Αποστολέας Θέμα: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 11401 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 20, 2019, 07:53:40 μμ »
....  και μόνο που δημιούργησες δικό σου "μοτίβο" στην κολατζα , εντελώς διαφορετικό απ'τα συνηθισμένα , προσωπικά σου βγάζω το καπέλο!


.στα υπόλοιπα ο Ιωσήφ με κάλυψε!!


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2019, 09:09:20 μμ »
Στέργιο πολύ όμορφο βγαίνει. Εξαιρετική λεπτομέρεια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 20, 2019, 10:00:04 μμ »
Τέλειο.....  Το πουλάς;;;;;;;  Χαχαχα   για κάδρο σε έκθεση είναι.   

Στεργιο την Γάζα με τι την κολλάς;

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 09:06:04 πμ »
Λαμπρή κατασκευή καί ἐξ ἴσου λαμπρή παρουσίαση!!!
Συγχαρητήρια!!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 10:15:59 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θερμά!

Γιώργο, τη γάζα την κολλάω "βάφοντάς" τη με ζωική κόλλα.
Πιστεύω ότι μ' αυτό τον τρόπο ενισχύεται το σκάφος (θηρίο!) αλλά και η επιφάνεια αποκτάει μια υφή σαγρέ-καραμελιζέ που πιστεύω ευνοεί τις αντανακλάσεις του ήχου στο εσωτερικό του.

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 10:23:37 πμ »
https://www.youtube.com/watch?v=xaV0dzZE9zc
Αυτο το κολλημα της κολλατζας εκτος καλουπιου... το βλεπω και τρεμω, ισως γιατι ετσι την ειχα πατησει στο πρωτο μου σκαφος και μου ειχε βγει αβγουλωτο. Υπαρχει παντα ο φοβος ενας σφιγκτηρας να σου χαλασει τη φορμα του σκαφους.
Βεβαια αυτα ειναι για εμας τους κοινους θνητους, γιατι εσυ εισαι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα. :-X :-X :-X
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 10:40:11 πμ »
https://www.youtube.com/watch?v=xaV0dzZE9zc
Αυτο το κολλημα της κολλατζας εκτος καλουπιου... το βλεπω και τρεμω, ισως γιατι ετσι την ειχα πατησει στο πρωτο μου σκαφος και μου ειχε βγει αβγουλωτο. Υπαρχει παντα ο φοβος ενας σφιγκτηρας να σου χαλασει τη φορμα του σκαφους.
Βεβαια αυτα ειναι για εμας τους κοινους θνητους, γιατι εσυ εισαι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα. :-X :-X :-X

Αν λυγίσεις σωστά την κολατζα και την αφήσεις όλη νύχτα στο καλούπι(χωρίς το σκάφος) , την αλλά μέρα είναι μια χαρά!

Μ' αυτόν τον τρόπο ταιριάζω την εσωτερική ενίσχυση (πατούρα χωρίς πριονιες)....

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 11:00:25 πμ »
Ναι αλλά το βαρος των σφικτηρων, παραμορφώνουν το σκάφος.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 11:10:59 πμ »
Τρομερή δουλειά!!! Ερώτηση από άσχετο με τα λαϊκά όργανα . Η Γάζα στο εσωτερικό ή κάτι αλουμινόχαρτα που βλέπω είναι υποχρεωτικά;

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 11:12:42 πμ »
Παιδιά, η κόλληση της κολάντζας εκτός καλουπιού έχει για μένα μόνο πλεονεκτήματα. Μπορείς μ' αυτό τον τρόπο να έχεις οπτικό έλεγχο της κόλλησης απ΄ όλες τις πλευρές και να κάνεις τη διευθέτηση των σφικτήρων με τρόπο τέτοιο ώστε να "ξεράσει" η κόλλα από παντού. Πετυχαίνεις δηλαδή μια καλή κόλληση.
Βασική προϋπόθεση είναι να ταιριάζουν όσο γίνεται καλύτερα τα δυο κομμάτια. Γι αυτό χρειάζεται πολύ προσεκτικό ταίριασμα της κολάντζας στο σκάφος πριν την κόλληση. Διαπίστωσα ότι σφίγγοντας ελαφρά την ήδη διαμορφωμένη (και ακόμη ελαφρά υγρή) κολάντζα πάνω στο σκάφος για μια νύχτα έχεις σαν αποτέλεσμα την επόμενη μέρα μια τέλεια εφαρμογή πριν την κόλληση (αυτό που ονομάζω "αδέλφωμα" κολάντζας-σκάφους ή dry fit).
Κατ' αυτό τον τρόπο το σφίξιμο των σφικτήρων κατά τη διάρκεια της κόλλησης  δεν προκαλεί παραμορφώσεις στα δυο κομμάτια ή άλλες εκπλήξεις.
Εννοείται ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν όσο γίνεται ελαφροί σφικτήρες. Και ναι, ακόμη και με τους ελαφρούς σφικτήρες ,προκαλείται μια προσωρινή αυγουλοειδής παραμόρφωση στο σκάφος που όμως επανέρχεται στο φυσιολογικό σχήμα του μετά την αφαίρεσή τους.
Δεν υπάρχει λοιπόν καμιά ιδιαίτερη μαστοριά στη μέθοδο. Μόνο δυο προϋποθέσεις που πρέπει να ικανοποιηθούν:
•   Καλό ταίριασμα των κομματιών πριν την κόλληση
•   Ελαφροί σφικτήρες
Και βέβαια χρειάζεται ένας τρόπος να πιάσεις το σκάφος σταθερά. Εμένα με βόλεψε το ολόπασσο 8 χιλιοστών στον τάκο.

- songless_bird, η γάζα με την κόλλα λειτουργεί για μένα σαν οπλισμός. Το χρυσόχαρτο κυρίως για να καλύψει ατέλειες φαντάζομαι…

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 11:32:37 πμ »
Στέργιο το κοιτάω και δεν ξέρω τι να γράψω. Αισθάνομαι όπως την πρώτη φορά που άκουσα τον Πάππο (ζωντανά) και σκεφτόμουν να κόψω τα χέρια μου καλύτερα.
Δεν γράφω τίποτα. Εσύ όμως πρέπει κάποια στιγμή να γράψεις βιβλίο.


Τρομερή δουλειά!!! Ερώτηση από άσχετο με τα λαϊκά όργανα . Η Γάζα στο εσωτερικό ή κάτι αλουμινόχαρτα που βλέπω είναι υποχρεωτικά;

Βάζουμε γάζα για να έχουμε κάτι πρόχειρο σε περίπτωση τραυματισμού - ή αλουμινόχαρτο άμα μας αρέσει κανας μεζές στο μαγαζί να τον τυλίξουμε για το σπίτι.  ;)

Αύριο με τον κηδεμόνα σου.

Υπάρχουν συζητήσεις επί συζητήσεων για την χρησιμότητα ή τα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα κτλ. Παλιότερα έβαζαν χαρτί περιρτυλίγματος στα πιο φτηνά σκάφη (όπως και στα Ιταλικά μαντολίνα, δεν είναι Ελληνική εφεύρεση) και "χρυσόχαρτο" στα πιο ακριβά. Οι νεώτεροι "παραδοσιακοί" οργανοποιοί εντός κι εκτός Ελλάδας (που κάνουν όλο το όργανο μόνοι τους - και το σκάφος επίσης, όχι σε "σκαφάδες"), τα τελευταία χρόνια έχουν την τάση να μην βάζουν τίποτα για να φαίνεται μέσα - έξω η (καλή) δουλειά στο σκάφος. Προϋπόθεση βέβαια οι κολλήσεις να είναι καλές, τα κομμάτια συμμετρικά κτλ.

Επειδή το πρώτο μου μπουζούκι (1982) είχε,  μ' αρέσει η "παράδοση" του χαρτιού περιτυλίγματος (μπλε ή καφέ) και πάντα βάζω. Τελευταία επειδή δεν βρίσκω χαρτί που να μ' αρέσει (λεπτό και λίγο σατινέ) κάνω κολλάζ.

Πάντως αν έφτιαχνα τέτοια σκάφη (όπως του Στέργιου), όχι μόνο θα τα άφηνα "καθαρά" αλλά θα έβαζα και φωτισμό μέσα να φαίνονται.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 01:22:27 μμ »
Μάνο το σχόλιό σου με τιμά αλλά το βρίσκω υπερβολικό καθώς τα μισά απ' όσα ξέρω για την κατασκευή του μπουζουκιού τα έχω μάθει από σένα σ΄αυτό το φόρουμ.

Και μια και ο λόγος για τον Πάππο, θυμήθηκα μια ιστορία απ' τα παλιά (άμα σε παίρνει η ηλικία αρχίζεις τις ιστορίες…)

Ήταν το '90 κάτι στα Μπλε Παράθυρα στη Σαλονίκη όπου δούλευα σαν κιθαρίστας για κάποιες χρονιές, όπου έρχονταν τακτικά διάφορες αξιοσημείωτες προσωπικότητες, είτε σαν πελάτες είτε ανέβαιναν και στο πάλκο. Ανάμεσα σ' αυτούς και ο Πάππος. Μια βραδιά ήρθε αργά λίγο πριν τελειώσει το πρόγραμμα, με εμφανή νταλκά για λόγους που αυτός μόνο ήξερε. Μόλις τελειώσαμε έπιασε το μπουζούκι και μαζευτήκαμε γύρω του σ' ένα τραπέζι στην ακρη της σάλας, άλλοι με όργανα, άλλοι με φωνές κι άλλοι σιωπηλοί. Σερβιτόροι, μάγειρας, μουσικοί, πελάτες… δεν έφυγε κανένας. Μέχρι να εξηγήσει ο Μανώλης με το μπουζούκι του αυτό που τον έτρωγε είχαμε ξημερώσει. Γυρνώντας με το φως πια στο σπίτι σκεφτόμουν πως ό,τι είχα ν' ακούσω το άκουσα κι ότι είχα να παίξω το έπαιξα εκείνη τη βραδιά… Δεν άργησα πολύ ν' αλλάξω επάγγελμα.

Γυρνώντας στα λόγια σου, μια ζωντανή εμπειρία με τον Πάππο στο μπουζούκι μπορεί να σου αλλάξει θεμελιώδη μεγέθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2019, 02:30:16 μμ από Stergios_craftopia »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 02:25:08 μμ »
Ήταν το '90 κάτι στα Μπλε Παράθυρα στη Σαλονίκη όπου δούλευα σαν κιθαρίστας

κοίτα να δεις... θα σε έχω δει αλλά δε θυμάμαι τίποτα (μνήμη χρυσόψαρου).

Τον Πάππο τον γνώρισα προσωπικά (στην εποχή Όμορφης Νύχτας) και έχω και γω διάφορες ιστορίες... μιας και το χαλαρώσαμε λίγο, να πω "ανέκδοτα με τον Πάππο" που μου μετέφεραν πρόσφατα κοινοί γνωστοί (μάλλον είναι "της μόδας" στο κύκλωμα)

... εμφανίζεται ο Πάππος για ηχογράφηση με το μπουζούκι μέσα σε σακκούλα σκουπιδιών αντί για θήκη. Κάποιος του λέει:
- καλέ ρε, δεν είχες καμιά θήκη της προκοπής ?
- γιατί ? η σακκούλα είναι η καλύτερη θήκη!
- άμα σου πέσει, το μπουζούκι θα γίνει κολυμπηθρόξυλα
- ... ναι αλλά η σακκούλα δεν θα πάθει τίποτα

...
- Ρε μανώλη γιατί δεν παίζεις ποτέ μπαγλαμά ?
- άσε καλύτερα
- ε δεν μπορεί, αν πιάσεις θα τον σκίσεις
- δεν βαριέσαι, έχει άλλους
- ε μα τόσες ενορχηστρώσεις τόσα τραγούδια, δεν μπορεί θα παίξεις
- μπα ... με ...παχαίνει

και μια προσωπική: κάποτε ήθελε ένα ούτι για να προετοιμαστεί για κάποια υποχρέωση. Εγώ έτυχε να έχω ένα (ακόμα το έχω) και του πρότεινα να του το δώσω για όσο καιρό το χρειαζόταν - δεν έπαιζα και δεν θα μου έλειπε. Του το πήγα και πίναμε καφέ. Αυτός αισθανόταν κάπως υποχρεωμένος και ήθελε να ανταποδώσει με ένα όργανο, κάτι σαν ανταλλαγή για όσο χρόνο προέκυπτε. Μου λέει "δεν έχω τίποτ' άλλο εδώ, να σου δώσω το κοντρα-μπάσο ?"
Του φαινόταν πολύ λογικό (αφού ο ίδιος παίζει ό,τι έχει χορδές, τότε είχε το κοντραμπάσο για κάποιες εμφανίσεις ... στο Πλατώ νομίζω? ούτε αυτό το θυμάμαι καλά) αλλά εμένα μου φάνηκε το λιγότερο αστείο.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 04:03:10 μμ »
Ναι αλλά το βαρος των σφικτηρων, παραμορφώνουν το σκάφος.

Γιάννη έχεις δίκιο σ'αυτό που λες .....
αλλά αν μου επιτρέπεται για μένα όλο το "μυστικό" είναι το λύγισμα.
Όσο πιο σωστά  λυγίσεις , να εφαπτει με το καλούπι, είτε δουγα, είτε πλαιναρι ή κολατζα με το σωστό πλανισμα μετά,  εφάπτονται χωρίς ιδιαίτερη δύναμη και στην προκειμένη περίπτωση με μια λαμαρίνα λυγισμένη(κολατζα) ακριβώς όπως το καλούπι και βάζοντας μικρους σφιχτηρες δεν παραμορφώνεται το σκαφος
Αν πρέπει να τα "καργαρεις"  για να μπουν με διπλάσιους σφιχτηρες....... "χαιρετίσματα"
Η γνώμη μου πάντα!! :)


.....για τον Παππο, απλά να δηλώσω ότι είμαι "παππικός" μέχρι κόκκαλο! :)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 10:17:07 πμ »
Ποιὀς εἶναι αὐτός ὁ Πάππος ρέ παιδιά ; Πού τόν λένε καί Μανώλη ;