Αποστολέας Θέμα: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 11402 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 10:02:09 μμ »


Καλησπέρα στην παρέα!
Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα κοντεύει να τελειώσει …  {celebrate009}

Η παρουσίασή του θα γίνει πολύ πιο περιληπτικά από ό,τι το 1ο.

Οι δυο πυλώνες της επανάληψης του εγχειρήματος  είναι:

1. Η σταθεροποίηση και βελτίωση της μεθόδου κατασκευής και της αισθητικής του που σε γενικές γραμμές φαίνεται να πηγαίνει καλά αλλά μπορεί να πάει και καλύτερα.

2. Η αναζήτηση του κατά το δυνατόν "μεγαλύτερου" ήχου που το μπουζούκι μπορεί να δώσει. Αυτό το τελευταίο είναι μια έμμονη ιδέα που έχει σφηνωθεί στο πεισματάρικο κεφάλι μου και δυσκολεύομαι να την περιορίσω με ό,τι λογικά επιχειρήματα κι αν έχω κινητοποιήσει μέχρι τώρα. Το σημείο στο οποίο κολλάω είναι οι αδυναμίες μου. Εκτός λοιπόν από γκρινιάρης -όπως έχω παραδεχτεί στο παρελθόν- είμαι και τσιγκούνης! Θεωρώ λοιπόν ανεπίτρεπτο να πάλλονται μόνο τα δύο τρίτα του μήκους του καπακιού και το υπόλοιπο ένα τρίτο να πηγαίνει χαμένο (η περιοχή της τρύπας). Είχα λοιπόν ένα όραμα (I had a dream ) ότι το καπάκι λέει τρομπάριζε τον παλμό του ολόκληρο, μαζί με την τρύπα, και μπαινόβγαινε μέσα-έξω όπως ο κώνος του μεγαφώνου -που πιθανόν έχετε δει κώνους μεγαφώνων να πάλλονται στα γιουτιούμπ και τα ρέστα. Το καμάρωμα λοιπόν του καπακιού παραμένει για μένα ένα ζήτημα λίγο-πολύ ανοιχτό… {music024}

Θα παρατηρήσατε ότι το καράολο έχει φαγωμένες τις δυο «βόρειες» απολήξεις του. Σαν κανένας αλανιάρης γάτος που έφαγε τα αυτάκια του στους καυγάδες. Αυτή η διαμόρφωση ξεκίνησε σαν ατύχημα που όταν συνέβη μου έκοψε την ανάσα! Η έκτακτη και θορυβώδης συνεδρίαση του συμβουλίου καταστροφών προέκρινε με οριακή πλειοψηφία την επιλογή της αμφοτερόπλευρης και -όσο γινότανε- κομψότερης αφαίρεσης υλικού όπως τελικά έγινε. Το κύριο επιχείρημα μιας τέτοιας λύσης ήταν ότι σε περίπτωση επανάληψης ανάλογου επεισόδιου η νέα αυτή διαμόρφωση μπορεί ν' απορροφήσει το σοκ αποτελεσματικότερα. Τώρα, όσον αφορά την αισθητική, αφού δικαιολογείται από τη λειτουργία (μέσα στη λειτουργία είναι και τα ατυχήματα δεν είναι;) τότε γίνεται αναγκαστικά δεκτή. Άσε που προσθέτει και ένα αναγνωρίσιμο στοιχείο ενισχύοντας την οπτική ταυτότητα του καράολου. Έκανα όπως βλέπετε κάθε καλή προσπάθεια να με πείσω αλλά απομένουν ακόμη σπαράγματα αμφιβολίας.

Γνώμες; Αν πιστεύετε ότι είναι καρα-κιτσαριό παρακαλώ πολύ να μου το πείτε με τρόπο...


ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 10:21:22 μμ »
Εμένα πάντως μου αρέσει. Πολύ ωραίο.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 10:22:28 μμ »
Τι κάρα κιτσαριο ρε Στέργιο......  Μας δουλεύεις.....   Που να δεις αυτά που έχω κάνει εγώ..... Χαχα  10 φορές χειρότερα ειναι.   
Αυτό είναι λες και το επεξεργαστικε φωτογράφος με φοτοσοπ.......   

Είναι ΤΕΛΕΙΟ, !!!!
Ανυπομονώ να δω την παρουσίαση την καινούργια

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 11:54:04 μμ »
Τι καρακιτσαριό μας λες τώρα . Αστειεύεσαι βέβαια . Ισα ίσα όλο το σύνολο είναι πολύ ωραίο , έχει άψογη γεωμετρία και "τα φαγωμένα αυτάκια του καβγατζή αλανιάρη γάτου " αφήνουν να βλέπουμε τα χρώματα των διαφορετικών ξύλων που υπάρχουν κάτω από το  σκούρο ξύλο του καράολου. 

Ισως θα μου πεις ότι τα διαφορετικά ξύλα και τα χρώματά τους τα βλέπουμε ήδη μέσα στα αυλάκια για τις τρύπες . Ναι εντάξει , αλλά για μένα τουλάχιστον είναι πολύ όμορφο , που τα βλέπω και απέξω στις άκρες του καράολου. Σπάει λίγο τη γεωμετρική αυστηρότητα και το σκούρο χρώμα. Διαχειρίστηκες αριστα το "ατύχημα" και έβγαλες ένα όμορφο διακριτικό αποτέλεσμα. Αν δεν μας το έλεγες , θα νόμιζα ότι επίτηδες το έφτιαξες έτσι.

Αν επιτρέπεται το καμάρωμα του καπακιού, πώς σκέφτεσαι να το κάνεις ;

Ανυπομονώ κι εγώ για τη συνέχεια   {celebrate012}



 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 11:24:35 πμ »
Φίλε Στέργιε , μιά μεγάλη καλημέρα άπ' τήν πατρίδα !!! ( Ἆραγε τήν νοσταλγεῖς καθόλου ; )
Ἐγώ , δέν θά βιαστῶ νά σοῦ γράψω ἐπαίνους , παρ' ὅλον πού , σάν πρώτη ἐντύπωση , μοῦ ἄρεσε τό "ἀτύχημα" . Κάθησα ἀρκετή ὥρα καί τό παρατήρησα , κάνοντας διάφορες σκέψεις γιά νά βελτιωθῆ ὥστε νά ἐλαχιστοποιηθοῦν ἕως μηδενιστοῦν τά σπαράγματα τῶν ἀμφιβολιῶν σου .
Κατέληξα λοιπόν , μήπως ἡ ὀξεία γωνία πού σχηματίζεται στό κρέμ ξύλο ( σφενδάμι ; ) ἄν πάη πιό κάτω , περίπου στή μέση του ἤ λίγο πιό κάτω , ὥστε νά σβήνη πιό " γλυκά " , δέν θά δίνη οὔτε κἄν ὑποψία ἀτοπήματος καί προσπαθείας γιά διόρθωση ;
Ἐπίσης , μήπως ἡ μεγάλη καμπύλη τοῦ καφέ ξύλου ( βέγκε ; ) ( ὅπως τό βλέπουμε φάτσα ) συνεχίζει μέχρι τήν μέσα γωνία τοῦ " ἀτυχήματος " μόνο στό καφέ ξύλο , δίχως νά χαλάση ἡ πιό κάτω ἀκμή πού σχηματίζουν τό ἄσπρο - κόκκινο - ἄσπρο ξύλο ; ( Δέν ξέρω ἄν τό κατάλαβες , ἀλλά δέν ἔχω τήν δυνατότητα σχεδιάσεως ) .
Ἴσως εἶναι χαζομάρες αὐτά πού γράφω . Ἀλλ' ἀπό μικρό κι ἀπό τρελλό.....

Ἐπίσης , στήν ἀπό κοντά φωτογραφία βλέπω μερικές τρυπίτσες στό κόκκινο ξύλο . Αὐτές στοκάρονται μέ σκόνη ἀπό τό ἴδιο ξύλο πού βγάζεις μέ τρίψιμο σέ λίμα , ἀνακατεμένη μέ ἄσπρη κόλλα . Τό πιθανότερο βέβαια εἶναι νά τό γνωρίζεις , ἀλλά διά πᾶν ἐνδεχόμενον....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 12:52:50 μμ »
( Δέν ξέρω ἄν τό κατάλαβες , ἀλλά δέν ἔχω τήν δυνατότητα σχεδιάσεως ) .

νομίζω αυτό περιγράφει ο Λάμπρος



την μείωση στα πλαϊνά (άσπρη γραμμή) εγώ δεν θα την έκανα, επιπλέον αν η τρυπούλα (κύκλος) είναι για τα κλειδιά μάλλον είναι δεσμευτική

για το βένγκε, συμφωνώ με τον Λάμπρο (αν αυτό εννοεί τελικά) και είναι το πρώτο που σκέφτηκα: τα τελειώματα είναι λίγο περίπλοκα και δημιουργούν "ταραχή" που δεν χρειάζεται - και δεν νομίζω ότι προσφέρει και τίποτα στο σχέδιο

 [ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 12:55:57 μμ »
επίσης ρε Στέργιο κάνε και κανένα λάθος, καμιά αστοχία ρε παιδί μου, μισό χιλιοστό, λιγότερο, ότι θες εσύ, έστω κάτι λίγο τελος πάντων, μου σπας το ηθικό  :P

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 01:30:02 μμ »
( Δέν ξέρω ἄν τό κατάλαβες , ἀλλά δέν ἔχω τήν δυνατότητα σχεδιάσεως ) .

νομίζω αυτό περιγράφει ο Λάμπρος

 [ Invalid Attachment ]

την μείωση στα πλαϊνά (άσπρη γραμμή) εγώ δεν θα την έκανα, επιπλέον αν η τρυπούλα (κύκλος) είναι για τα κλειδιά μάλλον είναι δεσμευτική



Ναί , αὐτό περιγράφω , ἀλλά μέ τήν διαφορά ὅτι , μόνο ἐπιμήκηνση τῆς ( στερεῆς ) γωνίας πρός τά κάτω ἐννοῶ , ὄχι διαπλάτυνση .
Ἡ τρυπούλα φίλε Μάνο ( στόν κύκλο ) νομίζω δέν εἶναι γιά κλειδί , διότι εἶναι πολύ ψηλά , πάνω ἀπό τό τέλος τῶν ἀτρακτοειδῶν κουφωμάτων γιά τά κλειδιά .

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 03:07:05 μμ »
Παιδιά το ενδιαφέρον σας μου δίνει φτερά…
Σας ευχαριστώ και για τις θετικές γνώμες αλλά και για τις προτάσεις για παραπέρα διαμόρφωση!
Βάζω μια φωτό ζεστή-ζεστή από την κατάσταση όπως είναι σήμερα. Για την καταγραφή, τα ξύλα είναι έβενος, σφενδάμι και παντούκ. Το σημαδάκι ήταν πράγματι για τη βίδα. Και οι πόροι στο παντούκ Λάμπρο θα κλείσουν με τρείς τέσσερις φορές γομαλάκα-τρίψιμο.
 [ Invalid Attachment ]
Όπως βλέπετε τα περιθώρια για περισσότερη διαμόρφωση είναι πολύ μικρά. Αν τελικά κρατήσω τα φαγωμένα αυτάκια  για τα μελλοντικά μπουζούκια θα χρειαστεί να απομακρυνθούν τα κλειδιά νοτιότερα κατά 2-3 χιλιοστά (τόσο είναι το περιθώριο μετακίνησης) ώστε να βελτιωθεί το φάγωμα όπως προτείνει ο Λάμπρος και αναπαριστά ο Μάνος. Μάνο, η «ταραχή» που αναφέρεις ήταν ακριβώς που είχα στο μυαλό μου με τη λέξη καρα-κιτσαριό! Αλλά για το παρα-πέρα που προτείνεις, αδυνατώ να φανταστώ πώς μπορεί να γίνει… Δηλαδή το πώς θα συμφιλιωθούν οι ετερόκλητες καμπύλες με το μικρό γκρεμό ανάμεσά τους!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2019, 03:25:43 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 03:09:15 μμ »
επίσης ρε Στέργιο κάνε και κανένα λάθος...
Δώκαμε, δώκαμε. Το λάθος είναι εδώ!
Λάθος τρύπημα, αλλά διορθώθηκε με καβίλιες...

Λοιπόν με τη άδειά σας, έβαλα μια ψηφοφορία για το μέλλον του καράολου του μπουζουκιού του κιθαρίστα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2019, 03:22:55 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:59:31 μμ »
Η ψηφοφορία κηρύσσεται άγονη! Μια ψήφος. Ψηφοφόρε μου ευχαριστώ!  {celebrate015}
Τέλος πάντων, το θέμα με τα φαγωμένα αυτάκια θ' αναλάβει να το συζητήσει και να αποφασίσει το τμήμα επικοινωνιακής στρατηγικής και παραφερναλίων...
..............................................

Πριν την κατασκευή του 2ου σκάφους ξαναχαράχτηκαν με ξυραφοπρίονο  τα ίχνη των ντουγιών πάνω στο καλούπι και γεμίσαν/στοκαρίστηκαν τα χαράγματα με ξυλόκολλα (όχι κρυσταλλική για να διευκολύνει τις πινέζες) χρωματισμένη με φούμο ώστε να φανούν οι καινούργιες γραμμές. Η νέα αυτή χάραξη, χωρίς να είναι τέλεια και πάλι, ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα. Μετά από τρίψιμο/βερνίκωμα/κέρωμα το καλούπι ήταν έτοιμο για χρήση.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 10:16:26 μμ »
Τι έκανες πάλι........ (Η θα με κάνεις να  τα παρατήσω, ή θα το κάνω και το δικό μου το καλούπι έτσι όταν ξεκινήσω σκάφος..... ( Τι να πω δεν ξέρω) συγχαρητήρια για την δουλειά σου, τα βλέπω και τα παρομιαζω με μπριζόλα στα κάρβουνα... 😂😂😂😂😂 Που θέλεις να την φας πριν βγει ακόμα από την σχάρα

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 10:29:50 μμ »
Καλα ο Στεργιος ειναι απο τις περιπτωσεις που με εναμισι οργανο παραγωγη  παιζει ηδη στην κατηγορια master.
Αμα το χεις...το χεις   τελος
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:19:35 πμ »
Παιδιά τι να συζητάμε τώρα, ο άνθρωπος έφτιαχνε κοσμήματα!!
Η κατασκευή ενός οργάνου για τον Στέργιο, φαντάζομαι είναι "αστεία".....με τον ήχο ψάχνεται ,
 που κι εκεί το καμαρωμα που έκανε για πρώτη φορά, το αποτέλεσμα ήταν φοβερό!!

Βέβαια κι άλλοι φτιάχνουν κοσμήματα....... είναι να το χεις όπως το είπε ο Νικηφόρος!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 05:01:35 μμ »
Γιώργο π, Νικηφόρε και Γιώργο Χ. σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Με κολακεύετε και έρχομαι σε δύσκολη θέση…
…………………………………………………………………………

Τα βασικά ξύλα του σκάφους είναι αυτή τη φορά ριγωτό σφεντάμι Ευρωπαϊκό (curly maple) για ντούγιες/μάνικο και καρυδιά Αμερικής για κολάντζα/πλαινάρια. Οι τάκοι έγιναν από αρωματικό κέδρο Ονδούρας καθώς σε ανύποπτο χρόνο είχα πάρει πράσινο φως από Μάνο και Κώστα Ζαρκάδα για τη χρήση του σε τάκους.
Ιδού η κατασκευή του σκάφους, φάση που δεν παρουσιάστηκε στο 1ο μπουζούκι του κιθαρίστα.

 (Ιωσήφ δε σε ξέχασα, το καπάκι και το καμάρωμα έρχονται σύντομα…)