακρινό 2013 ήταν για να ρωτήσω πως χρησιμοποιείται το TRU-OIL (Τ-Ο). Έξι χρόνια μετά μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο ανθεκτικά φινιρίσματα, απλά θέλει πολλά χέρια που όμως, μετά τα δύο πρώτα, είναι δουλειά των 20 λεπτών (έκαστο, μαζί με το γυαλοχαρτάρισμα) ενώ η εφαρμογή του επόμενου μπορεί να γίνει σε 3-5 ώρες (δουλεύω στο δωμάτιο του καυστήρα οπότε έχω σταθερή σχετικά θερμοκρασία χειμώνα-καλοκαίρι). Θα μοιραστώ λοιπόν στις παρακάτω γραμμές και τη δική μου εμπειρία, για να εμπνευστείτε όσοι επιθυμείτε.
 
Για την εφαρμογή χρησιμοποιώ ένα κομμάτι ύφασμα από παλιό t-shirt 10Χ10 εκ. το οποίο το διπλώνω έτσι ώστε να γίνει μικρό (3Χ3) και να μην φαίνονται τα ξέφτια. Βάζω γάντια γιατί το λινέλαιο είναι αγνό αλλά ο διαλύτης που το συνοδεύει, όχι και τόσο. Ταπώνω το μπουκαλάκι του Τ-Ο με το 3Χ3 πανάκι, το γυρνάω ανάποδα και το επαναφέρω και μετά, όπως είναι εμποτισμένο, το περνάω στο ξύλο.

Για να γίνει και η φραγή των πόρων, η ακολουθία που εφαρμόζω είναι η εξής:
Το ξύλο το έχω γυαλοχαρτάρει με 200άρι, το βρέχω με ψεκαστήρα και αφού στεγνώσει, ξανά 200άρι.
Το πρώτο χέρι χρειάζεται αρκετά παχύ στρώμα, πάντα όμως εφαρμοσμένο με το πανάκι.
Το αφήνω να στεγνώσει 1 ημέρα.
Με ψεκαστήρα, περνάω λίγο νερό πάνω από την επιφάνεια και με 300άρι ντουκόχαρτο το οποίο έχει 3 σταγόνες Τ-Ο, τρίβω όλη την επιφάνεια με κυκλικές κινήσεις. Από τις πρώτες στιγμές που ξεκινάει αυτή η διαδικασία, εμφανίζεται μια άσπρη πάστα. Αυτή είναι που φράζει και τους πόρους οπότε, με το συνδυασμό τριψίματος, νερού και Τ-Ο δημιουργείται και απλώνει αυτή η πάστα. Δηλαδή βρέξιμο στην επιφάνεια, Τ-Ο στο ντουκόχαρτο και τρίψιμο μέχρι να καλυφθεί όλη η επιφάνεια με την πάστα. Αυτό το βήμα είναι και το πιο επίπονο στην όλη διαδικασία.
Την επόμενη μέρα και αφού στεγνώσει καλά το 2ο χέρι, τρίβω με 400άρι (ομοιόμορφα, στη ροή των νερών αλλά όχι βαθιά, τυχόν άσπρες γραμμές από την πάστα φεύγουν στην επόμενη εφαρμογή Τ-Ο) και εφαρμόζω το 3ο χέρι με το πανάκι και το αφήνω να στεγνώσει 3-5 ώρες. Το πανάκι δεν το πετάω κάθε φορά, αλλά καθώς βγάζω το γάντι, το αφήνω σφιχτά δεμένο εκεί μέσα (για να μην εξατμίζεται ο διαλύτης) και το ανοίγω τη επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω. Συνολικά, χρησιμοποιώ 2 ή 3 πανάκια.
Επαναλαμβάνω το προηγούμενο στάδιο 5-6 φορές, μέχρι 1000-1500 γυαλόχαρτο. Ήδη από το 4 χέρι η γυαλάδα είναι καλή αλλά στο 8ο είναι καταπληκτική. Καθώς στα τελευταία χέρια είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς που είναι το προηγούμενο και που η τωρινή εφαρμογή, χρησιμοποιώ το την αντανάκλαση από το φως (το φρέσκο αντανακλά περισσότερο).

Τέλος να πω ότι το μπουκαλάκι το αφήνω ανάποδα στο ράφι, δηλ. με το καπάκι προς τα κάτω, ώστε αν πήξει η επιφάνεια λόγω μακροχρόνιας αποθήκευσης, να μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπο.

 
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:16:11 πμ »
Μπράβο Πασχάλη!!

......το πανακι αν το κλείσεις σε ένα βαζακι , οτιδήποτε έχει καπάκι να "σφραγίζει" δεν στεγνώνει .....το ίδιο ισχύει για τις μπάλες, είτε βερνίκι μπάλας ή γομαλακα!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:43:59 πμ »
Πασχάλη, σεμινάριο για σώσιμο και εκτύπωση!
Ευχαριστούμε!!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 05, 2019, 05:58:16 μμ »
Επιτέλους τελείωσαν τα βερνίκια και τα πασπατέματα στο 2ο μπουζούκι. Το μάθημα που (ξανα)έμαθα είναι ότι η επίμονη προεργασία είναι το κλειδί για ένα καλό φινίρισμα.

Η "πεναριά" και τα δίδυμα προστατευτικά εκατέρωθεν της ταστιέρας είναι από διάφανο αυτοκόλλητο απ' αυτό που κάνουν το golpeador στις φλαμένκο κιθάρες. Διακρίνονται με δυσκολία. Πιστεύω ότι θα κάνουν με επιτυχία τη δουλειά που τους ανατέθηκε.

Χρωστάω ήχο, θα έρθει κι αυτός…

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 05, 2019, 05:59:14 μμ »
Ένα και κάτι. Να τ' αφήσω?

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 05, 2019, 06:41:44 μμ »
 {celebrate001} .....  {celebrate007}
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 05, 2019, 06:50:01 μμ »
Στέργιο πραγματικά συγχαρητήρια για την κατασκευή σου. Άψογο φινίρισμα δείγμα πολύ προσεγμένης δουλειάς συνολικά...!!!! Με εντυπωσίασε το βάρος πραγματικά....!!!!
Περιμένουμε ήχο όλοι μας.  {celebrate002} {celebrate007}

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 05, 2019, 06:55:00 μμ »
Ουαου! Το φινίρισμα γομαλακα ή tru oil;

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 05, 2019, 07:02:53 μμ »
Πολύ ωραίο έγινε! Τα πλαϊνά της ταστιέρας όμως χρειάζονται όντως κάποια προστασία, ή απλά είθισται να διακοσμούνται στη λογική ότι προσφέρονται ως επιφάνεια που δεν επηρεάζει τον ήχο;

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 05, 2019, 08:46:00 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!
- songless_bird, η προεργασία (που χρωμάτισε και λίγο) έγινε με γομαλάκα περασμένη με πινέλο ζωγραφικής σε επανειλημμένες στρώσεις με ενδιάμεσο τρίψιμο. Το τελικό φινίρισμα έγινε με Tru-Oil, πάλι με πινέλο, σε 6-7 στρώσεις.
- Απόστολε, εγώ δεν παίζω μπουζούκι, απλώς κοροιδεύω, αλλά έχω δει μουσικούς να παίζουν σ' αυτή την περιοχή για να πετύχουν πιο "εκφραστικό" ήχο. Και ναι, πράγματι πιστεύω ότι τα πλαινά εκετέρωθεν της ταστιέρας χρειάζονται προστασία.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 05, 2019, 09:09:39 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!
- songless_bird, η προεργασία (που χρωμάτισε και λίγο) έγινε με γομαλάκα περασμένη με πινέλο ζωγραφικής σε επανειλημμένες στρώσεις με ενδιάμεσο τρίψιμο. Το τελικό φινίρισμα έγινε με Tru-Oil, πάλι με πινέλο, σε 6-7 στρώσεις.
- Απόστολε, εγώ δεν παίζω μπουζούκι, απλώς κοροιδεύω, αλλά έχω δει μουσικούς να παίζουν σ' αυτή την περιοχή για να πετύχουν πιο "εκφραστικό" ήχο. Και ναι, πράγματι πιστεύω ότι τα πλαινά εκετέρωθεν της ταστιέρας χρειάζονται προστασία.
Απίστευτο φινίρισμα glossy με το tru oil. Είναι θέμα καλού τριψιματος προφανώς πριν τα λουτρά και κατά την διάρκεια. Πραγματικά ζηλεύω.